The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 7 | 5 | 3:34:48 | |
2 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | 1 | 1 | ,, 0:00 | |||
4 | STOKBRO Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
5 | DE LAAT Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
6 | LISSON Christoffer BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
7 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
8 | ,, 0:00 | |||||
9 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
10 | COENEN Dennis Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | DE JONGE Maarten Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
13 | KERKHOF Tim DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
14 | ISERBYT Eli Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
15 | REYNDERS Jens Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | ,, 0:00 | |||||
18 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:00 | |||
19 | VERMEER Tom Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
20 | JOSEPH Thomas Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
21 | HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
22 | JÄGER Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
23 | SANTORO Antonio Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
26 | VAN DER HORST Dennis Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
27 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
28 | MANDRYSCH John Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
29 | ,, 0:00 | |||||
30 | ,, 0:00 | |||||
31 | WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
32 | PLUTO Mārtiņš Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | KRUL Stef Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
35 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
36 | ,, 0:00 | |||||
37 | PARDINI Olivier Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
38 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
39 | COBBAERT Robby Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
40 | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
41 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | ,, 0:00 | |||||
44 | RUSNAC Maxim Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
45 | VAN LUIJK Sven Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
46 | OTTEMA Rick Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
47 | HOOGHIEMSTER René Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
48 | MOLENAAR Alex DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
49 | VANTHOURENHOUT Dieter Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
50 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | CHURSIN Pavel DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
54 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
55 | DEBUY Anthony AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
56 | DONDERS Jelle Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
57 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
58 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:00 | |||
59 | DOETS Marco Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | OOSTRA Folkert Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
62 | DIELEMAN Michiel Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
63 | SPENGLER Mario Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
64 | VAN WIJK Oscar DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
65 | DEKKER David Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | TEASDALE Josh Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
68 | KRON Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
69 | BEARD Cameron DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
70 | ,, 0:00 | |||||
71 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
72 | ,, 0:00 | |||||
73 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
74 | ,, 0:00 | |||||
75 | ,, 0:00 | |||||
76 | ,, 0:00 | |||||
77 | MARCHAND Gianni Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
78 | VAN DER TUUK Danny Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
79 | TOUDAL Emil BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
80 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
81 | ,, 0:00 | |||||
82 | DOMBROWSKI Frederik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
83 | ,, 0:00 | |||||
84 | KLARIS Magnus Bak BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
85 | BOSCH Manuel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
86 | ,, 0:00 | |||||
87 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
88 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
89 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
90 | ,, 0:00 | |||||
91 | ,, 0:00 | |||||
92 | PAUWELS Kevin Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
93 | ,, 0:00 | |||||
94 | ,, 0:00 | |||||
95 | BREGNHØJ Mathias BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
96 | TEUGELS Lennert Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
97 | JANSSENS Jimmy Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
98 | BUSKERMOLEN Jordy Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
99 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
100 | VANTHOURENHOUT Michael Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
101 | DE LANGE Thijs Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
102 | VAN ENGELEN Adne BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:00 | |||
103 | NORSGAARD Mathias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
104 | VAN DER KOOIJ Bas Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | 0:41 0:41 | |||
105 | IMAMURA Shunsuke Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 0:48 0:48 | |||
106 | ,, 0:48 | |||||
107 | CHIKATANI Ryo Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:48 | |||
108 | 0:50 0:50 | |||||
109 | ,, 0:50 | |||||
110 | MEILER Martin Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:50 | |||
111 | DEKKER Sjors Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:50 | |||
112 | ,, 0:50 | |||||
113 | 1:50 1:50 | |||||
114 | LÖER Lukas Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 1:50 | |||
115 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 1:50 | |||
116 | GARCIA SAUBI Guillem DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 1:50 | |||
117 | LECHNER Patrick BIKE AID | BIKE AID | ,, 1:50 | |||
118 | 1:52 1:52 | |||||
119 | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 0:00 0:00 | |||
120 | HASHIMOTO Eiya Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 4:00 4:00 | |||
121 | CLAUSEN Patrick Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | 4:21 4:21 | |||
122 | SCHÄFER Timo BIKE AID | BIKE AID | 4:44 4:44 | |||
123 | ARIMONT Charlie AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | 4:52 4:52 | |||
124 | ,, 4:52 | |||||
125 | DE CLERCQ Angelo Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | 4:54 4:54 | |||
126 | 5:16 5:16 | |||||
127 | 5:42 5:42 | |||||
128 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | 7:05 7:05 | |||
129 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 7:05 | |||
130 | HIRSCHBICHLER Johannes Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 7:59 7:59 | |||
131 | ,, 7:59 | |||||
132 | ,, 7:59 | |||||
133 | ,, 7:59 | |||||
134 | KUESTERS Alexander Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 7:59 | |||
135 | 8:02 8:02 | |||||
136 | ICHIMARU Shogo Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 8:04 8:04 | |||
137 | SAWADA Keitaro Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | 10:11 10:11 | |||
DNF | GINDHART Florian Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 May 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:42.21 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:151.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:47
- Vert. meters:1777
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: