2016»UEC Road European Championships U23 - Road Race (CC)

2016  One day race  »  Plumelec  ›  Plumelec   (150.7k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Riabushenko Alexandr 2070203:32:433:32:43
2 Lambrecht BjorgLotto - Soudal U23 19Lotto - Soudal U235514,,0:00
3 Vendrame Andrea 22408,,0:00
4 Cosnefroy BenoîtAG2R La Mondiale 20AG2R La Mondiale307,,0:00
5 Cullaigh Gabriel 20256,,0:00
6 Ganna Filippo 20205,,0:00
7 Albanese Vincenzo 19154,,0:00
8 Geniets Kevin 1910,,0:00
9 Kasperkiewicz PrzemysławKlein Constantia 22Klein Constantia5,,0:00
10 Müller Patrick 203,,0:00
11 Frankiny Kilian 22,,0:00
12 Rekita Szymon 22,,0:00
13 Neilands KristsAxeon Hagens Berman 22Axeon Hagens Berman,,0:00
14 Downey Mark 20,,0:00
15 Farantakis Stylianos 21,,0:00
16 Madouas Valentin 20,,0:00
17 Aranburu AlexEuskadi Basque Country - Murias 20Euskadi Basque Country - Murias,,0:00
18 Sivakov Pavel 19,,0:00
19 Serrano Gonzalo 22,,0:00
20 Friesecke Gian 210:040:04
21 Leyder PitLeopard Pro Cycling  19Leopard Pro Cycling 0:060:06
22 Paluta MichałCCC Sprandi Polkowice  20CCC Sprandi Polkowice ,,0:06
23 Eriksson Lucas 20,,0:06
24 Schlegel MichalKlein Constantia 21Klein Constantia,,0:06
25 Schönberger SebastianTirol Cycling Team 22Tirol Cycling Team,,0:06
26 Centrone IvanTeam Differdange - Losch 21Team Differdange - Losch,,0:06
27 Anderberg HampusColoQuick CULT 20ColoQuick CULT,,0:06
28 Vincent LéoFDJ 20FDJ,,0:06
29 Bico NunoKlein Constantia 22Klein Constantia,,0:06
30 Schäppi Martin 190:090:09
31 Eenkhoorn Pascal 19,,0:09
32 Øverland BjørnarTeam FixIT.no 21Team FixIT.no0:120:12
33 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil,,0:12
34 Reutimann Mathias 21,,0:12
35 Irisarri JonCaja Rural - Seguros RGA 20Caja Rural - Seguros RGA,,0:12
36 Halme Sasu 200:170:17
37 Consonni Simone 220:190:19
38 Tolhoek AntwanRoompot - Oranje Peloton 22Roompot - Oranje Peloton0:200:20
39 Hofstede LennardRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,0:20
40 Carvalho Andre 18,,0:20
41 Dunbar EddieAxeon Hagens Berman 20Axeon Hagens Berman,,0:20
42 Penko IzidorRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana0:300:30
43 Nõmmela AkselLeopard Pro Cycling  21Leopard Pro Cycling ,,0:30
44 Jabrayilov SamirSynergy Baku Cycling Project 22Synergy Baku Cycling Project,,0:30
45 Nika Iltjand'Amico - Bottecchia 21d'Amico - Bottecchia,,0:30
46 Gomes Luis 22,,0:30
47 Iliasov IsmailSynergy Baku Cycling Project 22Synergy Baku Cycling Project,,0:30
48 O'Loughlin MichaelTeam Wiggins  19Team Wiggins ,,0:30
49 Wirtgen TomLeopard Pro Cycling  20Leopard Pro Cycling ,,0:30
50 Peters Nans 220:370:37
51 Geoghegan Hart TaoAxeon Hagens Berman 21Axeon Hagens Berman,,0:37
52 Lehky RomanKlein Constantia 20Klein Constantia,,0:37
53 Zimmermann GeorgTeam Felbermayr - Simplon Wels  18Team Felbermayr - Simplon Wels 0:390:39
54 Nych ArtemGazprom-RusVelo 21Gazprom-RusVelo,,0:39
55 Foss TobiasTeam Joker - Byggtorget 19Team Joker - Byggtorget0:420:42
56 Cherkasov Nikolay 190:510:51
57 Rumšas Raimondas 22,,0:51
58 Declercq Benjamin 22,,0:51
59 Tschernoster JanRad-Net Rose Team 20Rad-Net Rose Team0:580:58
60 Oliveira Ivo 201:051:05
61 Carboni GiovanniUnieuro Wilier 21Unieuro Wilier,,1:05
62 Wood Oliver 201:311:31
63 Ravasi EdwardLampre - Merida 22Lampre - Merida1:411:41
64 Gaudu DavidFDJ 19FDJ,,1:41
65 Koch ChristianLKT Team Brandenburg 19LKT Team Brandenburg1:441:44
66 Kämna LennardStölting Service Group 20Stölting Service Group,,1:44
67 Fåglum Karlsson MarcusTeam Tre Berg-Bianchi 22Team Tre Berg-Bianchi2:352:35
68 De Laat Jasper 222:502:50
69 Shumov Nikolai 222:562:56
70 Dibben JonathanTeam Wiggins  22Team Wiggins 3:003:00
71 Valvasori LarryTeam Differdange - Losch 20Team Differdange - Losch3:113:11
72 Kastemyr PontusTeam Differdange - Losch 21Team Differdange - Losch,,3:11
73 Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil,,3:11
74 Castrillo Jaime 20,,3:11
75 Vlasov Aleksandr 20,,3:11
76 Ourselin PaulDirect Energie 22Direct Energie,,3:11
77 Teggart Matthew 20,,3:11
