2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 7»SondrioLanzada Lago di Campo Moro(119.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0021
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan753:28:01
230+19:38204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas320:52
0:52
33+3:42154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM111:14
1:14
44+3:471
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing ,,
1:14
52+2:53332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
1:14
65+4:3625
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan1:55
1:55
724+15:34284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia1:56
1:56
884+58:3534
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi2:18
2:18
911+8:0154
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U232:20
2:20
106+5:1762
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio,,
2:20
1118+12:09104
GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago
22Velo Plus Racing Team Palazzago2:54
2:54
1210+7:45135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy3:33
3:33
1312+8:44164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
3:33
1415+8:59292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali3:53
3:53
1514+8:52275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio,,
3:53
1626+15:41151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM,,
3:53
177+7:1774
TOLIO AlexZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior,,
3:53
1817+10:30193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi4:46
4:46
198+7:3915
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
4:46
209+7:402
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing ,,
4:46
2147+32:42302
CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5:01
5:01
2234+22:14101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago,,
5:01
2313+8:45333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team5:43
5:43
2455+38:43122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 5:47
5:47
2572+48:54303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5:54
5:54
2640+25:56183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus,,
5:54
2749+32:5545
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD,,
5:54
2823+15:28215
WOOD HarrisonSEG Racing Academy
20SEG Racing Academy,,
5:54
2938+23:53334
KULSET MagnusUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team6:04
6:04
3022+13:35191
BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi6:59
6:59
3119+12:20201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
6:59
3216+10:2475
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
6:59
3320+13:0283
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka8:01
8:01
3431+21:16192
ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi8:27
8:27
3528+18:09141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
8:27
3632+22:07241
ANDRADE PedroHagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
8:27
3725+15:34131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy9:00
9:00
3821+13:30211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
9:00
39114+1:16:2523418UC Monaco9:12
9:12
4082+55:48143
HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA9:54
9:54
4129+18:3255
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U23,,
9:54
4235+22:3565
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio,,
9:54
4352+37:46315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali10:01
10:01
4441+28:29344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale10:23
10:23
4536+23:1971
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior12:46
12:46
46110+1:13:5995
SENS ConnorHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team15:12
15:12
4727+18:0622
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan,,
15:12
4845+30:1814
VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
15:12
4980+53:53194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
15:12
5033+22:10142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
15:12
5170+48:14322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
15:12
52100+1:08:3743
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD15:17
15:17
5351+36:2661
GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio,,
15:17
5453+38:14155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM16:59
16:59
5542+29:175
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 17:27
17:27
5675+50:25153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM,,
17:27
5788+1:02:30254
STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U23,,
17:27
5874+50:23152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM17:28
17:28
5937+23:2573
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior18:07
18:07
6071+48:3223518UC Monaco18:21
18:21
6167+46:10335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team,,
18:21
62107+1:12:18174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
18:21
6379+53:09171
ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
21#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
18:21
6473+49:4833
CARBONI MatteoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi,,
18:21
6576+52:38111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
18:21
6656+39:14346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale,,
18:21
6754+38:15205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas19:41
19:41
6848+32:49145
PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
19:41
6950+34:05165
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ21:21
21:21
7066+46:0423
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan,,
21:21
7158+39:5631
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi,,
21:21
7246+31:49214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
21:21
7365+45:4913
PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
21:21
74116+1:16:3764
MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio,,
21:21
75126+1:24:23291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
21:21
7639+25:56133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy21:51
21:51
7781+55:0912
VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
21:51
7868+46:3511
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2321:54
21:54
7943+29:43321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
21:54
80119+1:17:02125
PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:54
8178+52:42161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
21:54
82123+1:21:08121
GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:54
8385+58:52213
HOOLE DaanSEG Racing Academy
22SEG Racing Academy,,
21:54
8444+30:07123
PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:54
8595+1:06:12212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy,,
21:54
8691+1:03:09242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon,,
21:54
8764+44:55281
AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia,,
21:54
88102+1:10:1394
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team,,
21:54
8992+1:03:1891
AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team
22Holdsworth Zappi Team,,
21:54
9057+39:2193
HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team,,
21:54
91120+1:17:224
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing ,,
21:54
9293+1:04:1792
GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team,,
21:54
93147+1:44:39301
CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
21:54
94118+1:16:56323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23:15
23:15
95117+1:16:5381
BONALDO KevinTeam Qhubeka
20Team Qhubeka,,
23:15
9687+1:00:3163
KNUDSEN OliverVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio,,
23:15
9763+44:0541
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD23:29
23:29
98112+1:15:04293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali24:08
24:08
9961+41:4053
MARTIN AlexKometa U23
21Kometa U2324:36
24:36
10098+1:06:5835
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi25:16
25:16
101103+1:10:24243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon25:25
25:25
102142+1:37:35262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega25:34
25:34
10369+46:37331
CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team,,
25:34
10486+58:54132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy25:36
25:36
10599+1:07:55173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team25:38
25:38
10694+1:04:37304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
25:38
10796+1:06:2232
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi,,
25:38
10890+1:02:52271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio26:04
26:04
109115+1:16:36144
LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA26:56
26:56
110131+1:27:48314
MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali27:54
27:54
11183+57:16312
MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali,,
27:54
112135+1:31:4051
BENNASSAR JoanKometa U23
22Kometa U2328:41
28:41
113129+1:26:5742
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD29:20
29:20
114109+1:13:4344
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD29:47
29:47
115148+1:44:4085
PUPPIO AntonioTeam Qhubeka
22Team Qhubeka30:15
30:15
116133+1:28:15255
YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U23
20Gazprom-Rusvelo U23,,
30:15
117105+1:11:33294
RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
30:15
118144+1:41:233
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing ,,
30:15
11962+44:00282
CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia
21General Store Essegibi F.lli Curia,,
30:15
120151+1:49:45124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
30:15
121130+1:27:31265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega,,
30:15
122125+1:22:53295
ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
30:15
123153+1:54:56112
CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
30:15
124113+1:15:59195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
30:15
125108+1:13:3084
PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
30:15
12677+52:41202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
30:15
127138+1:33:14233
MEHAGNOUL MarcUC Monaco
22UC Monaco,,
30:15
128137+1:33:07273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio,,
30:15
129127+1:24:43182
LOLLI MarcoAran Cucine Vejus
21Aran Cucine Vejus,,
30:15
130156+1:58:39231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco,,
30:15
131132+1:27:58103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
30:15
132128+1:26:46134
MÜLLER RetoSwiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy30:18
30:18
13389+1:02:37341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale,,
30:18
134124+1:22:15345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale,,
30:18
135111+1:14:23272
BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio,,
30:18
13660+41:20203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
30:18
137140+1:34:3672
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior30:38
30:38
138104+1:10:57324
GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
30:38
139101+1:09:08113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
30:38
140122+1:18:06115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
30:38
14197+1:06:56283
MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia,,
30:38
142134+1:28:28311
SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali,,
30:38
143121+1:17:36175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
30:38
144136+1:33:0223221UC Monaco32:14
32:14
145139+1:34:26343
DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale32:41
32:41
146149+1:45:55105
FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago33:18
33:18
147145+1:42:0782
COATI LucaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
33:18
148143+1:39:32264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega33:20
33:20
149150+1:46:21325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
33:20
150141+1:35:44263
DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega,,
33:20
151106+1:12:17172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team33:34
33:34
15259+40:29181
GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus
20Aran Cucine Vejus33:35
33:35
153154+1:55:04224
MARCHUK DzianisMinsk CC U23
21Minsk CC U2333:56
33:56
154152+1:51:09223
KIRYEVICH ArturMinsk CC U23
20Minsk CC U23,,
33:56
155146+1:43:50251
MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U23
21Gazprom-Rusvelo U2335:45
35:45
156155+1:58:14313
VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali38:04
38:04
DNF305
RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro-
DNF184
MARZIALE LucaAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus-
DNF342
CORTESE JacopoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale-
DNF222
GRINKEVICH MarkMinsk CC U23
20Minsk CC U23-
DNF252
POPOV AntonGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U23-
DNF102
CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago-
DNF261
MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega
20Work Service Marchiol Vega-
DNF114
ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi-
DNF274
LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio
20Gallina Ecotek Colosio-
DNF163
RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNS162
BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan1 21:17:19..
