2022
2024
«
»
2023»72nd

Flèche du Sud

(2.2)
2023»Stage 2»BourscheidBourscheid(131.9km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
17+0:1182
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling753:12:12
26+0:09141
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics320:02
0:02
31+0:0041
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions11,,
0:02
49+0:295
GC
22ABLOC CT,,
0:02
510+0:33114
Climber
MORENO Iván Global 6 Cycling
26Global 6 Cycling,,
0:02
63+0:0832
GC
DINA Márton ATT Investments
27ATT Investments,,
0:02
74+0:0971
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:02
82+0:03175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U ,,
0:02
95+0:0951
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:02
108+0:20112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling,,
0:02
1113+0:47171
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 0:23
0:23
1211+0:36142
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics,,
0:23
1314+0:4976
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg0:28
0:28
1412+0:4486
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling0:32
0:32
1515+1:0072
Climber
BERLIN Antoine Team Vorarlberg
33Team Vorarlberg0:47
0:47
1616+1:1516
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels0:48
0:48
1717+1:23161
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre0:59
0:59
1818+1:5184
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling1:28
1:28
1919+2:1812
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels2:14
2:14
2028+3:401
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT3:25
3:25
2120+3:2742
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
31Baloise - Trek Lions,,
3:25
2224+3:3724
Sprint
HAEST Jasper VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
3:25
2323+3:3492
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus,,
3:25
2429+3:41131
TT
BROŻYNA Piotr Voster ATS Team
28Voster ATS Team,,
3:25
2522+3:33103
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM,,
3:25
2626+3:3961
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
3:25
2721+3:2973
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
3:25
2827+3:4066
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti,,
3:25
2930+3:4396
GC
GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus,,
3:25
3025+3:3995
TT
HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus,,
3:25
3131+3:4575
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
3:25
3232+4:17186
Climber
DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon
21Team Dauner | Akkon3:47
3:47
3334+5:33135
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
36Voster ATS Team5:07
5:07
3433+5:1323
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
5:07
3535+7:13111
TT
WIRTGEN Tom Global 6 Cycling
27Global 6 Cycling7:05
7:05
3636+7:49201
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
23Regional Ekipp Lëtzebuerg7:29
7:29
3737+7:57193
GC
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
20Team Snooze - VSD,,
7:29
3843+8:5955
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal8:44
8:44
3947+9:08133
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
8:44
4045+9:0444
Sprint
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions,,
8:44
4148+9:11155
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team,,
8:44
4238+8:4825
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
8:44
4344+9:0115
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels,,
8:44
4442+8:5921
Sprint
SCHULTING Peter VolkerWessels Cycling Team
35VolkerWessels Cycling Team,,
8:44
4539+8:5174
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
8:44
4640+8:536
Climber
SCHUCH Mike ABLOC CT
20ABLOC CT,,
8:44
4749+9:2565
Climber
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti,,
8:44
4846+9:0831
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
21ATT Investments,,
8:44
4941+8:56156
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub EF Education-NIPPO Development Team
21EF Education-NIPPO Development Team,,
8:44
5053+10:29206
Classic
URY Noé Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg10:05
10:05
5152+10:29204
Classic
PEREIRA MARQUES Rafael Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
10:05
5251+10:183
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
24ABLOC CT,,
10:05
5350+10:1253
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
10:05
5474+15:11101
Climber
BRENNER Mauro Development Team DSM
18Development Team DSM,,
10:05
5557+12:53165
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre12:47
12:47
5656+12:522
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT,,
12:47
5755+12:5143
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
27Baloise - Trek Lions,,
12:47
58106+18:0093
TT
THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus,,
12:47
5961+13:0491
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus,,
12:47
6062+13:04152
Climber
PERRY Toby EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team,,
12:47
6159+12:5763
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti,,
12:47
6263+13:0736
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
22ATT Investments,,
12:47
63105+16:16176
TT
20Vendée U ,,
12:47
6458+12:554
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT,,
12:47
6554+12:46173
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U ,,
12:47
6660+12:58121
TT
CENTRONE Ivan Materiel-Velo.com
27Materiel-Velo.com,,
12:47
6767+14:29153
Climber
PRITZEN Marc Oliver EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team14:14
14:14
6869+14:3413
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels,,
14:14
6968+14:3211
TT
DIRNBAUER Josef Team Felbermayr - Simplon Wels
24Team Felbermayr - Simplon Wels,,
14:14
7066+14:27105
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM,,
14:14
7172+14:43115
Classic
SESSLER Nícolas Global 6 Cycling
29Global 6 Cycling,,
14:14
7271+14:3922
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team,,
14:14
7365+14:2526
Sprint
BUITER Rindert VolkerWessels Cycling Team
19VolkerWessels Cycling Team,,
14:14
74107+19:0554
Sprint
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal,,
14:14
7573+14:46154
TT
ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team,,
14:14
7664+14:2445
TT
MARIËN Daan Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions,,
14:14
77108+19:24143
GC
HAMMERSCHMID Raphael Team Hrinkow Advarics
27Team Hrinkow Advarics,,
14:14
7870+14:38146
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics,,
14:14
7979+15:45136
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team15:25
15:25
8091+15:54123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com15:28
15:28
8176+15:39163
Sprint
DE MOYER Kenay Cross Team Legendre
18Cross Team Legendre,,
15:28
8298+16:02134
Sprint
RUDYK Bartosz Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
15:28
83113+20:48132
TT
PAPIERSKI Damian Voster ATS Team
23Voster ATS Team,,
15:28
8489+15:54191
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
33Team Snooze - VSD,,
15:28
8590+15:54194
TT
VALTEY Max Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD,,
15:28
86112+20:47124
Sprint
GLOESENER Jacques Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com,,
15:28
87104+16:11183
Sprint
GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon
19Team Dauner | Akkon,,
15:28
8880+15:4581
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
15:28
89115+20:5862
Sprint
WILK Luke P&S Benotti
21P&S Benotti,,
15:28
9092+15:55166
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre,,
15:28
91111+20:41182
Sprint
DIK Calvin Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon,,
15:28
9281+15:46205
Sprint
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
15:28
9375+15:3783
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling,,
15:28
94103+16:10202
Sprint
KARIER Tim Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
15:28
9584+15:4885
Sprint
PRIES Cedric Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
15:28
9688+15:5333
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments,,
15:28
9794+15:55126
Classic
SCHERPENBERGH Tristan Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
15:28
98109+20:32181
Climber
RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon,,
15:28
9987+15:50164
Climber
DEBORD Romain Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre,,
15:28
10078+15:43104
Climber
HICKS Dylan Development Team DSM
19Development Team DSM,,
15:28
10182+15:47184
Sprint
HJEMSÆTER Olav Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon,,
15:28
102102+16:08185
Sprint
SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon
18Team Dauner | Akkon,,
15:28
103100+16:04174
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U ,,
15:28
10485+15:4934
GC
SCHURAN Michal ATT Investments
26ATT Investments,,
15:28
10596+15:59192
GC
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD,,
15:28
106118+27:1235
GC
CHÝLE Filip ATT Investments
18ATT Investments,,
15:28
107110+20:3264
TT
OELKE Tim P&S Benotti
22P&S Benotti,,
15:28
10897+16:0052
TT
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
15:28
10993+15:55122
Sprint
BONNET Theo Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com,,
15:28
11077+15:43172
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U ,,
15:28
11186+15:49125
Classic
VAN DER EYCKEN Brent Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
15:28
11299+16:0356
Sprint
VAN DEN BOSSCHE Angelo Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal,,
15:28
113101+16:0714
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels,,
15:28
11483+15:47145
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
15:28
11595+15:58144
TT
HORVAT Žiga Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
15:28
116114+20:5646
TT
HUYBS Ward Baloise - Trek Lions
20Baloise - Trek Lions15:35
15:35
117116+21:11106
TT
URSELLA Lorenzo Development Team DSM
20Development Team DSM15:39
15:39
118117+27:02203
TT
LARRY Max Regional Ekipp Lëtzebuerg
26Regional Ekipp Lëtzebuerg21:44
21:44
DNF151
TT
LANGE Tyler EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team-
DNF195
TT
SCHMIT Sven Team Snooze - VSD
27Team Snooze - VSD-
DNF113
TT
BILYARD Louis Global 6 Cycling
21Global 6 Cycling-
DNS162
Sprint
BROWN Jim Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-41
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions16:56:09..
23▲1175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:03
0:03
..
312▲932
GC
DINA Márton ATT Investments
27ATT Investments0:08
0:08
..
413▲971
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg0:09
0:09
..
515▲1051
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:09
..
617▲11141
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics,,
0:09
..
730▲2382
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling0:11
0:11
..
853▲45112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling0:20
0:20
..
987▲785
GC
22ABLOC CT0:29
0:29
..
1093▲83114
Climber
MORENO Iván Global 6 Cycling
26Global 6 Cycling0:33
0:33
..
1137▲26142
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics0:36
0:36
..
1233▲2186
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling0:44
0:44
..
1375▲62171
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 0:47
0:47
..
1465▲5176
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg0:49
0:49
..
1536▲2172
Climber
BERLIN Antoine Team Vorarlberg
33Team Vorarlberg1:00
1:00
..
1688▲7216
GC
ZOIDL Riccardo Team Felbermayr - Simplon Wels
35Team Felbermayr - Simplon Wels1:15
1:15
..
1771▲54161
TT
COMBES Simon Cross Team Legendre
25Cross Team Legendre1:23
1:23
..
1869▲5184
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling1:51
1:51
..
195▼1412
TT
KUKRLE Michael Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels2:18
2:18
..
204▼1642
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
31Baloise - Trek Lions3:27
3:27
..
218▼1373
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg3:29
3:29
..
2219▼3103
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM3:33
3:33
..
2321▼292
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus3:34
3:34
..
2431▲724
Sprint
HAEST Jasper VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team3:37
3:37
..
2538▲1395
TT
HUGGER Jan Team Lotto - Kern Haus
24Team Lotto - Kern Haus3:39
3:39
..
2639▲1361
Sprint
RÖBER Dominik P&S Benotti
23P&S Benotti,,
3:39
..
2743▲1666
Climber
PETER Jannis P&S Benotti
22P&S Benotti3:40
3:40
..
2844▲161
Sprint
JOHANNINK Jelle ABLOC CT
26ABLOC CT,,
3:40
..
2947▲18131
TT
BROŻYNA Piotr Voster ATS Team
28Voster ATS Team3:41
3:41
..
3055▲2596
GC
GEßNER Jakob Team Lotto - Kern Haus
23Team Lotto - Kern Haus3:43
3:43
..
3158▲2775
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg3:45
3:45
..
3291▲59186
Climber
DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon
21Team Dauner | Akkon4:17
4:17
..
3311▼2223
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team5:13
5:13
..
3480▲46135
Sprint
PATERSKI Maciej Voster ATS Team
36Voster ATS Team5:33
5:33
..
3518▼17111
TT
WIRTGEN Tom Global 6 Cycling
27Global 6 Cycling7:13
7:13
..
3664▲28201
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
23Regional Ekipp Lëtzebuerg7:49
7:49
..
3789▲52193
GC
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
20Team Snooze - VSD7:57
7:57
..
387▼3125
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team8:48
8:48
..
3916▼2374
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
26Team Vorarlberg8:51
8:51
..
4022▼186
Climber
SCHUCH Mike ABLOC CT
20ABLOC CT8:53
8:53
..
4132▼9156
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub EF Education-NIPPO Development Team
21EF Education-NIPPO Development Team8:56
8:56
..
4240▼221
Sprint
SCHULTING Peter VolkerWessels Cycling Team
35VolkerWessels Cycling Team8:59
8:59
..
4341▼255
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
8:59
..
4449▲515
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels9:01
9:01
..
4562▲1744
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions9:04
9:04
..
4673▲2731
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
21ATT Investments9:08
9:08
..
4776▲29133
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
9:08
..
4886▲38155
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team9:11
9:11
..
49102▲5365
Climber
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti9:25
9:25
..
5014▼3653
Sprint
KAMP Ryan Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal10:12
10:12
..
5134▼173
Climber
WEULINK Meindert ABLOC CT
24ABLOC CT10:18
10:18
..
5272▲20204
Climber
PEREIRA MARQUES Rafael Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg10:29
10:29
..
5374▲21206
Classic
URY Noé Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
10:29
..
542▼52173
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 12:46
12:46
..
556▼4943
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
27Baloise - Trek Lions12:51
12:51
..
569▼472
GC
MACLEOD Callum ABLOC CT
23ABLOC CT12:52
12:52
..
5710▼47165
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre12:53
12:53
..
5820▼384
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT12:55
12:55
..
5926▼3363
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti12:57
12:57
..
6029▼31121
TT
CENTRONE Ivan Materiel-Velo.com
27Materiel-Velo.com12:58
12:58
..
6148▼1391
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus13:04
13:04
..
6251▼11152
Climber
PERRY Toby EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team,,
13:04
..
6363-36
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
22ATT Investments13:07
13:07
..
6424▼4045
TT
MARIËN Daan Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions14:24
14:24
..
6527▼3826
Sprint
BUITER Rindert VolkerWessels Cycling Team
19VolkerWessels Cycling Team14:25
14:25
..
6635▼31105
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM14:27
14:27
..
6746▼21153
Climber
PRITZEN Marc Oliver EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team14:29
14:29
..
6852▼1611
TT
DIRNBAUER Josef Team Felbermayr - Simplon Wels
24Team Felbermayr - Simplon Wels14:32
14:32
..
6961▼813
Climber
REUTIMANN Mathias Team Felbermayr - Simplon Wels
28Team Felbermayr - Simplon Wels14:34
14:34
..
7070-146
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics14:38
14:38
..
7178▲722
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team14:39
14:39
..
7290▲18115
Classic
SESSLER Nícolas Global 6 Cycling
29Global 6 Cycling14:43
14:43
..
7395▲22154
TT
ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team14:46
14:46
..
74110▲36101
Climber
BRENNER Mauro Development Team DSM
18Development Team DSM15:11
15:11
..
7523▼5283
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling15:37
15:37
..
7628▼48163
Sprint
DE MOYER Kenay Cross Team Legendre
18Cross Team Legendre15:39
15:39
..
7742▼35172
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U 15:43
15:43
..
7845▼33104
Climber
HICKS Dylan Development Team DSM
19Development Team DSM,,
15:43
..
7960▼19136
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team15:45
15:45
..
8050▼3081
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling,,
15:45
..
8154▼27205
Sprint
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg15:46
15:46
..
8256▼26184
Sprint
HJEMSÆTER Olav Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon15:47
15:47
..
8357▼26145
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics,,
15:47
..
8459▼2585
Sprint
PRIES Cedric Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling15:48
15:48
..
8566▼1934
GC
SCHURAN Michal ATT Investments
26ATT Investments15:49
15:49
..
8667▼19125
Classic
VAN DER EYCKEN Brent Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
15:49
..
8768▼19164
Classic
DEBORD Romain Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre15:50
15:50
..
8877▼1133
GC
KIVISTIK Gert ATT Investments
27ATT Investments15:53
15:53
..
8979▼10191
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
33Team Snooze - VSD15:54
15:54
..
9081▼9194
TT
VALTEY Max Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD,,
15:54
..
9182▼9123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com,,
15:54
..
9283▼9166
Sprint
WHITEHEAD Josh Cross Team Legendre
22Cross Team Legendre15:55
15:55
..
9384▼9122
Sprint
BONNET Theo Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com,,
15:55
..
9485▼9126
Classic
SCHERPENBERGH Tristan Materiel-Velo.com
24Materiel-Velo.com,,
15:55
..
9592▼3144
TT
HORVAT Žiga Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics15:58
15:58
..
9694▼2192
TT
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD15:59
15:59
..
9796▼152
TT
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal16:00
16:00
..
9897▼1134
Sprint
RUDYK Bartosz Voster ATS Team
24Voster ATS Team16:02
16:02
..
9998▼156
Sprint
VAN DEN BOSSCHE Angelo Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal16:03
16:03
..
10099▼1174
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 16:04
16:04
..
101100▼114
TT
RITZINGER Felix Team Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels16:07
16:07
..
102101▼1185
TT
SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon
18Team Dauner | Akkon16:08
16:08
..
103103-202
TT
KARIER Tim Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg16:10
16:10
..
104104-183
TT
GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon
19Team Dauner | Akkon16:11
16:11
..
105106▲1176
TT
20Vendée U 16:16
16:16
..
106113▲793
TT
THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus18:00
18:00
..
107107-54
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal19:05
19:05
..
108111▲3143
GC
HAMMERSCHMID Raphael Team Hrinkow Advarics
27Team Hrinkow Advarics19:24
19:24
..
109108▼1181
Climber
RAßMANN Frederik Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon20:32
20:32
..
110109▼164
TT
OELKE Tim P&S Benotti
22P&S Benotti,,
20:32
..
111112▲1182
Sprint
DIK Calvin Team Dauner | Akkon
23Team Dauner | Akkon20:41
20:41
..
112116▲4124
Sprint
GLOESENER Jacques Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com20:47
20:47
..
113117▲4132
TT
PAPIERSKI Damian Voster ATS Team
23Voster ATS Team20:48
20:48
..
114118▲446
TT
HUYBS Ward Baloise - Trek Lions
20Baloise - Trek Lions20:56
20:56
..
115119▲462
TT
WILK Luke P&S Benotti
21P&S Benotti20:58
20:58
..
116120▲4106
TT
URSELLA Lorenzo Development Team DSM
20Development Team DSM21:11
21:11
..
117114▼3203
TT
LARRY Max Regional Ekipp Lëtzebuerg
26Regional Ekipp Lëtzebuerg27:02
27:02
..
118122▲435
TT
CHÝLE Filip ATT Investments
18ATT Investments27:12
27:12
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling31+6
2-82
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling25+25
38▲541
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions24+16
4-141
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics20+20
52▼34
Sprint
PLUTO Mārtiņš ABLOC CT
25ABLOC CT20-
63▼325
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team16-
7-5
GC
22ABLOC CT14+14
84▼4174
Sprint
KNECHT Noah Vendée U
22Vendée U 14-
9-114
Climber
MORENO Iván Global 6 Cycling
26Global 6 Cycling12+12
105▼563
Sprint
NOLDE Tobias P&S Benotti
24P&S Benotti12-
11-32
GC
DINA Márton ATT Investments
27ATT Investments10+10
126▼683
Sprint
HEIDERSCHEID Colin Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling10-
13-71
TT
VERMEULEN Moran Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg9+9
147▼792
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus9-
15-175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 8+8
16-51
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
25Pauwels Sauzen - Bingoal7+7
179▼8111
TT
WIRTGEN Tom Global 6 Cycling
27Global 6 Cycling7-
1810▼822
Classic
WILLEMS Thimo VolkerWessels Cycling Team
27VolkerWessels Cycling Team6-
19-171
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 5+5
2011▼9146
Sprint
LODERER Timon Team Hrinkow Advarics
32Team Hrinkow Advarics5-
21-142
GC
RAPP Jonas Team Hrinkow Advarics
28Team Hrinkow Advarics4+4
2212▼10123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com4-
23-76
GC
CABEDO Óscar Team Vorarlberg
28Team Vorarlberg3+3
2413▼11136
Sprint
STOSZ Patryk Voster ATS Team
28Voster ATS Team3-
25-86
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling2+2
2614▼12205
Climber
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg2-
27-72
Climber
BERLIN Antoine Team Vorarlberg
33Team Vorarlberg1+1
2815▼1323
Sprint
COLEMAN Zak VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-121
TT
CENTRONE Ivan Materiel-Velo.com
27Materiel-Velo.com21+5
22-15
Climber
ZANGERLE Emanuel Team Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels15+3
3-93
TT
THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus10+10
43▼154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal10-
56▲175
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg6+3
6-165
TT
SCOTT Robert Cross Team Legendre
24Cross Team Legendre6+6
7-86
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling5+5
8-84
TT
HEIDEMANN Miguel Leopard TOGT Pro Cycling
25Leopard TOGT Pro Cycling5+5
94▼5173
TT
GROLIER Lucas Vendée U
23Vendée U 5-
105▼541
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions3-
11-82
GC
BREGNHØJ Mathias Leopard TOGT Pro Cycling
27Leopard TOGT Pro Cycling3+3
12-141
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Team Hrinkow Advarics
24Team Hrinkow Advarics2+2
13-145
Climber
VERZA Riccardo Team Hrinkow Advarics
25Team Hrinkow Advarics2+2
147▼7175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 1-
1510▼5112
Sprint
BALLABIO Giacomo Global 6 Cycling
25Global 6 Cycling1-
16-72
Climber
BERLIN Antoine Team Vorarlberg
33Team Vorarlberg1+1
1711▼644
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions1-
189▼991
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus1-
198▼11153
Climber
PRITZEN Marc Oliver EF Education-NIPPO Development Team
23EF Education-NIPPO Development Team1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-41
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
21Baloise - Trek Lions6:56:09..
22-175
Climber
HUBY Antoine Vendée U
22Vendée U 0:03
0:03
..
39▲686
Climber
WENZEL Mats Leopard TOGT Pro Cycling
20Leopard TOGT Pro Cycling0:44
0:44
..
421▲17171
Climber
CIALONE Alessio Vendée U
19Vendée U 0:47
0:47
..
53▼2103
TT
EDDY Patrick Development Team DSM
20Development Team DSM3:33
3:33
..
64▼292
Climber
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto - Kern Haus
19Team Lotto - Kern Haus3:34
3:34
..
726▲19186
Climber
DUCKERT Roman Team Dauner | Akkon
21Team Dauner | Akkon4:17
4:17
..
825▲17193
Climber
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
20Team Snooze - VSD7:57
7:57
..
95▼46
Climber
SCHUCH Mike ABLOC CT
20ABLOC CT8:53
8:53
..
108▼2156
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub EF Education-NIPPO Development Team
21EF Education-NIPPO Development Team8:56
8:56
..
1111-55
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal8:59
8:59
..
1219▲731
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
21ATT Investments9:08
9:08
..
1324▲11155
Climber
TODOME Yuhi EF Education-NIPPO Development Team
20EF Education-NIPPO Development Team9:11
9:11
..
1430▲1665
Climber
LUTTER Eric P&S Benotti
21P&S Benotti9:25
9:25
..
1518▲3204
Climber
PEREIRA MARQUES Rafael Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg10:29
10:29
..
1620▲4206
Classic
URY Noé Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
10:29
..
1714▼391
GC
DREßLER Luca Team Lotto - Kern Haus
21Team Lotto - Kern Haus13:04
13:04
..
186▼1226
Sprint
BUITER Rindert VolkerWessels Cycling Team
19VolkerWessels Cycling Team14:25
14:25
..
1910▼9105
GC
KÄLLBERG Axel Development Team DSM
19Development Team DSM14:27
14:27
..
2027▲7154
TT
ROGORA Kiya EF Education-NIPPO Development Team
19EF Education-NIPPO Development Team14:46
14:46
..
2137▲16101
Climber
BRENNER Mauro Development Team DSM
18Development Team DSM15:11
15:11
..
227▼15163
Climber
DE MOYER Kenay Cross Team Legendre
18Cross Team Legendre15:39
15:39
..
2312▼11172
Climber
COWAN Quentin Vendée U
19Vendée U 15:43
15:43
..
2413▼11104
Climber
HICKS Dylan Development Team DSM
19Development Team DSM,,
15:43
..
2515▼1081
Sprint
BETTENDORFF Loïc Leopard TOGT Pro Cycling
22Leopard TOGT Pro Cycling15:45
15:45
..
2616▼10205
Sprint
SCHMITZ Jo Regional Ekipp Lëtzebuerg
19Regional Ekipp Lëtzebuerg15:46
15:46
..
2717▼10164
Sprint
DEBORD Romain Cross Team Legendre
19Cross Team Legendre15:50
15:50
..
2822▼6123
Sprint
DHAEYE Enrico Materiel-Velo.com
22Materiel-Velo.com15:54
15:54
..
2923▼6122
Sprint
BONNET Theo Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com15:55
15:55
..
3028▼252
Sprint
VANDERLINDEN Lukas Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal16:00
16:00
..
3129▼2185
Sprint
SARNOWSKI Tillman Team Dauner | Akkon
18Team Dauner | Akkon16:08
16:08
..
3231▼1202
Sprint
KARIER Tim Regional Ekipp Lëtzebuerg
21Regional Ekipp Lëtzebuerg16:10
16:10
..
3332▼1183
Sprint
GEHRKE Paul Team Dauner | Akkon
19Team Dauner | Akkon16:11
16:11
..
3434-176
TT
20Vendée U 16:16
16:16
..
3538▲393
TT
THEILER Ole Team Lotto - Kern Haus
20Team Lotto - Kern Haus18:00
18:00
..
3635▼154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
21Pauwels Sauzen - Bingoal19:05
19:05
..
3736▼164
TT
OELKE Tim P&S Benotti
22P&S Benotti20:32
20:32
..
3840▲2124
Sprint
GLOESENER Jacques Materiel-Velo.com
21Materiel-Velo.com20:47
20:47
..
3941▲246
Sprint
HUYBS Ward Baloise - Trek Lions
20Baloise - Trek Lions20:56
20:56
..
4042▲262
Sprint
WILK Luke P&S Benotti
21P&S Benotti20:58
20:58
..
4143▲2106
Sprint
URSELLA Lorenzo Development Team DSM
20Development Team DSM21:11
21:11
..
4244▲235
Sprint
CHÝLE Filip ATT Investments
18ATT Investments27:12
27:12
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 RONHAAR PimBaloise - Trek Lions3:12:14
2 HUBY AntoineVendée U ,,
3 CIALONE AlessioVendée U 0:21
4 WENZEL MatsLeopard TOGT Pro Cycling0:30
5 KOCKELMANN MathieuTeam Lotto - Kern Haus3:23
6 EDDY PatrickDevelopment Team DSM,,
7 DUCKERT RomanTeam Dauner | Akkon3:45
8 WALLENBORN ArnoTeam Snooze - VSD7:27
9 DE BRUYCKERE KayPauwels Sauzen - Bingoal8:42
10 TODOME YuhiEF Education-NIPPO Development Team,,
11 SCHUCH MikeABLOC CT,,
12 LUTTER EricP&S Benotti,,
13 CAMRDA KarelATT Investments,,
14 ŤOUPALÍK JakubEF Education-NIPPO Development Team,,
15 URY NoéRegional Ekipp Lëtzebuerg10:03
16 PEREIRA MARQUES RafaelRegional Ekipp Lëtzebuerg,,
17 BRENNER MauroDevelopment Team DSM,,
18 THEILER OleTeam Lotto - Kern Haus12:45
19 DREßLER LucaTeam Lotto - Kern Haus,,
20 ROUSSET-FAVIER NicolasVendée U ,,
21 KÄLLBERG AxelDevelopment Team DSM14:12
22 BUITER RindertVolkerWessels Cycling Team,,
23 LAURYSSEN YorbenPauwels Sauzen - Bingoal,,
24 ROGORA KiyaEF Education-NIPPO Development Team,,
25 DHAEYE EnricoMateriel-Velo.com15:26
26 DE MOYER KenayCross Team Legendre,,
27 GLOESENER JacquesMateriel-Velo.com,,
28 GEHRKE PaulTeam Dauner | Akkon,,
29 BETTENDORFF LoïcLeopard TOGT Pro Cycling,,
30 WILK LukeP&S Benotti,,
31 SCHMITZ JoRegional Ekipp Lëtzebuerg,,
32 KARIER TimRegional Ekipp Lëtzebuerg,,
33 DEBORD RomainCross Team Legendre,,
34 HICKS DylanDevelopment Team DSM,,
35 SARNOWSKI TillmanTeam Dauner | Akkon,,
36 CHÝLE FilipATT Investments,,
37 OELKE TimP&S Benotti,,
38 VANDERLINDEN LukasPauwels Sauzen - Bingoal,,
39 BONNET TheoMateriel-Velo.com,,
40 COWAN QuentinVendée U ,,
41 HUYBS WardBaloise - Trek Lions15:33
42 URSELLA LorenzoDevelopment Team DSM15:37
DNF BILYARD LouisGlobal 6 Cycling-
DNF LANGE TylerEF Education-NIPPO Development Team-


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
13▲2 Team VorarlbergCT 20:50:02..
28▲6 Leopard TOGT Pro CyclingCT0:57
0:57
..
316▲13 Global 6 CyclingCT6:29
6:29
..
413▲9 Team Lotto - Kern HausCT9:20
9:20
..
51▼4 Baloise - Trek LionsP-CRO10:40
10:40
..
612▲6 Team Felbermayr - Simplon WelsCT10:50
10:50
..
75▼2 ABLOC CTCT10:58
10:58
..
82▼6 Vendée U CLUB11:47
11:47
..
910▲1 Team Hrinkow AdvaricsCT13:43
13:43
..
1011▲1 P&S BenottiCT14:38
14:38
..
114▼7 VolkerWessels Cycling TeamCT16:02
16:02
..
1218▲6 Voster ATS TeamCT16:41
16:41
..
136▼7 Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO17:40
17:40
..
1415▲1 ATT InvestmentsCT20:45
20:45
..
159▼6 Development Team DSMCT26:45
26:45
..
1619▲3 Regional Ekipp LëtzebuergREG27:06
27:06
..
177▼10 Cross Team LegendreP-CRO28:06
28:06
..
1814▼4 EF Education-NIPPO Development TeamCT29:24
29:24
..
1920▲1 Team Dauner | AkkonCLUB34:18
34:18
..
2021▲1 Team Snooze - VSDCLUB38:10
38:10
..
2117▼4 Materiel-Velo.comCT43:06
43:06
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    19 May 2023
  • Start time:
    13:00
  • Avg. speed winner:
    41.176 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    131.9 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    182
  • Vert. meters:
    2460
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile