The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time |
---|---|---|---|---|---|
1 | 70 | 40 | 3:32:43 | ||
2 | LAMBRECHT Bjorg Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | 55 | 36 | ,, 0:00 |
3 | 40 | 32 | ,, 0:00 | ||
4 | COSNEFROY Benoît AG2R La Mondiale | AG2R La Mondiale | 30 | 28 | ,, 0:00 |
5 | 25 | 24 | ,, 0:00 | ||
6 | 20 | 20 | ,, 0:00 | ||
7 | 15 | 16 | ,, 0:00 | ||
8 | 10 | 14 | ,, 0:00 | ||
9 | KASPERKIEWICZ Przemysław Klein Constantia | Klein Constantia | 5 | 12 | ,, 0:00 |
10 | 3 | 10 | ,, 0:00 | ||
11 | 8 | ,, 0:00 | |||
12 | 6 | ,, 0:00 | |||
13 | NEILANDS Krists Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | 4 | ,, 0:00 | |
14 | 2 | ,, 0:00 | |||
15 | 1 | ,, 0:00 | |||
16 | ,, 0:00 | ||||
17 | ARANBURU Alex Euskadi Basque Country - Murias | Euskadi Basque Country - Murias | ,, 0:00 | ||
18 | ,, 0:00 | ||||
19 | ,, 0:00 | ||||
20 | 0:04 0:04 | ||||
21 | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 0:06 0:06 | ||
22 | PALUTA Michał CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | ,, 0:06 | ||
23 | ,, 0:06 | ||||
24 | SCHLEGEL Michal Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:06 | ||
25 | SCHÖNBERGER Sebastian Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | ,, 0:06 | ||
26 | CENTRONE Ivan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:06 | ||
27 | ANDERBERG Hampus ColoQuick CULT | ColoQuick CULT | ,, 0:06 | ||
28 | VINCENT Léo FDJ | FDJ | ,, 0:06 | ||
29 | BICO Nuno Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:06 | ||
30 | 0:09 0:09 | ||||
31 | ,, 0:09 | ||||
32 | ØVERLAND Bjørnar Team FixIT.no | Team FixIT.no | 0:12 0:12 | ||
33 | PER David Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 0:12 | ||
34 | ,, 0:12 | ||||
35 | IRISARRI Jon Caja Rural - Seguros RGA | Caja Rural - Seguros RGA | ,, 0:12 | ||
36 | 0:17 0:17 | ||||
37 | 0:19 0:19 | ||||
38 | TOLHOEK Antwan Roompot - Oranje Peloton | Roompot - Oranje Peloton | 0:20 0:20 | ||
39 | HOFSTEDE Lennard Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 0:20 | ||
40 | ,, 0:20 | ||||
41 | DUNBAR Eddie Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:20 | ||
42 | PENKO Izidor Radenska Ljubljana | Radenska Ljubljana | 0:30 0:30 | ||
43 | NÕMMELA Aksel Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:30 | ||
44 | JABRAYILOV Samir Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:30 | ||
45 | NIKA Iltjan d'Amico - Bottecchia | d'Amico - Bottecchia | ,, 0:30 | ||
46 | ,, 0:30 | ||||
47 | ILIASOV Ismail Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:30 | ||
48 | O'LOUGHLIN Michael Team Wiggins | Team Wiggins | ,, 0:30 | ||
49 | WIRTGEN Tom Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:30 | ||
50 | 0:37 0:37 | ||||
51 | GEOGHEGAN HART Tao Axeon Hagens Berman | Axeon Hagens Berman | ,, 0:37 | ||
52 | LEHKY Roman Klein Constantia | Klein Constantia | ,, 0:37 | ||
53 | ZIMMERMANN Georg Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 0:39 0:39 | ||
54 | NYCH Artem Gazprom-RusVelo | Gazprom-RusVelo | ,, 0:39 | ||
55 | FOSS Tobias Team Joker - Byggtorget | Team Joker - Byggtorget | 0:42 0:42 | ||
56 | 0:51 0:51 | ||||
57 | ,, 0:51 | ||||
58 | ,, 0:51 | ||||
59 | TSCHERNOSTER Jan Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | 0:58 0:58 | ||
60 | 1:05 1:05 | ||||
61 | CARBONI Giovanni Unieuro Wilier | Unieuro Wilier | ,, 1:05 | ||
62 | 1:31 1:31 | ||||
63 | RAVASI Edward Lampre - Merida | Lampre - Merida | 1:41 1:41 | ||
64 | GAUDU David FDJ | FDJ | ,, 1:41 | ||
65 | KOCH Christian LKT Team Brandenburg | LKT Team Brandenburg | 1:44 1:44 | ||
66 | KÄMNA Lennard Stölting Service Group | Stölting Service Group | ,, 1:44 | ||
67 | FÅGLUM KARLSSON Marcus Team Tre Berg-Bianchi | Team Tre Berg-Bianchi | 2:35 2:35 | ||
68 | 2:50 2:50 | ||||
69 | 2:56 2:56 | ||||
70 | DIBBEN Jonathan Team Wiggins | Team Wiggins | 3:00 3:00 | ||
71 | VALVASORI Larry Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | 3:11 3:11 | ||
72 | KASTEMYR Pontus Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 3:11 | ||
73 | BOŽIČ Jon Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 3:11 | ||
74 | ,, 3:11 | ||||
75 | ,, 3:11 | ||||
76 | OURSELIN Paul Direct Energie | Direct Energie | ,, 3:11 | ||
77 | ,, 3:11 | ||||
78 | MALOVEC Ľuboš Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 3:11 | ||
79 | ,, 3:11 | ||||
80 | SAGIV Guy Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | ,, 3:11 | ||
81 | ,, 3:11 | ||||
82 | ,, 3:11 | ||||
83 | KUKRLE Michael Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 3:11 | ||
84 | ,, 3:11 | ||||
85 | BROŻYNA Piotr CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 3:25 3:25 | ||
86 | 5:14 5:14 | ||||
87 | 6:07 6:07 | ||||
88 | PLANCKAERT Emiel Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | ,, 6:07 | ||
89 | GOLDSTEIN Omer Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | 6:52 6:52 | ||
90 | ,, 6:52 | ||||
91 | LAŠINIS Venantas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | 7:48 7:48 | ||
92 | 7:50 7:50 | ||||
93 | 7:52 7:52 | ||||
94 | ,, 7:52 | ||||
95 | MERTZ Rémy Color Code - Arden 'Beef' | Color Code - Arden 'Beef' | ,, 7:52 | ||
96 | GAHRAMANLI Kanan Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 7:52 | ||
97 | ,, 7:52 | ||||
98 | PER Gorazd Adria Mobil | Adria Mobil | ,, 7:52 | ||
99 | ,, 7:52 | ||||
100 | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 7:52 | ||
101 | ,, 7:52 | ||||
102 | PELIKÁN János Amplatz - BMC | Amplatz - BMC | ,, 7:52 | ||
103 | ,, 7:52 | ||||
104 | ,, 7:52 | ||||
105 | HALLER Patrick Rad-Net Rose Team | Rad-Net Rose Team | ,, 7:52 | ||
106 | ,, 7:52 | ||||
107 | CAMRDA Pavel Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 7:52 | ||
108 | LENDERINK Peter Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | ,, 7:52 | ||
109 | KOVAR Jan Whirlpool Author | Whirlpool Author | ,, 7:52 | ||
110 | UDOD Rinat ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | ,, 7:52 | ||
111 | 7:58 7:58 | ||||
112 | TARADAI Valerii ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | 11:04 11:04 | ||
113 | BANASZEK Alan CCC Sprandi Polkowice | CCC Sprandi Polkowice | 11:32 11:32 | ||
114 | ,, 11:32 | ||||
115 | GAVARS Eriks Toms Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 11:32 | ||
116 | 11:43 11:43 | ||||
117 | 12:44 12:44 | ||||
118 | 15:44 15:44 | ||||
119 | ALIZADA Elgun Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 15:44 | ||
120 | ,, 15:44 | ||||
121 | ,, 15:44 | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | - | ||||
DNF | RAJOVIĆ Dušan Adria Mobil | Adria Mobil | - | ||
DNF | KATRAŠNIK Gašper Adria Mobil | Adria Mobil | - | ||
DNF | HARAG Tomáš Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | ||
DNF | ZIMANY Kristian Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | ||
DNF | BELLAN Juraj Dukla Banska Bystrica | Dukla Banska Bystrica | - | ||
DNF | KLEPIKOV Illya ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | ||
DNF | MALIEIEV Tymur ISD-Jorbi Continental Team | ISD-Jorbi Continental Team | - | ||
DNF | BOL Cees Rabobank Development Team | Rabobank Development Team | - | ||
DNF | KOSE Fethullah Torku Sekerspor | Torku Sekerspor | - | ||
DNF | GAMPER Patrick Tirol Cycling Team | Tirol Cycling Team | - | ||
DNF | TAMINIAUX Lionel Color Code - Arden 'Beef' | Color Code - Arden 'Beef' | - | ||
DNF | ASANOV Enver Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | - | ||
DNF | RUMAC Josip Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | - | ||
DNF | IVASHKIN Anton Minsk Cycling Club | Minsk Cycling Club | - | ||
DNF | YECHEZKEL Aviv Cycling Academy Team | Cycling Academy Team | - | ||
DNF | BENIUŠIS Justas Staki - Baltik Vairas Cycling Team | Staki - Baltik Vairas Cycling Team | - | ||
DNS | SHAW James Lotto - Soudal U23 | Lotto - Soudal U23 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:17 September 2016
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.51 km/h
- Race category:MU - Men U23
- Distance:150.7 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:85
- Vert. meters:1755
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: