2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 5»FananoSestola(142km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0021 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan753:32:33
22+1:35332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team321:04
1:04
37+2:442 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 11,,
1:04
44+2:231 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 1:21
1:21
53+2:22154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM,,
1:21
611+2:52333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team,,
1:21
79+2:4762 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
1:21
818+4:02135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy1:35
1:35
95+2:3125 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan1:52
1:52
1016+3:42164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ2:18
2:18
116+2:4315 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U232:28
2:28
1226+4:56292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
2:28
1323+4:25201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
2:28
1415+3:1855 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U23,,
2:28
1512+3:01211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
2:28
1619+4:03275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
2:28
1717+3:55133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
2:28
18117+38:2834 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
2:28
1913+3:1474 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior2:41
2:41
2024+4:4554 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U23,,
2:41
2139+7:17123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 2:46
2:46
2240+7:29192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
2:46
2366+19:06183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus,,
2:46
2430+5:29142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
2:46
2521+4:09202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
2:46
2631+5:34193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
2:46
2729+5:25181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus,,
2:46
288+2:455 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 2:51
2:51
2910+2:4822 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan2:53
2:53
3042+8:05215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy,,
2:53
3141+7:33104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago3:09
3:09
3237+6:35131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy3:14
3:14
3344+8:46141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA3:22
3:22
3453+12:09284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia3:23
3:23
3546+10:28145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
3:23
3622+4:2273 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
3:23
3743+8:20241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon,,
3:23
3834+6:1553 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U23,,
3:23
3955+12:29334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team,,
3:23
4014+3:1575 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior1:52
1:52
4120+4:0583 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka3:48
3:48
4227+5:0371 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
3:48
4333+5:44204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
3:48
4428+5:08214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy4:01
4:01
4577+23:2245 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD,,
4:01
4632+5:42203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas4:18
4:18
4754+12:16282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
4:18
4825+4:48162 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
4:18
4938+7:0014 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
4:18
5036+6:26191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
4:18
5192+27:2744 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD4:49
4:49
5245+9:16165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ5:17
5:17
5335+6:20321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
5:17
54120+40:34143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA5:32
5:32
5567+19:0813 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U236:08
6:08
5659+15:33346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale6:28
6:28
57116+37:3294 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team8:39
8:39
5848+11:08163 RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ22Equipe continentale Groupama-FDJ9:06
9:06
5975+22:29335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team9:09
9:09
6056+13:14205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
9:09
6149+11:38151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM,,
9:09
62123+41:03125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
9:09
63110+34:14254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U23,,
9:09
6452+12:0793 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team,,
9:09
6551+11:47101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago9:28
9:28
6663+18:17152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM,,
9:28
6797+29:30324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo9:54
9:54
6862+16:13344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale9:58
9:58
69115+37:10323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
9:58
7050+11:4165 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
9:58
7157+13:1531 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi10:01
10:01
7258+13:4923 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan,,
10:01
7384+24:52235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco10:22
10:22
7447+10:55331 CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team23Uno-X Dare Development Team10:46
10:46
75112+35:59305 RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro11:01
11:01
7660+15:4261 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio11:03
11:03
7790+26:59341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale11:14
11:14
7872+21:33342 CORTESE JacopoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
11:14
7979+23:4163 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio12:28
12:28
80129+44:1843 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD,,
12:28
81154+1:00:213 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing ,,
12:28
8264+18:20153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM,,
12:28
8387+26:0584 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
12:28
8465+18:40132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
12:28
8569+20:01161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
12:28
8668+19:2111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23,,
12:28
8783+24:36194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
12:28
88107+33:31212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy,,
12:28
8999+29:5592 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
12:28
90140+48:11144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
12:28
91101+30:26242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon,,
12:28
92145+50:084 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
12:28
9361+15:55155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM,,
12:28
94111+34:55195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
12:28
95109+33:52243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon,,
12:28
96137+46:39232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco15:02
15:02
97133+46:1995 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team15:46
15:46
9895+28:5791 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team,,
15:46
99100+30:19304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
15:46
10088+26:09213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy15:52
15:52
101131+45:09121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
15:52
102127+42:5181 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka,,
15:52
103124+41:0842 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD,,
15:52
