The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | STEVIĆ Ivan Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 8 | 5 | 3:54:09 | |
2 | MÜLLER Dirk Nutrixxion ABUS | Nutrixxion ABUS | 5 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | BOEV Igor Itera - Katusha | Itera - Katusha | 2 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | TOPCHANYUK Artem SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 0:04 0:04 | |||
5 | VERMEER Tom Nutrixxion ABUS | Nutrixxion ABUS | 0:45 0:45 | |||
6 | VASYLYUK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 0:47 0:47 | |||
7 | ,, 0:47 | |||||
8 | TAMOURIDIS Ioannis SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 0:47 | |||
9 | MEZGEC Luka Sava | Sava | 0:56 0:56 | |||
10 | MIRONOV Alexander RusVelo | RusVelo | ,, 0:56 | |||
11 | ,, 0:56 | |||||
12 | KOCHETKOV Pavel Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 0:56 | |||
13 | ČANECKÝ Marek Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 0:56 | |||
14 | BAJC Andi Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 0:56 | |||
15 | ,, 0:56 | |||||
16 | PAKHTUSOV Anatoliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 0:56 | |||
17 | KERKEZ Vladimir Sava | Sava | ,, 0:56 | |||
18 | ,, 0:56 | |||||
19 | ,, 0:56 | |||||
20 | RYBAKOV Alexander Itera - Katusha | Itera - Katusha | 1:00 1:00 | |||
21 | KONONENKO Mykhaylo Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 1:16 1:16 | |||
22 | GOMENIUK Volodymyr Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 1:45 1:45 | |||
23 | SOLOMENNIKOV Andrei Itera - Katusha | Itera - Katusha | 2:07 2:07 | |||
24 | 2:57 2:57 | |||||
25 | 3:04 3:04 | |||||
26 | KASA Gabor Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | ,, 3:04 | |||
27 | ,, 3:04 | |||||
28 | ,, 3:04 | |||||
29 | POPKOV Vitaliy ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 3:04 | |||
30 | KOSYAKOV Dmitriy Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 3:04 | |||
31 | 6:16 6:16 | |||||
32 | SAFONAU Siarhei Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska | Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska | 6:26 6:26 | |||
33 | ,, 6:26 | |||||
34 | ,, 6:26 | |||||
35 | BITENC Jure Sava | Sava | ,, 6:26 | |||
36 | BURJEK Nik Sava | Sava | ,, 6:26 | |||
37 | MIKELJ Tim Sava | Sava | ,, 6:26 | |||
38 | SIMANTIRAKIS Vasileios SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 6:26 | |||
39 | ,, 6:26 | |||||
40 | KHRIPTA Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 6:26 | |||
41 | KUZNETSOV Viacheslav Itera - Katusha | Itera - Katusha | ,, 6:26 | |||
42 | ,, 6:26 | |||||
43 | 7:55 7:55 | |||||
44 | KHATUNTSEV Alexander RusVelo | RusVelo | ,, 7:55 | |||
45 | ,, 7:55 | |||||
46 | SAKELLARIDIS Neofytos SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | 7:59 7:59 | |||
47 | BEKMANIS Indulis Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | 8:07 8:07 | |||
48 | 8:25 8:25 | |||||
49 | 8:48 8:48 | |||||
50 | SCHWEIZER Michael Nutrixxion ABUS | Nutrixxion ABUS | ,, 8:48 | |||
51 | LEONTENKO Yuriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | 11:16 11:16 | |||
52 | ,, 11:16 | |||||
53 | 11:38 11:38 | |||||
54 | 11:40 11:40 | |||||
55 | 11:44 11:44 | |||||
56 | 11:48 11:48 | |||||
57 | 11:50 11:50 | |||||
58 | ,, 11:50 | |||||
59 | ,, 11:50 | |||||
60 | ,, 11:50 | |||||
61 | ,, 11:50 | |||||
62 | ,, 11:50 | |||||
63 | SMIRNOVS Andris Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 11:50 | |||
64 | VOLIK Konstantin China 361° Cycling Team | China 361° Cycling Team | ,, 11:50 | |||
65 | ,, 11:50 | |||||
66 | VOLOVOD Dmitro ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 11:50 | |||
67 | KULYK Andriy Kolss Cycling Team | Kolss Cycling Team | ,, 11:50 | |||
68 | ,, 11:50 | |||||
69 | ,, 11:50 | |||||
70 | ,, 11:50 | |||||
71 | ,, 11:50 | |||||
72 | ,, 11:50 | |||||
73 | SOROKIN Dimitriy Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | ,, 11:50 | |||
74 | ,, 11:50 | |||||
75 | ,, 11:50 | |||||
76 | BURKHARDT Holger Nutrixxion ABUS | Nutrixxion ABUS | ,, 11:50 | |||
77 | ,, 11:50 | |||||
78 | ,, 11:50 | |||||
79 | BAKUMENKO Vladyslav ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 11:50 | |||
80 | POLISCHUK Maksym ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 11:50 | |||
81 | SOBRINO Joaquin SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 11:50 | |||
82 | KARATZIOS Georgios SP Tableware Cycling Team | SP Tableware Cycling Team | ,, 11:50 | |||
83 | KOVALEV Ivan RusVelo | RusVelo | ,, 11:50 | |||
84 | KRASNOV Leonid RusVelo | RusVelo | ,, 11:50 | |||
85 | VALYNIN Valery RusVelo | RusVelo | ,, 11:50 | |||
86 | ,, 11:50 | |||||
87 | MARTYNENKO Oleksandr ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 11:50 | |||
88 | DZHUS Volodymyr ISD - Lampre | ISD - Lampre | ,, 11:50 | |||
89 | ,, 11:50 | |||||
90 | ,, 11:50 | |||||
91 | ,, 11:50 | |||||
92 | KÖRBER Sebastian Nutrixxion ABUS | Nutrixxion ABUS | ,, 11:50 | |||
93 | ZRIMŠEK Jure Sava | Sava | 12:01 12:01 | |||
94 | SCHMITT Alex Nutrixxion ABUS | Nutrixxion ABUS | ,, 12:01 | |||
95 | VOSEKALNS Andris Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | 12:03 12:03 | |||
96 | 12:05 12:05 | |||||
97 | ÇARŞI Mustafa Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 12:08 12:08 | |||
98 | 12:09 12:09 | |||||
99 | 12:17 12:17 | |||||
100 | ÖZDEMIR Bunyamin Salcano Manisaspor Cycling Team | Salcano Manisaspor Cycling Team | 13:17 13:17 | |||
101 | GORBACHEV Gleb Uzbekistan Suren Team | Uzbekistan Suren Team | 15:39 15:39 | |||
102 | 15:52 15:52 | |||||
103 | LOZOVOY Dmitriy Uzbekistan Suren Team | Uzbekistan Suren Team | 15:57 15:57 | |||
104 | 16:07 16:07 | |||||
105 | 16:17 16:17 | |||||
106 | 16:36 16:36 | |||||
107 | ,, 16:36 | |||||
108 | ,, 16:36 | |||||
109 | ,, 16:36 | |||||
110 | ,, 16:36 | |||||
111 | ,, 16:36 | |||||
112 | ,, 16:36 | |||||
113 | ,, 16:36 | |||||
114 | ,, 16:36 | |||||
115 | ,, 16:36 | |||||
116 | ,, 16:36 | |||||
117 | ,, 16:36 | |||||
118 | ,, 16:36 | |||||
119 | PROKOFJEVS Ivars Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | 17:03 17:03 | |||
120 | 17:36 17:36 | |||||
OTL | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | PONOMARENKO Illya ISD - Lampre | ISD - Lampre | - | |||
DNF | ROVNY Ivan RusVelo | RusVelo | - | |||
DNF | SERGIS Kaspars Rietumu - Delfin | Rietumu - Delfin | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:05 May 2012
- Start time:-
- Avg. speed winner:38.334 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:149.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: