Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
-year-
2008
2007
2006
2005
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
Statistics
Results▼
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages▼
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams
Nations
Route
KOM
Points
More
Statistics - Statistics
Results - Results
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
Stages - Stages
Most stage wins
Youngest winners
Oldest winners
Fastest stages
Most top-10s
Teams - Teams
Nations - Nations
Route - Route
KOM - KOM
Points - Points
Geelong World Cup
»
Results
menu
Geelong World Cup
(CDM)
Top-3 per edition
GC type
GC
Points GC
Mountains GC
Young rider GC
Year
Winner
2nd
3rd
2008
1
CURI-MATTIS Katheryn
2
RICKARDS Emma
3
TEUTENBERG Ina-Yoko
2007
1
COOKE Nicole
2
WOOD Oenone
3
BUTTERFIELD Nikki
2006
1
TEUTENBERG Ina-Yoko
2
OKI Miho
3
BATES Katherine
2005
1
GILMORE Rochelle
2
WOOD Oenone
3
BATES Katherine
2004
1
WOOD Oenone
2
ROSSNER Petra
3
OKI Miho
2003
1
CARRIGAN Sara
2
MACTIER Katie
3
ARNDT Judith
2002
1
ROSSNER Petra
2
GILMORE Rochelle
3
MELCHERS Mirjam
2001
1
MILLWARD Anna
2
MELCHERS Mirjam
3
GILMORE Rochelle
2000
1
MILLWARD Anna
2
VAN MELIS Mirella
3
MELCHERS Mirjam
1999
1
MILLWARD Anna
2
KUPFERNAGEL Hanka
3
SYMINGTON Sara
1998
1
DEMET-BARRY Dede
2
SCHUSTER Pamela
3
TADICH Elisabeth
Menu
Top-3 per edition
Most wins
Most starts/finishes
Youngest/oldest winners
Most top-10s
Position race ranking
BIB results
Racedays winner
Best result at race debut
Oldest living winners
PCS Pro (4)
Results
Wins by smallest margin
Timegaps
Fastest editions
Dropouts per edition
Champion wins
Most combative
PCS Pro (1)
Competitors
Average age
Won how
Longest solos
Sprints per year
Pro
Most sequential participations
PCS Pro (1)