2022
2024
«
»
2023»72nd

Flèche du Sud

(2.2)
2023»Stage 1»RumelangeRumelange(156.8km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
153+0:20112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling753:39:08
220+0:104
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT32,,
0:00
37+0:0625
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team11,,
0:00
499+0:38174
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
526+0:1263
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti,,
0:00
623+0:1183
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
721+0:1192
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
81+0:0041
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions,,
0:00
918+0:10111
TT
WIRTGEN Tom Global 6 Cycling
27Global 6 Cycling,,
0:00
1078+0:2722
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
1170+0:26146
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics,,
0:00
1282+0:28123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com,,
0:00
1360+0:22136
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
0:00
1454+0:20205
Sprint
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:00
1511+0:0823
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
1649+0:1915
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
1775+0:26171
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U ,,
0:00
18101+0:42185
Climber
SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon
18Team Dauner | Akkon,,
0:00
1916+0:0974
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:00
2044+0:171
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT,,
0:00
213+0:03175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
2214+0:0953
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
232+0:01173
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
0:00
2459+0:2285
Sprint
PRIES Cedric Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
259+0:072
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT,,
0:00
2676+0:26133
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
0:00
2719+0:10103
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM,,
0:00
284+0:0442
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
31Baloise - Trek Lions,,
0:00
2925+0:12162
Sprint
BROWN Jim Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre,,
0:00
3056+0:21184
Sprint
HJEMSÆTER Olav Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon,,
0:00
3157+0:21145
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
0:00
3222+0:116
Climber
SCHUCH Mike ABLOC CT
20ABLOC CT,,
0:00
3310+0:08165
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre,,
0:00
3441+0:1755
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
3517+0:09141
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:00
3650+0:1981
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
3768+0:24164
Sprint
DEBORD Romain Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre,,
0:00
3839+0:1661
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:00
3987+0:295
GC
22ABLOC CT,,
0:00
4031+0:1424
Sprint
HAEST Jasper VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
4143+0:1766
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
0:00
4266+0:2334
GC
SCHURAN Michal ATT Investments
26ATT Investments,,
0:00
4328+0:13163
GC
DE MOYER Kenay Cross Team Legendre
18Cross Team Legendre,,
0:00
4452+0:2011
TT
DIRNBAUER Josef Team Felbermayr - Simplon Wels
24Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
4595+0:34154
TT
ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team,,
0:00
4680+0:28135
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
36Voster ATS Team,,
0:00
47103+0:44202
Sprint
KARIER Tim Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:00
4832+0:14156
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub EF Education-NIPPO Development Team
21EF Education-NIPPO Development Team,,
0:00
4994+0:33192
Sprint
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD,,
0:00
5091+0:32186
Climber
DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon
21Team Dauner | Akkon,,
0:00
5137+0:15142
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics,,
0:00
528+0:0673
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:00
5348+0:1991
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
5473+0:2631
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
21ATT Investments,,
0:00
5583+0:29166
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre,,
0:00
5633+0:1486
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
5786+0:29155
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team,,
0:00
5877+0:2733
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments,,
0:00
5981+0:28194
GC
VALTEY Max Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD,,
0:00
6064+0:22201
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
23Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:00
6134+0:153
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
24ABLOC CT,,
0:00
6238+0:1695
TT
HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
6392+0:32144
TT
HORVAT Žiga Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:00
6415+0:0951
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
6535+0:15105
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM,,
0:00
6613+0:0971
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:00
6790+0:31115
Classic
SESSLER Nícolas Global 6 Cycling
29Global 6 Cycling,,
0:00
685+0:0612
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
6946+0:17153
Climber
PRITZEN Marc Oliver EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team,,
0:00
7036+0:1572
Climber
BERLIN Antoine Team Vorarlberg
33Team Vorarlberg,,
0:00
71105+0:54113
Climber
BILYARD Louis Global 6 Cycling
21Global 6 Cycling,,
0:00
7296+0:3452
Climber
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
7393+0:33114
Climber
MORENO Iván Global 6 Cycling
26Global 6 Cycling,,
0:00
7485+0:29126
Classic
SCHERPENBERGH Tristan Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
0:00
7561+0:2213
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
7665+0:2376
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:00
77104+0:45183
GC
GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon
19Team Dauner | Akkon,,
0:00
78102+0:4365
GC
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti,,
0:00
7912+0:0832
GC
DINA Márton ATT Investments
27ATT Investments,,
0:00
8027+0:1326
Sprint
BUITER Rindert VolkerWessels Cycling Team
19VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
8124+0:1245
Sprint
MARIËN Daan Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions,,
0:00
826+0:0643
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
27Baloise - Trek Lions,,
0:00
8362+0:2244
Classic
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions,,
0:00
8451+0:19152
Climber
PERRY Toby EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team,,
0:00
8569+0:2584
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
8647+0:18131
TT
BROŻYNA Piotr Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
0:00
8755+0:2096
GC
GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus,,
0:00
8830+0:1382
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:00
8972+0:26204
GC
PEREIRA MARQUES Rafael Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:00
9063+0:2236
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
22ATT Investments,,
0:00
9158+0:2275
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:00
9229+0:13121
TT
CENTRONE Ivan Materiel-Velo.com
27Materiel-Velo.com,,
0:00
9388+0:2916
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
9484+0:29122
Sprint
BONNET Theo Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com,,
0:00
9589+0:30193
Sprint
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
20Team Snooze - VSD,,
0:00
9674+0:26206
Classic
URY Noé Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:00
9740+0:1721
Sprint
SCHULTING Peter VolkerWessels Cycling Team
35VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
9898+0:3756
Sprint
VAN DEN BOSSCHE Angelo Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
9971+0:26161
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:00
10079+0:28191
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
33Team Snooze - VSD,,
0:00
10167+0:23125
Classic
VAN DER EYCKEN Brent Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
0:00
10242+0:17172
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
0:00
10345+0:17104
Climber
HICKS Dylan Development Team DSM
19Development Team DSM,,
0:00
104100+0:4114
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
10597+0:36134
Sprint
RUDYK Bartosz Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
0:00
106106+3:31176
TT
20Vendée U 3:19
3:19
107107+4:5354
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal4:41
4:41
108114+5:20203
TT
LARRY Max Regional Ekipp Lëtzebuerg
26Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
4:41
109116+5:21124
Sprint
GLOESENER Jacques Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com,,
4:41
110112+5:15182
Sprint
DIK Calvin Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon,,
4:41
111115+5:20151
TT
LANGE Tyler EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team,,
4:41
112121+5:41195
TT
SCHMIT Sven Team Snooze - VSD
27Team Snooze - VSD,,
4:41
113117+5:22132
TT
PAPIERSKI Damian Voster ATS Team
23Voster ATS Team,,
4:41
114118+5:2346
TT
HUYBS Ward Baloise - Trek Lions
20Baloise - Trek Lions4:43
4:43
115113+5:1593
TT
THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus,,
4:43
116108+5:06181
Climber
RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon,,
4:43
117109+5:0664
TT
OELKE Tim P&S Benotti
22P&S Benotti,,
4:43
118111+5:12143
GC
HAMMERSCHMID Raphael Team Hrinkow Advarics
27Team Hrinkow Advarics,,
4:43
119119+5:3262
GC
WILK Luke P&S Benotti
21P&S Benotti,,
4:43
120110+5:08101
Climber
BRENNER Mauro Development Team DSM
18Development Team DSM,,
4:43
121120+5:34106
Climber
URSELLA Lorenzo Development Team DSM
20Development Team DSM,,
4:43
122122+11:4635
Climber
CHÝLE Filip ATT Investments
18ATT Investments11:12
11:12
DNF94
Climber
WÜNSTEL Fabian Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-41
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions13:43:55..
22-173
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 0:01
0:01
..
33-175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:03
0:03
..
44-42
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
31Baloise - Trek Lions0:04
0:04
..
55-12
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels0:06
0:06
..
66-43
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
27Baloise - Trek Lions,,
0:06
..
77-25
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:06
..
88-73
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
0:06
..
99-2
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT0:07
0:07
..
1010-165
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre0:08
0:08
..
1111-23
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:08
..
1212-32
GC
DINA Márton ATT Investments
27ATT Investments,,
0:08
..
1313-71
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg0:09
0:09
..
1414-53
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:09
..
1515-51
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:09
..
1616-74
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
0:09
..
1717-141
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:09
..
1818-111
TT
WIRTGEN Tom Global 6 Cycling
27Global 6 Cycling0:10
0:10
..
1919-103
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM,,
0:10
..
2020-4
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT,,
0:10
..
2121-92
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus0:11
0:11
..
2222-6
Climber
SCHUCH Mike ABLOC CT
20ABLOC CT,,
0:11
..
2323-83
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:11
..
2424-45
Sprint
MARIËN Daan Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions0:12
0:12
..
2527▲2162
Sprint
BROWN Jim Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre,,
0:12
..
2628▲263
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti,,
0:12
..
2729▲226
Sprint
BUITER Rindert VolkerWessels Cycling Team
19VolkerWessels Cycling Team0:13
0:13
..
2830▲2163
Sprint
DE MOYER Kenay Cross Team Legendre
18Cross Team Legendre,,
0:13
..
2931▲2121
TT
CENTRONE Ivan Materiel-Velo.com
27Materiel-Velo.com,,
0:13
..
3032▲282
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:13
..
3133▲224
Sprint
HAEST Jasper VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team0:14
0:14
..
3234▲2156
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub EF Education-NIPPO Development Team
21EF Education-NIPPO Development Team,,
0:14
..
3335▲286
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:14
..
3436▲23
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
24ABLOC CT0:15
0:15
..
3537▲2105
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM,,
0:15
..
3638▲272
Climber
BERLIN Antoine Team Vorarlberg
33Team Vorarlberg,,
0:15
..
3739▲2142
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics,,
0:15
..
3840▲295
TT
HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus0:16
0:16
..
3941▲261
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
0:16
..
4042▲221
Sprint
SCHULTING Peter VolkerWessels Cycling Team
35VolkerWessels Cycling Team0:17
0:17
..
4143▲255
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:17
..
4244▲2172
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
0:17
..
4345▲266
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
0:17
..
4446▲21
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT,,
0:17
..
4547▲2104
Climber
HICKS Dylan Development Team DSM
19Development Team DSM,,
0:17
..
4648▲2153
Climber
PRITZEN Marc Oliver EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team,,
0:17
..
4749▲2131
TT
BROŻYNA Piotr Voster ATS Team
28Voster ATS Team0:18
0:18
..
4850▲291
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus0:19
0:19
..
4951▲215
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:19
..
5052▲281
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:19
..
5153▲2152
Climber
PERRY Toby EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team,,
0:19
..
5254▲211
TT
DIRNBAUER Josef Team Felbermayr - Simplon Wels
24Team Felbermayr - Simplon Wels0:20
0:20
..
5355▲2112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling,,
0:20
..
5456▲2205
Sprint
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:20
..
5557▲296
GC
GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus,,
0:20
..
5658▲2184
Sprint
HJEMSÆTER Olav Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon0:21
0:21
..
5759▲2145
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
0:21
..
5860▲275
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg0:22
0:22
..
5961▲285
Sprint
PRIES Cedric Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:22
..
6062▲2136
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
0:22
..
6163▲213
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:22
..
6264▲244
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions,,
0:22
..
6365▲236
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
22ATT Investments,,
0:22
..
6466▲2201
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
23Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:22
..
6568▲376
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg0:23
0:23
..
6669▲334
GC
SCHURAN Michal ATT Investments
26ATT Investments,,
0:23
..
6770▲3125
Classic
VAN DER EYCKEN Brent Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
0:23
..
6872▲4164
Classic
DEBORD Romain Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre0:24
0:24
..
6973▲484
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling0:25
0:25
..
7075▲5146
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics0:26
0:26
..
7176▲5161
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre,,
0:26
..
7277▲5204
TT
PEREIRA MARQUES Rafael Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:26
..
7378▲531
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
21ATT Investments,,
0:26
..
7479▲5206
Classic
URY Noé Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:26
..
7580▲5171
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U ,,
0:26
..
7681▲5133
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
0:26
..
7782▲533
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments0:27
0:27
..
7883▲522
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team,,
0:27
..
7984▲5191
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
33Team Snooze - VSD0:28
0:28
..
8085▲5135
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
36Voster ATS Team,,
0:28
..
8186▲5194
Sprint
VALTEY Max Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD,,
0:28
..
8287▲5123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com,,
0:28
..
8390▲7166
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre0:29
0:29
..
8489▲5122
Sprint
BONNET Theo Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com,,
0:29
..
8591▲6126
Classic
SCHERPENBERGH Tristan Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
0:29
..
8692▲6155
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team,,
0:29
..
8793▲65
GC
22ABLOC CT,,
0:29
..
8894▲616
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:29
..
8995▲6193
GC
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
20Team Snooze - VSD0:30
0:30
..
9096▲6115
Classic
SESSLER Nícolas Global 6 Cycling
29Global 6 Cycling0:31
0:31
..
9198▲7186
Climber
DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon
21Team Dauner | Akkon0:32
0:32
..
9299▲7144
TT
HORVAT Žiga Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:32
..
93100▲7114
Climber
MORENO Iván Global 6 Cycling
26Global 6 Cycling0:33
0:33
..
94101▲7192
Climber
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD,,
0:33
..
95103▲8154
TT
ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team0:34
0:34
..
96104▲852
TT
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:34
..
97106▲9134
Sprint
RUDYK Bartosz Voster ATS Team
24Voster ATS Team0:36
0:36
..
98107▲956
Sprint
VAN DEN BOSSCHE Angelo Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal0:37
0:37
..
99109▲10174
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 0:38
0:38
..
100114▲1414
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels0:41
0:41
..
101116▲15185
TT
SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon
18Team Dauner | Akkon0:42
0:42
..
102117▲1565
TT
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti0:43
0:43
..
103118▲15202
TT
KARIER Tim Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg0:44
0:44
..
104119▲15183
TT
GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon
19Team Dauner | Akkon0:45
0:45
..
105122▲17113
TT
BILYARD Louis Global 6 Cycling
21Global 6 Cycling0:54
0:54
..
10625▼81176
TT
20Vendée U 3:31
3:31
..
10726▼8154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal4:53
4:53
..
10867▼41181
Climber
RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon5:06
5:06
..
10971▼3864
TT
OELKE Tim P&S Benotti
22P&S Benotti,,
5:06
..
11074▼36101
Climber
BRENNER Mauro Development Team DSM
18Development Team DSM5:08
5:08
..
11188▼23143
GC
HAMMERSCHMID Raphael Team Hrinkow Advarics
27Team Hrinkow Advarics5:12
5:12
..
112102▼10182
Sprint
DIK Calvin Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon5:15
5:15
..
11397▼1693
TT
THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus,,
5:15
..
114110▼4203
TT
LARRY Max Regional Ekipp Lëtzebuerg
26Regional Ekipp Lëtzebuerg5:20
5:20
..
115111▼4151
TT
LANGE Tyler EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team,,
5:20
..
116113▼3124
Sprint
GLOESENER Jacques Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com5:21
5:21
..
117115▼2132
TT
PAPIERSKI Damian Voster ATS Team
23Voster ATS Team5:22
5:22
..
118112▼646
TT
HUYBS Ward Baloise - Trek Lions
20Baloise - Trek Lions5:23
5:23
..
119120▲162
TT
WILK Luke P&S Benotti
21P&S Benotti5:32
5:32
..
120121▲1106
TT
URSELLA Lorenzo Development Team DSM
20Development Team DSM5:34
5:34
..
121123▲2195
TT
SCHMIT Sven Team Snooze - VSD
27Team Snooze - VSD5:41
5:41
..
122105▼1735
TT
CHÝLE Filip ATT Investments
18ATT Investments11:46
11:46
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling25+25
24
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT20+20
325
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team16+16
4174
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 14+14
563
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti12+12
683
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling10+10
792
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus9+9
841
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions8+8
9111
TT
WIRTGEN Tom Global 6 Cycling
27Global 6 Cycling7+7
1022
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team6+6
11146
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics5+5
12123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com4+4
13136
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team3+3
14205
Sprint
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg2+2
1523
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-121
TT
CENTRONE Ivan Materiel-Velo.com
27Materiel-Velo.com16+16
2-15
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels12+12
3-54
Climber
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal10+10
41▼3173
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 5-
52▼341
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions3-
6-75
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg3+3
73▼4175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 1-
8-153
Climber
PRITZEN Marc Oliver EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team1+1
9-91
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus1+1
10-112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling1+1
11-44
Sprint
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-41
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions3:43:55..
22-175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:03
0:03
..
33-103
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM0:10
0:10
..
44-92
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus0:11
0:11
..
55-6
Climber
SCHUCH Mike ABLOC CT
20ABLOC CT,,
0:11
..
68▲226
Sprint
BUITER Rindert VolkerWessels Cycling Team
19VolkerWessels Cycling Team0:13
0:13
..
79▲2163
Sprint
DE MOYER Kenay Cross Team Legendre
18Cross Team Legendre,,
0:13
..
810▲2156
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub EF Education-NIPPO Development Team
21EF Education-NIPPO Development Team0:14
0:14
..
911▲286
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:14
..
1012▲2105
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM0:15
0:15
..
1113▲255
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal0:17
0:17
..
1214▲2172
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
0:17
..
1315▲2104
Climber
HICKS Dylan Development Team DSM
19Development Team DSM,,
0:17
..
1416▲291
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus0:19
0:19
..
1517▲281
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
0:19
..
1618▲2205
Sprint
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg0:20
0:20
..
1720▲3164
Sprint
DEBORD Romain Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre0:24
0:24
..
1822▲4204
Sprint
PEREIRA MARQUES Rafael Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg0:26
0:26
..
1923▲431
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
21ATT Investments,,
0:26
..
2024▲4206
Classic
URY Noé Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:26
..
2125▲4171
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U ,,
0:26
..
2226▲4123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com0:28
0:28
..
2327▲4122
Sprint
BONNET Theo Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com0:29
0:29
..
2428▲4155
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team,,
0:29
..
2529▲4193
Climber
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
20Team Snooze - VSD0:30
0:30
..
2631▲5186
Climber
DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon
21Team Dauner | Akkon0:32
0:32
..
2732▲5154
TT
ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team0:34
0:34
..
2833▲552
TT
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:34
..
2939▲10185
TT
SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon
18Team Dauner | Akkon0:42
0:42
..
3040▲1065
TT
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti0:43
0:43
..
3141▲10202
TT
KARIER Tim Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg0:44
0:44
..
3242▲10183
TT
GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon
19Team Dauner | Akkon0:45
0:45
..
3345▲12113
TT
BILYARD Louis Global 6 Cycling
21Global 6 Cycling0:54
0:54
..
346▼28176
TT
20Vendée U 3:31
3:31
..
357▼2854
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal4:53
4:53
..
3619▼1764
TT
OELKE Tim P&S Benotti
22P&S Benotti5:06
5:06
..
3721▼16101
Climber
BRENNER Mauro Development Team DSM
18Development Team DSM5:08
5:08
..
3830▼893
TT
THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus5:15
5:15
..
3936▼3151
TT
LANGE Tyler EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team5:20
5:20
..
4038▼2124
Sprint
GLOESENER Jacques Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com5:21
5:21
..
4137▼446
Sprint
HUYBS Ward Baloise - Trek Lions
20Baloise - Trek Lions5:23
5:23
..
4243▲162
Sprint
WILK Luke P&S Benotti
21P&S Benotti5:32
5:32
..
4344▲1106
Sprint
URSELLA Lorenzo Development Team DSM
20Development Team DSM5:34
5:34
..
4434▼1035
Sprint
CHÝLE Filip ATT Investments
18ATT Investments11:46
11:46
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 KOCKELMANN MathieuTeam Lotto - Kern Haus3:39:08
2 RONHAAR PimBaloise - Trek Lions,,
3 DHAEYE EnricoMateriel-Velo.com,,
4 SCHMITZ JoRegional Ekipp Lëtzebuerg,,
5 CIALONE AlessioVendée U ,,
6 SARNOWSKI TillmanTeam Dauner | Akkon,,
7 HUBY AntoineVendée U ,,
8 EDDY PatrickDevelopment Team DSM,,
9 SCHUCH MikeABLOC CT,,
10 DE BRUYCKERE KayPauwels Sauzen - Bingoal,,
11 BETTENDORFF LoïcLeopard TOGT Pro Cycling,,
12 DEBORD RomainCross Team Legendre,,
13 DE MOYER KenayCross Team Legendre,,
14 ROGORA KiyaEF Education-NIPPO Development Team,,
15 KARIER TimRegional Ekipp Lëtzebuerg,,
16 ŤOUPALÍK JakubEF Education-NIPPO Development Team,,
17 DUCKERT RomanTeam Dauner | Akkon,,
18 DREßLER LucaTeam Lotto - Kern Haus,,
19 CAMRDA KarelATT Investments,,
20 WENZEL MatsLeopard TOGT Pro Cycling,,
21 TODOME YuhiEF Education-NIPPO Development Team,,
22 KÄLLBERG AxelDevelopment Team DSM,,
23 BILYARD LouisGlobal 6 Cycling,,
24 VANDERLINDEN LukasPauwels Sauzen - Bingoal,,
25 GEHRKE PaulTeam Dauner | Akkon,,
26 LUTTER EricP&S Benotti,,
27 BUITER RindertVolkerWessels Cycling Team,,
28 PEREIRA MARQUES RafaelRegional Ekipp Lëtzebuerg,,
29 BONNET TheoMateriel-Velo.com,,
30 WALLENBORN ArnoTeam Snooze - VSD,,
31 URY NoéRegional Ekipp Lëtzebuerg,,
32 COWAN QuentinVendée U ,,
33 HICKS DylanDevelopment Team DSM,,
34 ROUSSET-FAVIER NicolasVendée U 3:19
35 LAURYSSEN YorbenPauwels Sauzen - Bingoal4:41
36 GLOESENER JacquesMateriel-Velo.com,,
37 LANGE TylerEF Education-NIPPO Development Team,,
38 HUYBS WardBaloise - Trek Lions4:43
39 THEILER OleTeam Lotto - Kern Haus,,
40 OELKE TimP&S Benotti,,
41 WILK LukeP&S Benotti,,
42 BRENNER MauroDevelopment Team DSM,,
43 URSELLA LorenzoDevelopment Team DSM,,
44 CHÝLE FilipATT Investments11:12
DNF WÜNSTEL FabianTeam Lotto - Kern Haus-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Baloise - Trek LionsP-CRO 11:11:55..
22- Vendée U CLUB- 11:11:49
- 11:11:49
..
33- Team VorarlbergCT- 11:11:41
- 11:11:41
..
44- VolkerWessels Cycling TeamCT- 11:11:38
- 11:11:38
..
55- ABLOC CTCT- 11:11:37
- 11:11:37
..
66- Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO- 11:11:35
- 11:11:35
..
77- Cross Team LegendreP-CRO- 11:11:32
- 11:11:32
..
88- Leopard TOGT Pro CyclingCT- 11:11:27
- 11:11:27
..
99- Development Team DSMCT- 11:11:23
- 11:11:23
..
1012▲2 Team Hrinkow AdvaricsCT- 11:11:20
- 11:11:20
..
1111- P&S BenottiCT,,
- 11:11:20
..
1210▼2 Team Felbermayr - Simplon WelsCT,,
- 11:11:20
..
1313- Team Lotto - Kern HausCT- 11:11:19
- 11:11:19
..
1414- EF Education-NIPPO Development TeamCT- 11:11:15
- 11:11:15
..
1515- ATT InvestmentsCT- 11:11:12
- 11:11:12
..
1616- Global 6 CyclingCT- 11:11:04
- 11:11:04
..
1717- Materiel-Velo.comCT- 11:11:01
- 11:11:01
..
1818- Voster ATS TeamCT- 11:10:59
- 11:10:59
..
1919- Regional Ekipp LëtzebuergREG- 11:10:57
- 11:10:57
..
2020- Team Dauner | AkkonCLUB- 11:10:49
- 11:10:49
..
2121- Team Snooze - VSDCLUB- 11:10:39
- 11:10:39
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    18 May 2023
  • Start time:
    13:00
  • Avg. speed winner:
    42.933 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    156.8 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    44
  • Vert. meters:
    1649
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile