Menu▼
Home
Races
▼
Tour de France
Giro d'Italia
La Vuelta ciclista a España
World Championships
Amstel Gold Race
Milano-Sanremo
Tirreno-Adriatico
Liège-Bastogne-Liège
Il Lombardia
La Flèche Wallonne
Paris - Nice
Paris-Roubaix
Volta Ciclista a Catalunya
Critérium du Dauphiné
Tour des Flandres
Gent-Wevelgem in Flanders Fields
Clásica Ciclista San Sebastián
Teams
▼
INEOS Grenadiers
Groupama - FDJ
EF Education-EasyPost
Decathlon AG2R La Mondiale Team
Cofidis
BORA - hansgrohe
Bahrain - Victorious
Astana Qazaqstan Team
Intermarché - Wanty
Lidl - Trek
Movistar Team
Soudal - Quick Step
Team dsm-firmenich PostNL
Team Jayco AlUla
Team Visma | Lease a Bike
UAE Team Emirates
Arkéa - B&B Hotels
Alpecin-Deceuninck
Rankings
Statistics
▼
Overview
Riders
Teams
Grand tours
Game
More
▼
Riders
Contact us
Countdown to 3 billion pageviews
Favorite500
Sitemap
About us
Profile Score
Tutorials
Pro
▼
Dashboard
Lists
❖
login
✱
settings
2018
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2012
2011
2010
2009
2006
2004
2003
2002
2001
2000
1999
1998
1997
1996
1995
1994
1993
1992
1991
1990
1989
1988
1986
1985
1984
1983
1982
1981
1980
1979
1978
1977
1976
1975
1974
1973
1972
1971
1970
2020
- stage -
Prologue | Riccione - Riccione
Stage 1 | Riccione - Santa Sofia
Stage 2 | Bagno di Romagna - Pescia
Stage 3 | Sesto Fiorentino - Gaiole in Chianti
Stage 4 | Buonconvento - Monte Amiata
Stage 5 | Sorbolo Mezzani - Passo Maniva
Stage 6 | Aprica - Aprica
Stage 7 | Dimaro - Levico Terme
Stage 8 | Rosa - Falcade
Stage 9 | Agordo - Passo Fedaia
Statistics
GO TO
Stage 9 Results
Startlist▼
Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More
Teams▼
Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations
Route▼
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results▼
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
More
Statistics - Statistics
Startlist - Startlist
Top competitors
Startlist quality
Debutants
More - More
Teams - Teams
Top teams
Dropouts
Prizemoney
Nations - Nations
Route - Route
Stages
All stage profiles
Hardest stages
Climbs
Results - Results
Winners and leaders
Won how
Prizemoney ranking
Dropouts
Fastest stages
Giro Ciclistico d'Italia
»
2019
»
Startlist
menu
2019
»
42nd
Giro Ciclistico d'Italia
(2.2U)
Startlist
more pdf options
Incl. uci-code
Incl. GC times
Incl. flags
Incl. gc+flags
Shirts+info
Startlist
Default
Without dropout indication
Hide dropouts
Individual participants
#
BIB
Rider
Contract team
1
-
GARCÍA GONZÁLEZ Sergio
Kometa U23
2
-
GARCÍA PIERNA Carlos
Kometa U23
3
-
GRÁVALOS Arturo
Kometa U23
4
-
PÉREZ-LANDALUCE Eduardo
Kometa U23
5
-
RAMIREZ Jhon Stiven
Kometa U23
6
-
TAROZZI Manuele
#inEmiliaRomagna Cycling Team
7
-
MURGANO Marco
Casillo - Maserati
8
-
BELLIA Matteo
Biesse Carrera
9
-
COLLEONI Kevin
Biesse Carrera
10
-
CONCA Filippo
Biesse Carrera
11
-
MENEGOTTO Jacopo
Biesse Carrera
12
-
PICCOT Michel
Biesse Carrera
13
-
TAGLIETTI Stefano
Biesse Carrera
14
-
ALEOTTI Giovanni
Cycling Team Friuli
15
-
AMADIO Emanuele
Cycling Team Friuli
16
-
BAIS Davide
Cycling Team Friuli
17
-
MILAN Jonathan