78 Malovec ĽubošCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,3:11
79 Harakhavik Uladzimir 21,,3:11
80 Sagiv GuyCycling Academy Team 21Cycling Academy Team,,3:11
81 Stefanović Stefan 22,,3:11
82 Salmon Martin 18,,3:11
83 Kukrle MichaelWhirlpool Author  21Whirlpool Author ,,3:11
84 Hänninen Jaakko 19,,3:11
85 Brożyna PiotrCCC Sprandi Polkowice  21CCC Sprandi Polkowice 3:253:25
86 Stewart Mark 215:145:14
87 Van Hooydonck Nathan 206:076:07
88 Planckaert EmielLotto - Soudal U23 19Lotto - Soudal U23,,6:07
89 Goldstein OmerCycling Academy Team 20Cycling Academy Team6:526:52
90 Carretero Héctor 21,,6:52
91 Lašinis VenantasStaki - Baltik Vairas Cycling Team 19Staki - Baltik Vairas Cycling Team7:487:48
92 Spengler Lukas 227:507:50
93 Balkan Serkan 227:527:52
94 Vaga Kristo Enn 19,,7:52
95 Mertz RémyColor Code - Arden 'Beef' 21Color Code - Arden 'Beef',,7:52
96 Gahramanli KananSynergy Baku Cycling Project 19Synergy Baku Cycling Project,,7:52
97 Balkan Onur 20,,7:52
98 Per GorazdAdria Mobil 19Adria Mobil,,7:52
99 Kulikovskiy Alexandr 19,,7:52
100 Petelin JanTeam Differdange - Losch 20Team Differdange - Losch,,7:52
101 Rumšas Linas 20,,7:52
102 Pelikán JánosAmplatz - BMC 21Amplatz - BMC,,7:52
103 Mavrikakis Michail 22,,7:52
104 Vaidem Josten 22,,7:52
105 Haller PatrickRad-Net Rose Team 19Rad-Net Rose Team,,7:52
106 Feeley Daire 19,,7:52
107 Camrda PavelWhirlpool Author  19Whirlpool Author ,,7:52
108 Lenderink PeterRabobank Development Team 20Rabobank Development Team,,7:52
109 Kovar JanWhirlpool Author  20Whirlpool Author ,,7:52
110 Udod RinatISD-Jorbi Continental Team 20ISD-Jorbi Continental Team,,7:52
111 Strokau Vasili 207:587:58
112 Taradai ValeriiISD-Jorbi Continental Team 22ISD-Jorbi Continental Team11:0411:04
113 Banaszek AlanCCC Sprandi Polkowice  18CCC Sprandi Polkowice 11:3211:32
114 Grabis Mateusz 22,,11:32
115 Gavars Eriks TomsRietumu - Delfin 19Rietumu - Delfin,,11:32
116 Langellotti Victor 2111:4311:43
117 Grošelj Matic 2012:4412:44
118 Barać Antonio 1915:4415:44
119 Alizada ElgunSynergy Baku Cycling Project 20Synergy Baku Cycling Project,,15:44
120 Ashurov Konstantin 19,,15:44
121 Köklü Mustafa 18,,15:44
DNF Dina Márton 20--
DNF Olei Federico 20,,-
DNF Miltiadis Andreas 20,,-
DNF Kvietok Pavol 19,,-
DNF Kose FethullahTorku Sekerspor 21Torku Sekerspor,,-
DNF Petrovski Andrej 20,,-
DNF Shnyrko Alexei 22,,-
DNF Moricz Daniel 20,,-
DNF Rajović DušanAdria Mobil 18Adria Mobil,,-
DNF Filutás Viktor 19,,-
DNF Kivistik Gert 20,,-
DNF Kopshti Ridion 19,,-
DNF Klepikov IllyaISD-Jorbi Continental Team 22ISD-Jorbi Continental Team,,-
DNF Lutsenko Ivan 21,,-
DNF Taminiaux LionelColor Code - Arden 'Beef' 20Color Code - Arden 'Beef',,-
DNF Bellan JurajDukla Banska Bystrica 20Dukla Banska Bystrica,,-
DNF Katrašnik GašperAdria Mobil 21Adria Mobil,,-
DNF Lauk Karl Patrick 19,,-
DNF Rózsa Balázs 20,,-
DNF Gamper PatrickTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,-
DNF Malieiev TymurISD-Jorbi Continental Team 20ISD-Jorbi Continental Team,,-
DNF Bol CeesRabobank Development Team 21Rabobank Development Team,,-
DNF Mahmic Nedzad 18,,-
DNF Harag TomášDukla Banska Bystrica 21Dukla Banska Bystrica,,-
DNF Acar Fethi 20,,-
DNF Pung Peeter 19,,-
DNF Yechezkel AvivCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,-
DNF Asanov EnverSynergy Baku Cycling Project 21Synergy Baku Cycling Project,,-
DNF Rybaruk Kostyantyn 22,,-
DNF Rozin Sergey 21,,-
DNF Rumac JosipSynergy Baku Cycling Project 21Synergy Baku Cycling Project,,-
DNF Zimany KristianDukla Banska Bystrica 18Dukla Banska Bystrica,,-
DNF Ay Enes 20,,-
DNF Vainionpää Oskari 21,,-
DNF Beniušis JustasStaki - Baltik Vairas Cycling Team 18Staki - Baltik Vairas Cycling Team,,-
DNF Ivashkin AntonMinsk Cycling Club 20Minsk Cycling Club,,-
DNS Shaw JamesLotto - Soudal U23 20Lotto - Soudal U23,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

UEC Road European Championships U23 - Road Race logoDate: 17th September 2016
Avg. speed winner: 42.51 km/h
Race category:
Parcours type: 0*
PCS point scale: E-CC
Start/finish: PlumelecPlumelec