2023
«
»
2024»73rd

Flèche du Sud

(2.2)
2024»Stage 5 (Final)»Esch-sur-AlzetteEsch-sur-Alzette(149.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
138+4:12115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing753:16:28
245+5:16111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing32,,
0:00
366+14:26113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing11,,
0:00
460+13:4484
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
25VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
570+14:5496
Sprint
PLUTO Mārtiņš BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club,,
0:00
671+14:5835
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:00
776+15:37143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
0:00
869+14:50165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U ,,
0:00
961+13:454
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions,,
0:00
1085+18:3793
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club,,
0:00
1149+6:1954
Sprint
RASENBERG Martijn Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg,,
0:00
1250+6:26122
Sprint
LENNÉ Arthur Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling,,
0:00
1355+7:1015
Classic
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg,,
0:00
1475+15:3665
Climber
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics,,
0:00
1589+18:4852
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Parkhotel Valkenburg
29Parkhotel Valkenburg,,
0:00
1682+18:0473
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti,,
0:00
174+1:3762
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics,,
0:00
1878+16:01182
Sprint
WEBER Sascha Team Snooze - VSD
36Team Snooze - VSD,,
0:00
199+1:5745
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr,,
0:00
2019+2:56112
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:00
2121+3:00162
Climber
BOULAHOITE Rayan Vendée U
20Vendée U ,,
0:00
2229+3:2353
Sprint
KRIJNSEN Jelte Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg,,
0:00
2373+15:24156
Sprint
DE MOYER Kenay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
2447+5:3131
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:00
257+1:5451
Climber
VOOGT Niek Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg,,
0:00
2662+13:5846
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr,,
0:00
2756+8:20154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
2826+3:13153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
2940+4:3255
Climber
WEULINK Meindert Parkhotel Valkenburg
24Parkhotel Valkenburg,,
0:00
3067+14:36126
Climber
MÄRKL Max Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling,,
0:00
3197+24:41164
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U ,,
0:00
3237+3:5981
Sprint
CROCKETT Finn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
3327+3:1926
Sprint
BETTENDORFF Loïc Global 6 United
23Global 6 United,,
0:00
3432+3:43191
Sprint
BERNS Mats Regional Ekipp Lëtzebuerg
18Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
0:00
3516+2:3163
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics,,
0:00
363+1:24114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
0:00
3711+2:0812
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg,,
0:00
382+1:0113
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg,,
0:00
3958+10:45105
Sprint
SCOTT Jacob REMBE Pro Cycling Team Sauerland
28REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
0:00
406+1:4914
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
0:00
4124+3:11181
Climber
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
21Team Snooze - VSD,,
0:00
428+1:56116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
0:00
435+1:4461
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics,,
0:00
4410+1:5911
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg,,
0:00
4574+15:2476
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti,,
0:00
4612+2:133
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions,,
0:00
4743+4:5216
Climber
STEHLI Félix Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
0:00
4815+2:29131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments,,
0:00
4944+4:5575
TT
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti,,
0:00
5094+23:1774
Sprint
BRIESE Max P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti,,
0:00
5130+3:3186
Climber
WILLEMS Jago VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
5242+4:365
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
32Baloise - Trek Lions,,
0:00
5322+3:00133
Climber
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments,,
0:00
5436+3:58166
Climber
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U ,,
0:00
5563+14:01183
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD,,
0:00
5620+2:5694
Sprint
VAN KRIMPEN Jeroen BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club,,
0:00
5733+3:4733
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:00
5818+2:5632
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:00
5913+2:24151
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
6059+11:022
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions,,
0:00
6117+2:3456
Classic
SINSCHEK Nils Parkhotel Valkenburg
25Parkhotel Valkenburg,,
0:00
6251+6:2743
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
0:00
6346+5:2724
GC
PEREIRA MARQUES Rafael Global 6 United
22Global 6 United,,
0:00
6439+4:31123
Sprint
DUCKERT Roman Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling,,
0:00
6514+2:2782