10471+20:3833 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi16:07
16:07
10585+25:29283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
16:07
106153+1:00:03223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U2316:26
16:26
107122+40:50255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U2316:38
16:38
108132+45:5751 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U2317:20
17:20
109144+49:5072 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior18:01
18:01
11098+29:48113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
18:01
111143+49:24233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco,,
18:01
112103+32:46122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
18:01
113135+46:33291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
18:01
114118+38:4764 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio,,
18:01
115152+57:5485 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka,,
18:01
11674+22:21302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
18:01
11776+22:51281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
18:01
118150+55:41325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
18:01
11989+26:29303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
18:01
120139+47:40343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
18:01
12173+22:13322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
18:01
12270+20:2641 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD,,
18:01
123166+1:10:17301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro19:23
19:23
12482+24:06315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali19:45
19:45
125142+48:45264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega19:58
19:58
12693+27:5812 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U2320:03
20:03
12796+29:28171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team20:05
20:05
128130+45:06263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega,,
20:05
129104+32:53175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
20:05
130126+42:44314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
20:05
13181+24:02312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali20:25
20:25
13286+25:59271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio21:12
21:12
13378+23:3432 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi,,
21:12
134114+36:57173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
21:12
13580+23:5335 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi,,
21:12
136138+46:52182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus,,
21:12
137136+46:37345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale19Rappres va Interregionale23:06
23:06
138125+41:50134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy23:28
23:28
139108+33:44293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali23:35
23:35
140113+36:09295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali23:46
23:46
14191+27:13294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
23:46
142147+51:3982 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
23:46
143157+1:02:20124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
23:46
144161+1:03:58224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U23,,
23:46
145102+30:57115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
23:46
14694+28:57111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
23:46
147148+52:07273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio,,
23:46
148167+1:13:54112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
23:46
149160+1:03:55114 ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
23:46
150159+1:03:00313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
23:46
151141+48:37174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
23:46
152119+40:33103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
23:46
153156+1:02:10252 POPOV AntonGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U23,,
23:46
154146+50:55251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U23,,
23:46
155163+1:04:50222 GRINKEVICH MarkMinsk CC U2320Minsk CC U23,,
23:46
156105+33:18272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
23:46
157121+40:40311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali23:51
23:51
158134+46:29265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega25:00
25:00
159149+54:51262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega,,
25:00
160155+1:01:37261 MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega,,
25:00
161106+33:23172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
25:00
162158+1:02:47102 CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
25:00
163151+56:06105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
25:00
164165+1:10:10184 MARZIALE LucaAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus,,
25:00
165164+1:05:46274 LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio20Gallina Ecotek Colosio25:06
25:06
166162+1:04:49231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco25:11
25:11
167128+43:38234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco,,
25:11
DNF24 MARTINELLI AlessioTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan-
DNF185 PARRAVANO FrancescoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus-
DNF221 HARBACH ArtsiomMinsk CC U2321Minsk CC U23-
DNF285 ROCCHETTA CristianGeneral Store Essegibi F.lli Curia23General Store Essegibi F.lli Curia-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
14▲321 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan1 13:59:37..
210▲8332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team1:35
1:35
..
314▲11154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM2:22
2:22
..
415▲111 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 2:23
2:23
..
511▲625 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan2:31
2:31
..
65▼115 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U232:43
2:43
..
728▲212 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 2:44
2:44
..
81▼75 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 2:45
2:45
..
923▲1462 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio2:47
2:47
..
102▼822 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan2:48
2:48
..
1125▲14333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team2:52
2:52
..
128▼4211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy3:01
3:01
..
139▼474 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior3:14
3:14
..
1419▲575 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior3:15
3:15
..
1512▼355 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U233:18
3:18
..
1621▲5164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ3:42
3:42
..
1724▲7133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy3:55
3:55
..
1837▲19135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy4:02
4:02
..
1926▲7275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio4:03
4:03
..
206▼1483 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka4:05
4:05
..
2120▼1202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas4:09
4:09
..
2213▼973 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior4:22
4:22
..
2330▲7201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas4:25
4:25
..
2432▲854 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U234:45
4:45
..
257▼18162 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ4:48
4:48
..
2638▲12292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali4:56
4:56
..
2718▼971 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior5:03
5:03
..
2817▼11214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy5:08
5:08
..
2940▲11181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus5:25
5:25
..
3043▲13142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA5:29
5:29
..
3144▲13193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi5:34
5:34
..
3222▼10203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas5:42
5:42
..
3329▼4204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas5:44
5:44
..
3445▲1153 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U236:15
6:15
..
3516▼19321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo6:20
6:20
..
3633▼3191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi6:26
6:26
..
3748▲11131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy6:35
6:35
..
3842▲414 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U237:00
7:00
..
3959▲20123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 7:17
7:17
..
4062▲22192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi7:29
7:29
..
4158▲17104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago7:33
7:33
..
4267▲25215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy8:05
8:05
..
4365▲22241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon8:20
8:20
..
4468▲24141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA8:46
8:46
..
4553▲8165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ9:16
9:16
..
4673▲27145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA10:28
10:28
..
473▼44331 CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team23Uno-X Dare Development Team10:55
10:55
..
4831▼17163 RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ22Equipe continentale Groupama-FDJ11:08
11:08
..
4939▼10151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM11:38
11:38
..
5027▼2365 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio11:41
11:41
..
5134▼17101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago11:47
11:47
..
5246▼693 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team12:07
12:07
..
5380▲27284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia12:09
12:09
..
5477▲23282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia12:16
12:16
..
5583▲28334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team12:29
12:29
..
5654▼2205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas13:14
13:14
..
5747▼1031 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi13:15
13:15
..
5852▼623 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan13:49
13:49
..
5982▲23346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale15:33
15:33
..
6061▲161 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio15:42
15:42
..
6149▼12155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM15:55
15:55
..
6271▲9344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale16:13
16:13
..
6381▲18152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM18:17
18:17
..
6469▲5153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM18:20
18:20
..
6570▲5132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy18:40
18:40
..
66104▲38183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus19:06
19:06
..
6795▲2813 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U2319:08
19:08
..
6872▲411 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2319:21
19:21
..
6975▲6161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ20:01
20:01
..
7036▼3441 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD20:26
20:26
..
7160▼1133 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi20:38
20:38
..
7289▲17342 CORTESE JacopoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale21:33
21:33
..
7355▼18322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22:13
22:13
..
7456▼18302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro22:21
22:21
..
7597▲22335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team22:29
22:29
..
7664▼12281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia22:51
22:51
..
77111▲3445 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD23:22
23:22
..
7835▼4332 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi23:34
23:34
..
7990▲1163 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio23:41
23:41
..
8041▼3935 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi23:53
23:53
..
8151▼30312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali24:02
24:02
..
8257▼25315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali24:06
24:06
..
8392▲9194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi24:36
24:36
..
8499▲15235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco24:52
24:52
..
8584▼1283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia25:29
25:29
..
8663▼23271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio25:59
25:59
..
8798▲1184 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka26:05
26:05
..
8888-213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy26:09
26:09
..
8979▼10303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro26:29
26:29
..
90102▲12341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale26:59
26:59
..
9150▼41294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali27:13
27:13
..
92119▲2744 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD27:27
27:27
..
9376▼1712 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U2327:58
27:58
..
9466▼28111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi28:57
28:57
..
9596▲191 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team,,
28:57
..
9685▼11171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team29:28
29:28
..
97112▲15324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo29:30
29:30
..
9891▼7113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi29:48
29:48
..
99107▲892 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team29:55
29:55
..
100100-304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro30:19
30:19
..
101108▲7242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon30:26
30:26
..
10274▼28115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi30:57
30:57
..
103101▼2122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 32:46
32:46
..
10494▼10175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team32:53
32:53
..
10586▼19272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio33:18
33:18
..
10678▼28172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team33:23
33:23
..
107115▲8212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy33:31
33:31
..
10887▼21293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali33:44
33:44
..
109116▲7243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon33:52
33:52
..
110127▲17254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U2334:14
34:14
..
111118▲7195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi34:55
34:55
..
112125▲13305 RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro35:59
35:59
..
11393▼20295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali36:09
36:09
..
114103▼11173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team36:57
36:57
..
115132▲17323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo37:10
37:10
..
116139▲2394 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team37:32
37:32
..
117153▲3634 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi38:28
38:28
..
118114▼464 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio38:47
38:47
..
119105▼14103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago40:33
40:33
..
120151▲31143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA40:34
40:34
..
121106▼15311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali40:40
40:40
..
122123▲1255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U2340:50
40:50
..
123150▲27125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 41:03
41:03
..
124128▲442 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD41:08
41:08
..
125109▼16134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy41:50
41:50
..
126120▼6314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali42:44
42:44
..
127130▲381 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka42:51
42:51
..
128110▼18234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco43:38
43:38
..
129149▲2043 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD44:18
44:18
..
130126▼4263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega45:06
45:06
..
131140▲9121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli 45:09
45:09
..
132136▲451 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U2345:57
45:57
..
133143▲1095 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team46:19
46:19
..
134117▼17265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega46:29
46:29
..
135135-291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali46:33
46:33
..
136121▼15345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale19Rappres va Interregionale46:37
46:37
..
137147▲10232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco46:39
46:39
..
138129▼9182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus46:52
46:52
..
139141▲2343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale47:40
47:40
..
140152▲12144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA48:11
48:11
..
141124▼17174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team48:37
48:37
..
142137▼5264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega48:45
48:45
..
143146▲3233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco49:24
49:24
..
144148▲472 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior49:50
49:50
..
145155▲104 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 50:08
50:08
..
146131▼15251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U2350:55
50:55
..
147133▼1482 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka51:39
51:39
..
148134▼14273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio52:07
52:07
..
149142▼7262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega54:51
54:51
..
150156▲6325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo55:41
55:41
..
151145▼6105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago56:06
56:06
..
152162▲1085 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka57:54
57:54
..
153167▲14223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U231:00:03
1:00:03
..
154169▲153 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 1:00:21
1:00:21
..
155154▼1261 MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega1:01:37
1:01:37
..
156158▲2252 POPOV AntonGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U231:02:10
1:02:10
..
157159▲2124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1:02:20
1:02:20
..
158157▼1102 CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago1:02:47
1:02:47
..
159160▲1313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali1:03:00
1:03:00
..
160163▲3114 ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:03:55
1:03:55
..
161164▲3224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U231:03:58
1:03:58
..
162161▼1231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco1:04:49
1:04:49
..
163166▲3222 GRINKEVICH MarkMinsk CC U2320Minsk CC U231:04:50
1:04:50
..
164165▲1274 LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio20Gallina Ecotek Colosio1:05:46
1:05:46
..
165168▲3184 MARZIALE LucaAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus1:10:10
1:10:10
..
166171▲5301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:10:17
1:10:17
..
167170▲3112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:13:54
1:13:54
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan65+15
22-172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
33-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan37+2
44-262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega35-
55-32 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi25-
66-83 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka25-
77-243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon25-
88-41 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD23-
99-5 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 22-
1010-214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy21-
1111-22 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan18-
1212-113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi18-
1313-341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale14-
1432▲18332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team13+12
1514▼1323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
1615▼1322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
1716▼175 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior10-
1817▼111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2310-
1931▲121 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 9+7
20-2 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 9+9
2118▼3175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
22-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM6+6
2319▼415 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U236-
2420▼4193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi6-
2521▼4242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon6-
26-333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team5+5
2722▼571 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior5-
2823▼5161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
2924▼5303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
30-62 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio4+4
3125▼6162 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ4-
3226▼6151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM4-
3327▼631 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi4-
3428▼6133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy3-
35-135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy3+3
3629▼7101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
3730▼735 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi3-
38-164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ1+1
3933▼6273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio1-
4034▼6201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
12▲131 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi40+11
21▼1113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi38-
310▲721 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan29+24
4-2 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 28+28
53▼2322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
64▼2175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
7-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM22+22
85▼3193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
912▲3332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team20+17
106▼4303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
11-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 16+16
127▼5133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy15-
13-333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team14+14
14-23 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan10+10
158▼7172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
16-135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy10+10
17-72 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior9+9
18-321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8+8
199▼1022 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan7-
20-44 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD7+7
