2024»59th

Eschborn-Frankfurt U23

(1.2U)
2024»One day race»EschbornFrankfurt am Main(129km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1137
Sprint
MOURIS Wessel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
21Metec - SOLARWATT p/b Mantel30153:09:17
26
Sprint
HANSEN Peter Øxenberg Team ColoQuick
18Team ColoQuick2510,,
0:00
386
Hills
HANSEN Alexander Arnt Airtox - Carl Ras
20Airtox - Carl Ras207,,
0:00
4173
Sprint
ROJAS Vicente VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
22VF Group - Bardiani CSF - Faizanè154,,
0:00
5186
Classic
VIDTS Obie Wanty - ReUz - Technord
21Wanty - ReUz - Technord102,,
0:00
6177
Hills
TURCONI Filippo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
18VF Group - Bardiani CSF - Faizanè51,,
0:00
754
TT
MILESI Nicolas Arkéa - B&B Hôtels Continentale
19Arkéa - B&B Hôtels Continentale3,,
0:00
85
Sprint
HAUGSTED Conrad Team ColoQuick
19Team ColoQuick10:35
0:35
911
TT
BUSCHEK Paul Austria
21Austria1,,
0:35
104
Sprint
SØRENSEN Anders Vos Team ColoQuick
20Team ColoQuick1,,
0:35
11134
Sprint
VAN VLIET Michiel Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:35
12181
Classic
AREFAYNE Aklilu Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord,,
0:35
1324
Classic
KESS Alexandre Luxembourg
20Luxembourg,,
0:35
1476
Hills
MELOTTE Matteo Bingoal WB Devo Team
20Bingoal WB Devo Team,,
0:35
1592
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:35
1653
Climber
ROULAND Louis Arkéa - B&B Hôtels Continentale
21Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:35
1774
Climber
JACQUES Lucas Bingoal WB Devo Team
20Bingoal WB Devo Team,,
0:35
1864
Hills
SCHANDORFF IWERSEN Emil BHS - PL Beton Bornholm
21BHS - PL Beton Bornholm,,
0:35
19223
Sprint
LENNEMANN Anton BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team
21BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team,,
0:35
201
Hills
SVARRE Tobias Team ColoQuick
19Team ColoQuick,,
0:35
21101
Classic
URY Noé Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling,,
0:35
22136
Sprint
REINDERINK Joris Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:35
23183
Classic
GIRMAY Mewael Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord,,
0:35
24172
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:35
2571
Sprint
LANHOVE Milan Bingoal WB Devo Team
20Bingoal WB Devo Team,,
0:35
2673
Sprint
NENNEN Thomas Bingoal WB Devo Team
19Bingoal WB Devo Team,,
0:35
27124
KESSLER Bruno Rad-Net Oßwald
18Rad-Net Oßwald,,
0:35
28103
Sprint
DUCKERT Roman Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling,,
0:35
2946
Sprint
HOLZER Roman Switzerland
21Switzerland,,
0:35
30151
Climber
BANGERT Nick Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech,,
0:35
31132
TIJSSEN Viego Metec - SOLARWATT p/b Mantel
19Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
0:35
3297
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:35
33184
GRAFF William Wanty - ReUz - Technord
18Wanty - ReUz - Technord,,
0:35
3491
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:35
3534
TT
GIERYK Kacper Poland
21Poland,,
0:35
36163
Climber
HAMEL Félix Team Ecoflo Chronos
20Team Ecoflo Chronos,,
0:35
3722
GC
WALLENBORN Arno Luxembourg
21Luxembourg,,
0:35
38174
Hills
PALETTI Luca VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:35
39145
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
0:35
40216
WAWRO Bela MaxSolar Cycling Team
20MaxSolar Cycling Team,,
0:35
41104
Sprint
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling,,
0:35
4252
Climber
FAYOLLE Jean-Loup Arkéa - B&B Hôtels Continentale
18Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
0:35
43185
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:35
44212
Hills
SCHWITZGEBEL Lauric Immanuel MaxSolar Cycling Team
19MaxSolar Cycling Team,,
0:35
45187
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord,,
0:35
46171
Hills
BIAGINI Federico VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:35
477
Hills
TROELSEN Tore Team ColoQuick
18Team ColoQuick,,
0:35
48154
PUSCHMANN Nils Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech,,
0:35
49227
Hills
STERNSDORFF Lennard BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team
19BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team,,
0:35
5042
TT
REY Tim Switzerland
20Switzerland0:45
0:45
5177
WERTZ Hugo Bingoal WB Devo Team
19Bingoal WB Devo Team0:50
0:50
522
Sprint
MENGEL Nikolaj Team ColoQuick
22Team ColoQuick,,
0:50
5347
WECKERLE Eric Switzerland
19Switzerland2:18
2:18
5461
Sprint
AAGAARD HANSEN Tobias BHS - PL Beton Bornholm
22BHS - PL Beton Bornholm3:57
3:57
55121
BINDER Moritz Rad-Net Oßwald
18Rad-Net Oßwald,,
3:57
56243
DIERKING Felix VfR Büttgen
21VfR Büttgen,,
3:57
57252
BEHRENS Eike Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
18Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.,,
3:57
58222
Sprint
AMANN Meo BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team
19BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team,,
3:57
5995
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
3:57
60153
Hills
MACIEJUK Kacper Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech,,
3:57
61115
Hills
KÄRSTEN Moritz P&S Metalltechnik Benotti
21P&S Metalltechnik Benotti,,
3:57
6293
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
3:57
63146
Sprint
TEMMEN Jan-Marc REMBE Pro Cycling Team Sauerland
21REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
3:57
6432
Hills
ŁAPSA Szymon Poland
22Poland,,
3:57
65133
HAYMA Karst Metec - SOLARWATT p/b Mantel
18Metec - SOLARWATT p/b Mantel4:00
4:00
66182
Sprint
DOCKX Gilles Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord,,
4:00
6715
Sprint
STIEGER Adrian Austria
20Austria,,
4:00
6826
Sprint
PAQUET Tom Luxembourg
21Luxembourg5:11
5:11
6983
Sprint
WANG Gustav Airtox - Carl Ras
21Airtox - Carl Ras7:50
7:50
70122
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
7:50
7156
HARVEY Hugh Arkéa - B&B Hôtels Continentale
19Arkéa - B&B Hôtels Continentale8:43
8:43
72164
Classic
JACOB Philippe Team Ecoflo Chronos
20Team Ecoflo Chronos,,
8:43
7387
BLUHM Oscar Airtox - Carl Ras
22Airtox - Carl Ras,,
8:43
74105
Climber
MÄRKL Max Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling,,
8:43
75213
Sprint
WETZEL Claudius MaxSolar Cycling Team
20MaxSolar Cycling Team,,
8:43
76247
VORTKAMP Clemens VfR Büttgen
20VfR Büttgen,,
8:43
7712
Sprint
KOVAR Stefan Austria
21Austria,,
8:43
7831
CENTKA Kacper Poland
22Poland,,
8:43
7927
KARIER Tim Luxembourg
22Luxembourg,,
8:43
8072
Sprint
OOSTERLINCK Joes Bingoal WB Devo Team
20Bingoal WB Devo Team,,
8:43
81131
VERGOUW Julian Metec - SOLARWATT p/b Mantel
18Metec - SOLARWATT p/b Mantel,,
8:43
82126
Sprint
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
8:43
83155
GABELICA Laurin Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech,,
8:43
84245
HERRMANN Max VfR Büttgen
18VfR Büttgen,,
8:43
8525
BERNS Mats Luxembourg
18Luxembourg,,
8:43
86191
HEREWARD Maxwell 360cycling
18360cycling,,
8:43
8755
Sprint
GRYGOWSKI Hubert Arkéa - B&B Hôtels Continentale
20Arkéa - B&B Hôtels Continentale,,
8:43
8875
Sprint
LAMBRECHT Michiel Bingoal WB Devo Team
21Bingoal WB Devo Team,,
8:43
8966
DUPONT HOUGAARD Mads-Emil BHS - PL Beton Bornholm
20BHS - PL Beton Bornholm,,
8:43
9065
JENSEN Andreas Krogh BHS - PL Beton Bornholm
19BHS - PL Beton Bornholm,,
8:43
91142
Sprint
KÖCH Silas REMBE Pro Cycling Team Sauerland
20REMBE Pro Cycling Team Sauerland8:57
8:57
92135
Sprint
HUITING Eskil Metec - SOLARWATT p/b Mantel
20Metec - SOLARWATT p/b Mantel14:17
14:17
9362
SØRENSEN Asger Røjbek BHS - PL Beton Bornholm
21BHS - PL Beton Bornholm14:21
14:21
9482
HOLM Albert Airtox - Carl Ras
20Airtox - Carl Ras,,
14:21
95102
SCHEITINGER Linus Team Storck - Metropol Cycling
19Team Storck - Metropol Cycling14:23
14:23
96255
REICHART Laurin Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
20Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.,,
14:23
9785
Sprint
SØRENSEN Frederik Bjørn Airtox - Carl Ras
20Airtox - Carl Ras14:26
14:26
9845
MARKWALDER Yanis-Eric Switzerland
20Switzerland,,
14:26
9913
Sprint
KOKAS Raphael Austria
19Austria14:33
14:33
1003
Sprint
MIKKELSEN Pelle Køster Team ColoQuick
21Team ColoQuick,,
14:33
101113
Sprint
BRIESE Max P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti,,
14:33
102246
JABLONSKI Ole VfR Büttgen
19VfR Büttgen14:40
14:40
103206
HOFMANN Mattes Hessen - Frankfurt - Opelit
19Hessen - Frankfurt - Opelit14:46
14:46
104152
BEIRIG Ferdinand Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech14:47
14:47
OTL147
VAN DER VALK Lukas REMBE Pro Cycling Team Sauerland
18REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
OTL165
TT
TURGEMAN Yonatan Team Ecoflo Chronos
18Team Ecoflo Chronos-
OTL241
ALBRECHT Jan VfR Büttgen
19VfR Büttgen-
OTL244
Sprint
DREWES Albrecht VfR Büttgen
18VfR Büttgen-
DNF256
Sprint
SARNOWSKI Tillman Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
19Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.-
DNF257
Sprint
PAHLKE Jasper Levi Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
21Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.-
DNF254
SELBMANN Philipp Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
18Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.-
DNF251
LEHMEIER Tom Luis Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.
