2019»57th Eschborn-Frankfurt (1.2U)

2019  One day race  »  Eschborn  ›  Frankfurt   (119k)

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Rodenberg FrederikColoQuick 21ColoQuick30152:46:142:46:14
2 Groves KadenSEG Racing Academy 20SEG Racing Academy2510,,0:00
3 Stewart JakeEquipe continentale Groupama-FDJ 19Equipe continentale Groupama-FDJ207,,0:00
4 Bissegger StefanSwiss Racing Academy 20Swiss Racing Academy154,,0:00
5 Frehen JeremyWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team102,,0:00
6 Bauer DominikDauner D&DQ-Akkon 21Dauner D&DQ-Akkon51,,0:00
7 Leyder PitLeopard Pro Cycling  22Leopard Pro Cycling 3,,0:00
8 Aschenbrenner MichelP&S Metalltechnik 19P&S Metalltechnik1,,0:00
9 Rudys PaulLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg1,,0:00
10 Van Gils Maxim 191,,0:00
11 Hollmann JuriHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net,,0:00
12 Larsen NiklasColoQuick 22ColoQuick,,0:00
13 Wright Alfred 19,,0:00
14 Pattyn Steven 19,,0:00
15 Saugstad LarsUno-X Norwegian Development Team 21Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
16 Hodapp JohannesTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,0:00
17 Van Wijk Oscar 21,,0:00
18 Heidemann MiguelHerrmann Radteam 21Herrmann Radteam,,0:00
19 Benz PirminHeizomat Rad-Net 18Heizomat Rad-Net,,0:00
20 Van Der Beken Aaron 18,,0:00
21 Rutsch JonasTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,0:00
22 Ponsaerts Thibaut 18,,0:00
23 Reynders JensWallonie-Bruxelles Development Team 20Wallonie-Bruxelles Development Team,,0:00
24 Desal Ceriel 19,,0:00
25 Verhulst Lothar 20,,0:00
26 Verschaeve Viktor 20,,0:00
27 Käßmann FabianP&S Metalltechnik 20P&S Metalltechnik,,0:00
28 Naudts Thomas 18,,0:00
29 Münstermann PerTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,0:00
30 Taebling PaulLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,0:00
31 Quincey ScottIAM Excelsior 19IAM Excelsior,,0:00
32 Geßner JakobHeizomat Rad-Net 19Heizomat Rad-Net,,0:00
33 Leknessund AndreasUno-X Norwegian Development Team 19Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
34 Lüscher DamianSwiss Racing Academy 21Swiss Racing Academy,,0:00
35 Urianstad MartinUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
36 Moniquet SylvainWallonie-Bruxelles Development Team 21Wallonie-Bruxelles Development Team,,0:00
37 Vandenabeele Henri 19,,0:00
38 Debons AntoineIAM Excelsior 21IAM Excelsior,,0:00
39 Bostock MatthewCanyon dhb p/b Bloor Homes  21Canyon dhb p/b Bloor Homes ,,0:00
40 Vereecken Thomas 21,,0:00
41 Vansevenant Mauri 19,,0:00
42 Hoole DaanSEG Racing Academy 20SEG Racing Academy,,0:00
43 Ries MichelKometa Cycling Team 21Kometa Cycling Team,,0:00
44 Sleen TorjusUno-X Norwegian Development Team 22Uno-X Norwegian Development Team,,0:00
45 Tarlton AlexanderHerrmann Radteam 18Herrmann Radteam,,0:00
46 Nolde TobiasP&S Metalltechnik 20P&S Metalltechnik,,0:00
47 Röber DominikP&S Metalltechnik 19P&S Metalltechnik0:110:11
48 Hindsgaul Madsen JacobColoQuick 18ColoQuick0:270:27
49 Aaskov JeppeColoQuick 21ColoQuick0:280:28
50 Price-Pejtersen JohanColoQuick 19ColoQuick,,0:28
51 Heming MikaDauner D&DQ-Akkon 19Dauner D&DQ-Akkon1:371:37
52 Rex LaurenzWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team4:084:08
53 Heiduk KimTeam Lotto - Kern Haus 19Team Lotto - Kern Haus,,4:08
54 Echtermann LeonHerrmann Radteam 21Herrmann Radteam,,4:08
55 Van Vuchelen TomWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team,,4:08
56 Adamietz JohannesHerrmann Radteam 20Herrmann Radteam,,4:08
57 Blouwe Louis 19,,4:08
58 Leyman Celestin 22,,4:08
59 Dörrie MarcTeam Lotto - Kern Haus 22Team Lotto - Kern Haus4:144:14
60 Vernon Ethan 187:497:49
61 Ballabio GiacomoIAM Excelsior 21IAM Excelsior,,7:49
62 Beard CameronTeam Differdange - GeBa 20Team Differdange - GeBa,,7:49
63 Schmid MauroSwiss Racing Academy 19Swiss Racing Academy,,7:49
64 Zoccarato SamueleIAM Excelsior 21IAM Excelsior,,7:49
65 Kiskonen Siim 22,,7:49
66 Peter JannisHeizomat Rad-Net 18Heizomat Rad-Net,,7:49
67 Banusch RichardLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,7:49
68 Funk Timo 21,,7:49
69 Knolle JonTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,7:49