21-62 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio6+6
22-284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia6+6
23-275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio5+5
2411▼1332 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi5-
2513▼12152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM3-
2614▼12341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale3-
2715▼12243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon3-
2816▼12153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM2-
2917▼12323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
3018▼1275 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior1-
3119▼12155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM1-
3220▼12262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega1-
3321▼12201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-12-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTime
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan 13:59:37
26▲41 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 2:23
2:23
33-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan2:31
2:31
42▼215 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U232:43
2:43
57▲275 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior3:15
3:15
64▼255 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U233:18
3:18
79▲2164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ3:42
3:42
88-202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas4:09
4:09
95▼473 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior4:22
4:22
1010-54 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U234:45
4:45
1115▲4142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA5:29
5:29
1221▲9141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA8:46
8:46
1313-151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM11:38
11:38
1417▲3205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas13:14
13:14
1526▲11346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale15:33
15:33
1616-155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM15:55
15:55
1722▲5344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale16:13
16:13
1833▲15183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus19:06
19:06
1923▲411 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2319:21
19:21
2025▲5161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ20:01
20:01
2112▼941 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD20:26
20:26
2228▲6335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team22:29
22:29
2336▲1345 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD23:22
23:22
2411▼1332 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi23:34
23:34
2514▼1135 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi23:53
23:53
2618▼8315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali24:06
24:06
2727-194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi24:36
24:36
2829▲1235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco24:52
24:52
2919▼10271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio25:59
25:59
3020▼10111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi28:57
28:57
3130▼1304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro30:19
30:19
3224▼8115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi30:57
30:57
3331▼2122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 32:46
32:46
3438▲4212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy33:31
33:31
3539▲4243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon33:52
33:52
3641▲5195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi34:55
34:55
3732▼5173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team36:57
36:57
3847▲994 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team37:32
37:32
3934▼5103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago40:33
40:33
4044▲442 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD41:08
41:08
4135▼6234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco43:38
43:38
4240▼2265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega46:29
46:29
4345▲2291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali46:33
46:33
4442▼2345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale19Rappres va Interregionale46:37
46:37
4543▼2174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team48:37
48:37
4646-264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega48:45
48:45
4748▲172 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior49:50
49:50
4850▲24 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 50:08
50:08
4957▲83 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 1:00:21
1:00:21
5049▼1261 MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega1:01:37
1:01:37
5151-124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1:02:20
1:02:20
5252-313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali1:03:00
1:03:00
5354▲1114 ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:03:55
1:03:55
5453▼1231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco1:04:49
1:04:49
5555-222 GRINKEVICH MarkMinsk CC U2320Minsk CC U231:04:50
1:04:50
5656-184 MARZIALE LucaAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus1:10:10
1:10:10
5758▲1112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:13:54
1:13:54
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTime
11- Team Colpack BallanCT 42:04:36
23▲1 Trinity Racing CT2:11
2:11
32▼1 Uno-X Dare Development TeamCT2:20
2:20
44- Zalf Euromobil FiorCT4:58
4:58
57▲2 Kometa U237:35
7:35
66- Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB8:21
8:21
78▲1 SEG Racing AcademyCT8:32
8:32
810▲2 Swiss Racing AcademyCT8:52
8:52
95▼4 Equipe continentale Groupama-FDJCT10:04
10:04
1013▲3 Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi13:44
13:44
1114▲3 Lotto - Soudal U23CLUB16:59
16:59
1216▲4 Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB18:07
18:07
139▼4 Development Team DSMCT20:09
20:09
1411▼3 Velo Club MendrisioCLUB24:12
24:12
1512▼3 Biesse ArvediCLUB31:18
31:18
1618▲2 General Store Essegibi F.lli CuriaCT34:09
34:09
1724▲7 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB43:52
43:52
1822▲4 Rappres va Interregionale44:48
44:48
1928▲9 Cycling Team Friuli ASDCT47:45
47:45
2015▼5 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT49:24
49:24
2127▲6 Aran Cucine VejusCLUB51:49
51:49
2221▼1 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB53:24
53:24
2326▲3 Holdsworth Zappi TeamCLUB54:18
54:18
2417▼7 Gallina Ecotek ColosioCLUB57:35
57:35
2520▼5 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB1:01:25
1:01:25
2629▲3 Team QhubekaCT1:04:18
1:04:18
2730▲3 Hagens Berman AxeonCT1:06:58
1:06:58
2831▲3 Beltrami TSA - Tre Colli CT1:10:16
1:10:16
2919▼10 Mastromarco Sensi NibaliCLUB1:15:16
1:15:16
3025▼5 #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB1:22:41
1:22:41
3123▼8 UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:23:54
1:23:54
3232- UC MonacoCLUB1:30:19
1:30:19
3334▲1 Gazprom-Rusvelo U23CLUB1:58:37
1:58:37
3433▼1 Work Service Marchiol VegaCT2:12:39
2:12:39
3535- Minsk CC U232:35:22
2:35:22
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    07 June 2021, 10:50
  • Avg. speed winner:
    40.085 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    142 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    196
  • Vert. meters:
    2542
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    5 km solo

Race profile