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
6672+15:066
GC
VERHEYEN Maarten Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions,,
0:00
671+0:001
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions,,
0:00
6899+25:48104
TT
NIEHUES Sebastian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
0:00
6979+16:1264
TT
HORVAT Žiga Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics,,
0:00
7035+3:52121
Classic
URY Noé Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling,,
0:00
7134+3:47106
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
0:00
7223+3:10134
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments,,
0:00
7388+18:46171
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim,,
0:00
7492+21:45101
Sprint
AGUIRRE Yago REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
0:00
7548+6:02124
TT
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling,,
0:00
7691+20:0934
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
0:00
7741+4:3391
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club,,
0:00
7831+3:3471
Climber
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti,,
0:00
7925+3:1222
TT
CENTRONE Ivan Global 6 United
28Global 6 United,,
0:00
8098+25:02125
Sprint
FISCHER Robin Team Storck - Metropol Cycling
30Team Storck - Metropol Cycling,,
0:00
8168+14:46146
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
33Rad-Net Oßwald,,
0:00
8296+24:0395
Sprint
EISING Tijmen BEAT Cycling Club
33BEAT Cycling Club,,
0:00
8354+6:46155
Sprint
CORSUS Yordi Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
8495+23:24184
TT
SCHMIT Philippe Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD,,
0:00
8553+6:45135
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments,,
0:00
8681+17:58186
GC
CONTER Ken Team Snooze - VSD
24Team Snooze - VSD,,
0:00
8757+10:03152
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
30Pauwels Sauzen - Bingoal,,
0:00
8886+18:3885
Sprint
KROONEN Max VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
8965+14:19161
Sprint
BARUSSEAU Mathéo Vendée U
19Vendée U ,,
0:00
9077+15:52145
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
38Rad-Net Oßwald,,
0:00
9190+19:4266
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics,,
0:00
9280+17:55142
TT
BUCK-GRAMCKO Tobias Rad-Net Oßwald
23Rad-Net Oßwald,,
0:00
9364+14:1442
Climber
REUTIMANN Matthias Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
0:00
9452+6:27141
Sprint
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
0:00
9593+22:12102
Sprint
VOEGE Lennart REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
0:00
9687+18:3983
TT
GADEMAN Sam VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team,,
0:00
9784+18:28103
Climber
WRIGHT Paul REMBE Pro Cycling Team Sauerland
26REMBE Pro Cycling Team Sauerland10:33
10:33
9883+18:09172
Sprint
COQUERET Louis VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim14:02
14:02
99100+27:19193
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
24Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
14:02
100102+53:36192
Sprint
GLOESENER Jacques Regional Ekipp Lëtzebuerg
22Regional Ekipp Lëtzebuerg,,
14:02
101101+47:36185
Sprint
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
35Team Snooze - VSD,,
14:02
102103+59:3221
Sprint
ŞAMPIYONBISIKLET Mehmet Global 6 United
38Global 6 United,,
14:02
10328+3:2141
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr0:00
0:00
DNF44
Sprint
STOSZ Patryk Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr-
DNF173
Sprint
THIROTEL Hugo VC Unité Schwenheim
22VC Unité Schwenheim-
DNF174
Sprint
CREPIN Felicien VC Unité Schwenheim
24VC Unité Schwenheim-
DNF132
Sprint
PETRUŠ Jiří ATT Investments
27ATT Investments-
DNF136
Sprint
BITTNER Jan ATT Investments
18ATT Investments-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTimeTime won/lost
11-1
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions4025 12:20:28..
22-13
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg30181:01
1:01
..
33-114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing25141:24
1:24
..
44-62
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics20111:37
1:37
..
55-61
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics1581:44
1:44
..
66-14
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg1061:49
1:49
..
77-51
Climber
VOOGT Niek Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg541:54
1:54
..
88-116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing331:56
1:56
..
99-45
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr321:57
1:57
..
1010-11
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg311:59
1:59
..
1111-12
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg2:08
2:08
..
1212-3
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions2:13
2:13
..
1313-151
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal2:24
2:24
..
1414-82
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team2:27
2:27
..
1515-131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments2:29
2:29
..
1616-63
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics2:31
2:31
..
1717-56
Classic
SINSCHEK Nils Parkhotel Valkenburg
25Parkhotel Valkenburg2:34
2:34
..
1818-32
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2:56
2:56
..
1919-112
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
2:56
..
2020-94
Sprint
VAN KRIMPEN Jeroen BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club,,
2:56
..
2121-162
Sprint
BOULAHOITE Rayan Vendée U
20Vendée U 3:00
3:00
..
2222-133
Climber
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments,,
3:00
..
2323-134
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments3:10
3:10
..
2424-181
Climber
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
21Team Snooze - VSD3:11
3:11
..
2525-22
TT
CENTRONE Ivan Global 6 United
28Global 6 United3:12
3:12
..
2626-153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal3:13
3:13
..
2727-26
Sprint
BETTENDORFF Loïc Global 6 United
23Global 6 United3:19
3:19
..
2828-41
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr3:21
3:21
..
2929-53
Sprint
KRIJNSEN Jelte Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg3:23
3:23
..
3030-86
Climber
WILLEMS Jago VolkerWessels Cycling Team
22VolkerWessels Cycling Team3:31
3:31
..
3131-71
Climber
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti3:34
3:34
..
3232-191
Climber
BERNS Mats Regional Ekipp Lëtzebuerg
18Regional Ekipp Lëtzebuerg3:43
3:43
..
3333-33
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank3:47
3:47
..
3434-106
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
3:47
..
3535-121
Classic
URY Noé Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling3:52
3:52
..
3636-166
Classic
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U 3:58
3:58
..
3737-81
Sprint
CROCKETT Finn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team3:59
3:59
..
3839▲1115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing4:12
4:12
..
3940▲1123
Sprint
DUCKERT Roman Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling4:31
4:31
..
4041▲155
Climber
WEULINK Meindert Parkhotel Valkenburg
24Parkhotel Valkenburg4:32
4:32
..
4142▲191
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club4:33
4:33
..
4243▲15
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
32Baloise - Trek Lions4:36
4:36
..
4344▲116
Climber
STEHLI Félix Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg4:52
4:52
..
4445▲175
Climber
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti4:55
4:55
..
4546▲1111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing5:16
5:16
..
4647▲124
Sprint
PEREIRA MARQUES Rafael Global 6 United
22Global 6 United5:27
5:27
..
4748▲131
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank5:31
5:31
..
4849▲1124
TT
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling6:02
6:02
..
4950▲154
Sprint
RASENBERG Martijn Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg6:19
6:19
..
5051▲1122
Sprint
LENNÉ Arthur Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling6:26
6:26
..
5152▲143
GC
SCHÖNBERGER Sebastian Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr6:27
6:27
..
5253▲1141
Sprint
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald,,
6:27
..
5354▲1135
TT
KAŠPAR Jan ATT Investments
23ATT Investments6:45
6:45
..
5455▲1155
TT
CORSUS Yordi Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal6:46
6:46
..
5556▲115
Classic
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg7:10
7:10
..
5658▲2154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal8:20
8:20
..
5759▲2152
Climber
VANTHOURENHOUT Michael Pauwels Sauzen - Bingoal
30Pauwels Sauzen - Bingoal10:03
10:03
..
5860▲2105
Sprint
SCOTT Jacob REMBE Pro Cycling Team Sauerland
28REMBE Pro Cycling Team Sauerland10:45
10:45
..
5961▲22
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions11:02
11:02
..
6064▲484
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
25VolkerWessels Cycling Team13:44
13:44
..
6165▲44
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions13:45
13:45
..
6266▲446
Sprint
ZANGERLE Emanuel Team Felt Felbermayr
23Team Felt Felbermayr13:58
13:58
..
6367▲4183
TT
DIEDERICH Tim Team Snooze - VSD
34Team Snooze - VSD14:01
14:01
..
6468▲442
Climber
REUTIMANN Matthias Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr14:14
14:14
..
6569▲4161
Climber
BARUSSEAU Mathéo Vendée U
19Vendée U 14:19
14:19
..
6670▲4113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing14:26
14:26
..
6771▲4126
Climber
MÄRKL Max Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling14:36
14:36
..
6872▲4146
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
33Rad-Net Oßwald14:46
14:46
..
6973▲4165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U 14:50
14:50
..
7074▲496
Sprint
PLUTO Mārtiņš BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club14:54
14:54
..
7175▲435
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank14:58
14:58
..
7276▲46
GC
VERHEYEN Maarten Baloise - Trek Lions
24Baloise - Trek Lions15:06
15:06
..
7377▲4156
Sprint
DE MOYER Kenay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal15:24
15:24
..
7478▲476
Sprint
ALBRECHT Anton P&S Metalltechnik Benotti
27P&S Metalltechnik Benotti,,
15:24
..
7579▲465
Climber
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics15:36
15:36
..
7680▲4143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald15:37
15:37
..
7781▲4145
Sprint
KLUGE Roger Rad-Net Oßwald
38Rad-Net Oßwald15:52
15:52
..
7882▲4182
Sprint
WEBER Sascha Team Snooze - VSD
36Team Snooze - VSD16:01
16:01
..
7983▲464
TT
HORVAT Žiga Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics16:12
16:12
..
8084▲4142
TT
BUCK-GRAMCKO Tobias Rad-Net Oßwald
23Rad-Net Oßwald17:55
17:55
..
8185▲4186
GC
CONTER Ken Team Snooze - VSD
24Team Snooze - VSD17:58
17:58
..
8286▲473
Sprint
NOLDE Tobias P&S Metalltechnik Benotti
25P&S Metalltechnik Benotti18:04
18:04
..
8338▼45172
Sprint
COQUERET Louis VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim18:09
18:09
..
8457▼27103
Climber
WRIGHT Paul REMBE Pro Cycling Team Sauerland
26REMBE Pro Cycling Team Sauerland18:28
18:28
..
8587▲293
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club18:37
18:37
..
8688▲285
Sprint
KROONEN Max VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team18:38
18:38
..
8789▲283
TT
GADEMAN Sam VolkerWessels Cycling Team
23VolkerWessels Cycling Team18:39
18:39
..
8890▲2171
TT
MEYERS Charel VC Unité Schwenheim
23VC Unité Schwenheim18:46
18:46
..
8991▲252
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Parkhotel Valkenburg
29Parkhotel Valkenburg18:48
18:48
..
9093▲366
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics19:42
19:42
..
9194▲334
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank20:09
20:09
..
9295▲3101
Sprint
AGUIRRE Yago REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland21:45
21:45
..
9396▲3102
Sprint
VOEGE Lennart REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland22:12
22:12
..
9499▲574
Sprint
BRIESE Max P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti23:17
23:17
..
95100▲5184
TT
SCHMIT Philippe Team Snooze - VSD
28Team Snooze - VSD23:24
23:24
..
96101▲595
Sprint
EISING Tijmen BEAT Cycling Club
33BEAT Cycling Club24:03
24:03
..
97102▲5164
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U 24:41
24:41
..
98103▲5125
Sprint
FISCHER Robin Team Storck - Metropol Cycling
30Team Storck - Metropol Cycling25:02
25:02
..
99105▲6104
TT
NIEHUES Sebastian REMBE Pro Cycling Team Sauerland
24REMBE Pro Cycling Team Sauerland25:48
25:48
..
10063▼37193
GC
KARIER Rik Regional Ekipp Lëtzebuerg
24Regional Ekipp Lëtzebuerg27:19
27:19
..
101106▲5185
GC
FETTES Stefan Team Snooze - VSD
35Team Snooze - VSD47:36
47:36
..
102107▲5192
Sprint
GLOESENER Jacques Regional Ekipp Lëtzebuerg
22Regional Ekipp Lëtzebuerg53:36
53:36
..
103108▲521
Sprint
ŞAMPIYONBISIKLET Mehmet Global 6 United
38Global 6 United59:32
59:32
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-1
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions61-
27▲5115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing50+25
35▲2111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing50+20
44-84
Sprint
DE JONG Timo VolkerWessels Cycling Team
25VolkerWessels Cycling Team45+14
52▼34
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions44+7
69▲3113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing40+16
76▼113
Climber
RÜEGG Lukas Team Vorarlberg
27Team Vorarlberg29-
88-81
Sprint
CROCKETT Finn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team24-
910▲156
Classic
SINSCHEK Nils Parkhotel Valkenburg
25Parkhotel Valkenburg20-
1019▲9165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U 20+8
1123▲12143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald19+9
1211▼161
Climber
PRIMOŽIČ Jaka Hrinkow Advarics
25Hrinkow Advarics18-
1312▼162
GC
RAPP Jonas Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics16-
1436▲2296
Sprint
PLUTO Mārtiņš BEAT Cycling Club
26BEAT Cycling Club15+12
1513▼282
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team14-
1614▼2114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing12-
1715▼251
Climber
VOOGT Niek Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg12-
1816▼245
TT
WIRTGEN Tom Team Felt Felbermayr
28Team Felt Felbermayr12-
1917▼253
Sprint
KRIJNSEN Jelte Parkhotel Valkenburg
23Parkhotel Valkenburg12-
2018▼2146
Sprint
REINHARDT Theo Rad-Net Oßwald
33Rad-Net Oßwald12-
2132▲1154
Sprint
RASENBERG Martijn Parkhotel Valkenburg
22Parkhotel Valkenburg11+5
2220▼214
Climber
PETER Jannis Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg10-
2321▼231
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank10-
2422▼2154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal10-
25-35
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank10+10
2624▼212
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg9-
2725▼2151
GC
ISERBYT Eli Pauwels Sauzen - Bingoal
26Pauwels Sauzen - Bingoal9-
2826▼291
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club9-
2933▲415
Classic
KONYCHEV Alexander Team Vorarlberg
25Team Vorarlberg9+3
3027▼3116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing8-
3128▼3131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments8-
3229▼363
GC
RAVASI Edward Hrinkow Advarics
29Hrinkow Advarics7-
3330▼341
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr7-
3431▼33
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions6-
35-93
Sprint
DISSEL Bram BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club6+6
3634▼232
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank5-
3735▼2134
Climber
CAMRDA Karel ATT Investments
22ATT Investments4-
38-122
Sprint
LENNÉ Arthur Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling4+4
3941▲265
Climber
VERZA Riccardo Hrinkow Advarics
26Hrinkow Advarics3+2
4037▼311
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg2-
4138▼3153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal2-
4239▼316
Climber
STEHLI Félix Team Vorarlberg
23Team Vorarlberg2-
4340▼3133
Climber
SCHURAN Michal ATT Investments
27ATT Investments1-
44-52
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Parkhotel Valkenburg
29Parkhotel Valkenburg1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-66
TT
KABAS Maximilian Hrinkow Advarics
22Hrinkow Advarics27-
216▲1433
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank22+20
32▼111
GC
STÜSSI Colin Team Vorarlberg
30Team Vorarlberg15-
43▼135
Sprint
HUPPERTZ Joshua Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
29Team Lotto Kern-Haus PSD Bank15-
511▲652
Sprint
VAN SCHIP Jan-Willem Parkhotel Valkenburg
29Parkhotel Valkenburg11+6
64▼2154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal10-
75▼2164
TT
HOPKINS Kaden Vendée U
24Vendée U 7-
86▼232
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank6-
97▼21
TT
RONHAAR Pim Baloise - Trek Lions
22Baloise - Trek Lions5-
108▼212
TT
MEILER Lukas Team Vorarlberg
29Team Vorarlberg5-
119▼291
Sprint
KERCKHAERT Jochem BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club5-
1210▼22
Classic
NIEUWENHUIS Joris Baloise - Trek Lions
28Baloise - Trek Lions5-
13-22
TT
CENTRONE Ivan Global 6 United
28Global 6 United4+4
14-71
Climber
RÖBER Dominik P&S Metalltechnik Benotti
24P&S Metalltechnik Benotti4+4
1512▼3116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing3-
1613▼33
Climber
GODFROID Olivier Baloise - Trek Lions
29Baloise - Trek Lions3-
1714▼3131
TT
ŘEHA Filip ATT Investments
23ATT Investments3-
1815▼341
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr3-
1918▼182
Sprint
DAEMEN Stijn VolkerWessels Cycling Team
24VolkerWessels Cycling Team2+1
2017▼3114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing1-
2119▼25
Sprint
VAN DER HAAR Lars Baloise - Trek Lions
32Baloise - Trek Lions1-
2220▼2182
Sprint
WEBER Sascha Team Snooze - VSD
36Team Snooze - VSD1-
23-103
Climber
WRIGHT Paul REMBE Pro Cycling Team Sauerland
26REMBE Pro Cycling Team Sauerland1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-114
GC
O'BRIEN Liam Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing 12:21:52..
22-116
Climber
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:32
0:32
..
33-32
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank1:32
1:32
..
44-112
Climber
FRYDKJÆR Patrick Boje Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
1:32
..
55-162
Climber
BOULAHOITE Rayan Vendée U
20Vendée U 1:36
1:36
..
66-181
Climber
WALLENBORN Arno Team Snooze - VSD
21Team Snooze - VSD1:47
1:47
..
77-153
Sprint
DE BRUYCKERE Kay Pauwels Sauzen - Bingoal
20Pauwels Sauzen - Bingoal1:49
1:49
..
88-191
Sprint
BERNS Mats Regional Ekipp Lëtzebuerg
18Regional Ekipp Lëtzebuerg2:19
2:19
..
99-33
GC
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2:23
2:23
..
1010-106
Climber
APPELBAUM Henri Johannes REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland,,
2:23
..
1111-121
Classic
URY Noé Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling2:28
2:28
..
1212-166
Classic
MITCHELL Adam Vendée U
22Vendée U 2:34
2:34
..
1313-115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing2:48
2:48
..
1414-123
Sprint
DUCKERT Roman Team Storck - Metropol Cycling
22Team Storck - Metropol Cycling3:07
3:07
..
1515-75
Sprint
GRIXA Jarno P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti3:31
3:31
..
1616-111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing3:52
3:52
..
1717-31
TT
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank4:07
4:07
..
1818-124
TT
THEILER Ole Team Storck - Metropol Cycling
21Team Storck - Metropol Cycling4:38
4:38
..
1919-141
Sprint
MÜLLER Tobias Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald5:03
5:03
..
2020-155
Sprint
CORSUS Yordi Pauwels Sauzen - Bingoal
18Pauwels Sauzen - Bingoal5:22
5:22
..
2121-154
TT
LAURYSSEN Yorben Pauwels Sauzen - Bingoal
22Pauwels Sauzen - Bingoal6:56
6:56
..
2222-4
Climber
VAN DEN BOER Seppe Baloise - Trek Lions
18Baloise - Trek Lions12:21
12:21
..
2323-161
Climber
BARUSSEAU Mathéo Vendée U
19Vendée U 12:55
12:55
..
2424-113
Sprint
MILAN Matteo Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing13:02
13:02
..
2525-126
Climber
MÄRKL Max Team Storck - Metropol Cycling
20Team Storck - Metropol Cycling13:12
13:12
..
2626-165
Climber
MARCEROU Nicola Vendée U
21Vendée U 13:26
13:26
..
2727-156
Sprint
DE MOYER Kenay Pauwels Sauzen - Bingoal
19Pauwels Sauzen - Bingoal14:00
14:00
..
2828-143
Sprint
BOOS Benjamin Rad-Net Oßwald
20Rad-Net Oßwald14:13
14:13
..
2929-34
Climber
BRENNER Mauro Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank18:45
18:45
..
3030-101
Sprint
AGUIRRE Yago REMBE Pro Cycling Team Sauerland
19REMBE Pro Cycling Team Sauerland20:21
20:21
..
3132▲174
Sprint
BRIESE Max P&S Metalltechnik Benotti
20P&S Metalltechnik Benotti21:53
21:53
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team VorarlbergCT 37:06:06..
22- Lidl - Trek Future RacingCT0:08
0:08
..
33- Hrinkow AdvaricsCT1:10
1:10
..
44- Baloise - Trek LionsP-CRO1:42
1:42
..
55- Parkhotel ValkenburgCT2:34
2:34
..
66- ATT InvestmentsCT3:23
3:23
..
77- VolkerWessels Cycling TeamCT4:30
4:30
..
88- Pauwels Sauzen - BingoalP-CRO5:00
5:00
..
99- Team Felt FelbermayrCT6:49
6:49
..
1010- Team Lotto Kern-Haus PSD BankCT7:05
7:05
..
1111- Global 6 UnitedCT7:16
7:16
..
1212- Team Storck - Metropol CyclingCT8:02
8:02
..
1313- Vendée U CLUB16:07
16:07
..
1414- REMBE Pro Cycling Team SauerlandCT16:49
16:49
..
1515- BEAT Cycling ClubCT17:11
17:11
..
1616- P&S Metalltechnik BenottiCT18:36
18:36
..
1718▲1 Team Snooze - VSDCLUB28:11
28:11
..
1819▲1 Rad-Net OßwaldCT29:01
29:01
..
1920▲1 Regional Ekipp LëtzebuergREG1:13:04
1:13:04
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

    Race profile