Cycling Team Friuli
18
-
ORLANDI Massimo
Cycling Team Friuli
19
-
VENCHIARUTTI Nicola
Cycling Team Friuli
20
-
GINESTRA Lorenzo
Aran Cucine Vejus
21
-
LOLLI Marco
Aran Cucine Vejus
22
-
RUBIO Einer
Aran Cucine Vejus
23
-
BALDO Mattia
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
24
-
BERTONE Filippo
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
25
-
FERRARI Andrea
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
26
-
RINALDI Nicholas
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
27
-
ZAMBELLI Samuele
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
28
-
ZANDOMENEGHI Simone
Iseo Serrature - Rime - Carnovali
29
-
BRUNEL Alexys
Equipe continentale Groupama-FDJ
30
-
GUGLIELMI Simon
Equipe continentale Groupama-FDJ
31
-
INKELAAR Kevin
Equipe continentale Groupama-FDJ
32
-
NONNEZ Théo
Equipe continentale Groupama-FDJ
33
-
SCARONI Christian
Equipe continentale Groupama-FDJ
34
-
STEWART Jake
Equipe continentale Groupama-FDJ
35
-
BALLABIO Giacomo
IAM Excelsior
36
-
CAPRON Rémi
IAM Excelsior
37
-
DEBONS Antoine
IAM Excelsior
38
-
QUINCEY Scott
IAM Excelsior
39
-
SCHNEITER Joab
IAM Excelsior
40
-
ADRIÀ Roger
Lizarte
41
-
ELOSEGUI Iñigo
Lizarte
42
-
GALVÁN Francisco
Lizarte
43
-
LÓPEZ Jordi
Lizarte
44
-
PARRA José Félix
Lizarte
45
-
RUIZ Ibon
Lizarte
46
-
MARCELLUSI Martin
Velo Racing Palazzago
47
-
CASTAÑO Sebastián Alexander
Team Beltrami Tsa – Hopplà – Petroli Firenze
48
-
DOMENICALI Matteo
Team Beltrami Tsa – Hopplà – Petroli Firenze
49
-
FERRARI Davide
Team Beltrami Tsa – Hopplà – Petroli Firenze
50
-
FIASCHI Tommaso
Team Beltrami Tsa – Hopplà – Petroli Firenze
51
-
PESENTI Thomas
Team Beltrami Tsa – Hopplà – Petroli Firenze
52
-
BATTISTELLA Samuele
Dimension Data for Qhubeka
53
-
BROWN Connor
Dimension Data for Qhubeka
54
-
CHOKRI El Mehdi
Dimension Data for Qhubeka
55
-
KONYCHEV Alexander
Dimension Data for Qhubeka
56
-
MOZZATO Luca
Dimension Data for Qhubeka
57
-
SOBRERO Matteo
Dimension Data for Qhubeka
58
-
PEÑA Jesús David
Coldeportes Bicicletas Strongman
59
-
DONOVAN Mark
Team Wiggins Le Col
60
-
JENNER Samuel
Team Wiggins Le Col
61
-
NAVARRO Corentin
Team Wiggins Le Col
62
-
SAUVAGNARGUES Jacques
Team Wiggins Le Col
63
-
SCOTT Robert
Team Wiggins Le Col
64
-
TULETT Daniel
Team Wiggins Le Col
65
-
CECCHINI Marco
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
66
-
DOMIN Krzysztof
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
67
-
MAZZUCCO Fabio
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
68
-
PUGI Gianni
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
69
-
ZANA Filippo
Sangemini - Trevigiani - MG.Kvis
70
-
ARENSMAN Thymen
SEG Racing Academy
71
-
EVANS Alexander
SEG Racing Academy
72
-
GROVES Kaden
SEG Racing Academy
73
-
HARTLEY Adam
SEG Racing Academy
74
-
PEÁK Barnabás
SEG Racing Academy
75
-
SCHELLING Ide
SEG Racing Academy
76
-
BAGIOLI Andrea
Team Colpack
77
-
BALDACCINI Davide
Team Colpack
78
-
BOTTA Davide
Team Colpack
79
-
COVI Alessandro
Team Colpack
80
-
DORIGONI Jakob
Team Colpack
81
-
MASOTTO Giulio
Team Colpack
82
-
CASSAERT Loran
Lotto - Soudal U23
83
-
JACOBS Johan
Lotto - Soudal U23
84
-
MERTENS Julian
Lotto - Soudal U23
85
-
VANDENABEELE Henri
Lotto - Soudal U23
86
-
VEREECKEN Thomas
Lotto - Soudal U23
87
-
VERSCHAEVE Viktor
Lotto - Soudal U23
88
-
ALBA Juan Diego
Coldeportes Zenu
89
-
BUSTAMANTE Adrián
Coldeportes Zenu
90
-
BAYEMBAYEV Olzhas
Astana City
91
-
GRIDCHIN Maxim
Astana City
92
-
MARUKHIN Daniil
Astana City
93
-
NIYAZOV Bolat
Astana City
94
-
NURLYKHASSYM Nurbergen
Astana City
95
-
ULYSBAYEV Dinmukhammed
Astana City
96
-
KULIKOVSKIY Alexandr
Gazprom-RusVelo
97
-
NEKRASOV Denis
Gazprom-RusVelo
98
-
RIKUNOV Petr
Gazprom-RusVelo
99
-
BAYER Tobias
Tirol KTM Cycling Team
100
-
DALLA VALLE Nicolas
Tirol KTM Cycling Team
101
-
FRIEDRICH Marco
Tirol KTM Cycling Team
102
-
GAMPER Patrick
Tirol KTM Cycling Team
103
-
WILDAUER Markus
Tirol KTM Cycling Team
104
-
ZIMMERMANN Georg
Tirol KTM Cycling Team
105
-
CARVALHO Andre
Hagens Berman Axeon
106
-
QUINN Sean
Hagens Berman Axeon
107
-
REVARD Thomas
Hagens Berman Axeon
108
-
VACEK Karel
Hagens Berman Axeon
109
-
VERMAERKE Kevin
Hagens Berman Axeon
110
-
ZIJLAARD Maikel
Hagens Berman Axeon
111
-
ALLORI Manuel
112
-
ARDILA Andrés Camilo
113
-
ARU Emanuele
114
-
BALFOUR Stuart
115
-
BARISON Emanuele
116
-
BARTOLOZZI Andrea
117
-
BAUCE Davide
118
-
BELLERI Michael
119
-
BEVILACQUA Mattia
120
-
BOBBO Riccardo
121
-
BRITTON Rhys
122
-
CAIATI Aldo
123
-
CALLE Juan Fernando
124
-
CASAROTTO Davide
125
-
CASSARÀ Giacomo
126
-
CERVELLERA Andrea
127
-
COATI Luca
128
-
COLNAGHI Andrea
129
-
CONSOLARO Christopher
130
-
DI FELICE Francesco
131
-
FARESIN Edoardo
132
-
FERRI Gregorio
133
-
GARIBBO Nicolò
134
-
GRADASSI Alessio
135
-
HAYTER Ethan
136
-
HOLLYMAN Mason
137
-
IACCHI Alessandro
138
-
JAMES Tim
139
-
JOHNSTON Calum
140
-
LA TERRA PIRRÈ Giuseppe
141
-
LANCIA Gabriele
142
-
LARGO Daniel Alejando
143
-
LOSEV Ilya
144
-
LUCCA Riccardo
145
-
MAGLI Filippo
146
-
MANTOVANI Sebastiano
147
-
MARTYNOV Nikita
148
-
MASI Davide
149
-
MONACO Alessandro
150
-
MORO Riccardo
151
-
NESI Nicolas
152
-
NINCI Gabriele
153
-
PELLIZZER Mattia
154
-
PIETROBON Andrea
155
-
POPOV Anton
156
-
PORTA Gabriele
157
-
QUARTERMAN Charlie
158
-
RASTELLI Luca
159
-
RIGATTI Tommaso
160
-
RIGOLLET Laurent
161
-
RIVA Luca
162
-
ROSATI Federico
163
-
SALTZMAN Jason
164
-
SMARZARO Daniel
165
-
SOPRANA Mattia
166
-
STOJNIĆ Veljko
167
-
SUSCO Alessandro
168
-
TIDBALL William
169
-
TOSIN Riccardo
170
-
VERZA Riccardo
171
-
VTIURIN Anton
172
-
WALLS Matthew
173
-
WRIGHT Fred
174
-
ZANONCELLO Enrico
6m
Indicates the time the rider was added to the startlist. (e.g. 6m = 6 minutes ago, 11h = 11 hours ago)
Menu
Startlist
Alphabetical
Changes
Form
Top competitors
Previous performance
Youngest and oldest
Startlist quality
Debutants
Race ranking
Peloton averages
Statistics team line-ups
Ranked
Top GC riders
Sprinters
TT Specialists
Best classic riders
Climbers
Most KMs
Most wins
More
Top-100 riders competing
National champions
Starting other race
First first participations
Birthdays during race
Injury history per rider
PCS Pro (3)