2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 6»Bonferraro di SorgàSan Pellegrino Terme(177.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
124+6:24131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy753:49:50
22+1:29332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team320:01
0:01
37+2:4422 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan11,,
0:01
43+2:22154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM,,
0:01
558+20:2641 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD,,
0:01
612+3:1575 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
0:01
738+11:38151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM,,
0:01
81+0:0021 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan,,
0:01
96+2:4315 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23,,
0:01
1023+5:34193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
0:01
118+2:442 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
0:01
1213+3:55133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
0:01
134+2:231 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing ,,
0:01
1410+2:52333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team,,
0:01
1578+32:46122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
0:01
1614+4:02135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
0:01
1718+4:56292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
0:01
1864+22:51281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
0:01
199+2:4762 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
0:01
2011+3:1474 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior,,
0:01
215+2:3125 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan,,
0:01
2225+6:26191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
0:01
2357+19:52183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus0:47
0:47
2421+5:11201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
0:47
2529+8:03123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
0:47
2633+9:32141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
0:47
2722+5:3154 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U23,,
0:47
2817+4:5183 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
0:47
2916+4:49275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
0:47
3020+5:0873 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
0:47
3140+12:3165 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio0:51
0:51
3244+13:28284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia1:20
1:20
3315+4:20211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
1:20
3427+6:48142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
1:20
3519+5:01164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
1:20
36114+49:30144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
1:20
3746+13:35282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
1:20
3832+9:24215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy,,
1:20
3926+6:44181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus,,
1:20
4028+7:39321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
1:20
4131+9:05104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago1:33
1:33
4252+17:56344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:44
1:44
4343+12:58145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA2:31
2:31
4441+12:34165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ3:22
3:22
4568+26:5145 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD3:30
3:30
4670+27:35315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
3:30
4773+30:01235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco5:10
5:10
4871+27:39335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team5:11
5:11
4953+18:24205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
5:11
5062+21:05155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM,,
5:11
51116+51:47345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale19Rappres va Interregionale,,
5:11
5269+27:31302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
5:11
5383+34:07111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
5:11
5466+24:3111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23,,
5:11
5581+33:0812 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U23,,
5:11
5665+24:1813 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
5:11
5759+20:43346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale,,
5:11
5872+29:12312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
5:11
5930+8:2855 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U23,,
5:11
6045+13:30241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon,,
5:11
61126+55:184 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
5:11
6291+38:33172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
63110+45:44143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
5:11
6484+34:38171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
6576+32:09341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
5:11
66122+53:47174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
6750+17:1793 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team,,
5:11
6834+9:58162 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:11
6935+10:18214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
5:11
7054+18:2531 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi,,
5:11
7142+12:39192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
5:11
72100+42:07173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
5:11
7337+10:52203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
5:11
7451+17:39334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team,,
5:11
7549+17:03101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago5:17
5:17
7661+20:5961 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio5:18
5:18
7736+10:2371 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior5:21
5:21
78123+54:18182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus7:27
7:27
7947+14:5614 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U237:57
7:57
8056+19:37163 RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ22Equipe continentale Groupama-FDJ8:30
8:30
8193+38:49304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro8:31
8:31
8289+38:20113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi8:33
8:33
8339+11:405 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 8:56
8:56
84119+53:1243 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD,,
8:56
8560+20:53331 CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team23Uno-X Dare Development Team9:59
9:59
86129+57:06265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega10:38
10:38
87165+1:24:31112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
10:38
8874+30:38161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
10:38
89120+53:2881 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka,,
10:38
90106+44:08212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy,,
10:38
91149+1:10:583 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing ,,
10:38
92107+44:49243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon,,
10:38
93113+48:0994 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
10:38
94105+43:55272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
10:38
95140+1:02:42273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio,,
10:38
96109+45:34195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi10:40
10:40
97108+44:53254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U23,,
10:40
9894+40:09324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
10:40
9948+16:5453 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U23,,
10:40
10085+36:08283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
10:40
10180+32:52322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
10:40
10275+31:1733 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
10:40
10386+36:38271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio,,
10:40
10487+36:48213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy,,
10:40
10596+41:05242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon,,
10:40
10667+24:3323 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan10:45
10:45
10798+41:1491 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team12:18
12:18
108134+58:3795 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team12:19
12:19
109101+42:1392 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
12:19
110163+1:22:35301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
12:19
11155+18:42204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12:59
12:59
112141+1:02:49233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco13:26
13:26
11388+37:0663 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
13:26
114124+54:58125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 13:56
13:56
115135+59:04121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
13:56
11697+41:08294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
13:56
117138+1:01:35343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
13:56
118111+46:48175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
13:56
11990+38:31194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
13:56
120144+1:03:4972 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior14:00
14:00
121137+1:00:38232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco,,
14:00
12282+33:08132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy14:29
14:29
12379+32:48153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM,,
14:29
124128+56:18134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy,,
14:29
12577+32:45152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM,,
14:29
126104+43:4644 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD16:20
16:20
127117+52:28295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:20
128130+57:2742 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD,,
16:20
129143+1:02:52291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:20
130125+55:0664 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio,,
16:20
131121+53:31323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo16:22
16:22
132151+1:12:27105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
16:22
133153+1:14:1585 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka,,
16:22
134102+42:50303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
16:22
135112+47:18115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
16:22
136142+1:02:4951 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U2316:53
16:53
137150+1:11:51262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega17:01
17:01
138133+57:50255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U23,,
17:01
139103+43:0584 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
17:01
140148+1:08:3982 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
17:01
141156+1:19:20124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
17:01
142152+1:12:41325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
17:01
143147+1:07:55251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U23,,
17:01
144159+1:20:58224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U23,,
17:01
145155+1:18:37261 MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega,,
17:01
146164+1:22:46274 LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio20Gallina Ecotek Colosio,,
17:01
147154+1:17:03223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U23,,
17:01
148136+59:44314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
17:01
149157+1:19:47102 CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
17:01
150162+1:21:50222 GRINKEVICH MarkMinsk CC U2320Minsk CC U23,,
17:01
151158+1:20:00313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
17:01
152166+1:27:10184 MARZIALE LucaAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus,,
17:01
153131+57:33103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
17:01
154132+57:40311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
17:01
15595+40:3432 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi,,
17:01
156115+50:49293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali17:06
17:06
157160+1:21:00114 ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
17:06
158118+53:04305 RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
17:06
159139+1:02:14263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega17:09
17:09
16092+38:46342 CORTESE JacopoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale17:14
17:14
161145+1:06:02264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega17:18
17:18
16299+41:3235 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi17:40
17:40
163127+56:0734 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
17:40
16463+22:16202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:08
18:08
165161+1:21:33252 POPOV AntonGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U2319:24
19:24
166146+1:07:03234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco23:26
23:26
167167+1:28:14231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco,,
23:26
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan1 17:49:28..
22-332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team1:29
1:29
..
33-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM2:22
2:22
..
44-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 2:23
2:23
..
55-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan2:31
2:31
..
66-15 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U232:43
2:43
..
710▲322 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan2:44
2:44
..
87▼12 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
2:44
..
99-62 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio2:47
2:47
..
1011▲1333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team2:52
2:52
..
1113▲274 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior3:14
3:14
..
1214▲275 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior3:15
3:15
..
1317▲4133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy3:55
3:55
..
1418▲4135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy4:02
4:02
..
1512▼3211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy4:20
4:20
..
1619▲3275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio4:49
4:49
..
1720▲383 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka4:51
4:51
..
1826▲8292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali4:56
4:56
..
1916▼3164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ5:01
5:01
..
2022▲273 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior5:08
5:08
..
2123▲2201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas5:11
5:11
..
2224▲254 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U235:31
5:31
..
2331▲8193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi5:34
5:34
..
2437▲13131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy6:24
6:24
..
2536▲11191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi6:26
6:26
..
2629▲3181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus6:44
6:44
..
2730▲3142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA6:48
6:48
..
2835▲7321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo7:39
7:39
..
2939▲10123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 8:03
8:03
..
3015▼1555 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U238:28
8:28
..
3141▲10104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago9:05
9:05
..
3242▲10215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy9:24
9:24
..
3344▲11141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA9:32
9:32
..
3425▼9162 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ9:58
9:58
..
3528▼7214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy10:18
10:18
..
3627▼971 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior10:23
10:23
..
3732▼5203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas10:52
10:52
..
3849▲11151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM11:38
11:38
..
398▼315 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 11:40
11:40
..
4050▲1065 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio12:31
12:31
..
4145▲4165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ12:34
12:34
..
4240▼2192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi12:39
12:39
..
4346▲3145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA12:58
12:58
..
4453▲9284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia13:28
13:28
..
4543▼2241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon13:30
13:30
..
4654▲8282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia13:35
13:35
..
4738▼914 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U2314:56
14:56
..
4834▼1453 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U2316:54
16:54
..
4951▲2101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago17:03
17:03
..
5052▲293 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team17:17
17:17
..
5155▲4334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team17:39
17:39
..
5262▲10344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale17:56
17:56
..
5356▲3205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:24
18:24
..
5457▲331 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi18:25
18:25
..
5533▼22204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:42
18:42
..
5648▼8163 RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ22Equipe continentale Groupama-FDJ19:37
19:37
..
5766▲9183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus19:52
19:52
..
5870▲1241 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD20:26
20:26
..
5959-346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale20:43
20:43
..
6047▼13331 CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team23Uno-X Dare Development Team20:53
20:53
..
6160▼161 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio20:59
20:59
..
6261▼1155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM21:05
21:05
..
6321▼42202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas22:16
22:16
..
6476▲12281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia22:51
22:51
..
6567▲213 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U2324:18
24:18
..
6668▲211 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2324:31
24:31
..
6758▼923 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan24:33
24:33
..
6877▲945 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD26:51
26:51
..
6974▲5302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro27:31
27:31
..
7082▲12315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali27:35
27:35
..
7175▲4335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team27:39
27:39
..
7281▲9312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali29:12
29:12
..
7384▲11235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco30:01
30:01
..
7469▼5161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ30:38
30:38
..
7571▼433 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi31:17
31:17
..
7690▲14341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale32:09
32:09
..
7763▼14152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM32:45
32:45
..
78103▲25122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 32:46
32:46
..
7964▼15153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM32:48
32:48
..
8073▼7322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo32:52
32:52
..
8193▲1212 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U2333:08
33:08
..
8265▼17132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
33:08
..
8394▲11111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi34:07
34:07
..
8496▲12171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team34:38
34:38
..
8585-283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia36:08
36:08
..
8686-271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio36:38
36:38
..
8788▲1213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy36:48
36:48
..
8879▼963 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio37:06
37:06
..
8998▲9113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi38:20
38:20
..
9083▼7194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi38:31
38:31
..
91106▲15172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team38:33
38:33
..
9272▼20342 CORTESE JacopoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale38:46
38:46
..
93100▲7304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro38:49
38:49
..
9497▲3324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo40:09
40:09
..
9578▼1732 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi40:34
40:34
..
96101▲5242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon41:05
41:05
..
9791▼6294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali41:08
41:08
..
9895▼391 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team41:14
41:14
..
9980▼1935 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi41:32
41:32
..
100114▲14173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team42:07
42:07
..
10199▼292 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team42:13
42:13
..
10289▼13303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro42:50
42:50
..
10387▼1684 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka43:05
43:05
..
10492▼1244 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD43:46
43:46
..
105105-272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio43:55
43:55
..
106107▲1212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy44:08
44:08
..
107109▲2243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon44:49
44:49
..
108110▲2254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U2344:53
44:53
..
109111▲2195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi45:34
45:34
..
110120▲10143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA45:44
45:44
..
111104▼7175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team46:48
46:48
..
112102▼10115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi47:18
47:18
..
113116▲394 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team48:09
48:09
..
114140▲26144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA49:30
49:30
..
115108▼7293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali50:49
50:49
..
116136▲20345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale19Rappres va Interregionale51:47
51:47
..
117113▼4295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali52:28
52:28
..
118112▼6305 RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro53:04
53:04
..
119129▲1043 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD53:12
53:12
..
120127▲781 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka53:28
53:28
..
121115▼6323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo53:31
53:31
..
122141▲19174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team53:47
53:47
..
123138▲15182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus54:18
54:18
..
124123▼1125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 54:58
54:58
..
125118▼764 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio55:06
55:06
..
126145▲194 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 55:18
55:18
..
127117▼1034 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi56:07
56:07
..
128125▼3134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy56:18
56:18
..
129134▲5265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega57:06
57:06
..
130124▼642 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD57:27
57:27
..
131119▼12103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago57:33
57:33
..
132121▼11311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali57:40
57:40
..
133122▼11255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U2357:50
57:50
..
134133▼195 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team58:37
58:37
..
135131▼4121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli 59:04
59:04
..
136126▼10314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali59:44
59:44
..
137137-232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco1:00:38
1:00:38
..
138139▲1343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:01:35
1:01:35
..
139130▼9263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega1:02:14
1:02:14
..
140148▲8273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio1:02:42
1:02:42
..
141143▲2233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco1:02:49
1:02:49
..
142132▼1051 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U23,,
1:02:49
..
143135▼8291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:02:52
1:02:52
..
144144-72 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior1:03:49
1:03:49
..
145142▼3264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega1:06:02
1:06:02
..
146128▼18234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco1:07:03
1:07:03
..
147146▼1251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U231:07:55
1:07:55
..
148147▼182 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka1:08:39
1:08:39
..
149154▲53 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 1:10:58
1:10:58
..
150149▼1262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega1:11:51
1:11:51
..
151151-105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago1:12:27
1:12:27
..
152150▼2325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:12:41
1:12:41
..
153152▼185 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka1:14:15
1:14:15
..
154153▼1223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U231:17:03
1:17:03
..
155155-261 MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega1:18:37
1:18:37
..
156157▲1124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1:19:20
1:19:20
..
157158▲1102 CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago1:19:47
1:19:47
..
158159▲1313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali1:20:00
1:20:00
..
159161▲2224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U231:20:58
1:20:58
..
160160-114 ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:21:00
1:21:00
..
161156▼5252 POPOV AntonGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U231:21:33
1:21:33
..
162163▲1222 GRINKEVICH MarkMinsk CC U2320Minsk CC U231:21:50
1:21:50
..
163166▲3301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:22:35
1:22:35
..
164164-274 LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio20Gallina Ecotek Colosio1:22:46
1:22:46
..
165167▲2112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:24:31
1:24:31
..
166165▼1184 MARZIALE LucaAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus1:27:10
1:27:10
..
167162▼5231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco1:28:14
1:28:14
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan73+8
2-131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy50+50
32▼1172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
414▲10332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team48+35
511▲622 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan43+25
63▼325 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan37-
78▲141 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD37+14
84▼4262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega35-
95▼432 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi25-
106▼483 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka25-
1122▲11154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM24+18
1217▲575 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior22+12
139▼45 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 22-
1410▼4214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy21-
1512▼3113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi18-
1620▲42 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 14+5
1732▲15151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM14+10
1813▼5341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale14-
1923▲415 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2313+7
2015▼5323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
2119▼21 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 12+3
2224▲2193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi12+6
2316▼7322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
2418▼611 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2310-
2521▼4175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
2626-333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team7+2
2734▲7133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy7+4
2825▼3242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon6-
2927▼271 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior5-
3028▼2161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
3129▼2303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
3230▼262 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio4-
3331▼2162 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ4-
3433▼131 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi4-
3535-135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy3-
3636-101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
3737-35 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi3-
3838-164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ1-
39-122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1+1
4039▼1273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio1-
417▼34243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon-15+-40
4240▼2201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-31 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi40-
22-113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi38-
33-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan37+8
44-2 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 33+5
55-322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
66-175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
77-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM22-
811▲31 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 22+6
98▼1193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
109▼1332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team20-
1110▼1303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
1221▲962 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio16+10
1319▲622 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan16+9
1412▼2133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy15-
1513▼2333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team14-
1614▼223 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan10-
1715▼2172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
1816▼2135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy10-
1917▼272 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior9-
2018▼2321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8-
21-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan7+7
2220▼244 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD7-
2322▼1284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia6-
2423▼1275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio5-