19Stevens Radteam des Berliner TSC e.V.-
DNF41
18Switzerland-
DNF43
Sprint
BENAREAU Victor Switzerland
19Switzerland-
DNF44
ZÜGER Andrin Switzerland
21Switzerland-
DNF37
KUŚ Piotr Poland
18Poland-
DNF36
PTAK Szymon Poland
19Poland-
DNF35
19Poland-
DNF33
22Poland-
DNF123
GEBHARDT Philipp Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald-
DNF96
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank-
DNF63
Sprint
LYSGAARD Boas BHS - PL Beton Bornholm
19BHS - PL Beton Bornholm-
DNF144
Sprint
ROTTMANN Jonathan Malte REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF143
VAN DER VALK Tom REMBE Pro Cycling Team Sauerland
18REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF141
GC
BORRESCH Julian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
22REMBE Pro Cycling Team Sauerland-
DNF23
BRESER Pol Luxembourg
20Luxembourg-
DNF111
Sprint
LEU Richard P&S Metalltechnik Benotti
18P&S Metalltechnik Benotti-
DNF114
GC
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti-
DNF112
BENGELSDORF Lui P&S Metalltechnik Benotti
19P&S Metalltechnik Benotti-
DNF17
Sprint
WAFLER Tim Austria
22Austria-
DNF14
PREYLER David Austria
20Austria-
DNF16
TT
19Austria-
DNF107
KELLER Paul Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling-
DNF106
HOPPE Arne Team Storck - Metropol Cycling
19Team Storck - Metropol Cycling-
DNF162
Sprint
GAUTHIER Jérôme Team Ecoflo Chronos
19Team Ecoflo Chronos-
DNF161
Sprint
DUQUETTE Charles Team Ecoflo Chronos
21Team Ecoflo Chronos-
DNF224
RAPP Jannis BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team
18BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team-
DNF221
KULSEN Ethan BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team
18BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team-
DNF225
HÜBNER Ferdinand BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team
18BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team-
DNF226
RUGE Tim BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team
19BIKE AID Südliche Weinstrasse Development Team-
DNF204
DIETZ Florian Hessen - Frankfurt - Opelit
19Hessen - Frankfurt - Opelit-
DNF207
HEIDENWAG Florian Hessen - Frankfurt - Opelit
20Hessen - Frankfurt - Opelit-
DNF203
HÜSTEBECK Samuel Hessen - Frankfurt - Opelit
21Hessen - Frankfurt - Opelit-
DNF201
TREBES Magnus Hessen - Frankfurt - Opelit
21Hessen - Frankfurt - Opelit-
DNF202
FREIMUTH Leopold Hessen - Frankfurt - Opelit
18Hessen - Frankfurt - Opelit-
DNF51
Sprint
EPIS Giosuè Arkéa - B&B Hôtels Continentale
22Arkéa - B&B Hôtels Continentale-
DNF231
VAN HOORN Sam AR en TV De Adelaar
18AR en TV De Adelaar-
DNF232
VEGTER Boris AR en TV De Adelaar
20AR en TV De Adelaar-
DNF233
HEZEMAN Stijn AR en TV De Adelaar
19AR en TV De Adelaar-
DNF234
TEMMING Bram AR en TV De Adelaar
19AR en TV De Adelaar-
DNF235
LAMERS Capu AR en TV De Adelaar
19AR en TV De Adelaar-
DNF236
DRIESSEN Kristian AR en TV De Adelaar
19AR en TV De Adelaar-
DNF237
BERENTSEN Stijn AR en TV De Adelaar
18AR en TV De Adelaar-
DNF211
STEINMETZ Justus MaxSolar Cycling Team
18MaxSolar Cycling Team-
DNF215
HAMANN Dario MaxSolar Cycling Team
18MaxSolar Cycling Team-
DNF214
ROTH Maximilian MaxSolar Cycling Team
19MaxSolar Cycling Team-
DNF192
BARDSLEY John 360cycling
18360cycling-
DNF195
FLETCHER Archie 360cycling
18360cycling-
DNF194
ETHERINGTON Ben 360cycling
19360cycling-
DNF193
CURTIS-ROBERTS Cai 360cycling
18360cycling-
DNF242
BALGENORTH Noah VfR Büttgen
19VfR Büttgen-
DNS205
SIEBERT Jadon David Hessen - Frankfurt - Opelit
19Hessen - Frankfurt - Opelit-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    01 May 2024
  • Start time:
    12:25
  • Avg. speed winner:
    40.891 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    129 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    49
  • Vertical meters:
    1755
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of 7 riders
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Sites

    Climbs