The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | HERMANS Quinten Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | 7 | 5 | 3:17:45 | |
2 | HNÍK Karel Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 3 | 2 | 0:02 0:02 | |
3 | AERTS Toon Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | 1 | 1 | 0:04 0:04 | |
4 | RÜEGG Lukas Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 0:04 | |||
5 | DOMBROWSKI Frederik Embrace The World | Embrace The World | 0:07 0:07 | |||
6 | BAX Sjoerd Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:07 | |||
7 | TEUGELS Lennert Cibel | Cibel | ,, 0:07 | |||
8 | MARCHAND Gianni Cibel | Cibel | ,, 0:07 | |||
9 | DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:07 | |||
10 | SCHULTZ Jesper Team Waoo | Team Waoo | 0:13 0:13 | |||
11 | VAN DEN BERG Lars Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 0:16 0:16 | |||
12 | BURKE Jack Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 0:23 0:23 | |||
13 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 0:35 0:35 | |||
14 | DE JONG Jeen Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:35 | |||
15 | VAN DER HAAR Lars Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | 0:37 0:37 | |||
16 | CLEPPE Nicolas Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | 0:43 0:43 | |||
17 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 0:53 0:53 | |||
18 | EYSKENS Jeroen Cibel | Cibel | 0:59 0:59 | |||
19 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 1:08 1:08 | |||
20 | KRUL Stef Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 1:10 1:10 | |||
21 | LÜSCHER Damian Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 1:10 | |||
22 | SOETE Daan Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | 1:16 1:16 | |||
23 | GULDHAMMER Rasmus Team Waoo | Team Waoo | 2:02 2:02 | |||
24 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | 2:53 2:53 | |||
25 | LISSON Christoffer BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | 3:24 3:24 | |||
26 | REUTIMANN Mathias Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 3:28 3:28 | |||
27 | BANZER Gordian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | 3:52 3:52 | |||
28 | THOMSEN Frederik Team Waoo | Team Waoo | 4:04 4:04 | |||
29 | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 4:21 4:21 | |||
30 | DIELEMAN Michiel Cibel | Cibel | 4:22 4:22 | |||
31 | FRIESECKE Gian Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 4:41 4:41 | |||
32 | RÖBER Dominik P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 4:41 | |||
33 | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 4:41 | |||
34 | KRAHEMANN Raphael Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 4:41 | |||
35 | KÄßMANN Fabian P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | 4:43 4:43 | |||
36 | TASSET Marvin Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 4:43 | |||
37 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 4:43 | |||
38 | 5:57 5:57 | |||||
39 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 7:53 7:53 | |||
40 | ,, 7:53 | |||||
41 | BEARD Cameron Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | 9:34 9:34 | |||
42 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | 10:02 10:02 | |||
43 | VAN DALEN Jason Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | 10:21 10:21 | |||
44 | 11:43 11:43 | |||||
45 | DE JONGE Maarten Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 11:43 | |||
46 | MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 11:43 | |||
47 | VAN KESSEL Corné Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | 12:27 12:27 | |||
48 | 13:01 13:01 | |||||
49 | SLIK Ivar Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 13:01 | |||
50 | CENTRONE Ivan Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 13:01 | |||
51 | VAN DER HORST Dennis Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 13:01 | |||
52 | ,, 13:01 | |||||
53 | CARBEL Michael Team Waoo | Team Waoo | ,, 13:01 | |||
54 | CLEMMENSEN Silas Zacharias Team Waoo | Team Waoo | ,, 13:01 | |||
55 | DINKLER Jonathan P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 13:01 | |||
56 | RAHBEK Mads BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 13:01 | |||
57 | PAQUOT Tom Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 13:01 | |||
58 | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 13:01 | |||
59 | SISR František Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 13:01 | |||
60 | SCHLEGEL Michal Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 13:01 | |||
61 | SCHORMAIR Fabian P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 13:01 | |||
62 | DOETS Marco Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 13:01 | |||
63 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 13:01 | |||
64 | ,, 13:01 | |||||
65 | MANDRYSCH John P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 13:01 | |||
66 | AERNOUTS Jim Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | ,, 13:01 | |||
67 | SWEECK Laurens Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 13:01 | |||
68 | ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 13:01 | |||
69 | HOOGHIEMSTER René Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 13:01 | |||
70 | THIÈRY Cyrille Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 14:47 14:47 | |||
71 | BREGNHØJ Mathias BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | 17:27 17:27 | |||
72 | ,, 17:27 | |||||
73 | 17:29 17:29 | |||||
74 | ,, 17:29 | |||||
75 | ,, 17:29 | |||||
76 | ,, 17:29 | |||||
77 | ,, 17:29 | |||||
78 | ŞAMPIYONBISIKLET Mehmet Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 17:29 | |||
79 | RÓZSA Balázs Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 17:29 | |||
80 | KASPERSEN Thomas Rald BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 17:29 | |||
81 | ,, 17:29 | |||||
82 | SANTORO Antonio Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 17:29 | |||
83 | KOSTER Adne Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 17:29 | |||
84 | ADAMS Jens Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 17:29 | |||
85 | ,, 17:29 | |||||
86 | ,, 17:29 | |||||
87 | ,, 17:29 | |||||
88 | MORTENSEN Martin Team Waoo | Team Waoo | ,, 17:29 | |||
89 | TOUDAL Emil BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 17:29 | |||
90 | ,, 17:29 | |||||
91 | COENEN Dennis Cibel | Cibel | ,, 17:29 | |||
92 | PESTIAUX Yann Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 17:29 | |||
93 | ,, 17:29 | |||||
94 | FONTAINE Emerson Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 17:29 | |||
95 | ,, 17:29 | |||||
96 | KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 17:29 | |||
97 | ,, 17:29 | |||||
98 | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 17:29 | |||
99 | BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 17:29 | |||
100 | PETERS Arne Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 17:29 | |||
101 | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | 17:45 17:45 | |||
102 | 18:40 18:40 | |||||
103 | 35:36 35:36 | |||||
104 | ,, 35:36 | |||||
105 | HEIDERSCHEID Colin Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 35:36 | |||
106 | SPENGLER Mario Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 35:36 | |||
107 | MATZ Mathias Bundsgaard BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 35:36 | |||
108 | DE KLEIJN Arvid Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 35:36 | |||
109 | VERMELTFOORT Coen Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 35:36 | |||
110 | KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 35:36 | |||
111 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 35:36 | |||
112 | PATTYN Jeroen Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 35:36 | |||
113 | WIRTGEN Luc Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 35:36 | |||
114 | ,, 35:36 | |||||
115 | ,, 35:36 | |||||
116 | ,, 35:36 | |||||
117 | ,, 35:36 | |||||
118 | ,, 35:36 | |||||
119 | ,, 35:36 | |||||
120 | ,, 35:36 | |||||
121 | ,, 35:36 | |||||
122 | ,, 35:36 | |||||
123 | ,, 35:36 | |||||
124 | ,, 35:36 | |||||
125 | ,, 35:36 | |||||
126 | ,, 35:36 | |||||
127 | ,, 35:36 | |||||
128 | ,, 35:36 | |||||
129 | ,, 35:36 | |||||
130 | ,, 35:36 | |||||
131 | ,, 35:36 | |||||
132 | FRANZ Toni Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 35:36 | |||
133 | SWEECK Diether Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 35:36 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | RELAES Jacob Cibel | Cibel | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:31 May 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.172 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:132.4 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:206
- Vert. meters:2634
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: