2023
«
»
2024»73rd

Flèche du Sud

(2.2)
2024»Stage 4 (ITT)»SanemSanem(18.6km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeAvg
139+4:12115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing750:22:4748.983
217+2:3456
Classic
SINSCHEK Nils Parkhotel Valkenburg
25Parkhotel Valkenburg320:38
0:38
47.658
31+0:001
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions11,,
0:38
47.658
414+2:2782
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team0:41
0:41
47.557
53+1:24114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing0:45
0:45
47.422
648+5:3131
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank0:48
0:48
47.322
758+8:20154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal0:52
0:52
47.188
815+2:29131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments0:59
0:59
46.957
928+3:2141
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr1:05
1:05
46.76
102+1:0113
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg1:07
1:07
46.695
1118+2:5632
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1:08
1:08
46.662
125+1:4461
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics1:16
1:16
46.403
1364+13:4484
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
25VolkerWessels Cycling Team,,
1:16
46.403
1465+13:454
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions1:17
1:17
46.371
1537+3:5981
Sprint
CROCKETT Finn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team1:18
1:18
46.339
1649+6:02124
TT
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling1:19
1:19
46.307
176+1:4914
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg1:20
1:20
46.275
189+1:5745
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr1:21
1:21
46.243
1910+1:5911
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg1:23
1:23
46.179
20102+24:41164
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U ,,
1:23
46.179
218+1:56116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:25
1:25
46.116
2243+4:365
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
32Baloise - Trek Lions,,
1:25
46.116
237+1:5451
Climber
VOOGT Niek Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg,,
1:25
46.116
2419+2:56112
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing1:26
1:26
46.084
2533+3:4733
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1:28
1:28
46.021
2620+2:5694
Sprint
VAN KRIMPEN Jeroen BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club,,
1:28
46.021
2726+3:13153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal1:29
1:29
45.989
2821+3:00162
Sprint
BOULAHOITE Rayan Vendée U
20Vendée U 1:30
1:30
45.957
2966+13:5846
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr,,
1:30
45.957
3067+14:01183
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD1:33
1:33
45.863
3156+7:1015
Classic
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg1:36
1:36
45.769
3250+6:1954
Sprint
RASENBERG Martijn Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg,,
1:36
45.769
3384+17:55142
TT
BUCK-GRAMCKO Tobias Rad-Net Oßwald
23Rad-Net Oßwald1:37
1:37
45.738
3411+2:0812
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg1:39
1:39
45.675
3524+3:11181
TT
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
21Team Snooze - VSD1:41
1:41
45.613
3636+3:58166
TT
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U 1:42
1:42
45.582
3712+2:133
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions,,
1:42
45.582
384+1:3762
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics1:43
1:43
45.551
3952+6:2743
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr1:44
1:44
45.52
4025+3:1222
TT
CENTRONE Ivan Global 6 United
28Global 6 United,,
1:44
45.52
4153+6:27141
Sprint
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
1:44
45.52
4232+3:43191
Sprint
BERNS Mats Regional Ekipp Lëtzebuerg
18Regional Ekipp Lëtzebuerg1:45
1:45
45.489
4368+14:1442
Climber
REUTIMANN Matthias Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr1:46
1:46
45.458
4427+3:1926
Sprint
BETTENDORFF Loïc Global 6 United
23Global 6 United1:49
1:49
45.366
4592+19:3844
Sprint
STOSZ Patryk Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr1:51
1:51
45.304
4669+14:19161
Sprint
BARUSSEAU Mathéo Vendée U
19Vendée U ,,
1:51
45.304
4713+2:24151
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal1:53
1:53
45.243
4829+3:2353
Sprint
KRIJNSEN Jelte Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg1:55
1:55
45.182
4987+18:3793
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club1:56
1:56
45.152
5080+15:37143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
1:56
45.152
5188+18:3885
Sprint
KROONEN Max VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team1:57
1:57
45.121
5290+18:46171
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim,,
1:57
45.121
5370+14:26113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:58
1:58
45.091
5416+2:3163
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics2:00
2:00
45.03
5530+3:3186
Climber
WILLEMS Jago VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team2:01
2:01
45
5661+11:022
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions,,
2:01
45
5754+6:45135
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments2:02
2:02
44.97
5831+3:3471
Climber
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti2:06
2:06
44.849
5935+3:52121
Classic
URY Noé Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling,,
2:06
44.849
6071+14:36126
Climber
MÄRKL Max Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling2:08
2:08
44.789
61105+25:48104
TT
NIEHUES Sebastian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
2:08
44.789
6238+4:07172
Sprint
COQUERET Louis VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim2:11
2:11
44.7
6340+4:31123
Sprint
DUCKERT Roman Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling,,
2:11
44.7
6460+10:45105
Sprint
SCOTT Jacob REMBE Pro Cycling Team Sauerland
28REMBE Pro Cycling Team Sauerland2:15
2:15
44.581
6534+3:47106
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland2:17
2:17
44.521
6642+4:3391
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club,,
2:17
44.521
6772+14:46146
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
33Rad-Net Oßwald2:18
2:18
44.492
6876+15:066
GC
VERHEYEN Maarten Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions2:20
2:20
44.433
6922+3:00133
Climber
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments2:21
2:21
44.403
7089+18:3983
TT
GADEMAN Sam VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team,,
2:21
44.403
7199+23:1774
Sprint
BRIESE Max P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti,,
2:21
44.403
7273+14:50165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U 2:22
2:22
44.374
7345+4:5575
Climber
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti2:25
2:25
44.286
7474+14:5496
Sprint
PLUTO Mārtiņš BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club2:26
2:26
44.256
7586+18:0473
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti,,
2:26
44.256
7675+14:5835
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2:30
2:30
44.14
7791+18:4852
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Parkhotel Valkenburg
29Parkhotel Valkenburg,,
2:30
44.14
7859+10:03152
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
30Pauwels Sauzen - Bingoal2:35
2:35
43.995
7946+5:16111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
2:35
43.995
8044+4:5216
Climber
STEHLI Félix Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg2:36
2:36
43.966
8123+3:10134
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments,,
2:36
43.966
8241+4:3255
Climber
WEULINK Meindert Parkhotel Valkenburg
24Parkhotel Valkenburg2:52
2:52
43.509
8377+15:24156
Sprint
DE MOYER Kenay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal2:56
2:56
43.396
8497+22:21136
Sprint
BITTNER Jan ATT Investments
18ATT Investments,,
2:56
43.396
8578+15:2476
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti,,
2:56
43.396
86101+24:0395
Sprint
EISING Tijmen BEAT Cycling Club
33BEAT Cycling Club2:59
2:59
43.312
8781+15:52145
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
38Rad-Net Oßwald3:01
3:01
43.256
8857+7:55103
Climber
WRIGHT Paul REMBE Pro Cycling Team Sauerland
26REMBE Pro Cycling Team Sauerland3:04
3:04
43.172
89103+25:02125
Sprint
FISCHER Robin Team Storck - Metropol Cycling
30Team Storck - Metropol Cycling3:07
3:07
43.089
9079+15:3665
Climber
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics3:08
3:08
43.061
9185+17:58186
GC
CONTER Ken Team Snooze - VSD
24Team Snooze - VSD3:13
3:13
42.923
9251+6:26122
Sprint
LENNÉ Arthur Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling3:21
3:21
42.704
93106+33:34185
Sprint
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
35Team Snooze - VSD3:23
3:23
42.65
9493+19:4266
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics3:24
3:24
42.623
9595+21:45101
Sprint
AGUIRRE Yago REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
3:24
42.623
9647+5:2724
Sprint
PEREIRA MARQUES Rafael Global 6 United
22Global 6 United3:26
3:26
42.568
97104+25:24173
Sprint
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim3:31
3:31
42.433
9855+6:46155
Sprint
CORSUS Yordi Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal3:33
3:33
42.38
9982+16:01182
Sprint
WEBER Sascha Team Snooze - VSD
36Team Snooze - VSD,,
3:33
42.38
10062+12:09174
Sprint
CREPIN Felicien VC Unité Schwenheim
24VC Unité Schwenheim3:35
3:35
42.326
10198+23:03132
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
27ATT Investments3:38
3:38
42.246
102107+39:34192
Sprint
GLOESENER Jacques Regional Ekipp Lëtzebuerg
22Regional Ekipp Lëtzebuerg3:42
3:42
42.14
10383+16:1264
TT
HORVAT Žiga Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics3:44
3:44
42.087
10494+20:0934
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank3:51
3:51
41.902
105100+23:24184
TT
SCHMIT Philippe Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD3:57
3:57
41.746
10696+22:12102
Sprint
VOEGE Lennart REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland4:04
4:04
41.564
10763+13:17193
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
24Regional Ekipp Lëtzebuerg4:35
4:35
40.78
108108+45:3021
GC
ŞAMPIYONBISIKLET Mehmet Global 6 United
38Global 6 United5:06
5:06
40.024
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-1
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions19:04:00..
22-13
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg1:01
1:01
..
316▲13114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing1:24
1:24
..
43▼162
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics1:37
1:37
..
54▼161
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics1:44
1:44
..
66-14
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg1:49
1:49
..
75▼251
Climber
VOOGT Niek Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg1:54
1:54
..
811▲3116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:56
1:56
..
913▲445
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr1:57
1:57
..
1014▲411
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg1:59
1:59
..
117▼412
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg2:08
2:08
..
1210▼23
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions2:13
2:13
..
138▼5151
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal2:24
2:24
..
1431▲1782
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team2:27
2:27
..
1522▲7131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments2:29
2:29
..
169▼763
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics2:31
2:31
..
1734▲1756
Classic
SINSCHEK Nils Parkhotel Valkenburg
25Parkhotel Valkenburg2:34
2:34
..
1832▲1432
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2:56
2:56
..
1921▲2112
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
2:56
..
2017▼394
Sprint
VAN KRIMPEN Jeroen BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club,,
2:56
..
2125▲4162
Sprint
BOULAHOITE Rayan Vendée U
20Vendée U 3:00
3:00
..
2215▼7133
Climber
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments,,
3:00
..
2312▼11134
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments3:10
3:10
..
2424-181
Climber
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
21Team Snooze - VSD3:11
3:11
..
2519▼622
TT
CENTRONE Ivan Global 6 United
28Global 6 United3:12
3:12
..
2629▲3153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal3:13
3:13
..
2723▼426
Sprint
BETTENDORFF Loïc Global 6 United
23Global 6 United3:19
3:19
..
2839▲1141
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr3:21
3:21
..
2918▼1153
Sprint
KRIJNSEN Jelte Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg3:23
3:23
..
3026▼486
Climber
WILLEMS Jago VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team3:31
3:31
..
3120▼1171
Climber
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti3:34
3:34
..
3235▲3191
Climber
BERNS Mats Regional Ekipp Lëtzebuerg
18Regional Ekipp Lëtzebuerg3:43
3:43
..
3341▲833
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank3:47
3:47
..
3427▼7106
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
3:47
..
3530▼5121
Classic
URY Noé Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling3:52
3:52
..
3640▲4166
Classic
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U 3:58
3:58
..
3744▲781
Sprint
CROCKETT Finn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team3:59
3:59
..
3833▼5172
Sprint
COQUERET Louis VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim4:07
4:07
..
3949▲10115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing4:12
4:12
..
4042▲2123
Sprint
DUCKERT Roman Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling4:31
4:31
..
4128▼1355
Climber
WEULINK Meindert Parkhotel Valkenburg
24Parkhotel Valkenburg4:32
4:32
..
4237▼591
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club4:33
4:33
..
4347▲45
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
32Baloise - Trek Lions4:36
4:36
..
4438▼616
Climber
STEHLI Félix Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg4:52
4:52
..
4543▼275
Climber
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti4:55
4:55
..
4645▼1111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing5:16
5:16
..
4736▼1124
Sprint
PEREIRA MARQUES Rafael Global 6 United
22Global 6 United5:27
5:27
..
4850▲231
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank5:31
5:31
..
4954▲5124
TT
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling6:02
6:02
..
5052▲254
Sprint
RASENBERG Martijn Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg6:19
6:19
..
5146▼5122
Sprint
LENNÉ Arthur Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling6:26
6:26
..
5251▼143
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr6:27
6:27
..
5353-141
Sprint
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
6:27
..
5455▲1135
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments6:45
6:45
..
5548▼7155
TT
CORSUS Yordi Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal6:46
6:46
..
5657▲115
Classic
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg7:10
7:10
..
5756▼1103
Climber
WRIGHT Paul REMBE Pro Cycling Team Sauerland
26REMBE Pro Cycling Team Sauerland7:55
7:55
..
5858-154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal8:20
8:20
..
5959-152
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
30Pauwels Sauzen - Bingoal10:03
10:03
..
6060-105
Sprint
SCOTT Jacob REMBE Pro Cycling Team Sauerland
28REMBE Pro Cycling Team Sauerland10:45
10:45
..
6163▲22
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions11:02
11:02
..
6261▼1174
Classic
CREPIN Felicien VC Unité Schwenheim
24VC Unité Schwenheim12:09
12:09
..
6362▼1193
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
24Regional Ekipp Lëtzebuerg13:17
13:17
..
6465▲184
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
25VolkerWessels Cycling Team13:44
13:44
..
6566▲14
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions13:45
13:45
..
6675▲946
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr13:58
13:58
..
6779▲12183
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD14:01
14:01
..
6877▲942
Climber
REUTIMANN Matthias Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr14:14
14:14
..
6980▲11161
Climber
BARUSSEAU Mathéo Vendée U
19Vendée U 14:19
14:19
..
7064▼6113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing14:26
14:26
..
7172▲1126
Climber
MÄRKL Max Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling14:36
14:36
..
7267▼5146
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
33Rad-Net Oßwald14:46
14:46
..
7368▼5165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U 14:50
14:50
..
7469▼596
Sprint
PLUTO Mārtiņš BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club14:54
14:54
..
7573▼235
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank14:58
14:58
..
7681▲56
GC
VERHEYEN Maarten Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions15:06
15:06
..
7774▼3156
Sprint
DE MOYER Kenay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal15:24
15:24
..
7876▼276
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti,,
15:24
..
7970▼965
Climber
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics15:36
15:36
..
8083▲3143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald15:37
15:37
..
8182▲1145
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
38Rad-Net Oßwald15:52
15:52
..
8271▼11182
Sprint
WEBER Sascha Team Snooze - VSD
36Team Snooze - VSD16:01
16:01
..
8378▼564
TT
HORVAT Žiga Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics16:12
16:12
..
8489▲5142
TT
BUCK-GRAMCKO Tobias Rad-Net Oßwald
23Rad-Net Oßwald17:55
17:55
..
8584▼1186
GC
CONTER Ken Team Snooze - VSD
24Team Snooze - VSD17:58
17:58
..
8685▼173
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti18:04
18:04
..
8792▲593
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club18:37
18:37
..
8891▲385
Sprint
KROONEN Max VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team18:38
18:38
..
8986▼383
TT
GADEMAN Sam VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team18:39
18:39
..
9093▲3171
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim18:46
18:46
..
9187▼452
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Parkhotel Valkenburg
29Parkhotel Valkenburg18:48
18:48
..
9294▲244
Sprint
STOSZ Patryk Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr19:38
19:38
..
9390▼366
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics19:42
19:42
..
9488▼634
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank20:09
20:09
..
9596▲1101
Sprint
AGUIRRE Yago REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland21:45
21:45
..
9695▼1102
Sprint
VOEGE Lennart REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland22:12
22:12
..
9798▲1136
Sprint
BITTNER Jan ATT Investments
18ATT Investments22:21
22:21
..
9897▼1132
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
27ATT Investments23:03
23:03
..
99100▲174
Sprint
BRIESE Max P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti23:17
23:17
..
10099▼1184
TT
SCHMIT Philippe Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD23:24
23:24
..
101101-95
Sprint
EISING Tijmen BEAT Cycling Club
33BEAT Cycling Club24:03
24:03
..
102104▲2164
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U 24:41
24:41
..
103103-125
Sprint
FISCHER Robin Team Storck - Metropol Cycling
30Team Storck - Metropol Cycling25:02
25:02
..
104102▼2173
Sprint
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim25:24
25:24
..
105105-104
TT
NIEHUES Sebastian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland25:48
25:48
..
106106-185
TT
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
35Team Snooze - VSD33:34
33:34
..
107107-192
Sprint
GLOESENER Jacques Regional Ekipp Lëtzebuerg
22Regional Ekipp Lëtzebuerg39:34
39:34
..
108108-21
Sprint
ŞAMPIYONBISIKLET Mehmet Global 6 United
38Global 6 United45:30
45:30
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-1
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions61+16
22-4
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions37+2
33-44
Sprint
STOSZ Patryk Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr32-
45▲184
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
25VolkerWessels Cycling Team31+3
54▼1111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing30-
67▲113
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg29+6
7-115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing25+25
88-81
Sprint
CROCKETT Finn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team24+1
96▼3113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing24-
10-56
Classic
SINSCHEK Nils Parkhotel Valkenburg
25Parkhotel Valkenburg20+20
1110▼161
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics18+4
129▼362
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics16-
13-82
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team14+14
14-114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing12+12
1511▼451
Climber
VOOGT Niek Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg12-
1612▼445
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr12-
1713▼453
Sprint
KRIJNSEN Jelte Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg12-
1814▼4146
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
33Rad-Net Oßwald12-
1915▼4165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U 12-
2016▼414
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg10-
21-31
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank10+10
2232▲10154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal10+9
2317▼6143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald10-
2418▼612
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg9-
2519▼6151
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal9-
2620▼691
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club9-
2721▼6116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing8-
28-131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments8+8
2922▼763
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics7-
30-41
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr7+7
3123▼83
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions6-
3224▼854
Sprint
RASENBERG Martijn Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg6-
3325▼815
Classic
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg6-
34-32
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank5+5
3526▼9134
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments4-
3627▼996
Sprint
PLUTO Mārtiņš BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club3-
3728▼911
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg2-
3829▼9153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal2-
3930▼916
Climber
STEHLI Félix Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg2-
4031▼9133
Climber
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments1-
4133▼865
Climber
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-66
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics27-
22-11
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg15-
33-35
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank15-
44-154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal10-
55-164
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U 7-
66-32
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank6-
77-1
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions5-
88-12
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg5-
99-91
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club5-
1010-2
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions5-
1111-52
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Parkhotel Valkenburg
29Parkhotel Valkenburg5-
1213▲1116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing3-
1312▼13
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions3-
1414-131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments3-
1515-41
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr3-
1616-33
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2-
1717-114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing1-
1818-82
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team1-
1919-5
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
32Baloise - Trek Lions1-
2020-182
Sprint
WEBER Sascha Team Snooze - VSD
36Team Snooze - VSD1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
12▲1114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing9:05:24..
21▼1116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:32
0:32
..
39▲632
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1:32
1:32
..
43▼1112
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
1:32
..
55-162
Climber
BOULAHOITE Rayan Vendée U
20Vendée U 1:36
1:36
..
64▼2181
Climber
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
21Team Snooze - VSD1:47
1:47
..
77-153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal1:49
1:49
..
810▲2191
Sprint
BERNS Mats Regional Ekipp Lëtzebuerg
18Regional Ekipp Lëtzebuerg2:19
2:19
..
912▲333
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2:23
2:23
..
106▼4106
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
2:23
..
118▼3121
Classic
URY Noé Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling2:28
2:28
..
1211▼1166
Classic
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U 2:34
2:34
..
1317▲4115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing2:48
2:48
..
1413▼1123
Sprint
DUCKERT Roman Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling3:07
3:07
..
1514▼175
Sprint
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti3:31
3:31
..
1615▼1111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing3:52
3:52
..
1718▲131
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank4:07
4:07
..
1820▲2124
TT
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling4:38
4:38
..
1919-141
Sprint
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald5:03
5:03
..
2016▼4155
Sprint
CORSUS Yordi Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal5:22
5:22
..
2121-154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal6:56
6:56
..
2223▲14
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions12:21
12:21
..
2327▲4161
Climber
BARUSSEAU Mathéo Vendée U
19Vendée U 12:55
12:55
..
2422▼2113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing13:02
13:02
..
2525-126
Climber
MÄRKL Max Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling13:12
13:12
..
2624▼2165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U 13:26
13:26
..
2726▼1156
Sprint
DE MOYER Kenay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal14:00
14:00
..
2828-143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald14:13
14:13
..
2929-34
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank18:45
18:45
..
3030-101
Sprint
AGUIRRE Yago REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland20:21
20:21
..
3131-136
Sprint
BITTNER Jan ATT Investments
18ATT Investments20:57
20:57
..
3232-74
Sprint
BRIESE Max P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti21:53
21:53
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team VorarlbergCT 27:16:42..
23▲1 Lidl - Trek Future RacingCT0:08
0:08
..
32▼1 Hrinkow AdvaricsCT1:10
1:10
..
45▲1 Baloise - Trek LionsP-CRO1:42
1:42
..
56▲1 Parkhotel ValkenburgCT2:34
2:34
..
64▼2 ATT InvestmentsCT3:23
3:23
..
79▲2 VolkerWessels Cycling TeamCT4:30
4:30
..
88- Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO5:00
5:00
..
911▲2 Team Felt FelbermayrCT6:49
6:49
..
1012▲2 Team Lotto Kern-Haus PSD BankCT7:05
7:05
..
117▼4 Global 6 UnitedCT7:16
7:16
..
1210▼2 Team Storck - Metropol CyclingCT8:02
8:02
..
1315▲2 Vendée U CLUB16:07
16:07
..
1413▼1 REMBE Pro Cycling Team SauerlandCT16:49
16:49
..
1514▼1 BEAT Cycling ClubCT17:11
17:11
..
1616- P&S Metalltechnik BenottiCT18:36
18:36
..
1717- VC Unité SchwenheimDN228:04
28:04
..
1818- Team Snooze - VSDCLUB28:11
28:11
..
1919- Rad-Net OßwaldCT29:01
29:01
..
2020- Regional Ekipp LëtzebuergREG45:00
45:00
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    11 May 2024
  • Start time:
    15:00
  • Avg. speed winner:
    48.983 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    18.6 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    6
  • Vert. meters:
    192
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Avg. temperature:

    Race profile