Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2007
2005
-
«

 2006   »   37th Euskal Bizikleta (2.HC)

General Classification

  Remove filter
RnkRiderAgeTeamPntGCGC-TimeTime
1 Herrero David26Euskaltel - Euskadi302+0:444:13:32 4:13:32
2 Gil Koldo28181+0:000:08 0:08
3 Arreitunandia Pedro31Barloworld124+1:540:16 0:16
4 Tonti Andrea34Acqua & Sapone76+2:26,, 0:16
5 García Adolfo26421+7:55,, 0:16
6 Efimkin Alexander24Barloworld35+2:110:36 0:36
7 Txurruka Amets23Barloworld29+2:38,, 0:36
8 Zubeldia Haimar29Euskaltel - Euskadi18+2:32,, 0:36
9 del Nero Jesús243 Molinos Resort3+1:54,, 0:36
10 Nocentini Rinaldo28Acqua & Sapone12+3:540:48 0:48
11 Muraglia Giuseppe26Team LPR Brakes11+3:071:01 1:01
12 Osa Aitor3220+7:32,, 1:01
13 Bonilla José Adrián28Comunidad Valenciana17+6:211:22 1:22
14 Beloki Joseba32Astana - Würth Team34+14:351:23 1:23
15 García Rena Rodrigo26Kaiku10+3:021:39 1:39
16 Villegas Aarón257+2:28,, 1:39
17 Plouhinec Samuel30Agritubel15+5:50,, 1:39
18 Marichalar Pedro Luis2516+6:10,, 1:39
19 Palomares Adrian30Kaiku32+13:27,, 1:39
20 Pecharromán José Antonio27Comunidad Valenciana18+6:37,, 1:39
21 Galparsoro Dionisio27Kaiku13+4:36,, 1:39
22 Ramírez Jesús Javier2614+4:59,, 1:39
23 Ventoso Francisco José24Saunier Duval - Prodir49+28:34,, 1:39
24 Elías José Miguel2945+25:062:11 2:11
25 Kvachuk Oleksandr22Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli43+23:102:14 2:14
26 Gómis Juan28Comunidad Valenciana42+22:332:15 2:15
27 Klyuev Konstantin25Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli33+14:232:42 2:42
28 Pérez Aitor28Caisse d'Epargne - Illes Balears23+9:382:53 2:53
29 Latasa Lasa David32Comunidad Valenciana19+6:412:55 2:55
30 Oarbeaskoa Rubén30Kaiku31+12:32,, 2:55
31 Terciado Francisco José25Relax - Gam56+33:052:58 2:58
32 Etxebarria Unai33Euskaltel - Euskadi48+26:063:07 3:07
33 Zumeta Etxabe Joseba2455+32:174:17 4:17
34 Fernández de la Puebla Alberto 21Saunier Duval - Prodir29+12:17,, 4:17
35 Domínguez Gustavo2522+9:21,, 4:17
36 Arroyo José28+11:50,, 4:17
37 de la Fuente David25Saunier Duval - Prodir46+25:23,, 4:17
38 Sánchez Pimienta Julián26Comunidad Valenciana75+56:50,, 4:17
39 Pérez Rubén24Euskaltel - Euskadi59+35:274:35 4:35
40 Casero Rafael29Saunier Duval - Prodir63+36:434:44 4:44
41 Moser Leonardo21Acqua & Sapone65+38:51,, 4:44
42 Bazayev Assan25Astana - Würth Team26+11:14,, 4:44
43 Bailetti Paolo25Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli24+10:014:45 4:45
44 Mata Martin 58+34:114:47 4:47
45 Olmo Juan2844+24:29,, 4:47
46 Magallanes Juan Pablo24Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli36+15:17,, 4:47
47 Almagro José Mario25Relax - Gam35+14:46,, 4:47
48 Ochoa Carlos José25Team LPR Brakes52+30:054:50 4:50
49 Azanza Jorge23Kaiku25+11:065:38 5:38
50 Landaluze Iñigo29Euskaltel - Euskadi57+33:496:18 6:18
51 Vicioso Ángel29Astana - Würth Team27+11:426:21 6:21
52 Díaz Armas Dailos Manuel2537+15:50,, 6:21
53 Baranauskas Aivaras26Agritubel51+30:036:22 6:22
54 Bergès Stéphane31Agritubel30+12:22,, 6:22
55 Leonet Iza Iker22Caisse d'Epargne - Illes Balears60+35:406:36 6:36
56 Pérez Luis3940+20:517:38 7:38
57 Verdugo Gorka27Euskaltel - Euskadi67+39:538:01 8:01
58 Lastras Pablo30Caisse d'Epargne - Illes Balears50+29:359:17 9:17
59 Martinez Jose3074+55:02,, 9:17
60 Mondelo Josu2439+17:32,, 9:17
61 Ferrara Raffaele29Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli72+49:359:22 9:22
62 Sánchez Samuel28Euskaltel - Euskadi47+25:289:23 9:23
63 Osella Marco25Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli64+37:4910:03 10:03
64 Cox Ryan27Barloworld68+41:3910:06 10:06
65 Masciarelli Andrea23Acqua & Sapone62+36:40,, 10:06
66 Cheula Giampaolo27Barloworld71+46:1910:08 10:08
67 De Pedro Pablo2561+36:0010:40 10:40
68 Lorca Rubén223 Molinos Resort69+43:5711:55 11:55
69 Hernández Baeta Victor2266+39:15,, 11:55
70 Otxotorena Arraras Xabat2553+31:3411:57 11:57
71 Martinez Jose3074+55:02,, 11:57
72 Antón Igor23Euskaltel - Euskadi73+50:10,, 11:57
73 Redondo José Antonio21Astana - Würth Team54+32:09,, 11:57
74 Artetxe Mikel293 Molinos Resort76+1:00:48,, 11:57
75 Etxebarria David32Astana - Würth Team38+16:2012:00 12:00
76 Perget Mathieu21Caisse d'Epargne - Illes Balears41+21:2812:43 12:43
DNF Lloret Manuel24Comunidad Valenciana+ - 19:56:45 -4:13:32 -4:13:32
DNF Pascual Rodríguez Javier34Comunidad Valenciana+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Berasategui Antonio28Kaiku+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Bru Jon28Kaiku+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Kemps Aaron22Astana - Würth Team+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Abellán Carlos23+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Benítez José Alberto24Saunier Duval - Prodir+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Cobo Juan José25Saunier Duval - Prodir+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Megías Javier22Saunier Duval - Prodir+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Durán Arkaitz20Saunier Duval - Prodir+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Cárdenas Félix Rafael33Barloworld+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Green Rodney Jock32Barloworld+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Canouet Gilles30Agritubel+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Crosbie Nicolas26Agritubel+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Johnson Benjamin23Agritubel+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Kudashev Denis25Relax - Gam+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Burgos Nacor29Relax - Gam+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF García de Mateos Raul23Relax - Gam+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Martinez Jose3074+55:02,, -4:13:32
DNF Garcia Oscar+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Maccanti Michele26Team LPR Brakes+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Contrini Daniele31Team LPR Brakes+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Palumbo Giuseppe30Acqua & Sapone+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Donati Alessandro27Acqua & Sapone+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Siutsou Kanstantsin23Acqua & Sapone+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF González Santos323 Molinos Resort+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Ferrío Jorge293 Molinos Resort+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Domínguez Sergio263 Molinos Resort+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Rovira Jaume26+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Sánchez Fernández Mario26+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Janiaczyk Błażej23Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Chiarini Riccardo22Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Rodríguez Ángel+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Torres Fernando27+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Romero Pedro24+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Sarabia Ignacio22+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Agirrezabala Joseba24+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Fernandez Julen27+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Moreno Javier21+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF García Víctor Manuel25+ - 19:56:45,, -4:13:32
DNF Milán Diego20+ - 19:56:45,, -4:13:32
RnkRiderAgeTeamPntGCGC-TimeTimeTime won/lost
1 Gil Koldo281501+0:00 19:56:45 19:56:45+0:00
2 Herrero David26Euskaltel - Euskadi1102+0:440:44 0:44+0:44
3 del Nero Jesús243 Molinos Resort903+1:541:54 1:54+1:54
4 Arreitunandia Pedro31Barloworld804+1:54,, 1:54+1:54
5 Efimkin Alexander24Barloworld705+2:112:11 2:11+2:11
6 Tonti Andrea34Acqua & Sapone606+2:262:26 2:26+2:26
7 Villegas Aarón25557+2:282:28 2:28+2:28
8 Zubeldia Haimar29Euskaltel - Euskadi508+2:322:32 2:32+2:32
9 Txurruka Amets23Barloworld459+2:382:38 2:38+2:38
10 García Rena Rodrigo26Kaiku4010+3:023:02 3:02+3:02
11 Muraglia Giuseppe26Team LPR Brakes3611+3:073:07 3:07+3:07
12 Nocentini Rinaldo28Acqua & Sapone3212+3:543:54 3:54+3:54
13 Galparsoro Dionisio27Kaiku2813+4:364:36 4:36+4:36
14 Ramírez Jesús Javier262414+4:594:59 4:59+4:59
15 Plouhinec Samuel30Agritubel2015+5:505:50 5:50+5:50
16 Marichalar Pedro Luis251616+6:106:10 6:10+6:10
17 Bonilla José Adrián28Comunidad Valenciana1417+6:216:21 6:21+6:21
18 Pecharromán José Antonio27Comunidad Valenciana1218+6:376:37 6:37+6:37
19 Latasa Lasa David32Comunidad Valenciana1019+6:416:41 6:41+6:41
20 Osa Aitor32820+7:327:32 7:32+7:32
21 García Adolfo26621+7:557:55 7:55+7:55
22 Domínguez Gustavo25422+9:219:21 9:21+9:21
23 Pérez Aitor28Caisse d'Epargne - Illes Balears323+9:389:38 9:38+9:38
24 Bailetti Paolo25Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli224+10:0110:01 10:01+10:01
25 Azanza Jorge23Kaiku125+11:0611:06 11:06+11:06
26 Bazayev Assan25Astana - Würth Team26+11:1411:14 11:14+11:14
27 Vicioso Ángel29Astana - Würth Team27+11:4211:42 11:42+11:42
28 Arroyo José28+11:5011:50 11:50+11:50
29 Fernández de la Puebla Alberto 21Saunier Duval - Prodir29+12:1712:17 12:17+12:17
30 Bergès Stéphane31Agritubel30+12:2212:22 12:22+12:22
31 Oarbeaskoa Rubén30Kaiku31+12:3212:32 12:32+12:32
32 Palomares Adrian30Kaiku32+13:2713:27 13:27+13:27
33 Klyuev Konstantin25Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli33+14:2314:23 14:23+14:23
34 Beloki Joseba32Astana - Würth Team34+14:3514:35 14:35+14:35
35 Almagro José Mario25Relax - Gam35+14:4614:46 14:46+14:46
36 Magallanes Juan Pablo24Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli36+15:1715:17 15:17+15:17
37 Díaz Armas Dailos Manuel2537+15:5015:50 15:50+15:50
38 Etxebarria David32Astana - Würth Team38+16:2016:20 16:20+16:20
39 Mondelo Josu2439+17:3217:32 17:32+17:32
40 Pérez Luis3940+20:5120:51 20:51+20:51
41 Perget Mathieu21Caisse d'Epargne - Illes Balears41+21:2821:28 21:28+21:28
42 Gómis Juan28Comunidad Valenciana42+22:3322:33 22:33+22:33
43 Kvachuk Oleksandr22Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli43+23:1023:10 23:10+23:10
44 Olmo Juan2844+24:2924:29 24:29+24:29
45 Elías José Miguel2945+25:0625:06 25:06+25:06
46 de la Fuente David25Saunier Duval - Prodir46+25:2325:23 25:23+25:23
47 Sánchez Samuel28Euskaltel - Euskadi47+25:2825:28 25:28+25:28
48 Etxebarria Unai33Euskaltel - Euskadi48+26:0626:06 26:06+26:06
49 Ventoso Francisco José24Saunier Duval - Prodir49+28:3428:34 28:34+28:34
50 Lastras Pablo30Caisse d'Epargne - Illes Balears50+29:3529:35 29:35+29:35
51 Baranauskas Aivaras26Agritubel51+30:0330:03 30:03+30:03
52 Ochoa Carlos José25Team LPR Brakes52+30:0530:05 30:05+30:05
53 Otxotorena Arraras Xabat2553+31:3431:34 31:34+31:34
54 Redondo José Antonio21Astana - Würth Team54+32:0932:09 32:09+32:09
55 Zumeta Etxabe Joseba2455+32:1732:17 32:17+32:17
56 Terciado Francisco José25Relax - Gam56+33:0533:05 33:05+33:05
57 Landaluze Iñigo29Euskaltel - Euskadi57+33:4933:49 33:49+33:49
58 Mata Martin 58+34:1134:11 34:11+34:11
59 Pérez Rubén24Euskaltel - Euskadi59+35:2735:27 35:27+35:27
60 Leonet Iza Iker22Caisse d'Epargne - Illes Balears60+35:4035:40 35:40+35:40
61 De Pedro Pablo2561+36:0036:00 36:00+36:00
62 Masciarelli Andrea23Acqua & Sapone62+36:4036:40 36:40+36:40
63 Casero Rafael29Saunier Duval - Prodir63+36:4336:43 36:43+36:43
64 Osella Marco25Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli64+37:4937:49 37:49+37:49
65 Moser Leonardo21Acqua & Sapone65+38:5138:51 38:51+38:51
66 Hernández Baeta Victor2266+39:1539:15 39:15+39:15
67 Verdugo Gorka27Euskaltel - Euskadi67+39:5339:53 39:53+39:53
68 Cox Ryan27Barloworld68+41:3941:39 41:39+41:39
69 Lorca Rubén223 Molinos Resort69+43:5743:57 43:57+43:57
70 Martinez Jose3074+55:0246:10 46:10+46:10
71 Cheula Giampaolo27Barloworld71+46:1946:19 46:19+46:19
72 Ferrara Raffaele29Team 3c Casalinghi Jet Androni Giocattoli72+49:3549:35 49:35+49:35
73 Antón Igor23Euskaltel - Euskadi73+50:1050:10 50:10+50:10
74 Martinez Jose3074+55:0255:02 55:02+55:02
75 Sánchez Pimienta Julián26Comunidad Valenciana75+56:5056:50 56:50+56:50
76 Artetxe Mikel293 Molinos Resort76+1:00:481:00:48 1:00:48+60:48

Race information

Date: 4th June 2006
Race category: Men Elite
PCS point scale: 2.HC

Advertisement

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.08966 sec.