2524▼132 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi5-
2626-341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale3-
2725▼2152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM3-
2828-153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM2-
2929-323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
3030-75 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior1-
3131-155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM1-
3232-262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega1-
3327▼6243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon-5+-8
3433▼1201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-12-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTime
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan 17:49:28
22-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 2:23
2:23
33-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan2:31
2:31
44-15 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U232:43
2:43
55-75 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior3:15
3:15
67▲1164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ5:01
5:01
79▲273 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior5:08
5:08
810▲254 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U235:31
5:31
911▲2142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA6:48
6:48
106▼455 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U238:28
8:28
1112▲1141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA9:32
9:32
1213▲1151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM11:38
11:38
1317▲4344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale17:56
17:56
1414-205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18:24
18:24
1518▲3183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus19:52
19:52
1621▲541 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD20:26
20:26
1715▼2346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale20:43
20:43
1816▼2155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM21:05
21:05
198▼11202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas22:16
22:16
2019▼111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2324:31
24:31
2123▲245 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD26:51
26:51
2226▲4315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali27:35
27:35
2322▼1335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team27:39
27:39
2428▲4235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco30:01
30:01
2520▼5161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ30:38
30:38
2633▲7122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 32:46
32:46
2730▲3111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi34:07
34:07
2829▲1271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio36:38
36:38
2927▼2194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi38:31
38:31
3031▲1304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro38:49
38:49
3124▼732 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi40:34
40:34
3225▼735 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi41:32
41:32
3337▲4173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team42:07
42:07
3434-212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy44:08
44:08
3535-243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon44:49
44:49
3636-195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi45:34
45:34
3732▼5115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi47:18
47:18
3838-94 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team48:09
48:09
3944▲5345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale19Rappres va Interregionale51:47
51:47
4045▲5174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team53:47
53:47
4148▲74 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 55:18
55:18
4242-265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega57:06
57:06
4340▼342 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD57:27
57:27
4439▼5103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago57:33
57:33
4543▼2291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:02:52
1:02:52
4647▲172 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior1:03:49
1:03:49
4746▼1264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega1:06:02
1:06:02
4841▼7234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco1:07:03
1:07:03
4949-3 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 1:10:58
1:10:58
5050-261 MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega1:18:37
1:18:37
5151-124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1:19:20
1:19:20
5252-313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali1:20:00
1:20:00
5353-114 ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:21:00
1:21:00
5455▲1222 GRINKEVICH MarkMinsk CC U2320Minsk CC U231:21:50
1:21:50
5557▲2112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:24:31
1:24:31
5656-184 MARZIALE LucaAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus1:27:10
1:27:10
5754▼3231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco1:28:14
1:28:14
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTime
11- Team Colpack BallanCT 53:34:09
24▲2 Zalf Euromobil FiorCT5:44
5:44
32▼1 Trinity Racing CT7:21
7:21
43▼1 Uno-X Dare Development TeamCT7:30
7:30
58▲3 Swiss Racing AcademyCT8:51
8:51
67▲1 SEG Racing AcademyCT16:20
16:20
710▲3 Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi18:54
18:54
86▼2 Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB19:47
19:47
99- Equipe continentale Groupama-FDJCT19:54
19:54
1012▲2 Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB21:31
21:31
115▼6 Kometa U2324:10
24:10
1213▲1 Development Team DSMCT25:19
25:19
1311▼2 Lotto - Soudal U23CLUB27:19
27:19
1414- Velo Club MendrisioCLUB30:19
30:19
1516▲1 General Store Essegibi F.lli CuriaCT36:47
36:47
1618▲2 Rappres va Interregionale56:51
56:51
1719▲2 Cycling Team Friuli ASDCT1:00:09
1:00:09
1821▲3 Aran Cucine VejusCLUB1:01:20
1:01:20
1915▼4 Biesse ArvediCLUB1:04:07
1:04:07
2017▼3 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB1:06:29
1:06:29
2122▲1 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB1:16:33
1:16:33
2224▲2 Gallina Ecotek ColosioCLUB1:19:35
1:19:35
2320▼3 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT1:19:38
1:19:38
2423▼1 Holdsworth Zappi TeamCLUB1:22:22
1:22:22
2528▲3 Beltrami TSA - Tre Colli CT1:24:57
1:24:57
2625▼1 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB1:27:23
1:27:23
2726▼1 Team QhubekaCT1:32:02
1:32:02
2827▼1 Hagens Berman AxeonCT1:33:44
1:33:44
2930▲1 #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB1:38:11
1:38:11
3029▼1 Mastromarco Sensi NibaliCLUB1:40:55
1:40:55
3131- UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:48:13
1:48:13
3232- UC MonacoCLUB2:02:52
2:02:52
3333- Gazprom-Rusvelo U23CLUB2:43:16
2:43:16
3434- Work Service Marchiol VegaCT2:57:16
2:57:16
3535- Minsk CC U233:26:22
3:26:22
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    08 June 2021, 12:25
  • Avg. speed winner:
    46.338 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    177.5 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    0
  • Vert. meters:
    1196
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    1 km solo

Race profile