2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 8»Aprica Andalo(115.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
168+ 25:14:1434
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi752:58:30
28+ 24:24:54333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team320:26
0:26
350+ 24:57:45203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas110:40
0:40
49+ 24:25:28292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
0:40
519+ 24:29:59211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
0:40
67+ 24:24:14135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
0:40
744+ 24:54:15315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali,,
0:40
85+ 24:21:5262
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio0:46
0:46
925+ 24:37:54192
ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi0:49
0:49
1016+ 24:27:36193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:17
1:17
1139+ 24:50:0545
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:21
1:21
123+ 24:21:08154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM1:37
1:37
132+ 24:20:19332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team,,
1:37
144+ 24:21:131
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing ,,
1:37
151+0:0021
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan,,
1:37
1621+ 24:32:54215
WOOD HarrisonSEG Racing Academy
20SEG Racing Academy,,
1:37
1718+ 24:29:35104
GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago
22Velo Plus Racing Team Palazzago,,
1:37
1833+ 24:46:495
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 1:43
1:43
1957+ 25:02:28281
AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia1:44
1:44
2017+ 24:27:5775
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
1:44
216+ 24:22:0925
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan,,
1:44
2294+ 25:35:27175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team2:02
2:02
2351+ 24:57:4731
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi,,
2:02
2410+ 24:25:5254
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U23,,
2:02
2547+ 24:56:34122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
2:02
2612+ 24:26:35164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
2:02
2767+ 25:14:07143
HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA2:30
2:30
2815+ 24:27:27275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio2:46
2:46
2911+ 24:25:5374
TOLIO AlexZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior2:47
2:47
30107+ 25:43:19182
LOLLI MarcoAran Cucine Vejus
21Aran Cucine Vejus,,
2:47
3120+ 24:31:3883
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
2:47
3248+ 24:56:57205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas2:53
2:53
3322+ 24:35:04151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM3:34
3:34
3431+ 24:45:21183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus3:36
3:36
3585+ 25:29:3894
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team,,
3:36
3628+ 24:41:39101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago,,
3:36
3714+ 24:27:0415
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
3:36
3827+ 24:41:35142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
3:36
3924+ 24:37:34141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
3:36
4036+ 24:47:54344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale,,
3:36
4113+ 24:27:032
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing ,,
3:36
4254+ 25:00:18181
GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus
20Aran Cucine Vejus4:00
4:00
4369+ 25:14:15194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi4:33
4:33
4462+ 25:09:1423518UC Monaco4:53
4:53
45132+ 26:05:21301
CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
4:53
4643+ 24:53:24302
CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
4:53
4726+ 24:39:1455
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U23,,
4:53
4830+ 24:44:44334
KULSET MagnusUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team5:02
5:02
4961+ 25:07:59335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team6:00
6:00
5087+ 25:30:3443
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD6:09
6:09
5155+ 25:01:12346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale,,
6:09
52102+ 25:40:33125
PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 7:42
7:42
5323+ 24:37:12191
BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi7:48
7:48
54146+ 26:22:22231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco7:54
7:54
5563+ 25:09:3213
PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
7:54
5652+ 24:57:48165
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
7:54
5779+ 25:22:35213
HOOLE DaanSEG Racing Academy
22SEG Racing Academy,,
7:54
5846+ 24:55:32214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
7:54
59125+ 25:56:57233
MEHAGNOUL MarcUC Monaco
22UC Monaco,,
7:54
60104+ 25:41:52115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi7:57
7:57
6183+ 25:26:16254
STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U23,,
7:57
6241+ 24:50:58133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy9:16
9:16
6337+ 24:48:5771
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior9:49
9:49
6470+ 25:16:15153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM10:01
10:01
6529+ 24:42:00284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia10:37
10:37
6675+ 25:21:3512
VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23,,
10:37
6790+ 25:32:10304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro11:44
11:44
68109+ 25:44:1064
MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio,,
11:44
6953+ 24:57:5114
VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23,,
11:44
70103+ 25:41:0384
PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
11:44
7198+ 25:39:06294
RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
11:44
7286+ 25:30:25271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio,,
11:44
7365+ 25:11:33282
CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia
21General Store Essegibi F.lli Curia,,
11:44
7432+ 24:45:3922
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan,,
11:44
75108+ 25:44:09144
LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
11:44
7649+ 24:57:40123
PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
11:44
7738+ 24:49:40241
ANDRADE PedroHagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
11:44
7859+ 25:05:47155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM,,
11:44
7958+ 25:03:5961
GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio,,
11:44
80105+ 25:41:56272
BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio,,
11:44
8191+ 25:34:29283
MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia,,
11:44
8240+ 24:50:0865
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio,,
11:44
8366+ 25:13:1853
MARTIN AlexKometa U23
21Kometa U2315:49
15:49
84113+ 25:45:5795
SENS ConnorHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team16:09
16:09
8593+ 25:35:1691
AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team
22Holdsworth Zappi Team,,
16:09
8671+ 25:18:0223
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan,,
16:09
8772+ 25:18:3311
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23,,
16:09
8889+ 25:30:52132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy,,
16:09
89122+ 25:54:51295
ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:09
9056+ 25:01:41321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
16:09
9181+ 25:24:40161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
16:09
92119+ 25:53:06121
GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
16:09
93143+ 26:16:3885
PUPPIO AntonioTeam Qhubeka
22Team Qhubeka,,
16:09
94106+ 25:42:55324
GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
16:09
9580+ 25:24:36111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
16:09
9645+ 24:55:2373
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
16:09
97126+ 25:58:44134
MÜLLER RetoSwiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy,,
16:09
9882+ 25:25:07171
ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
21#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
99110+ 25:44:15172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
100116+ 25:49:204
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing ,,
16:09
10164+ 25:11:1993
HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team,,
16:09
102140+ 26:13:213
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing ,,
16:09
103124+ 25:56:21291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:09
10497+ 25:38:10212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy,,
16:09
10535+ 24:47:32131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy,,
16:09
106145+ 26:18:19325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
16:09
10792+ 25:35:07242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon,,
16:09
10874+ 25:20:52303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
16:09
109111+ 25:44:16174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
11099+ 25:39:53173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
11142+ 24:51:36204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
16:09
11277+ 25:21:4633
CARBONI MatteoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi,,
16:09
113131+ 26:03:3851
BENNASSAR JoanKometa U23
22Kometa U23,,
16:09
114114+ 25:47:02293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:09
115133+ 26:06:3472
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior,,
16:09
11678+ 25:22:21152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM,,
16:09
11796+ 25:36:00341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale17:34
17:34
118123+ 25:55:38345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale,,
17:34
119115+ 25:47:0644
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD,,
17:34
120135+ 26:07:49343
DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale,,
17:34
121127+ 26:01:11314
MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali,,
17:34
122117+ 25:50:19323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
17:34
12376+ 25:21:37322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
17:34
124128+ 26:01:51311
SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali,,
17:34
12588+ 25:30:39312
MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali,,
17:34
126100+ 25:39:5532
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi17:44
17:44
127134+ 26:06:4823221UC Monaco17:57
17:57
128118+ 25:51:5981
BONALDO KevinTeam Qhubeka
20Team Qhubeka19:17
19:17
129144+ 26:17:1382
COATI LucaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka,,
19:17
130129+ 26:02:37265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega,,
19:17
13195+ 25:35:3763
KNUDSEN OliverVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio,,
19:17
132136+ 26:08:13273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio,,
19:17
13360+ 25:07:55145
PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
19:17
134142+ 26:14:38264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega,,
19:17
13534+ 24:47:26201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
19:17
13684+ 25:27:47202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
19:17
137141+ 26:13:46262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega20:22
20:22
13873+ 25:20:1641
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD,,
20:22
139130+ 26:03:0842
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
20:22
140101+ 25:40:2892
GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team,,
20:22
141150+ 26:28:35223
KIRYEVICH ArturMinsk CC U23
20Minsk CC U2321:37
21:37
142112+ 25:44:2435
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi,,
21:37
143120+ 25:53:25195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
21:37
144149+ 26:27:11124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:37
145139+ 26:13:10263
DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega,,
21:37
146121+ 25:53:5123418UC Monaco,,
21:37
147138+ 26:08:58255
YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U23
20Gazprom-Rusvelo U2324:54
24:54
148148+ 26:26:38105
FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
24:54
149137+ 26:08:41103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
24:54
150147+ 26:24:33251
MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U23
21Gazprom-Rusvelo U23,,
24:54
151151+ 26:35:47224
MARCHUK DzianisMinsk CC U23
21Minsk CC U23,,
24:54
DNF313
VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali-
DNF331
CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team
23Uno-X Dare Development Team-
DNF112
CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi-
DNF113
COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi
22UC Trevigiani - Campana Imballaggi-
DNF243
GARRISON MichaelHagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan1 24:17:26..
22-332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team 24:20:19
24:20:19
..
33-154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM 24:21:08
24:21:08
..
44-1
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 24:21:13
24:21:13
..
56▲162
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio 24:21:52
24:21:52
..
65▼125
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan 24:22:09
24:22:09
..
710▲3135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy 24:24:14
24:24:14
..
813▲5333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team 24:24:54
24:24:54
..
915▲6292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali 24:25:28
24:25:28
..
1011▲154
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U23 24:25:52
24:25:52
..
117▼474
TOLIO AlexZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior 24:25:53
24:25:53
..
1212-164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ 24:26:35
24:26:35
..
139▼42
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 24:27:03
24:27:03
..
148▼615
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23 24:27:04
24:27:04
..
1514▼1275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio 24:27:27
24:27:27
..
1617▲1193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 24:27:36
24:27:36
..
1716▼175
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior 24:27:57
24:27:57
..
1818-104
GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago
22Velo Plus Racing Team Palazzago 24:29:35
24:29:35
..
1921▲2211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy 24:29:59
24:29:59
..
2020-83
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka 24:31:38
24:31:38
..
2123▲2215
WOOD HarrisonSEG Racing Academy
20SEG Racing Academy 24:32:54
24:32:54
..
2226▲4151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM 24:35:04
24:35:04
..
2322▼1191
BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 24:37:12
24:37:12
..
2428▲4141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 24:37:34
24:37:34
..
2531▲6192
ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 24:37:54
24:37:54
..
2629▲355
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U23 24:39:14
24:39:14
..
2733▲6142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 24:41:35
24:41:35
..
2834▲6101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago 24:41:39
24:41:39
..
2924▼5284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia 24:42:00
24:42:00
..
3038▲8334
KULSET MagnusUno-X Dare Development Team
20Uno-X Dare Development Team 24:44:44
24:44:44
..
3140▲9183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus 24:45:21
24:45:21
..
3227▼522
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan 24:45:39
24:45:39
..
3342▲95
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 24:46:49
24:46:49
..
3419▼15201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:47:26
24:47:26
..
3525▼10131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy 24:47:32
24:47:32
..
3641▲5344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale 24:47:54
24:47:54
..
3736▼171
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior 24:48:57
24:48:57
..
3832▼6241
ANDRADE PedroHagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon 24:49:40
24:49:40
..
3949▲1045
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD 24:50:05
24:50:05
..
4035▼565
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio 24:50:08
24:50:08
..
4139▼2133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy 24:50:58
24:50:58
..
4230▼12204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:51:36
24:51:36
..
4347▲4302
CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 24:53:24
24:53:24
..
4452▲8315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali 24:54:15
24:54:15
..
4537▼873
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior 24:55:23
24:55:23
..
4646-214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy 24:55:32
24:55:32
..
4755▲8122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 24:56:34
24:56:34
..
4854▲6205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:56:57
24:56:57
..
4944▼5123
PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 24:57:40
24:57:40
..
5060▲10203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:57:45
24:57:45
..
5158▲731
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi 24:57:47
24:57:47
..
5250▼2165
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ 24:57:48
24:57:48
..
5345▼814
VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23 24:57:51
24:57:51
..
5459▲5181
GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus
20Aran Cucine Vejus 25:00:18
25:00:18
..
5556▲1346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale 25:01:12
25:01:12
..
5643▼13321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:01:41
25:01:41
..
5764▲7281
AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia 25:02:28
25:02:28
..
5851▼761
GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio 25:03:59
25:03:59
..
5953▼6155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM 25:05:47
25:05:47
..
6048▼12145
PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 25:07:55
25:07:55
..
6167▲6335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team 25:07:59
25:07:59
..
6271▲923518UC Monaco 25:09:14
25:09:14
..
6365▲213
PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U23
20Lotto - Soudal U23 25:09:32
25:09:32
..
6457▼793
HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team 25:11:19
25:11:19
..
6562▼3282
CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia
21General Store Essegibi F.lli Curia 25:11:33
25:11:33
..
6661▼553
MARTIN AlexKometa U23
21Kometa U23 25:13:18
25:13:18
..
6782▲15143
HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 25:14:07
25:14:07
..
6884▲1634
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi 25:14:14
25:14:14
..
6980▲11194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 25:14:15
25:14:15
..
7075▲5153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM 25:16:15
25:16:15
..
