2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 7»SondrioLanzada Lago di Campo Moro(119.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:0021 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan753:28:01
230+19:38204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas320:52
0:52
33+3:42154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM111:14
1:14
44+3:471 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing ,,
1:14
52+2:53332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team,,
1:14
65+4:3625 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan1:55
1:55
724+15:34284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia1:56
1:56
884+58:3534 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi2:18
2:18
911+8:0154 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U232:20
2:20
106+5:1762 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
2:20
1118+12:09104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago2:54
2:54
1210+7:45135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy3:33
3:33
1312+8:44164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
3:33
1415+8:59292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali3:53
3:53
1514+8:52275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
3:53
1626+15:41151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM,,
3:53
177+7:1774 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior,,
3:53
1817+10:30193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi4:46
4:46
198+7:3915 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23,,
4:46
209+7:402 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
4:46
2147+32:42302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5:01
5:01
2234+22:14101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago,,
5:01
2313+8:45333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team5:43
5:43
2455+38:43122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 5:47
5:47
2572+48:54303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5:54
5:54
2640+25:56183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus,,
5:54
2749+32:5545 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD,,
5:54
2823+15:28215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy,,
5:54
2938+23:53334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team6:04
6:04
3022+13:35191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi6:59
6:59
3119+12:20201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
6:59
3216+10:2475 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
6:59
3320+13:0283 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka8:01
8:01
3431+21:16192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi8:27
8:27
3528+18:09141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
8:27
3632+22:07241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon,,
8:27
3725+15:34131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy9:00
9:00
3821+13:30211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
9:00
39114+1:16:25234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco9:12
9:12
4082+55:48143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA9:54
9:54
4129+18:3255 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U23,,
9:54
4235+22:3565 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
9:54
4352+37:46315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali10:01
10:01
4441+28:29344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale10:23
10:23
4536+23:1971 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior12:46
12:46
46110+1:13:5995 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team15:12
15:12
4727+18:0622 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan,,
15:12
4845+30:1814 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
15:12
4980+53:53194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
15:12
5033+22:10142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
15:12
5170+48:14322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
15:12
52100+1:08:3743 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD15:17
15:17
5351+36:2661 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
15:17
5453+38:14155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM16:59
16:59
5542+29:175 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 17:27
17:27
5675+50:25153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM,,
17:27
5788+1:02:30254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U23,,
17:27
5874+50:23152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM17:28
17:28
5937+23:2573 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior18:07
18:07
6071+48:32235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco18:21
18:21
6167+46:10335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team,,
18:21
62107+1:12:18174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
18:21
6379+53:09171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
18:21
6473+49:4833 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
18:21
6576+52:38111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
18:21
6656+39:14346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale,,
18:21
6754+38:15205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas19:41
19:41
6848+32:49145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
19:41
6950+34:05165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ21:21
21:21
7066+46:0423 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan,,
21:21
7158+39:5631 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi,,
21:21
7246+31:49214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
21:21
7365+45:4913 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
21:21
74116+1:16:3764 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio,,
21:21
75126+1:24:23291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
21:21
7639+25:56133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy21:51
21:51
7781+55:0912 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U23,,
21:51
7868+46:3511 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2321:54
21:54
7943+29:43321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
21:54
80119+1:17:02125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:54
8178+52:42161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
21:54
82123+1:21:08121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:54
8385+58:52213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy,,
21:54
8444+30:07123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:54
8595+1:06:12212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy,,
21:54
8691+1:03:09242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon,,
21:54
8764+44:55281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
21:54
88102+1:10:1394 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
21:54
8992+1:03:1891 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team,,
21:54
9057+39:2193 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team,,
21:54
91120+1:17:224 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
21:54
9293+1:04:1792 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
21:54
93147+1:44:39301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
21:54
94118+1:16:56323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23:15
23:15
95117+1:16:5381 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka,,
23:15
9687+1:00:3163 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
23:15
9763+44:0541 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD23:29
23:29
98112+1:15:04293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali24:08
24:08
9961+41:4053 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U2324:36
24:36
10098+1:06:5835 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi25:16
25:16
101103+1:10:24243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon25:25
25:25
102142+1:37:35262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega25:34
25:34
10369+46:37331 CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team23Uno-X Dare Development Team,,
25:34
10486+58:54132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy25:36
25:36
10599+1:07:55173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team25:38
25:38
10694+1:04:37304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
25:38
10796+1:06:2232 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi,,
25:38
10890+1:02:52271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio26:04
26:04
109115+1:16:36144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA26:56
26:56
110131+1:27:48314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali27:54
27:54
11183+57:16312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
27:54
112135+1:31:4051 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U2328:41
28:41
113129+1:26:5742 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD29:20
29:20
114109+1:13:4344 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD29:47
29:47
115148+1:44:4085 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka30:15
30:15
116133+1:28:15255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U23,,
30:15
117105+1:11:33294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
30:15
118144+1:41:233 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing ,,
30:15
11962+44:00282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
30:15
120151+1:49:45124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
30:15
121130+1:27:31265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega,,
30:15
122125+1:22:53295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
30:15
123153+1:54:56112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
30:15
124113+1:15:59195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
30:15
125108+1:13:3084 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
30:15
12677+52:41202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
30:15
127138+1:33:14233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco,,
30:15
128137+1:33:07273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio,,
30:15
129127+1:24:43182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus,,
30:15
130156+1:58:39231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco,,
30:15
131132+1:27:58103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
30:15
132128+1:26:46134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy30:18
30:18
13389+1:02:37341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
30:18
134124+1:22:15345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
30:18
135111+1:14:23272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
30:18
13660+41:20203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
30:18
137140+1:34:3672 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior30:38
30:38
138104+1:10:57324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
30:38
139101+1:09:08113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
30:38
140122+1:18:06115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
30:38
14197+1:06:56283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
30:38
142134+1:28:28311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
30:38
143121+1:17:36175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
30:38
144136+1:33:02232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco32:14
32:14
145139+1:34:26343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale32:41
32:41
146149+1:45:55105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago33:18
33:18
147145+1:42:0782 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
33:18
148143+1:39:32264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega33:20
33:20
149150+1:46:21325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
33:20
150141+1:35:44263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega,,
33:20
151106+1:12:17172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team33:34
33:34
15259+40:29181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus33:35
33:35
153154+1:55:04224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U2333:56
33:56
154152+1:51:09223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U23,,
33:56
155146+1:43:50251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U2335:45
35:45
156155+1:58:14313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali38:04
38:04
DNF305 RUBINO SamueleLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro-
DNF184 MARZIALE LucaAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus-
DNF342 CORTESE JacopoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale-
DNF222 GRINKEVICH MarkMinsk CC U2320Minsk CC U23-
DNF252 POPOV AntonGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U23-
DNF102 CONSOLARO ChristopherVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago-
DNF261 MENTIL PatrickWork Service Marchiol Vega20Work Service Marchiol Vega-
DNF114 ONGARO DavideUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi-
DNF274 LEONI AlbertoGallina Ecotek Colosio20Gallina Ecotek Colosio-
DNF163 RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ22Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNS162 BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan1 21:17:19..
22-332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team2:53
2:53
..
33-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM3:42
3:42
..
44-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 3:47
3:47
..
55-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan4:36
4:36
..
69▲362 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio5:17
5:17
..
711▲474 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior7:17
7:17
..
86▼215 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U237:39
7:39
..
98▼12 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 7:40
7:40
..
1014▲4135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy7:45
7:45
..
1122▲1154 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U238:01
8:01
..
1219▲7164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ8:44
8:44
..
1310▼3333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team8:45
8:45
..
1416▲2275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio8:52
8:52
..
1518▲3292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali8:59
8:59
..
1612▼475 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior10:24
10:24
..
1723▲6193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi10:30
10:30
..
1831▲13104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago12:09
12:09
..
1921▲2201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12:20
12:20
..
2017▼383 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka13:02
13:02
..
2115▼6211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy13:30
13:30
..
2225▲3191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi13:35
13:35
..
2332▲9215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy15:28
15:28
..
2444▲20284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia15:34
15:34
..
2524▼1131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy,,
15:34
..
2638▲12151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM15:41
15:41
..
277▼2022 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan18:06
18:06
..
2833▲5141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA18:09
18:09
..
2930▲155 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U2318:32
18:32
..
3055▲25204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas19:38
19:38
..
3142▲11192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21:16
21:16
..
3245▲13241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon22:07
22:07
..
3327▼6142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22:10
22:10
..
3449▲15101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago22:14
22:14
..
3540▲565 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio22:35
22:35
..
