2024»2nd

Figueira Champions Classic

(1.Pro)
2024»One day race»São PedroFigueira da Foz(192.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11
Climber
EVENEPOEL Remco Soudal - Quick Step
24Soudal - Quick Step2001254:42:25
261
Classic
BRAET Vito Intermarché - Wanty
23Intermarché - Wanty150851:48
1:48
392
Classic
VELASCO Simone Astana Qazaqstan Team
28Astana Qazaqstan Team12560,,
1:48
433
Sprint
BOVEN Lars Alpecin - Deceuninck
22Alpecin - Deceuninck10050,,
1:48
5102
Classic
MAYRHOFER Marius Tudor Pro Cycling Team
23Tudor Pro Cycling Team8545,,
1:48
613
Classic
HIRSCHI Marc UAE Team Emirates
25UAE Team Emirates7040,,
1:48
747
Sprint
VAN DEN BERG Marijn EF Education - EasyPost
24EF Education - EasyPost6035,,
1:48
896
Climber
SCARONI Christian Astana Qazaqstan Team
26Astana Qazaqstan Team5030,,
1:48
951
Climber
GUERREIRO Ruben Movistar Team
29Movistar Team4026,,
1:48
1057
Climber
SÁNCHEZ Pelayo Movistar Team
23Movistar Team3522,,
1:48
1143
Climber
HONORÉ Mikkel Frølich EF Education - EasyPost
27EF Education - EasyPost3020,,
1:48
12115
Climber
PRADES Eduard Caja Rural - Seguros RGA
36Caja Rural - Seguros RGA2518,,
1:48
13117
Classic
SILVA Guillermo Thomas Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA2016,,
1:48
14135
Climber
MARTÍN Gotzon Euskaltel - Euskadi
27Euskaltel - Euskadi1514,,
1:48
1514
Classic
MORGADO António UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates1012,,
1:48
16122
GC
CASTRILLO Pablo Equipo Kern Pharma
23Equipo Kern Pharma510,,
1:48
17105
Climber
STORK Florian Tudor Pro Cycling Team
26Tudor Pro Cycling Team59,,
1:48
1855
Classic
ROMEO Iván Movistar Team
20Movistar Team58,,
1:48
194
Climber
LANDA Mikel Soudal - Quick Step
34Soudal - Quick Step57,,
1:48
2031
Climber
HERMANS Quinten Alpecin - Deceuninck
28Alpecin - Deceuninck561:53
1:53
2132
Climber
CONCI Nicola Alpecin - Deceuninck
27Alpecin - Deceuninck552:02
2:02
2265
Classic
REX Laurenz Intermarché - Wanty
24Intermarché - Wanty543:38
3:38
2311
Classic
BARONCINI Filippo UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates53,,
3:38
2482
Classic
BIERMANS Jenthe Arkéa - B&B Hotels
28Arkéa - B&B Hotels52,,
3:38
2521
Climber
BAGIOLI Andrea Lidl - Trek
24Lidl - Trek51,,
3:38
2693
Classic
FEDOROV Yevgeniy Astana Qazaqstan Team
23Astana Qazaqstan Team5,,
3:38
27131
Climber
ISASA Xabier Euskaltel - Euskadi
22Euskaltel - Euskadi5,,
3:38
28137
Classic
MINTEGI Iker Euskaltel - Euskadi
21Euskaltel - Euskadi5,,
3:38
29104
Climber
PLUIMERS Rick Tudor Pro Cycling Team
23Tudor Pro Cycling Team5,,
3:38
3024
Classic
VACEK Mathias Lidl - Trek
21Lidl - Trek5,,
3:38
31125
Climber
RUIZ Ibon Equipo Kern Pharma
25Equipo Kern Pharma3,,
3:38
3271
Classic
BITTNER Pavel Team dsm-firmenich PostNL
21Team dsm-firmenich PostNL3,,
3:38
3352
Climber
CANAL Carlos Movistar Team
22Movistar Team3,,
3:38
3463
Classic
HERREGODTS Rune Intermarché - Wanty
25Intermarché - Wanty3,,
3:38
3522
GC
OOMEN Sam Lidl - Trek
28Lidl - Trek3,,
3:38
3646
Classic
VALGREN Michael EF Education - EasyPost
32EF Education - EasyPost3,,
3:38
3712
GC
DEL TORO Isaac UAE Team Emirates
20UAE Team Emirates3,,
3:38
3844
Climber
SHAW James EF Education - EasyPost
27EF Education - EasyPost3,,
3:38
39121
GC
BERRADE Urko Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma3,,
3:38
40134
Climber
BIZKARRA Mikel Euskaltel - Euskadi
34Euskaltel - Euskadi3,,
3:38
4167
Classic
TEUNISSEN Mike Intermarché - Wanty
31Intermarché - Wanty,,
3:38
4266
Classic
REX Tim Intermarché - Wanty
19Intermarché - Wanty,,
3:38
4387
Climber
TJØTTA Martin Arkéa - B&B Hotels
23Arkéa - B&B Hotels3:42
3:42
4437
Climber
DEBRUYNE Ramses Alpecin - Deceuninck
21Alpecin - Deceuninck3:47
3:47
4534
Classic
JANSSENS Jimmy Alpecin - Deceuninck
34Alpecin - Deceuninck,,
3:47
4662
Classic
GUALDI Simone Intermarché - Wanty
18Intermarché - Wanty,,
3:47
473
GC
KNOX James Soudal - Quick Step
28Soudal - Quick Step,,
3:47
4883
Classic
DELAPLACE Anthony Arkéa - B&B Hotels
34Arkéa - B&B Hotels5:02
5:02
49126
Climber
GUTIÉRREZ Jorge Equipo Kern Pharma
21Equipo Kern Pharma6:14
6:14
50112
Climber
SORARRAIN Gorka Caja Rural - Seguros RGA
27Caja Rural - Seguros RGA9:30
9:30
5186
Climber
LOZOUET Léandre Arkéa - B&B Hotels
19Arkéa - B&B Hotels,,
9:30
52113
TT
GUARDEÑO Jaume Caja Rural - Seguros RGA
20Caja Rural - Seguros RGA,,
9:30
53181
Climber
GOMES Luís Kelly / Simoldes / UDO
29Kelly / Simoldes / UDO,,
9:30
5472
Classic
DEGENKOLB John Team dsm-firmenich PostNL
35Team dsm-firmenich PostNL,,
9:30
55212
GC
GARCÍA GONZÁLEZ Sergio Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
24Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
9:30
5645
Climber
TODOME Yuhi EF Education - EasyPost
21EF Education - EasyPost,,
9:30
5776
Sprint
VAN UDEN Casper Team dsm-firmenich PostNL
22Team dsm-firmenich PostNL,,
9:30
58114
Climber
JOHNSTON Calum Caja Rural - Seguros RGA
25Caja Rural - Seguros RGA,,
9:30
59177
Climber
AMADO Gonçalo Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
30Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua,,
9:30
60182
Climber
CARVALHO Rui Kelly / Simoldes / UDO
28Kelly / Simoldes / UDO,,
9:30
61227
Climber
GONÇALVES Hélder Rádio Popular - Paredes - Boavista
23Rádio Popular - Paredes - Boavista,,
9:30
62111
Climber
ARRIOLA-BENGOA Julen Caja Rural - Seguros RGA
22Caja Rural - Seguros RGA,,
9:30
63132
TT
ETXEBERRIA Asier Euskaltel - Euskadi
25Euskaltel - Euskadi,,
9:30
6442
TT
BISSEGGER Stefan EF Education - EasyPost
25EF Education - EasyPost,,
9:30
6575
GC
TUSVELD Martijn Team dsm-firmenich PostNL
30Team dsm-firmenich PostNL,,
9:30
6615
Classic
OLIVEIRA Rui UAE Team Emirates
27UAE Team Emirates,,
9:30
6797
TT
WALKER Max Astana Qazaqstan Team
22Astana Qazaqstan Team,,
9:30
6823
Sprint
THEUNS Edward Lidl - Trek
32Lidl - Trek,,
9:30
6935
Climber
MEURISSE Xandro Alpecin - Deceuninck
32Alpecin - Deceuninck,,
9:30
7026
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek
21Lidl - Trek,,
9:30
71167
Sprint
SILVA Pedro ABTF Betão - Feirense
22ABTF Betão - Feirense,,
9:30
72143
TT
REIS Rafael Sabgal / Anicolor
31Sabgal / Anicolor,,
9:30
7354
Classic
JACOBS Johan Movistar Team
26Movistar Team,,
9:30
7494
GC
KUZMIN Anton Astana Qazaqstan Team
27Astana Qazaqstan Team,,
9:30
75165
Climber
PINHEIRO Ivo ABTF Betão - Feirense
25ABTF Betão - Feirense,,
9:30
76123
GC
PARRA José Félix Equipo Kern Pharma
27Equipo Kern Pharma,,
9:30
7781
Climber
ALBANESE Vincenzo Arkéa - B&B Hotels
27Arkéa - B&B Hotels,,
9:30
7891
Climber
BATTISTELLA Samuele Astana Qazaqstan Team
25Astana Qazaqstan Team,,
9:30
792
TT
CATTANEO Mattia Soudal - Quick Step
33Soudal - Quick Step,,
9:30
80101
TT
KLUCKERS Arthur Tudor Pro Cycling Team
23Tudor Pro Cycling Team,,
9:30
8185
GC
RIES Michel Arkéa - B&B Hotels
25Arkéa - B&B Hotels,,
9:30
82153
TT
ANTUNES Tiago Efapel Cycling
26Efapel Cycling,,
9:30
83107
GC
WIRTGEN Luc Tudor Pro Cycling Team
25Tudor Pro Cycling Team,,
9:30
84133
GC
JUARISTI Txomin Euskaltel - Euskadi
28Euskaltel - Euskadi,,
9:30
85155
TT
PINTO Pedro Efapel Cycling
23Efapel Cycling,,
9:30
86103
Classic
ERIKSSON Lucas Tudor Pro Cycling Team
27Tudor Pro Cycling Team,,
9:30
875
Climber
SERRY Pieter Soudal - Quick Step
35Soudal - Quick Step11:28
11:28
88201
Climber
FERNANDES Luís Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
36Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
11:28
8936
Classic
VAN TRICHT Stan Alpecin - Deceuninck
24Alpecin - Deceuninck,,
11:28
90144
Classic
CARVALHO Andre Sabgal / Anicolor
26Sabgal / Anicolor,,
11:28
91152
TT
GRIGOREV Aleksandr Efapel Cycling
31Efapel Cycling,,
11:28
92157
GC
IVANOV Viacheslav Efapel Cycling
21Efapel Cycling12:38
12:38
93203
Sprint
NARCISO Diogo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
22Credibom / LA Alumínios / Marcos Car14:54
14:54
9425
Sprint
AEBERSOLD Nils Lidl - Trek
20Lidl - Trek,,
14:54
95183
Climber
GUERREIRO Francisco Kelly / Simoldes / UDO
23Kelly / Simoldes / UDO,,
14:54
96216
TT
OYARZÚN Carlos Iván Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
42Aviludo - Louletano - Loulé Concelho16:28
16:28
97224
Climber
PEÑUELA Francisco Joel Rádio Popular - Paredes - Boavista
23Rádio Popular - Paredes - Boavista,,
16:28
98141
GC
NYCH Artem Sabgal / Anicolor
28Sabgal / Anicolor,,
16:28
99217
Climber
DOMINGUEZ David Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
23Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
16:28
10064
Climber
PETILLI Simone Intermarché - Wanty
30Intermarché - Wanty,,
16:28
101136
Climber
AZURMENDI Ibai Euskaltel - Euskadi
27Euskaltel - Euskadi,,
16:28
10216
TT
COLE Owen UAE Team Emirates
19UAE Team Emirates,,
16:28
103222
Climber
NUNES Hugo Rádio Popular - Paredes - Boavista
27Rádio Popular - Paredes - Boavista16:31
16:31
104214
Classic
CONTTE Tomas Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
25Aviludo - Louletano - Loulé Concelho,,
16:31
OTL146
Classic
SILVA Tiago Sabgal / Anicolor
18Sabgal / Anicolor,,
16:31
OTL206
Climber
MACEDO João Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
22Credibom / LA Alumínios / Marcos Car,,
16:31
OTL186
Climber
CAMPOS Noah Kelly / Simoldes / UDO
19Kelly / Simoldes / UDO,,
16:31
OTL166
Climber
OLIVEIRA Diogo ABTF Betão - Feirense
19ABTF Betão - Feirense,,
16:31
OTL154
Classic
GONZÁLEZ Abner Efapel Cycling
23Efapel Cycling,,
16:31
DNF142
TT
REES Oliver Sabgal / Anicolor
22Sabgal / Anicolor-
DNF145
TT
BAPTISTA Gabriel Sabgal / Anicolor
18Sabgal / Anicolor-
DNF116
GC
SCHLEGEL Michal Caja Rural - Seguros RGA
28Caja Rural - Seguros RGA-
DNF211
GC
VIEGAS Daniel Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
26Aviludo - Louletano - Loulé Concelho-
DNF213
Sprint
TIVANI German Nicolás Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
28Aviludo - Louletano - Loulé Concelho-
DNF215
Sprint
MARTINS Tomás Aviludo - Louletano - Loulé Concelho
22Aviludo - Louletano - Loulé Concelho-
DNF202
Sprint
VIE François Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
21Credibom / LA Alumínios / Marcos Car-
DNF204
Climber
CAIXAS Rodrigo Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
23Credibom / LA Alumínios / Marcos Car-
DNF205
Climber
OLIVEIRA João Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
21Credibom / LA Alumínios / Marcos Car-
DNF207
TT
DUARTE Emanuel Credibom / LA Alumínios / Marcos Car
27Credibom / LA Alumínios / Marcos Car-
DNF17
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates
19UAE Team Emirates-
DNF221
Sprint
FONTE César Rádio Popular - Paredes - Boavista
37Rádio Popular - Paredes - Boavista-
DNF223
Climber
LEAL Tiago Rádio Popular - Paredes - Boavista
24Rádio Popular - Paredes - Boavista-
DNF225
Climber
NUNES Tiago Rádio Popular - Paredes - Boavista
20Rádio Popular - Paredes - Boavista-
DNF226
TT
DIAS Daniel Rádio Popular - Paredes - Boavista
22Rádio Popular - Paredes - Boavista-
DNF7
GC
VERVAEKE Louis Soudal - Quick Step
30Soudal - Quick Step-
DNF6
GC
VANGHELUWE Warre Soudal - Quick Step
22Soudal - Quick Step-
DNF77
Sprint
WELTEN Bram Team dsm-firmenich PostNL
26Team dsm-firmenich PostNL-
DNF74
Sprint
MÄRKL Niklas Team dsm-firmenich PostNL
24Team dsm-firmenich PostNL-
DNF95
Classic
CHZHAN Igor Astana Qazaqstan Team
24Astana Qazaqstan Team-
DNF53
Climber
BARRENETXEA Jon Movistar Team
23Movistar Team-
DNF185
Climber
ALVES Francisco Kelly / Simoldes / UDO
18Kelly / Simoldes / UDO-
DNF187
Climber
RIBEIRO André Kelly / Simoldes / UDO
19Kelly / Simoldes / UDO-
DNF184
Climber
FERREIRA Tiago Kelly / Simoldes / UDO
22Kelly / Simoldes / UDO-
DNF41
GC
BELOKI Markel EF Education - EasyPost
18EF Education - EasyPost-
DNF196
TT
SALGUEIRO Carlos Miguel APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
24APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNF197
Classic
CHINGUI Euclides APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNF195
Climber
SILVA Afonso APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNF194
Climber
FERNANDES Venceslau APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
28APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNF193
Climber
PINTO Diogo APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
18APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNF192
Climber
SIMÃO Rúben APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
23APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNF191
GC
FERNÁNDEZ Delio APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense
37APHotels & Resorts / Tavira / SC Farense-
DNF164
Classic
ANDRADE Pedro ABTF Betão - Feirense
23ABTF Betão - Feirense-
DNF163
GC
CABEDO Óscar ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense-
DNF162
TT
OLIVEIRA Fábio ABTF Betão - Feirense
29ABTF Betão - Feirense-
DNF161
Climber
EULÁLIO Afonso ABTF Betão - Feirense
22ABTF Betão - Feirense-
DNF171
TT
SILVA Bruno Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
35Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua-
DNF173
Sprint
LINAREZ Leangel Rubén Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua-
DNF172
Climber
MATIAS João Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
32Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua-
DNF176
Sprint
MARTINGIL César Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
29Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua-
DNF175
Climber
SÁENZ Nicolás Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
26Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua-
DNF174
Climber
BARBAS Rafael Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua
19Tavfer-Ovos Matinados-Mortágua-
DNF106
GC
VOISARD Yannis Tudor Pro Cycling Team
25Tudor Pro Cycling Team-
DNF124
GC
AGIRRE Jon Equipo Kern Pharma
26Equipo Kern Pharma-
DNF151
Climber
CASIMIRO Henrique Efapel Cycling
37Efapel Cycling-
DNF156
GC
SWIRBUL Keegan Efapel Cycling
28Efapel Cycling-
DNS56
Climber
PEDRERO Antonio Movistar Team
32Movistar Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 5:05:01 (+22:36)

Race information

  • Date:
    10 February 2024
  • Start time:
    12:10 (13:10 CET)
  • Avg. speed winner:
    40.876 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    192.4 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    124
  • Vert. meters:
    2245
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    51 km solo
  • Avg. temperature:

Race profile