22-332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team2:53
2:53
..
33-154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM3:42
3:42
..
44-1
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 3:47
3:47
..
55-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan4:36
4:36
..
69▲362
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio5:17
5:17
..
711▲474
TOLIO AlexZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior7:17
7:17
..
86▼215
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U237:39
7:39
..
98▼12
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 7:40
7:40
..
1014▲4135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy7:45
7:45
..
1122▲1154
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U238:01
8:01
..
1219▲7164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ8:44
8:44
..
1310▼3333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team8:45
8:45
..
1416▲2275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio8:52
8:52
..
1518▲3292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali8:59
8:59
..
1612▼475
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior10:24
10:24
..
1723▲6193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi10:30
10:30
..
1831▲13104
GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago
22Velo Plus Racing Team Palazzago12:09
12:09
..
1921▲2201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12:20
12:20
..
2017▼383
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka13:02
13:02
..
2115▼6211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy13:30
13:30
..
2225▲3191
BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi13:35
13:35
..
2332▲9215
WOOD HarrisonSEG Racing Academy
20SEG Racing Academy15:28
15:28
..
2444▲20284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia15:34
15:34
..
2524▼1131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy,,
15:34
..
2638▲12151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM15:41
15:41
..
277▼2022
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan18:06
18:06
..
2833▲5141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA18:09
18:09
..
2930▲155
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U2318:32
18:32
..
3055▲25204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas19:38
19:38
..
3142▲11192
ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21:16
21:16
..
3245▲13241
ANDRADE PedroHagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon22:07
22:07
..
3327▼6142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22:10
22:10
..
3449▲15101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago22:14
22:14
..
3540▲565
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio22:35
22:35
..
3636-71
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior23:19
23:19
..
3720▼1773
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior23:25
23:25
..
3851▲13334
KULSET MagnusUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team23:53
23:53
..
3913▼26133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy25:56
25:56
..
4057▲17183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus,,
25:56
..
4152▲11344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale28:29
28:29
..
4239▼35
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 29:17
29:17
..
4328▼15321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo29:43
29:43
..
4429▼15123
PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 30:07
30:07
..
4547▲214
VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2330:18
30:18
..
4635▼11214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy31:49
31:49
..
4769▲22302
CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro32:42
32:42
..
4843▼5145
PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA32:49
32:49
..
4968▲1945
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD32:55
32:55
..
5041▼9165
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ34:05
34:05
..
5161▲1061
GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio36:26
36:26
..
5270▲18315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali37:46
37:46
..
5362▲9155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM38:14
38:14
..
5453▼1205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas38:15
38:15
..
5578▲23122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 38:43
38:43
..
5659▲3346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale39:14
39:14
..
5750▼793
HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team39:21
39:21
..
5854▼431
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi39:56
39:56
..
5926▼33181
GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus
20Aran Cucine Vejus40:29
40:29
..
6037▼23203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas41:20
41:20
..
6148▼1353
MARTIN AlexKometa U23
21Kometa U2341:40
41:40
..
6246▼16282
CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia
21General Store Essegibi F.lli Curia44:00
44:00
..
6358▼541
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD44:05
44:05
..
6464-281
AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia44:55
44:55
..
6565-13
PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U2345:49
45:49
..
6667▲123
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan46:04
46:04
..
6771▲4335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team46:10
46:10
..
6866▼211
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2346:35
46:35
..
6960▼9331
CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team46:37
46:37
..
7080▲10322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo48:14
48:14
..
7173▲223518UC Monaco48:32
48:32
..
72102▲30303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro48:54
48:54
..
7375▲233
CARBONI MatteoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi49:48
49:48
..
7477▲3152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM50:23
50:23
..
7579▲4153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM50:25
50:25
..
7683▲7111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi52:38
52:38
..
7763▼14202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas52:41
52:41
..
7874▼4161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ52:42
52:42
..
7984▲5171
ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
21#inEmiliaRomagna Cycling Team53:09
53:09
..
8090▲10194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi53:53
53:53
..
8181-12
VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U2355:09
55:09
..
82110▲28143
HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA55:48
55:48
..
8372▼11312
MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali57:16
57:16
..
84127▲4334
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi58:35
58:35
..
8587▲2213
HOOLE DaanSEG Racing Academy
22SEG Racing Academy58:52
58:52
..
8682▼4132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy58:54
58:54
..
8788▲163
KNUDSEN OliverVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio1:00:31
1:00:31
..
88108▲20254
STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U231:02:30
1:02:30
..
8976▼13341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale1:02:37
1:02:37
..
9086▼4271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio1:02:52
1:02:52
..
9196▲5242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon1:03:09
1:03:09
..
9298▲691
AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team
22Holdsworth Zappi Team1:03:18
1:03:18
..
93101▲892
GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team1:04:17
1:04:17
..
9493▼1304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:04:37
1:04:37
..
95106▲11212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy1:06:12
1:06:12
..
9695▼132
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi1:06:22
1:06:22
..
9785▼12283
MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia1:06:56
1:06:56
..
9899▲135
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi1:06:58
1:06:58
..
99100▲1173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:07:55
1:07:55
..
100119▲1943
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD1:08:37
1:08:37
..
10189▼12113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:09:08
1:09:08
..
102113▲1194
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team1:10:13
1:10:13
..
103107▲4243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon1:10:24
1:10:24
..
10494▼10324
GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:10:57
1:10:57
..
10597▼8294
RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:11:33
1:11:33
..
10691▼15172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:12:17
1:12:17
..
107122▲15174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:12:18
1:12:18
..
108103▼584
PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka
21Team Qhubeka1:13:30
1:13:30
..
109104▼544
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD1:13:43
1:13:43
..
110134▲2495
SENS ConnorHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team1:13:59
1:13:59
..
111105▼6272
BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio1:14:23
1:14:23
..
112115▲3293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:15:04
1:15:04
..
113109▼4195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:15:59
1:15:59
..
114146▲3223418UC Monaco1:16:25
1:16:25
..
115114▼1144
LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA1:16:36
1:16:36
..
116125▲964
MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio1:16:37
1:16:37
..
117120▲381
BONALDO KevinTeam Qhubeka
20Team Qhubeka1:16:53
1:16:53
..
118121▲3323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:16:56
1:16:56
..
119124▲5125
PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 1:17:02
1:17:02
..
120126▲64
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing 1:17:22
1:17:22
..
121111▼10175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team1:17:36
1:17:36
..
122112▼10115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:18:06
1:18:06
..
123135▲12121
GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli 1:21:08
1:21:08
..
124116▼8345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale1:22:15
1:22:15
..
125117▼8295
ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:22:53
1:22:53
..
126143▲17291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:24:23
1:24:23
..
127123▼4182
LOLLI MarcoAran Cucine Vejus
21Aran Cucine Vejus1:24:43
1:24:43
..
128128-134
MÜLLER RetoSwiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy1:26:46
1:26:46
..
129130▲142
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD1:26:57
1:26:57
..
130129▼1265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega1:27:31
1:27:31
..
131136▲5314
MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali1:27:48
1:27:48
..
132131▼1103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago1:27:58
1:27:58
..
133133-255
YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U23
20Gazprom-Rusvelo U231:28:15
1:28:15
..
134132▼2311
SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali1:28:28
1:28:28
..
135142▲751
BENNASSAR JoanKometa U23
22Kometa U231:31:40
1:31:40
..
136137▲123221UC Monaco1:33:02
1:33:02
..
137140▲3273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio1:33:07
1:33:07
..
138141▲3233
MEHAGNOUL MarcUC Monaco
22UC Monaco1:33:14
1:33:14
..
139138▼1343
DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale1:34:26
1:34:26
..
140144▲472
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior1:34:36
1:34:36
..
141139▼2263
DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega1:35:44
1:35:44
..
142150▲8262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega1:37:35
1:37:35
..
143145▲2264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega1:39:32
1:39:32
..
144149▲53
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing 1:41:23
1:41:23
..
145148▲382
COATI LucaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka1:42:07
1:42:07
..
146147▲1251
MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U23
21Gazprom-Rusvelo U231:43:50
1:43:50
..
147163▲16301
CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:44:39
1:44:39
..
148153▲585
PUPPIO AntonioTeam Qhubeka
22Team Qhubeka1:44:40
1:44:40
..
149151▲2105
FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago1:45:55
1:45:55
..
150152▲2325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:46:21
1:46:21
..
151156▲5124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 1:49:45
1:49:45
..
152154▲2223
KIRYEVICH ArturMinsk CC U23
20Minsk CC U231:51:09
1:51:09
..
153165▲12112
CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:54:56
1:54:56
..
154159▲5224
MARCHUK DzianisMinsk CC U23
21Minsk CC U231:55:04
1:55:04
..
155158▲3313
VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali1:58:14
1:58:14
..
156167▲11231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco1:58:39
1:58:39
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan88+15
24▲2332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team54+6
32▼1131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy50-
43▼1172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
55-22
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan43-
66-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan42+5
77-41
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD37-
88-262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega35-
911▲2154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM33+9
109▼132
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi25-
1110▼183
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka25-
1212-75
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior22-
1313-5
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 22-
1414-214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy21-
1521▲61
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 19+7
1615▼1113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi18-
1716▼12
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 14-
1817▼1151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM14-
1918▼1341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale14-
2019▼115
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2313-
2120▼1323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
2222-193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi12-
23-204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12+12
2423▼1322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
2524▼111
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2310-
2625▼1175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
2726▼1333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team7-
2827▼1133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy7-
2928▼1242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon6-
3032▲262
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio5+1
3129▼271
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior5-
3231▼1303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
3330▼3161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
34-284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia4+4
3534▼131
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi4-
3635▼1135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy3-
3736▼1101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
38-34
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi3+3
3937▼235
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi3-
40-54
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U232+2
4138▼3164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ1-
4239▼3122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 1-
4340▼3273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio1-
44-325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-3+-3
4541▼4243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon-15-
4642▼4201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
13▲221
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan57+20
21▼131
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi40-
32▼1113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi38-
47▲3154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM37+15
58▲31
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 35+13
64▼22
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 33-
710▲3332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team31+11
819▲1172
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior26+17
95▼4322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
106▼4175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
1112▲162
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio21+5
129▼3193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
1311▼2303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
14-71
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior19+19
15-204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas17+17
1613▼322
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan16-
1721▲425
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan16+9
18-43
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD16+16
1914▼5133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy15-
2015▼5333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team14-
2123▲2284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia14+8
22-65
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio14+14
23-293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali14+14
2428▲4153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM12+10
2516▼923
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan10-
2617▼9172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
2718▼9135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy10-
2820▼8321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8-
29-34
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi7+7
3022▼844
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD7-
31-54
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U236+6
3224▼8275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio5-
3325▼832
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi5-
3427▼7152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM3-
3526▼9341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale3-
3629▼7323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
3730▼775
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior1-
3831▼7155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM1-
3932▼7262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega1-
40-325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-4+-4
4133▼8243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon-5-
4234▼8201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-12-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan 21:17:19..
22-1
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 3:47
3:47
..
33-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan4:36
4:36
..
44-15
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U237:39
7:39
..
58▲354
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U238:01
8:01
..
66-164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ8:44
8:44
..
75▼275
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior10:24
10:24
..
812▲4151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM15:41
15:41
..
911▲2141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA18:09
18:09
..
1010-55
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U2318:32
18:32
..
119▼2142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22:10
22:10
..
127▼573
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior23:25
23:25
..
1315▲2183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus25:56
25:56
..
1413▼1344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale28:29
28:29
..
1521▲645
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD32:55
32:55
..
1622▲6315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali37:46
37:46
..
1718▲1155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM38:14
38:14
..
1814▼4205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas38:15
38:15
..
1926▲7122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 38:43
38:43
..
2017▼3346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale39:14
39:14
..
2116▼541
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD44:05
44:05
..
2223▲1335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team46:10
46:10
..
2320▼311
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2346:35
46:35
..
2424-23518UC Monaco48:32
48:32
..
2527▲2111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi52:38
52:38
..
2619▼7202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas52:41
52:41
..
2725▼2161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ52:42
52:42
..
2829▲1194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi53:53
53:53
..
2928▼1271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio1:02:52
1:02:52
..
3030-304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:04:37
1:04:37
..
3134▲3212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy1:06:12
1:06:12
..
3231▼132
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi1:06:22
1:06:22
..
3332▼135
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi1:06:58
1:06:58
..
3433▼1173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:07:55
1:07:55
..
3538▲394
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team1:10:13
1:10:13
..
3635▼1243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon1:10:24
1:10:24
..
3740▲3174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:12:18
1:12:18
..
3836▼2195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:15:59
1:15:59
..
3948▲923418UC Monaco1:16:25
1:16:25
..
4041▲14
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing 1:17:22
1:17:22
..
4137▼4115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:18:06
1:18:06
..
4239▼3345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale1:22:15
1:22:15
..
4345▲2291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:24:23
1:24:23
..
4443▼142
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD1:26:57
1:26:57
..
4542▼3265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega1:27:31
1:27:31
..
4644▼2103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago1:27:58
1:27:58
..
4746▼172
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior1:34:36
1:34:36
..
4847▼1264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega1:39:32
1:39:32
..
4949-3
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing 1:41:23
1:41:23
..
5051▲1124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 1:49:45
1:49:45
..
5155▲4112
CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:54:56
1:54:56
..
5252-313
VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali1:58:14
1:58:14
..
5357▲4231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco1:58:39
1:58:39
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Team Colpack BallanCT 64:15:19..
24▲2 Uno-X Dare Development TeamCT3:24
3:24
..
32▼1 Zalf Euromobil FiorCT12:15
12:15
..
43▼1 Trinity Racing CT13:41
13:41
..
57▲2 Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21:59
21:59
..
65▼1 Swiss Racing AcademyCT26:08
26:08
..
712▲5 Development Team DSMCT30:18
30:18
..
88- Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB30:32
30:32
..
96▼3 SEG Racing AcademyCT35:28
35:28
..
1010- Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB37:57
37:57
..
1114▲3 Velo Club MendrisioCLUB40:43
40:43
..
1211▼1 Kometa U2343:53
43:53
..
139▼4 Equipe continentale Groupama-FDJCT49:35
49:35
..
1413▼1 Lotto - Soudal U23CLUB51:31
51:31
..
1515- General Store Essegibi F.lli CuriaCT1:13:45
1:13:45
..
1617▲1 Cycling Team Friuli ASDCT1:27:42
1:27:42
..
1719▲2 Biesse ArvediCLUB1:29:00
1:29:00
..
1821▲3 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB1:37:36
1:37:36
..
1916▼3 Rappres va Interregionale1:38:46
1:38:46
..
2026▲6 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB1:43:05
1:43:05
..
2120▼1 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB1:49:53
1:49:53
..
2223▲1 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT1:51:53
1:51:53
..
2318▼5 Aran Cucine VejusCLUB1:53:57
1:53:57
..
2425▲1 Beltrami TSA - Tre Colli CT1:57:25
1:57:25
..
2522▼3 Gallina Ecotek ColosioCLUB2:02:40
2:02:40
..
2624▼2 Holdsworth Zappi TeamCLUB2:04:15
2:04:15
..
2728▲1 Hagens Berman AxeonCT2:12:43
2:12:43
..
2827▼1 Team QhubekaCT2:16:26
2:16:26
..
2929- #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB2:23:24
2:23:24
..
3030- Mastromarco Sensi NibaliCLUB2:29:37
2:29:37
..
3132▲1 UC MonacoCLUB2:43:33
2:43:33
..
3231▼1 UC Trevigiani - Campana Imballaggi2:50:20
2:50:20
..
3333- Gazprom-Rusvelo U23CLUB3:49:36
3:49:36
..
3434- Work Service Marchiol VegaCT4:09:18
4:09:18
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    09 June 2021, 13:10
  • Avg. speed winner:
    34.44 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    119.4 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    341
  • Vert. meters:
    3529
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    5 km solo

Race profile