The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | CARBEL Michael Team Waoo | Team Waoo | 7 | 5 | 3:35:42 | |
2 | RÜEGG Lukas Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | 3 | 2 | ,, 0:00 | |
3 | LISSON Christoffer BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | 1 | 1 | ,, 0:00 | |
4 | VAN DALEN Jason Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
5 | ADAMS Jens Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 0:00 | |||
6 | SISR František Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
7 | STEIMLE Jannik Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
8 | ,, 0:00 | |||||
9 | PAQUOT Tom Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 0:00 | |||
10 | LEYDER Pit Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
11 | MANDRYSCH John P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:00 | |||
12 | SWEECK Laurens Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 0:00 | |||
13 | AERTS Toon Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | ,, 0:00 | |||
14 | DOETS Marco Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 0:00 | |||
18 | SLIK Ivar Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | |||
19 | JANSSEN Adriaan Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | |||
20 | DÍAZ José Manuel Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
21 | BÁRTA Jan Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
22 | HNÍK Karel Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
23 | CENTRONE Ivan Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 0:00 | |||
24 | ,, 0:00 | |||||
25 | ,, 0:00 | |||||
26 | ,, 0:00 | |||||
27 | KRUL Stef Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
28 | KRIZEK Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
29 | BAX Sjoerd Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
30 | SCHLEGEL Michal Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
31 | MACIEJUK Filip Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
32 | ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | ,, 0:00 | |||
33 | FRIESECKE Gian Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 0:00 | |||
34 | KIERNER Florian Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
35 | LÜSCHER Damian Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 0:00 | |||
36 | VAN DEN BERG Lars Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
37 | TASSET Marvin Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 0:00 | |||
38 | BAJC Andi Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
39 | REUTIMANN Mathias Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 0:00 | |||
40 | DOMBROWSKI Frederik Embrace The World | Embrace The World | ,, 0:00 | |||
41 | BREGNHØJ Mathias BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
42 | KOSTER Adne Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
43 | MARCHAND Gianni Cibel | Cibel | ,, 0:00 | |||
44 | SCHORMAIR Fabian P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:00 | |||
45 | DE JONG Jeen Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | |||
46 | SCHULTZ Jesper Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:00 | |||
47 | VAN DER HAAR Lars Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | ,, 0:00 | |||
48 | RAHBEK Mads BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
49 | BURKE Jack Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
50 | ŞAMPIYONBISIKLET Mehmet Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 0:00 | |||
51 | CLEPPE Nicolas Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | ,, 0:00 | |||
52 | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
53 | KRAHEMANN Raphael Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 0:00 | |||
54 | ,, 0:00 | |||||
55 | GULDHAMMER Rasmus Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:00 | |||
56 | REKITA Szymon Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 0:00 | |||
57 | TEUGELS Lennert Cibel | Cibel | ,, 0:00 | |||
58 | DIELEMAN Michiel Cibel | Cibel | ,, 0:00 | |||
59 | SANTORO Antonio Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 0:00 | |||
60 | EYSKENS Jeroen Cibel | Cibel | ,, 0:00 | |||
61 | KUKRLE Michael Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
62 | MEILER Lukas Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | ,, 0:00 | |||
63 | OTRUBA Jakub Elkov - Author Cycling Team | Elkov - Author Cycling Team | ,, 0:00 | |||
64 | RÖBER Dominik P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:00 | |||
65 | TOUDAL Emil BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 0:00 | |||
66 | BRKIC Benjamin Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
67 | HERMANS Quinten Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | ,, 0:00 | |||
68 | ,, 0:00 | |||||
69 | CLEMMENSEN Silas Zacharias Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:00 | |||
70 | PESTIAUX Yann Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 0:00 | |||
71 | DINKLER Jonathan P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | ,, 0:00 | |||
72 | FONTAINE Emerson Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | ,, 0:00 | |||
73 | THOMSEN Frederik Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:00 | |||
74 | MORTENSEN Martin Team Waoo | Team Waoo | ,, 0:00 | |||
75 | THIÈRY Cyrille Swiss Racing Academy | Swiss Racing Academy | ,, 0:00 | |||
76 | RABITSCH Stephan Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | ,, 0:00 | |||
77 | HOOGHIEMSTER René Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 0:00 | |||
78 | VAN DER HORST Dennis Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | ,, 0:00 | |||
79 | SOETE Daan Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | 6:29 6:29 | |||
80 | VAN KESSEL Corné Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | 10:00 10:00 | |||
81 | 13:03 13:03 | |||||
82 | ,, 13:03 | |||||
83 | ,, 13:03 | |||||
84 | KASPERSEN Thomas Rald BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 13:03 | |||
85 | ,, 13:03 | |||||
86 | RÓZSA Balázs Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | ,, 13:03 | |||
87 | ,, 13:03 | |||||
88 | ,, 13:03 | |||||
89 | ,, 13:03 | |||||
90 | ,, 13:03 | |||||
91 | DE JONGE Maarten Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | ,, 13:03 | |||
92 | SPENGLER Mario Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 13:03 | |||
93 | ,, 13:03 | |||||
94 | ,, 13:03 | |||||
95 | ,, 13:03 | |||||
96 | ,, 13:03 | |||||
97 | PETERS Arne Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | ,, 13:03 | |||
98 | ,, 13:03 | |||||
99 | ,, 13:03 | |||||
100 | ,, 13:03 | |||||
101 | MATZ Mathias Bundsgaard BHS - Almeborg-Bornholm | BHS - Almeborg-Bornholm | ,, 13:03 | |||
102 | MANGERTSEDER Matthias Team Felbermayr - Simplon Wels | Team Felbermayr - Simplon Wels | 13:11 13:11 | |||
103 | ,, 13:11 | |||||
104 | 13:12 13:12 | |||||
105 | HEIDERSCHEID Colin Leopard Pro Cycling | Leopard Pro Cycling | ,, 13:12 | |||
106 | ,, 13:12 | |||||
107 | ,, 13:12 | |||||
108 | AERNOUTS Jim Telenet Fidea Lions | Telenet Fidea Lions | ,, 13:12 | |||
109 | 13:16 13:16 | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | SWEECK Diether Pauwels Sauzen - Bingoal | Pauwels Sauzen - Bingoal | - | |||
DNF | BEARD Cameron Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | - | |||
DNF | FRANZ Toni Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | - | |||
DNF | COENEN Dennis Cibel | Cibel | - | |||
DNF | KÄßMANN Fabian P&S Metalltechnik | P&S Metalltechnik | - | |||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | - | |||||
DNS | DE KLEIJN Arvid Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel | - | |||
DNS | PATTYN Jeroen Team Differdange - GeBa | Team Differdange - GeBa | - | |||
DNS | BANZER Gordian Team Vorarlberg Santic | Team Vorarlberg Santic | - | |||
DNS | WIRTGEN Luc Wallonie-Bruxelles Development Team | Wallonie-Bruxelles Development Team | - | |||
DNS | MOLENAAR Alex Monkey Town - à Bloc CT | Monkey Town - à Bloc CT | - | |||
DSQ | VERMELTFOORT Coen Alecto Cycling Team | Alecto Cycling Team | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:01 June 2019
- Start time:-
- Avg. speed winner:43.282 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:155.6 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:46
- Vert. meters:1752
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: