The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | ROGERS Rico Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | 8 | 5 | 3:43:55 | |
2 | 5 | 2 | ,, 0:00 | |||
3 | BIAŁOBŁOCKI Marcin Team UK Youth | Team UK Youth | 2 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | STÖPLER Nick Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:00 | |||
5 | GULDHAMMER Rasmus Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 0:00 | |||
6 | FODER Daniel Holm Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 0:00 | |||
7 | VEREECKEN Nicolas An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | ,, 0:00 | |||
8 | EDMÜLLER Benjamin Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |||
9 | ,, 0:00 | |||||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | MCCONVEY Connor Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:00 | |||
12 | DE BUYST Jasper Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | ,, 0:00 | |||
13 | OLIPHANT Evan Team Raleigh | Team Raleigh | ,, 0:00 | |||
14 | PORTER Elliott Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
15 | LAMPIER Steven Node4 - Giordana Racing Team | Node4 - Giordana Racing Team | ,, 0:00 | |||
16 | KUIPER Bouke Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 0:00 | |||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | BARRY Daniel Node4 - Giordana Racing Team | Node4 - Giordana Racing Team | ,, 0:00 | |||
19 | HUNAL Martin AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
20 | CUMING Michael Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
21 | PELLETIER-ROY Rémi Team Garneau - Quebecor | Team Garneau - Quebecor | ,, 0:00 | |||
22 | ,, 0:00 | |||||
23 | ,, 0:00 | |||||
24 | HANDLEY Richard Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 0:00 | |||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | BENNETT Sam An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | ,, 0:00 | |||
27 | ,, 0:00 | |||||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | OKROUHLICKY Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 0:00 | |||
30 | DOWLING Mark Polygon Sweet Nice Team | Polygon Sweet Nice Team | ,, 0:00 | |||
31 | SHERLOCK Ryan Polygon Sweet Nice Team | Polygon Sweet Nice Team | ,, 0:00 | |||
32 | ,, 0:00 | |||||
33 | DE KETELE Kenny Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | ,, 0:00 | |||
34 | NIELSEN Jacob Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 0:00 | |||
35 | POZDNYAKOV Kirill Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | EBSEN John Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:00 | |||
38 | ,, 0:00 | |||||
39 | ,, 0:00 | |||||
40 | RODGER Shem Node4 - Giordana Racing Team | Node4 - Giordana Racing Team | ,, 0:00 | |||
41 | ,, 0:00 | |||||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | ,, 0:00 | |||||
44 | SCHWEIZER Christoph Synergy Baku Cycling Project | Synergy Baku Cycling Project | ,, 0:00 | |||
45 | PARTRIDGE Rob Team UK Youth | Team UK Youth | ,, 0:00 | |||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | PERRETT Joseph Team IG - Sigma Sport | Team IG - Sigma Sport | ,, 0:00 | |||
48 | KRATOCHVÍLA Jakub Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 0:00 | |||
49 | NORTHEY Michael James Node4 - Giordana Racing Team | Node4 - Giordana Racing Team | 0:14 0:14 | |||
50 | 0:22 0:22 | |||||
51 | DOWNEY Sean An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | 0:34 0:34 | |||
52 | MCLAUGHLIN Ronan An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | 1:03 1:03 | |||
53 | 3:27 3:27 | |||||
54 | ,, 3:27 | |||||
55 | ,, 3:27 | |||||
56 | ,, 3:27 | |||||
57 | ,, 3:27 | |||||
58 | ,, 3:27 | |||||
59 | ,, 3:27 | |||||
60 | ,, 3:27 | |||||
61 | ,, 3:27 | |||||
62 | ,, 3:27 | |||||
63 | KROTKÝ Rostislav AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 3:27 | |||
64 | ,, 3:27 | |||||
65 | ,, 3:27 | |||||
66 | HOMOLKA Adam Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 3:27 | |||
67 | ,, 3:27 | |||||
68 | ,, 3:27 | |||||
69 | ,, 3:27 | |||||
70 | ,, 3:27 | |||||
71 | ,, 3:27 | |||||
72 | ,, 3:27 | |||||
73 | ,, 3:27 | |||||
74 | NICOLSON Michael Doltcini Flanders | Doltcini Flanders | ,, 3:27 | |||
75 | MEDEK Tomáš AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 3:27 | |||
76 | MÜLLER Andreas Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 3:27 | |||
77 | ,, 3:27 | |||||
78 | ,, 3:27 | |||||
79 | SYBRANDY Wouter Team IG - Sigma Sport | Team IG - Sigma Sport | ,, 3:27 | |||
80 | VARLEY Christian Node4 - Giordana Racing Team | Node4 - Giordana Racing Team | ,, 3:27 | |||
81 | ,, 3:27 | |||||
82 | 3:35 3:35 | |||||
83 | HUNT Joshua Team UK Youth | Team UK Youth | ,, 3:35 | |||
84 | ARCHBOLD Shane An Post - Chain Reaction | An Post - Chain Reaction | 4:08 4:08 | |||
85 | 9:33 9:33 | |||||
86 | ,, 9:33 | |||||
87 | ,, 9:33 | |||||
88 | ,, 9:33 | |||||
89 | CATAFORD Alexander Team Garneau - Quebecor | Team Garneau - Quebecor | ,, 9:33 | |||
90 | ,, 9:33 | |||||
91 | ,, 9:33 | |||||
92 | TANGUY Richard Team UK Youth | Team UK Youth | ,, 9:33 | |||
93 | SCHRANGL Alexander Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer | ,, 9:33 | |||
94 | ØLLEGAARD Morten Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 9:33 | |||
95 | ,, 9:33 | |||||
96 | ,, 9:33 | |||||
97 | ,, 9:33 | |||||
98 | ,, 9:33 | |||||
99 | HALPIN Stephen Polygon Sweet Nice Team | Polygon Sweet Nice Team | ,, 9:33 | |||
100 | ,, 9:33 | |||||
101 | ,, 9:33 | |||||
102 | ,, 9:33 | |||||
103 | ,, 9:33 | |||||
104 | ,, 9:33 | |||||
105 | ,, 9:33 | |||||
106 | LOWSLEY-WILLIAMS James Team UK Youth | Team UK Youth | 10:18 10:18 | |||
107 | ATZORI Umberto Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | ,, 10:18 | |||
108 | PEDERSEN Mark Sehested Blue Water Cycling | Blue Water Cycling | ,, 10:18 | |||
109 | ,, 10:18 | |||||
110 | HOLUB Tomas AC Sparta Praha | AC Sparta Praha | ,, 10:18 | |||
111 | ,, 10:18 | |||||
112 | ,, 10:18 | |||||
113 | ,, 10:18 | |||||
114 | ,, 10:18 | |||||
115 | 11:41 11:41 | |||||
116 | 18:50 18:50 | |||||
117 | ,, 18:50 | |||||
118 | ,, 18:50 | |||||
119 | ,, 18:50 | |||||
120 | ,, 18:50 | |||||
121 | ,, 18:50 | |||||
122 | ,, 18:50 | |||||
123 | ,, 18:50 | |||||
124 | ,, 18:50 | |||||
125 | ,, 18:50 | |||||
126 | ,, 18:50 | |||||
127 | ,, 18:50 | |||||
128 | LAVERACK Edward Rapha Condor | Rapha Condor | ,, 18:50 | |||
129 | 29:51 29:51 | |||||
130 | 30:36 30:36 | |||||
131 | ,, 30:36 | |||||
132 | ,, 30:36 | |||||
133 | PRENDERGAST Charles Polygon Sweet Nice Team | Polygon Sweet Nice Team | 30:41 30:41 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | MERTENS Tim Topsport Vlaanderen - Baloise | Topsport Vlaanderen - Baloise | - | |||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | EEFTING-BLOEM Roy Koga Cycling Team | Koga Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:24 May 2013
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.43 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:154.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:Sprint of large group
- Avg. temperature:
Youtube