The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | 7 | 5 | 3:20:01 | |||
2 | 3 | 2 | ,, 0:00 | |||
3 | VAN DER KOOIJ Bas Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | FORTIN Filippo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
5 | HEIDERSCHEID Colin Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
6 | STOKBRO Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
7 | DE LAAT Jasper Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
8 | ,, 0:00 | |||||
9 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
10 | ,, 0:00 | |||||
11 | PESTIAUX Yann AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
12 | DE JONGE Maarten Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
13 | PLUTO Mārtiņš Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
14 | JERMAN Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
15 | MOLENAAR Alex DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
16 | ISERBYT Eli Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
17 | POGAČAR Tadej Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
18 | MANDRYSCH John Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
19 | HILL Benjamin Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
20 | DONDERS Jelle Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
21 | JOSEPH Thomas Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
22 | PETELIN Jan Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
23 | LISSON Christoffer BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
24 | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
25 | DEKKER David Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
26 | LECHNER Patrick BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:00 | |||
27 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
28 | ,, 0:00 | |||||
29 | DEBUY Anthony AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
30 | KLEIMAN Wim Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
31 | KERKHOF Tim DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
32 | SANTORO Antonio Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
33 | VAN LUIJK Sven Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
34 | ,, 0:00 | |||||
35 | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
36 | CHURSIN Pavel DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
37 | ,, 0:00 | |||||
38 | VERMEER Tom Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
39 | WIRTGEN Luc Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
40 | ,, 0:00 | |||||
41 | HASHIMOTO Eiya Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:00 | |||
42 | ,, 0:00 | |||||
43 | HOLLER Nikodemus BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:00 | |||
44 | TOUDAL Emil BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
45 | OTTEMA Rick Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
46 | ,, 0:00 | |||||
47 | WIRTGEN Tom AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
48 | ,, 0:00 | |||||
49 | ,, 0:00 | |||||
50 | FRIESECKE Gian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
51 | ,, 0:00 | |||||
52 | KRON Andreas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
53 | KRUL Stef Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | REYNDERS Jens Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
56 | COENEN Dennis Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
57 | ,, 0:00 | |||||
58 | MONIQUET Sylvain AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
59 | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
60 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
61 | CHIKATANI Ryo Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:00 | |||
62 | MARCHAND Gianni Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
63 | KLARIS Magnus Bak BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
64 | TASSET Marvin AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | ,, 0:00 | |||
65 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
66 | ,, 0:00 | |||||
67 | ,, 0:00 | |||||
68 | NORSGAARD Mathias Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
69 | COBBAERT Robby Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
70 | RUČIGAJ Žiga Ljubljana Gusto Xaurum | Ljubljana Gusto Xaurum | ,, 0:00 | |||
71 | OOSTRA Folkert Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
72 | GARCIA SAUBI Guillem DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
73 | ,, 0:00 | |||||
74 | DOMBROWSKI Frederik Dauner D&DQ-Akkon | Dauner D&DQ-Akkon | ,, 0:00 | |||
75 | ,, 0:00 | |||||
76 | BEARD Cameron DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
77 | PAUWELS Kevin Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
78 | ,, 0:00 | |||||
79 | ,, 0:00 | |||||
80 | BICHLMANN Daniel BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:00 | |||
81 | GREGAARD Jonas Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 0:00 | |||
82 | ,, 0:00 | |||||
83 | BUSKERMOLEN Jordy Monkey Town Continental Team | Monkey Town Continental Team | ,, 0:00 | |||
84 | RUSNAC Maxim Team Differdange - Losch | Team Differdange - Losch | ,, 0:00 | |||
85 | VAN DER TUUK Danny Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
86 | ,, 0:00 | |||||
87 | BREGNHØJ Mathias BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
88 | ,, 0:00 | |||||
89 | DOETS Marco Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
90 | TEUGELS Lennert Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
91 | HOOGHIEMSTER René Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
92 | DIELEMAN Michiel Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
93 | DE LANGE Thijs Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
94 | ,, 0:00 | |||||
95 | ,, 0:00 | |||||
96 | ,, 0:00 | |||||
97 | VAN WIJK Oscar DESTIL - Parkhotel Valkenburg | DESTIL - Parkhotel Valkenburg | ,, 0:00 | |||
98 | JANSSENS Jimmy Cibel - Cebon | Cibel - Cebon | ,, 0:00 | |||
99 | EIBEGGER Markus Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
100 | NEUHAUSER Marcel Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
101 | ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | ,, 0:00 | |||||
104 | VAN DER HORST Dennis Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
105 | ,, 0:00 | |||||
106 | IMAMURA Shunsuke Bridgestone Anchor Cycling Team | Bridgestone Anchor Cycling Team | ,, 0:00 | |||
107 | BOSCH Manuel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
108 | DEKKER Sjors Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
109 | VANTHOURENHOUT Michael Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
110 | VANTHOURENHOUT Dieter Marlux - Bingoal | Marlux - Bingoal | ,, 0:00 | |||
111 | VAN ENGELEN Adne BIKE AID | BIKE AID | ,, 0:00 | |||
112 | SPENGLER Mario Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 0:17 0:17 | |||
113 | 0:35 0:35 | |||||
114 | 1:12 1:12 | |||||
115 | KRIEGER Alexander Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 3:52 3:52 | |||
116 | CLAUSEN Patrick Riwal CeramicSpeed Cycling Team | Riwal CeramicSpeed Cycling Team | ,, 3:52 | |||
117 | JÄGER Patrick Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 8:29 8:29 | |||
118 | ,, 8:29 | |||||
119 | ,, 8:29 | |||||
120 | 15:26 15:26 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | ARIMONT Charlie AGO-Aqua Service | AGO-Aqua Service | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:13 May 2018
- Start time:-
- Avg. speed winner:45.63 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:152.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:19
- Vert. meters:1194
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: