2018»56th Eschborn-Frankfurt U23 (1.2U)

2018  One day race  »  Eschborn  ›  Frankfurt   (143k)

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Larsen NiklasTeam Virtu Cycling 21Team Virtu Cycling30153:30:503:30:50
2 Rutsch JonasTeam Lotto - Kern Haus 20Team Lotto - Kern Haus2510,,0:00
3 Kooistra MartenSEG Racing Academy 20SEG Racing Academy207,,0:00
4 Molly KennyAGO-Aqua Service 21AGO-Aqua Service154,,0:00
5 Hirschi MarcDevelopment Team Sunweb 19Development Team Sunweb102,,0:00
6 Colman Alex 1951,,0:00
7 Egholm JakobTeam Virtu Cycling 20Team Virtu Cycling3,,0:00
8 Mertens Julian 201,,0:00
9 Goossens Kobe 221,,0:00
10 Honoré Mikkel FrølichTeam Virtu Cycling 21Team Virtu Cycling1,,0:00
11 Banzer GordianAkros - Renfer SA 21Akros - Renfer SA,,0:00
12 Wirtgen TomAGO-Aqua Service 22AGO-Aqua Service,,0:00
13 Schäppi Martin 21,,0:00
14 Mäder Gino 21,,0:00
15 Brück Victor 21,,0:00
16 Lyhne DanielColoQuick 22ColoQuick,,0:00
17 Arensman ThymenSEG Racing Academy 18SEG Racing Academy,,0:00
18 Heidemann Miguel 200:060:06
19 Foss TobiasUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team0:100:10
20 Sleen TorjusUno-X Norwegian Development Team 21Uno-X Norwegian Development Team0:120:12
21 Schultz JesperTeam Virtu Cycling 22Team Virtu Cycling0:230:23
22 Hyldgaard AndreasTeam Virtu Cycling 21Team Virtu Cycling0:370:37
23 Vingegaard JonasColoQuick 21ColoQuick0:540:54
24 Wærsted SyverUno-X Norwegian Development Team 21Uno-X Norwegian Development Team1:041:04
25 Franz Marcel 22,,1:04
26 Malcharek MoritzLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,1:04
27 Banusch RichardLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,1:04
28 Mandrysch JohnDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon,,1:04
29 Leyder PitLeopard Pro Cycling  21Leopard Pro Cycling ,,1:04
30 Bissegger StefanAkros - Renfer SA 19Akros - Renfer SA,,1:04
31 Haller PatrickHeizomat Rad-Net 20Heizomat Rad-Net,,1:04
32 Grosser AaronTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,1:04
33 Taminiaux LionelAGO-Aqua Service 21AGO-Aqua Service,,1:04
34 Aular OrluisStart Team Gusto 21Start Team Gusto,,1:04
35 Pakalski Henrik 18,,1:04
36 Thurau SvenDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon,,1:04
37 Wirtgen LucLeopard Pro Cycling  19Leopard Pro Cycling ,,1:04
38 Brenner Nico 21,,1:04
39 Lübbers DorianTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,1:04
40 Goebeert PierreAGO-Aqua Service 21AGO-Aqua Service,,1:04
41 Vos Jurriaan 21,,1:04
42 Stavrakakis GeorgiosSEG Racing Academy 20SEG Racing Academy,,1:04
43 Käßmann Fabian 19,,1:04
44 Houbben Adrien 20,,1:04
45 Scholten Wiebe 21,,1:04
46 Dörrie MarcTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,1:04
47 Daemen Stijn 18,,1:04
48 Röber Dominik 18,,1:04
49 Van Gils Maxim 18,,1:04
50 Lendowski Jeremy 21,,1:04
51 Rex Laurenz 18,,1:04
52 Van Poucke Aaron 20,,1:04
53 Schmiedel Sebastian 21,,1:04
54 Friedrich MarcoTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team,,1:04
55 Leemreize Gijs 18,,1:04
56 Heider ChristopherDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon,,1:04
57 Verboom MinneSEG Racing Academy 18SEG Racing Academy,,1:04
58 Bazan Oscar NehuenStart Team Gusto 18Start Team Gusto,,1:04
59 Saugstad LarsUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team,,1:04
60 Bloem Joren 18,,1:04
61 Froidevaux RobinAkros - Renfer SA 19Akros - Renfer SA,,1:04
62 Petelin JanTeam Differdange - Losch 21Team Differdange - Losch,,1:04
63 Echtermann Leon 20,,1:04
64 Kopfauf MarkusWSA Pushbikers 21WSA Pushbikers,,1:04
65 Hardahl AndersColoQuick 21ColoQuick,,1:04
66 Giesselmann MichelTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,1:04
67 Aschenbrenner Michel 18,,1:04
68 Brandt Nicolas 19,,1:04
69 Schramm Jeremias ,,1:04
70 Wille Markus 18,,1:04
71 Clauss MarcDauner D&DQ-Akkon 19Dauner D&DQ-Akkon,,1:04
72 Bauer DominikDauner D&DQ-Akkon 20Dauner D&DQ-Akkon,,1:04
73 Redmers Simon 22,,1:04
74 Wildauer MarkusTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,1:04
75 Derksen Luke 22,,1:04
76 Hugger JanTeam Lotto - Kern Haus 19Team Lotto - Kern Haus,,1:04
77 Ortner Lukas 20,,1:04
78 Neuhauser MarcelTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels ,,1:04
79 Studer Matthias 21,,1:04
80 Tasset MarvinAGO-Aqua Service 20AGO-Aqua Service,,1:04
81 Skaarseth IverUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team1:171:17
82 Johannink Jelle 21,,1:17
83 Weyrich Maxime 21,,1:17
84 Maas JanSEG Racing Academy 22SEG Racing Academy,,1:17
85 Kierner FlorianTeam Felbermayr - Simplon Wels  18Team Felbermayr - Simplon Wels ,,1:17
86 Vermeulen MoranTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team,,1:17
87 Palm Martin 21,,1:17
88 Arimont CharlieAGO-Aqua Service 21AGO-Aqua Service,,1:17
89 Reutter SvenHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net,,1:17
90 Hártig JonasTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,1:17
91 Tschernoster JanHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net,,1:17
92 Ruijmgaard Yentl 20,,1:17
93 Valvasori LarryTeam Differdange - Losch 21Team Differdange - Losch,,1:17
94 Musie SaymonStart Team Gusto 20Start Team Gusto1:221:22
95 Rudland Hans KristianUno-X Norwegian Development Team 21Uno-X Norwegian Development Team4:104:10
96 Giessibl Severin 184:244:24
DNF Salby AlexanderColoQuick 19ColoQuick--
DNF Ostfalk Lajos 19,,-
DNF Berger Leonhardt 21,,-
DNF Temperli Niklas 19,,-
DNF Magdeburg Tobias 20,,-
DNF Nadlinger Jan 19,,-
DNF Veling Quinten 18,,-
DNF Einhorn Itamar 20,,-
DNF Zetsche Luka 20,,-
DNF Moniquet SylvainAGO-Aqua Service 20AGO-Aqua Service,,-
DNF Scheuermann Anton 20,,-
DNF Henn LucaTeam Lotto - Kern Haus 20Team Lotto - Kern Haus,,-
DNF Hug Jerome 19,,-
DNF Augenstein Moritz 21,,-
DNF Hirsiger Felix ,,-
DNF Groß FelixHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net,,-
DNF Wallin Rasmus BøghColoQuick 22ColoQuick,,-
DNF Otterbein Rene 19,,-
DNF Emge Julian 19,,-
DNF Thiébaud Valère 19,,-
DNF Gartner Julius 18,,-
DNF Fidler GerdMy Bike - Stevens 21My Bike - Stevens,,-
DNF Wolfenbuttel Nils 21,,-
DNF De Lie Axel 19,,-
DNF Homrighausen Heiko 21,,-
DNF Harbers Lorenzo 21,,-
DNF Happke Luca FelixTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,-
DNF Franz Toni 21,,-
DNF Kunz Cyrill 22,,-
DNF Nolde TobiasHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net,,-
DNF Augustin Hannes 21,,-
DNF Ivekovic Carry 18,,-
DNF Buning Jorn 22,,-
DNF Meeus JordiSEG Racing Academy 19SEG Racing Academy,,-
DNF Deike Robert 19,,-
DNF Garcia Santiago 21,,-
DNF Schreiber Félix 18,,-
DNF Glameyer Johannes 19,,-
DNF Coward JakeStart Team Gusto 22Start Team Gusto,,-
DNF Bokeloh JonasLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,-
DNF Renson Vincent 19,,-
DNF Gindhart FlorianDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon,,-
DNF Lubbers Maarten 19,,-
DNF Müller ViktorTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,-
DNF Jägeler Robert 22,,-
DNF Lütolf Yves 20,,-
DNF Treubel PascalHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net,,-
DNF Gebauer Oskar 19,,-
DNF Jolidon Cédric 20,,-
DNF Kemper Mick 18,,-
DNF Lenderink PeterSEG Racing Academy 22SEG Racing Academy,,-
DNF Funk Timo 20,,-
DNF Karier Rik 18,,-
DNF Kaufmann Johannes 21,,-
DNF Setescak Christoph 19,,-
DNF Quintero LeonelStart Team Gusto 21Start Team Gusto,,-
DNF Hähnel FrederikLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,-
DNF Bachmann Laurin 18,,-
DNF Heiderscheid ColinDauner D&DQ-Akkon 20Dauner D&DQ-Akkon,,-
DNF Larsen MathiasColoQuick 18ColoQuick,,-
DNF Domnick JuliusTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,-
DNF Henkel Joshua 21,,-
DNF Paroz Aurele 18,,-
DNF Hollmann JuriHeizomat Rad-Net 18Heizomat Rad-Net,,-
DNF Kulisch Erik 19,,-
DNF Matthys Louka 18,,-
DNF Van Diemen Friso 18,,-
DNF Delvaux Guillaume 21,,-
DNF Lippmann Axel 18,,-
DNF Groot Mitch 20,,-
DNF Reinhardt Niklas 21,,-
DNF Sommer Aron 19,,-
DNF Villanueva IgnacioStart Team Gusto 21Start Team Gusto,,-
DNF Jürß MalteLKT Team Brandenburg 22LKT Team Brandenburg,,-
DNF Hasler Pavel 20,,-
DNF Schafer Johannes 21,,-
DNS Brückner Rico 18,,-
DNS Rudolph Poul 19,,-
DNS Weinzheimer RichardTeam Lotto - Kern Haus 22Team Lotto - Kern Haus,,-
DNS Johansen JuliusColoQuick 18ColoQuick,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 1st May 2018
Avg. speed winner: 40.7 km/h
Race category:
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.2
Start/finish: EschbornFrankfurt

Websites:
www.eschborn-frankfurt.de/
www.eschborn-frankfurt.de