3636-71 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior23:19
23:19
..
3720▼1773 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior23:25
23:25
..
3851▲13334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team23:53
23:53
..
3913▼26133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy25:56
25:56
..
4057▲17183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus,,
25:56
..
4152▲11344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale28:29
28:29
..
4239▼35 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 29:17
29:17
..
4328▼15321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo29:43
29:43
..
4429▼15123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 30:07
30:07
..
4547▲214 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U2330:18
30:18
..
4635▼11214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy31:49
31:49
..
4769▲22302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro32:42
32:42
..
4843▼5145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA32:49
32:49
..
4968▲1945 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD32:55
32:55
..
5041▼9165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ34:05
34:05
..
5161▲1061 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio36:26
36:26
..
5270▲18315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali37:46
37:46
..
5362▲9155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM38:14
38:14
..
5453▼1205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas38:15
38:15
..
5578▲23122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 38:43
38:43
..
5659▲3346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale39:14
39:14
..
5750▼793 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team39:21
39:21
..
5854▼431 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi39:56
39:56
..
5926▼33181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus40:29
40:29
..
6037▼23203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas41:20
41:20
..
6148▼1353 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U2341:40
41:40
..
6246▼16282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia44:00
44:00
..
6358▼541 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD44:05
44:05
..
6464-281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia44:55
44:55
..
6565-13 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U2345:49
45:49
..
6667▲123 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan46:04
46:04
..
6771▲4335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team46:10
46:10
..
6866▼211 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2346:35
46:35
..
6960▼9331 CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team23Uno-X Dare Development Team46:37
46:37
..
7080▲10322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo48:14
48:14
..
7173▲2235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco48:32
48:32
..
72102▲30303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro48:54
48:54
..
7375▲233 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi49:48
49:48
..
7477▲3152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM50:23
50:23
..
7579▲4153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM50:25
50:25
..
7683▲7111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi52:38
52:38
..
7763▼14202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas52:41
52:41
..
7874▼4161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ52:42
52:42
..
7984▲5171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team53:09
53:09
..
8090▲10194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi53:53
53:53
..
8181-12 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U2355:09
55:09
..
82110▲28143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA55:48
55:48
..
8372▼11312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali57:16
57:16
..
84127▲4334 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi58:35
58:35
..
8587▲2213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy58:52
58:52
..
8682▼4132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy58:54
58:54
..
8788▲163 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio1:00:31
1:00:31
..
88108▲20254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U231:02:30
1:02:30
..
8976▼13341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:02:37
1:02:37
..
9086▼4271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio1:02:52
1:02:52
..
9196▲5242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon1:03:09
1:03:09
..
9298▲691 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team1:03:18
1:03:18
..
93101▲892 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team1:04:17
1:04:17
..
9493▼1304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:04:37
1:04:37
..
95106▲11212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy1:06:12
1:06:12
..
9695▼132 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi1:06:22
1:06:22
..
9785▼12283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia1:06:56
1:06:56
..
9899▲135 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi1:06:58
1:06:58
..
99100▲1173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:07:55
1:07:55
..
100119▲1943 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD1:08:37
1:08:37
..
10189▼12113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:09:08
1:09:08
..
102113▲1194 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team1:10:13
1:10:13
..
103107▲4243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon1:10:24
1:10:24
..
10494▼10324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:10:57
1:10:57
..
10597▼8294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:11:33
1:11:33
..
10691▼15172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:12:17
1:12:17
..
107122▲15174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:12:18
1:12:18
..
108103▼584 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka1:13:30
1:13:30
..
109104▼544 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD1:13:43
1:13:43
..
110134▲2495 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team1:13:59
1:13:59
..
111105▼6272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio1:14:23
1:14:23
..
112115▲3293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:15:04
1:15:04
..
113109▼4195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:15:59
1:15:59
..
114146▲32234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco1:16:25
1:16:25
..
115114▼1144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA1:16:36
1:16:36
..
116125▲964 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio1:16:37
1:16:37
..
117120▲381 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka1:16:53
1:16:53
..
118121▲3323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:16:56
1:16:56
..
119124▲5125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 1:17:02
1:17:02
..
120126▲64 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 1:17:22
1:17:22
..
121111▼10175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team1:17:36
1:17:36
..
122112▼10115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:18:06
1:18:06
..
123135▲12121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli 1:21:08
1:21:08
..
124116▼8345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:22:15
1:22:15
..
125117▼8295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:22:53
1:22:53
..
126143▲17291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:24:23
1:24:23
..
127123▼4182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus1:24:43
1:24:43
..
128128-134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy1:26:46
1:26:46
..
129130▲142 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD1:26:57
1:26:57
..
130129▼1265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega1:27:31
1:27:31
..
131136▲5314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali1:27:48
1:27:48
..
132131▼1103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago1:27:58
1:27:58
..
133133-255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U231:28:15
1:28:15
..
134132▼2311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali1:28:28
1:28:28
..
135142▲751 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U231:31:40
1:31:40
..
136137▲1232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco1:33:02
1:33:02
..
137140▲3273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio1:33:07
1:33:07
..
138141▲3233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco1:33:14
1:33:14
..
139138▼1343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:34:26
1:34:26
..
140144▲472 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior1:34:36
1:34:36
..
141139▼2263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega1:35:44
1:35:44
..
142150▲8262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega1:37:35
1:37:35
..
143145▲2264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega1:39:32
1:39:32
..
144149▲53 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 1:41:23
1:41:23
..
145148▲382 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka1:42:07
1:42:07
..
146147▲1251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U231:43:50
1:43:50
..
147163▲16301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:44:39
1:44:39
..
148153▲585 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka1:44:40
1:44:40
..
149151▲2105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago1:45:55
1:45:55
..
150152▲2325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:46:21
1:46:21
..
151156▲5124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1:49:45
1:49:45
..
152154▲2223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U231:51:09
1:51:09
..
153165▲12112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:54:56
1:54:56
..
154159▲5224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U231:55:04
1:55:04
..
155158▲3313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali1:58:14
1:58:14
..
156167▲11231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco1:58:39
1:58:39
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan88+15
24▲2332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team54+6
32▼1131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy50-
43▼1172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
55-22 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan43-
66-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan42+5
77-41 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD37-
88-262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega35-
911▲2154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM33+9
109▼132 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi25-
1110▼183 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka25-
1212-75 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior22-
1313-5 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 22-
1414-214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy21-
1521▲61 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 19+7
1615▼1113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi18-
1716▼12 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 14-
1817▼1151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM14-
1918▼1341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale14-
2019▼115 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2313-
2120▼1323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
2222-193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi12-
23-204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12+12
2423▼1322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
2524▼111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2310-
2625▼1175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
2726▼1333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team7-
2827▼1133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy7-
2928▼1242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon6-
3032▲262 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio5+1
3129▼271 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior5-
3231▼1303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
3330▼3161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
34-284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia4+4
3534▼131 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi4-
3635▼1135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy3-
3736▼1101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
38-34 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi3+3
3937▼235 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi3-
40-54 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U232+2
4138▼3164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ1-
4239▼3122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1-
4340▼3273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio1-
44-325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-3+-3
4541▼4243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon-15-
4642▼4201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
13▲221 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan57+20
21▼131 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi40-
32▼1113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi38-
47▲3154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM37+15
58▲31 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 35+13
64▼22 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 33-
710▲3332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team31+11
819▲1172 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior26+17
95▼4322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
106▼4175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
1112▲162 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio21+5
129▼3193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
1311▼2303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
14-71 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior19+19
15-204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas17+17
1613▼322 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan16-
1721▲425 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan16+9
18-43 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD16+16
1914▼5133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy15-
2015▼5333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team14-
2123▲2284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia14+8
22-65 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio14+14
23-293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali14+14
2428▲4153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM12+10
2516▼923 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan10-
2617▼9172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
2718▼9135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy10-
2820▼8321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8-
29-34 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi7+7
3022▼844 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD7-
31-54 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U236+6
3224▼8275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio5-
3325▼832 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi5-
3427▼7152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM3-
3526▼9341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale3-
3629▼7323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
3730▼775 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior1-
3831▼7155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM1-
3932▼7262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega1-
40-325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-4+-4
4133▼8243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon-5-
4234▼8201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-12-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTime
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan 21:17:19
22-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 3:47
3:47
33-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan4:36
4:36
44-15 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U237:39
7:39
58▲354 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U238:01
8:01
66-164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ8:44
8:44
75▼275 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior10:24
10:24
812▲4151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM15:41
15:41
911▲2141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA18:09
18:09
1010-55 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U2318:32
18:32
119▼2142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22:10
22:10
127▼573 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior23:25
23:25
1315▲2183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus25:56
25:56
1413▼1344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale28:29
28:29
1521▲645 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD32:55
32:55
1622▲6315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali37:46
37:46
1718▲1155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM38:14
38:14
1814▼4205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas38:15
38:15
1926▲7122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 38:43
38:43
2017▼3346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale39:14
39:14
2116▼541 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD44:05
44:05
2223▲1335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team46:10
46:10
2320▼311 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2346:35
46:35
2424-235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco48:32
48:32
2527▲2111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi52:38
52:38
2619▼7202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas52:41
52:41
2725▼2161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ52:42
52:42
2829▲1194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi53:53
53:53
2928▼1271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio1:02:52
1:02:52
3030-304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:04:37
1:04:37
3134▲3212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy1:06:12
1:06:12
3231▼132 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi1:06:22
1:06:22
3332▼135 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi1:06:58
1:06:58
3433▼1173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:07:55
1:07:55
3538▲394 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team1:10:13
1:10:13
3635▼1243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon1:10:24
1:10:24
3740▲3174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:12:18
1:12:18
3836▼2195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:15:59
1:15:59
3948▲9234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco1:16:25
1:16:25
4041▲14 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 1:17:22
1:17:22
4137▼4115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:18:06
1:18:06
4239▼3345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:22:15
1:22:15
4345▲2291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:24:23
1:24:23
4443▼142 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD1:26:57
1:26:57
4542▼3265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega1:27:31
1:27:31
4644▼2103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago1:27:58
1:27:58
4746▼172 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior1:34:36
1:34:36
4847▼1264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega1:39:32
1:39:32
4949-3 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 1:41:23
1:41:23
5051▲1124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1:49:45
1:49:45
5155▲4112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:54:56
1:54:56
5252-313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali1:58:14
1:58:14
5357▲4231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco1:58:39
1:58:39
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTime
11- Team Colpack BallanCT 64:15:19
24▲2 Uno-X Dare Development TeamCT3:24
3:24
32▼1 Zalf Euromobil FiorCT12:15
12:15
43▼1 Trinity Racing CT13:41
13:41
57▲2 Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21:59
21:59
65▼1 Swiss Racing AcademyCT26:08
26:08
712▲5 Development Team DSMCT30:18
30:18
88- Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB30:32
30:32
96▼3 SEG Racing AcademyCT35:28
35:28
1010- Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB37:57
37:57
1114▲3 Velo Club MendrisioCLUB40:43
40:43
1211▼1 Kometa U2343:53
43:53
139▼4 Equipe continentale Groupama-FDJCT49:35
49:35
1413▼1 Lotto - Soudal U23CLUB51:31
51:31
1515- General Store Essegibi F.lli CuriaCT1:13:45
1:13:45
1617▲1 Cycling Team Friuli ASDCT1:27:42
1:27:42
1719▲2 Biesse ArvediCLUB1:29:00
1:29:00
1821▲3 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB1:37:36
1:37:36
1916▼3 Rappres va Interregionale1:38:46
1:38:46
2026▲6 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB1:43:05
1:43:05
2120▼1 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB1:49:53
1:49:53
2223▲1 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT1:51:53
1:51:53
2318▼5 Aran Cucine VejusCLUB1:53:57
1:53:57
2425▲1 Beltrami TSA - Tre Colli CT1:57:25
1:57:25
2522▼3 Gallina Ecotek ColosioCLUB2:02:40
2:02:40
2624▼2 Holdsworth Zappi TeamCLUB2:04:15
2:04:15
2728▲1 Hagens Berman AxeonCT2:12:43
2:12:43
2827▼1 Team QhubekaCT2:16:26
2:16:26
2929- #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB2:23:24
2:23:24
3030- Mastromarco Sensi NibaliCLUB2:29:37
2:29:37
3132▲1 UC MonacoCLUB2:43:33
2:43:33
3231▼1 UC Trevigiani - Campana Imballaggi2:50:20
2:50:20
3333- Gazprom-Rusvelo U23CLUB3:49:36
3:49:36
3434- Work Service Marchiol VegaCT4:09:18
4:09:18
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    09 June 2021, 13:10
  • Avg. speed winner:
    34.44 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    119.4 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    341
  • Vert. meters:
    3529
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    5 km solo

Race profile