2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 6»Bonferraro di SorgàSan Pellegrino Terme(177.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
124+6:24131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy753:49:50
22+1:29332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team320:01
0:01
37+2:4422
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan11,,
0:01
43+2:22154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM,,
0:01
558+20:2641
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD,,
0:01
612+3:1575
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
0:01
738+11:38151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM,,
0:01
81+0:0021
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan,,
0:01
96+2:4315
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
0:01
1023+5:34193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
0:01
118+2:442
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing ,,
0:01
1213+3:55133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
0:01
134+2:231
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing ,,
0:01
1410+2:52333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
0:01
1578+32:46122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
0:01
1614+4:02135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
0:01
1718+4:56292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
0:01
1864+22:51281
AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia,,
0:01
199+2:4762
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio,,
0:01
2011+3:1474
TOLIO AlexZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior,,
0:01
215+2:3125
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
0:01
2225+6:26191
BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
0:01
2357+19:52183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus0:47
0:47
2421+5:11201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
0:47
2529+8:03123
PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
0:47
2633+9:32141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
0:47
2722+5:3154
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U23,,
0:47
2817+4:5183
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
0:47
2916+4:49275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio,,
0:47
3020+5:0873
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
0:47
3140+12:3165
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio0:51
0:51
3244+13:28284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia1:20
1:20
3315+4:20211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
1:20
3427+6:48142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
1:20
3519+5:01164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
1:20
36114+49:30144
LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
1:20
3746+13:35282
CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia
21General Store Essegibi F.lli Curia,,
1:20
3832+9:24215
WOOD HarrisonSEG Racing Academy
20SEG Racing Academy,,
1:20
3926+6:44181
GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus
20Aran Cucine Vejus,,
1:20
4028+7:39321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
1:20
4131+9:05104
GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago
22Velo Plus Racing Team Palazzago1:33
1:33
4252+17:56344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale1:44
1:44
4343+12:58145
PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA2:31
2:31
4441+12:34165
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ3:22
3:22
4568+26:5145
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD3:30
3:30
4670+27:35315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali,,
3:30
4773+30:0123518UC Monaco5:10
5:10
4871+27:39335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team5:11
5:11
4953+18:24205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
5:11
5062+21:05155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM,,
5:11
51116+51:47345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale,,
5:11
5269+27:31302
CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
5:11
5383+34:07111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
5:11
5466+24:3111
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
5:11
5581+33:0812
VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
5:11
5665+24:1813
PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
5:11
5759+20:43346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale,,
5:11
5872+29:12312
MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali,,
5:11
5930+8:2855
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U23,,
5:11
6045+13:30241
ANDRADE PedroHagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
5:11
61126+55:184
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing ,,
5:11
6291+38:33172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
63110+45:44143
HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
5:11
6484+34:38171
ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
21#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
6576+32:09341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale,,
5:11
66122+53:47174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
6750+17:1793
HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team,,
5:11
6834+9:58162
BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:11
6935+10:18214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
5:11
7054+18:2531
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi,,
5:11
7142+12:39192
ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
5:11
72100+42:07173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
7337+10:52203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
5:11
7451+17:39334
KULSET MagnusUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team,,
5:11
7549+17:03101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago5:17
5:17
7661+20:5961
GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio5:18
5:18
7736+10:2371
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior5:21
5:21
78123+54:18182
LOLLI MarcoAran Cucine Vejus
21Aran Cucine Vejus7:27
7:27
7947+14:5614
VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U237:57
7:57
8056+19:37163
RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ8:30
8:30
8193+38:49304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro8:31
8:31
8289+38:20113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi8:33
8:33
8339+11:405
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 8:56
8:56
84119+53:1243
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
8:56
8560+20:53331
CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team9:59
9:59
86129+57:06265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega10:38
10:38
87165+1:24:31112
CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
10:38
8874+30:38161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
10:38
89120+53:2881
BONALDO KevinTeam Qhubeka
20Team Qhubeka,,
10:38
90106+44:08212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy,,
10:38
91149+1:10:583
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing ,,
10:38
92107+44:49243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
10:38
93113+48:0994
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team,,
10:38
94105+43:55272
BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio,,
10:38
95140+1:02:42273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio,,
10:38
96109+45:34195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi10:40
10:40
97108+44:53254
STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U23,,
10:40
9894+40:09324
GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
10:40
9948+16:5453
MARTIN AlexKometa U23
21Kometa U23,,
10:40
10085+36:08283
MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia,,
10:40
10180+32:52322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
10:40
10275+31:1733
CARBONI MatteoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi,,
10:40
10386+36:38271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio,,
10:40
10487+36:48213
HOOLE DaanSEG Racing Academy
22SEG Racing Academy,,
10:40
10596+41:05242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon,,
10:40
10667+24:3323
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan10:45
10:45
10798+41:1491
AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team
22Holdsworth Zappi Team12:18
12:18
108134+58:3795
SENS ConnorHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team12:19
12:19
109101+42:1392
GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team,,
12:19
110163+1:22:35301
CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
12:19
11155+18:42204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12:59
12:59
112141+1:02:49233
MEHAGNOUL MarcUC Monaco
22UC Monaco13:26
13:26
11388+37:0663
KNUDSEN OliverVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio,,
13:26
114124+54:58125
PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 13:56
13:56
115135+59:04121
GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
13:56
11697+41:08294
RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
13:56
117138+1:01:35343
DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale,,
13:56
118111+46:48175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
13:56
11990+38:31194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
13:56
120144+1:03:4972
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior14:00
14:00
121137+1:00:3823221UC Monaco,,
14:00
12282+33:08132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy14:29
14:29
12379+32:48153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM,,
14:29
124128+56:18134
MÜLLER RetoSwiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy,,
14:29
12577+32:45152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM,,
14:29
126104+43:4644
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD16:20
16:20
127117+52:28295
ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:20
128130+57:2742
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
16:20
129143+1:02:52291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:20
130125+55:0664
MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio,,
16:20
131121+53:31323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo16:22
16:22
132151+1:12:27105
FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
16:22
133153+1:14:1585
PUPPIO AntonioTeam Qhubeka
22Team Qhubeka,,
16:22
134102+42:50303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
16:22
135112+47:18115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
16:22
136142+1:02:4951
BENNASSAR JoanKometa U23
22Kometa U2316:53
16:53
137150+1:11:51262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega17:01
17:01
138133+57:50255
YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U23
20Gazprom-Rusvelo U23,,
17:01
139103+43:0584
PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
17:01
140148+1:08:3982
COATI LucaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
17:01
141156+1:19:20124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
17:01
142152+1:12:41325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
17:01
143147+1:07:55251
MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U23
21Gazprom-Rusvelo U23,,
17:01
144159+1:20:58224
MARCHUK DzianisMinsk CC U23
21Minsk CC U23,,
17:01
145155+1:18:37261
MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega
20Work Service Marchiol Vega,,
17:01
146164+1:22:46274
LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio
20Gallina Ecotek Colosio,,
17:01
147154+1:17:03223
KIRYEVICH ArturMinsk CC U23
20Minsk CC U23,,
17:01
148136+59:44314
MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali,,
17:01
149157+1:19:47102
CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
17:01
150162+1:21:50222
GRINKEVICH MarkMinsk CC U23
20Minsk CC U23,,
17:01
151158+1:20:00313
VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali,,
17:01
152166+1:27:10184
MARZIALE LucaAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus,,
17:01
153131+57:33103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
17:01
154132+57:40311
SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali,,
17:01
15595+40:3432
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi,,
17:01
156115+50:49293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali17:06
17:06
157160+1:21:00114
ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
17:06
158118+53:04305
RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
17:06
159139+1:02:14263
DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega17:09
17:09
16092+38:46342
CORTESE JacopoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale17:14
17:14
161145+1:06:02264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega17:18
17:18
16299+41:3235
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi17:40
17:40
163127+56:0734
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi,,
17:40
16463+22:16202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:08
18:08
165161+1:21:33252
POPOV AntonGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U2319:24
19:24
166146+1:07:0323418UC Monaco23:26
23:26
167167+1:28:14231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco,,
23:26
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan1 17:49:28..
22-332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team1:29
1:29
..
33-154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM2:22
2:22
..
44-1
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 2:23
2:23
..
55-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan2:31
2:31
..
66-15
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U232:43
2:43
..
710▲322
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan2:44
2:44
..
87▼12
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing ,,
2:44
..
99-62
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio2:47
2:47
..
1011▲1333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team2:52
2:52
..
1113▲274
TOLIO AlexZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior3:14
3:14
..
1214▲275
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior3:15
3:15
..
1317▲4133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy3:55
3:55
..
1418▲4135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy4:02
4:02
..
1512▼3211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy4:20
4:20
..
1619▲3275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio4:49
4:49
..
1720▲383
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka4:51
4:51
..
1826▲8292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali4:56
4:56
..
1916▼3164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ5:01
5:01
..
2022▲273
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior5:08
5:08
..
2123▲2201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas5:11
5:11
..
2224▲254
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U235:31
5:31
..
2331▲8193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi5:34
5:34
..
2437▲13131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy6:24
6:24
..
2536▲11191
BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi6:26
6:26
..
2629▲3181
GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus
20Aran Cucine Vejus6:44
6:44
..
2730▲3142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA6:48
6:48
..
2835▲7321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo7:39
7:39
..
2939▲10123
PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 8:03
8:03
..
3015▼1555
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U238:28
8:28
..
3141▲10104
GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago
22Velo Plus Racing Team Palazzago9:05
9:05
..
3242▲10215
WOOD HarrisonSEG Racing Academy
20SEG Racing Academy9:24
9:24
..
3344▲11141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA9:32
9:32
..
3425▼9162
BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ9:58
9:58
..
3528▼7214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy10:18
10:18
..
3627▼971
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior10:23
10:23
..
3732▼5203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas10:52
10:52
..
3849▲11151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM11:38
11:38
..
398▼315
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 11:40
11:40
..
4050▲1065
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio12:31
12:31
..
4145▲4165
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ12:34
12:34
..
4240▼2192
ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi12:39
12:39
..
4346▲3145
PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA12:58
12:58
..
4453▲9284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia13:28
13:28
..
4543▼2241
ANDRADE PedroHagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon13:30
13:30
..
4654▲8282
CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia
21General Store Essegibi F.lli Curia13:35
13:35
..
4738▼914
VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2314:56
14:56
..
4834▼1453
MARTIN AlexKometa U23
21Kometa U2316:54
16:54
..
4951▲2101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago17:03
17:03
..
5052▲293
HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team17:17
17:17
..
5155▲4334
KULSET MagnusUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team17:39
17:39
..
5262▲10344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale17:56
17:56
..
5356▲3205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:24
18:24
..
5457▲331
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi18:25
18:25
..
5533▼22204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:42
18:42
..
5648▼8163
RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ19:37
19:37
..
5766▲9183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus19:52
19:52
..
5870▲1241
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD20:26
20:26
..
5959-346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale20:43
20:43
..
6047▼13331
CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team20:53
20:53
..
6160▼161
GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio20:59
20:59
..
6261▼1155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM21:05
21:05
..
6321▼42202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas22:16
22:16
..
6476▲12281
AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia22:51
22:51
..
6567▲213
PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2324:18
24:18
..
6668▲211
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2324:31
24:31
..
6758▼923
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan24:33
24:33
..
6877▲945
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD26:51
26:51
..
6974▲5302
CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro27:31
27:31
..
7082▲12315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali27:35
27:35
..
7175▲4335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team27:39
27:39
..
7281▲9312
MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali29:12
29:12
..
7384▲1123518UC Monaco30:01
30:01
..
7469▼5161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ30:38
30:38
..
7571▼433
CARBONI MatteoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi31:17
31:17
..
7690▲14341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale32:09
32:09
..
7763▼14152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM32:45
32:45
..
78103▲25122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 32:46
32:46
..
7964▼15153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM32:48
32:48
..
8073▼7322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo32:52
32:52
..
8193▲1212
VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U2333:08
33:08
..
8265▼17132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
33:08
..
8394▲11111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi34:07
34:07
..
8496▲12171
ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
21#inEmiliaRomagna Cycling Team34:38
34:38
..
8585-283
MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia36:08
36:08
..
8686-271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio36:38
36:38
..
8788▲1213
HOOLE DaanSEG Racing Academy
22SEG Racing Academy36:48
36:48
..
8879▼963
KNUDSEN OliverVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio37:06
37:06
..
8998▲9113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi38:20
38:20
..
9083▼7194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi38:31
38:31
..
91106▲15172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team38:33
38:33
..
9272▼20342
CORTESE JacopoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale38:46
38:46
..
93100▲7304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro38:49
38:49
..
9497▲3324
GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo40:09
40:09
..
9578▼1732
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi40:34
40:34
..
96101▲5242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon41:05
41:05
..
9791▼6294
RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali41:08
41:08
..
9895▼391
AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team
22Holdsworth Zappi Team41:14
41:14
..
9980▼1935
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi41:32
41:32
..
100114▲14173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team42:07
42:07
..
10199▼292
GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team42:13
42:13
..
10289▼13303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro42:50
42:50
..
10387▼1684
PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka
21Team Qhubeka43:05
43:05
..
10492▼1244
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD43:46
43:46
..
105105-272
BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio43:55
43:55
..
106107▲1212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy44:08
44:08
..
107109▲2243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon44:49
44:49
..
108110▲2254
STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U2344:53
44:53
..
109111▲2195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi45:34
45:34
..
110120▲10143
HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA45:44
45:44
..
111104▼7175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team46:48
46:48
..
112102▼10115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi47:18
47:18
..
113116▲394
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team48:09
48:09
..
114140▲26144
LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA49:30
49:30
..
115108▼7293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali50:49
50:49
..
116136▲20345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale51:47
51:47
..
117113▼4295
ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali52:28
52:28
..
118112▼6305
RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro53:04
53:04
..
119129▲1043
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD53:12
53:12
..
120127▲781
BONALDO KevinTeam Qhubeka
20Team Qhubeka53:28
53:28
..
121115▼6323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo53:31
53:31
..
122141▲19174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team53:47
53:47
..
123138▲15182
LOLLI MarcoAran Cucine Vejus
21Aran Cucine Vejus54:18
54:18
..
124123▼1125
PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 54:58
54:58
..
125118▼764
MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio55:06
55:06
..
126145▲194
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing 55:18
55:18
..
127117▼1034
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi56:07
56:07
..
128125▼3134
MÜLLER RetoSwiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy56:18
56:18
..
129134▲5265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega57:06
57:06
..
130124▼642
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD57:27
57:27
..
131119▼12103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago57:33
57:33
..
132121▼11311
SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali57:40
57:40
..
133122▼11255
YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U23
20Gazprom-Rusvelo U2357:50
57:50
..
134133▼195
SENS ConnorHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team58:37
58:37
..
135131▼4121
GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli 59:04
59:04
..
136126▼10314
MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali59:44
59:44
..
137137-23221UC Monaco1:00:38
1:00:38
..
138139▲1343
DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale1:01:35
1:01:35
..
139130▼9263
DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega1:02:14
1:02:14
..
140148▲8273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio1:02:42
1:02:42
..
141143▲2233
MEHAGNOUL MarcUC Monaco
22UC Monaco1:02:49
1:02:49
..
142132▼1051
BENNASSAR JoanKometa U23
22Kometa U23,,
1:02:49
..
143135▼8291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:02:52
1:02:52
..
144144-72
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior1:03:49
1:03:49
..
145142▼3264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega1:06:02
1:06:02
..
146128▼1823418UC Monaco1:07:03
1:07:03
..
147146▼1251
MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U23
21Gazprom-Rusvelo U231:07:55
1:07:55
..
148147▼182
COATI LucaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka1:08:39
1:08:39
..
149154▲53
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing 1:10:58
1:10:58
..
150149▼1262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega1:11:51
1:11:51
..
151151-105
FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago1:12:27
1:12:27
..
152150▼2325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:12:41
1:12:41
..
153152▼185
PUPPIO AntonioTeam Qhubeka
22Team Qhubeka1:14:15
1:14:15
..
154153▼1223
KIRYEVICH ArturMinsk CC U23
20Minsk CC U231:17:03
1:17:03
..
155155-261
MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega
20Work Service Marchiol Vega1:18:37
1:18:37
..
156157▲1124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 1:19:20
1:19:20
..
157158▲1102
CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago1:19:47
1:19:47
..
158159▲1313
VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali1:20:00
1:20:00
..
159161▲2224
MARCHUK DzianisMinsk CC U23
21Minsk CC U231:20:58
1:20:58
..
160160-114
ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:21:00
1:21:00
..
161156▼5252
POPOV AntonGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U231:21:33
1:21:33
..
162163▲1222
GRINKEVICH MarkMinsk CC U23
20Minsk CC U231:21:50
1:21:50
..
163166▲3301
CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:22:35
1:22:35
..
164164-274
LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio
20Gallina Ecotek Colosio1:22:46
1:22:46
..
165167▲2112
CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:24:31
1:24:31
..
166165▼1184
MARZIALE LucaAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus1:27:10
1:27:10
..
167162▼5231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco1:28:14
1:28:14
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan73+8
2-131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy50+50
32▼1172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
414▲10332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team48+35
511▲622
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan43+25
63▼325
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan37-
78▲141
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD37+14
84▼4262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega35-
95▼432
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi25-
106▼483
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka25-
1122▲11154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM24+18
1217▲575
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior22+12
139▼45
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 22-
1410▼4214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy21-
1512▼3113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi18-
1620▲42
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 14+5
1732▲15151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM14+10
1813▼5341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale14-
1923▲415
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2313+7
2015▼5323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
2119▼21
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 12+3
2224▲2193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi12+6
2316▼7322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
2418▼611
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2310-
2521▼4175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
2626-333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team7+2
2734▲7133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy7+4
2825▼3242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon6-
2927▼271
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior5-
3028▼2161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
3129▼2303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
3230▼262
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio4-
3331▼2162
BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ4-
3433▼131
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi4-
3535-135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy3-
3636-101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
3737-35
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi3-
3838-164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ1-
39-122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 1+1
4039▼1273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio1-
417▼34243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon-15+-40
4240▼2201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-31
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi40-
22-113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi38-
33-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan37+8
44-2
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 33+5
55-322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
66-175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
77-154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM22-
811▲31
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 22+6
98▼1193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
109▼1332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team20-
1110▼1303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
1221▲962
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio16+10
1319▲622
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan16+9
1412▼2133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy15-
1513▼2333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team14-
1614▼223
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan10-
1715▼2172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
1816▼2135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy10-
1917▼272
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior9-
2018▼2321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8-
21-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan7+7
2220▼244
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD7-
2322▼1284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia6-
2423▼1275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio5-
2524▼132
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi5-
2626-341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale3-
2725▼2152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM3-
2828-153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM2-
2929-323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
3030-75
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior1-
3131-155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM1-
3232-262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega1-
3327▼6243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon-5+-8
3433▼1201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-12-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan 17:49:28..
22-1
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 2:23
2:23
..
33-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan2:31
2:31
..
44-15
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U232:43
2:43
..
55-75
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior3:15
3:15
..
67▲1164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ5:01
5:01
..
79▲273
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior5:08
5:08
..
810▲254
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U235:31
5:31
..
911▲2142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA6:48
6:48
..
106▼455
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U238:28
8:28
..
1112▲1141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA9:32
9:32
..
1213▲1151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM11:38
11:38
..
1317▲4344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale17:56
17:56
..
1414-205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:24
18:24
..
1518▲3183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus19:52
19:52
..
1621▲541
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD20:26
20:26
..
1715▼2346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale20:43
20:43
..
1816▼2155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM21:05
21:05
..
198▼11202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas22:16
22:16
..
2019▼111
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2324:31
24:31
..
2123▲245
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD26:51
26:51
..
2226▲4315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali27:35
27:35
..
2322▼1335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team27:39
27:39
..
2428▲423518UC Monaco30:01
30:01
..
2520▼5161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ30:38
30:38
..
2633▲7122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 32:46
32:46
..
2730▲3111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi34:07
34:07
..
2829▲1271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio36:38
36:38
..
2927▼2194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi38:31
38:31
..
3031▲1304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro38:49
38:49
..
3124▼732
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi40:34
40:34
..
3225▼735
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi41:32
41:32
..
3337▲4173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team42:07
42:07
..
3434-212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy44:08
44:08
..
3535-243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon44:49
44:49
..
3636-195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi45:34
45:34
..
3732▼5115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi47:18
47:18
..
3838-94
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team48:09
48:09
..
3944▲5345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale51:47
51:47
..
4045▲5174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team53:47
53:47
..
4148▲74
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing 55:18
55:18
..
4242-265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega57:06
57:06
..
4340▼342
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD57:27
57:27
..
4439▼5103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago57:33
57:33
..
4543▼2291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:02:52
1:02:52
..
4647▲172
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior1:03:49
1:03:49
..
4746▼1264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega1:06:02
1:06:02
..
4841▼723418UC Monaco1:07:03
1:07:03
..
4949-3
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing 1:10:58
1:10:58
..
5050-261
MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega
20Work Service Marchiol Vega1:18:37
1:18:37
..
5151-124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 1:19:20
1:19:20
..
5252-313
VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali1:20:00
1:20:00
..
5353-114
ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:21:00
1:21:00
..
5455▲1222
GRINKEVICH MarkMinsk CC U23
20Minsk CC U231:21:50
1:21:50
..
5557▲2112
CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:24:31
1:24:31
..
5656-184
MARZIALE LucaAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus1:27:10
1:27:10
..
5754▼3231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco1:28:14
1:28:14
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team Colpack BallanCT 53:34:09..
24▲2 Zalf Euromobil FiorCT5:44
5:44
..
32▼1 Trinity Racing CT7:21
7:21
..
43▼1 Uno-X Dare Development TeamCT7:30
7:30
..
58▲3 Swiss Racing AcademyCT8:51
8:51
..
67▲1 SEG Racing AcademyCT16:20
16:20
..
710▲3 Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi18:54
18:54
..
86▼2 Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB19:47
19:47
..
99- Equipe continentale Groupama-FDJCT19:54
19:54
..
1012▲2 Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB21:31
21:31
..
115▼6 Kometa U2324:10
24:10
..
1213▲1 Development Team DSMCT25:19
25:19
..
1311▼2 Lotto - Soudal U23CLUB27:19
27:19
..
1414- Velo Club MendrisioCLUB30:19
30:19
..
1516▲1 General Store Essegibi F.lli CuriaCT36:47
36:47
..
1618▲2 Rappres va Interregionale56:51
56:51
..
1719▲2 Cycling Team Friuli ASDCT1:00:09
1:00:09
..
1821▲3 Aran Cucine VejusCLUB1:01:20
1:01:20
..
1915▼4 Biesse ArvediCLUB1:04:07
1:04:07
..
2017▼3 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB1:06:29
1:06:29
..
2122▲1 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB1:16:33
1:16:33
..
2224▲2 Gallina Ecotek ColosioCLUB1:19:35
1:19:35
..
2320▼3 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT1:19:38
1:19:38
..
2423▼1 Holdsworth Zappi TeamCLUB1:22:22
1:22:22
..
2528▲3 Beltrami TSA - Tre Colli CT1:24:57
1:24:57
..
2625▼1 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB1:27:23
1:27:23
..
2726▼1 Team QhubekaCT1:32:02
1:32:02
..
2827▼1 Hagens Berman AxeonCT1:33:44
1:33:44
..
2930▲1 #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB1:38:11
1:38:11
..
3029▼1 Mastromarco Sensi NibaliCLUB1:40:55
1:40:55
..
3131- UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:48:13
1:48:13
..
3232- UC MonacoCLUB2:02:52
2:02:52
..
3333- Gazprom-Rusvelo U23CLUB2:43:16
2:43:16
..
3434- Work Service Marchiol VegaCT2:57:16
2:57:16
..
3535- Minsk CC U233:26:22
3:26:22
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    08 June 2021, 12:25
  • Avg. speed winner:
    46.338 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    177.5 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Vert. meters:
    1196
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    1 km solo

Race profile