70 Hugger JanTeam Lotto - Kern Haus 20Team Lotto - Kern Haus,,7:49
71 Mol WesleyTeam Differdange - GeBa 20Team Differdange - GeBa,,7:49
72 Andersen IdarUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team9:099:09
73 Sonnleitner JonasP&S Metalltechnik 21P&S Metalltechnik10:2410:24
74 Clauss MarcDauner D&DQ-Akkon 20Dauner D&DQ-Akkon,,10:24
75 Rasmann FrederikTeam Lotto - Kern Haus 19Team Lotto - Kern Haus,,10:24
76 Hoeks Daan 19,,10:24
77 Jung LennartHerrmann Radteam 19Herrmann Radteam,,10:24
78 Steigner KilianDauner D&DQ-Akkon 18Dauner D&DQ-Akkon,,10:24
79 van Elzakker WoutTeam Differdange - GeBa 20Team Differdange - GeBa,,10:24
80 Roth Nepomuk 18,,10:24
81 Verboom MinneSEG Racing Academy 19SEG Racing Academy,,10:24
82 Paquot TomWallonie-Bruxelles Development Team 19Wallonie-Bruxelles Development Team,,10:24
83 Treubel PascalHeizomat Rad-Net 22Heizomat Rad-Net,,10:24
84 Oreel LarsDauner D&DQ-Akkon 19Dauner D&DQ-Akkon,,10:24
85 Walls Matthew 21,,10:24
86 Evans AlexanderSEG Racing Academy 22SEG Racing Academy,,10:24
87 Weyrich Maxime 22,,10:24
88 Malcharek MoritzLKT Team Brandenburg 21LKT Team Brandenburg,,10:24
89 Brandt NicolasLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,10:24
90 Henn LucaTeam Lotto - Kern Haus 21Team Lotto - Kern Haus,,10:24
91 Dreier Fabian 18,,10:24
92 Capron RemiIAM Excelsior 18IAM Excelsior,,10:24
93 Ortner Lukas 21,,10:24
94 Lütolf YvesSwiss Racing Academy 21Swiss Racing Academy,,10:24
95 Kuehl Joel 21,,10:24
96 Da Silva TiagoTeam Differdange - GeBa 22Team Differdange - GeBa,,10:24
97 Skaarseth IverUno-X Norwegian Development Team 21Uno-X Norwegian Development Team,,10:24
98 Giesselmann MichelTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 20Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,10:24
99 Hártig JonasTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 21Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,10:24
100 Kockelmann RaphaelTeam Differdange - GeBa 19Team Differdange - GeBa,,10:24
OTL Guinchard BenoitSwiss Racing Academy 20Swiss Racing Academy--
OTL Rasch JesperSEG Racing Academy 21SEG Racing Academy,,-
OTL Ärm Rait 19,,-
OTL Henninger Moritz 18,,-
OTL Skot-hansen AkselColoQuick 18ColoQuick,,-
OTL Wille Markus 19,,-
OTL Clapasson ThomasIAM Excelsior 20IAM Excelsior,,-
OTL Britton Rhys 19,,-
OTL Boele Niels 20,,-
OTL Prangel Kristo 20,,-
OTL Werner FranzLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg,,-
OTL Kirsch Gilles 18,,-
OTL Schrijver Jorgos 21,,-
OTL Heiderscheid ColinLeopard Pro Cycling  21Leopard Pro Cycling ,,-
DNF Wagler Robin 19,,-
DNF Rautzenberg Robin 18,,-
DNF Veling Quinten 19,,-
DNF Groß FelixHeizomat Rad-Net 20Heizomat Rad-Net,,-
DNF Venner QuentinWallonie-Bruxelles Development Team 20Wallonie-Bruxelles Development Team,,-
DNF Schwendemann Nils Albert ,,-
DNF Setescak Christoph 20,,-
DNF Henninger Manuel 21,,-
DNF Marek Lukas 18,,-
DNF Garcia Santiago 22,,-
DNF Franz ToniTeam Differdange - GeBa 22Team Differdange - GeBa,,-
DNF Haller PatrickHeizomat Rad-Net 21Heizomat Rad-Net,,-
DNF Leyder MischLeopard Pro Cycling  20Leopard Pro Cycling ,,-
DNF Brückner Rico 19,,-
DNF Vogel AlexSwiss Racing Academy 19Swiss Racing Academy,,-
DNF Sankmann Joosep 20,,-
DNF Kerckhaert Jochem 18,,-
DNF Reinhardt Niklas 22,,-
DNF Lübbers DorianTeam Lotto - Kern Haus 22Team Lotto - Kern Haus,,-
DNF Uhlig Oscar 19,,-
DNF Pries Cedric 18,,-
DNF Emge Julian 20,,-
DNF Johanson Kristjan 22,,-
DNF Zetsche Luka 21,,-
DNF Kulbe LarsTeam Sauerland NRW p/b SKS GERMANY 19Team Sauerland NRW p/b SKS GERMANY,,-
DNF Scheuermann Anton 21,,-
DNF Weber PhilipLKT Team Brandenburg 20LKT Team Brandenburg,,-
DNF Van De Paar Jarne 18,,-
DNF Scharr Johannes 18,,-
DNF Weispfennig NilsHerrmann Radteam 19Herrmann Radteam,,-
DNF Kulset SindreUno-X Norwegian Development Team 20Uno-X Norwegian Development Team,,-
DNF Berger Leonhardt 22,,-
DNF Mouris Teun 20,,-
DNF Schmöller Jan 20,,-
DNF Giessibl Severin 19,,-
DNF Johansen JuliusColoQuick 19ColoQuick,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 1st May 2019
Avg. speed winner: 42.952 km/h
Race category:
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.2
Start/finish: EschbornFrankfurt

Websites:
www.eschborn-frankfurt.de/
www.eschborn-frankfurt.de