7166▼523
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan 25:18:02
25:18:02
..
7268▼411
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U23 25:18:33
25:18:33
..
7363▼1041
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD 25:20:16
25:20:16
..
7472▼2303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 25:20:52
25:20:52
..
7581▲612
VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U23
21Lotto - Soudal U23 25:21:35
25:21:35
..
7670▼6322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:21:37
25:21:37
..
7773▼433
CARBONI MatteoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi 25:21:46
25:21:46
..
7874▼4152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM 25:22:21
25:22:21
..
7985▲6213
HOOLE DaanSEG Racing Academy
22SEG Racing Academy 25:22:35
25:22:35
..
8076▼4111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi 25:24:36
25:24:36
..
8178▼3161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ 25:24:40
25:24:40
..
8279▼3171
ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
21#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:25:07
25:25:07
..
8388▲5254
STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U23
22Gazprom-Rusvelo U23 25:26:16
25:26:16
..
8477▼7202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 25:27:47
25:27:47
..
85102▲1794
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team 25:29:38
25:29:38
..
8690▲4271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio 25:30:25
25:30:25
..
87100▲1343
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD 25:30:34
25:30:34
..
8883▼5312
MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali 25:30:39
25:30:39
..
8986▼3132
FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy 25:30:52
25:30:52
..
9094▲4304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 25:32:10
25:32:10
..
9197▲6283
MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia 25:34:29
25:34:29
..
9291▼1242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon 25:35:07
25:35:07
..
9392▼191
AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team
22Holdsworth Zappi Team 25:35:16
25:35:16
..
94121▲27175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:35:27
25:35:27
..
9587▼863
KNUDSEN OliverVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio 25:35:37
25:35:37
..
9689▼7341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale 25:36:00
25:36:00
..
9795▼2212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy 25:38:10
25:38:10
..
98105▲7294
RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:39:06
25:39:06
..
9999-173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:39:53
25:39:53
..
10096▼432
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi 25:39:55
25:39:55
..
10193▼892
GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team 25:40:28
25:40:28
..
102119▲17125
PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli 25:40:33
25:40:33
..
103108▲584
PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka
21Team Qhubeka 25:41:03
25:41:03
..
104122▲18115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi 25:41:52
25:41:52
..
105111▲6272
BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio 25:41:56
25:41:56
..
106104▼2324
GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:42:55
25:42:55
..
107127▲20182
LOLLI MarcoAran Cucine Vejus
21Aran Cucine Vejus 25:43:19
25:43:19
..
108115▲7144
LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 25:44:09
25:44:09
..
109116▲764
MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio 25:44:10
25:44:10
..
110106▼4172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:44:15
25:44:15
..
111107▼4174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:44:16
25:44:16
..
11298▼1435
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi 25:44:24
25:44:24
..
113110▼395
SENS ConnorHoldsworth Zappi Team
21Holdsworth Zappi Team 25:45:57
25:45:57
..
114112▼2293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:47:02
25:47:02
..
115109▼644
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD 25:47:06
25:47:06
..
116120▲44
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing 25:49:20
25:49:20
..
117118▲1323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:50:19
25:50:19
..
118117▼181
BONALDO KevinTeam Qhubeka
20Team Qhubeka 25:51:59
25:51:59
..
119123▲4121
GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli 25:53:06
25:53:06
..
120113▼7195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 25:53:25
25:53:25
..
121114▼723418UC Monaco 25:53:51
25:53:51
..
122125▲3295
ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali
23Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:54:51
25:54:51
..
123124▲1345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale 25:55:38
25:55:38
..
124126▲2291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:56:21
25:56:21
..
125138▲13233
MEHAGNOUL MarcUC Monaco
22UC Monaco 25:56:57
25:56:57
..
126128▲2134
MÜLLER RetoSwiss Racing Academy
23Swiss Racing Academy 25:58:44
25:58:44
..
127131▲4314
MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali
22Mastromarco Sensi Nibali 26:01:11
26:01:11
..
128134▲6311
SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali 26:01:51
26:01:51
..
129130▲1265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega 26:02:37
26:02:37
..
130129▼142
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD 26:03:08
26:03:08
..
131135▲451
BENNASSAR JoanKometa U23
22Kometa U23 26:03:38
26:03:38
..
132147▲15301
CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 26:05:21
26:05:21
..
133140▲772
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior 26:06:34
26:06:34
..
134136▲223221UC Monaco 26:06:48
26:06:48
..
135139▲4343
DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale 26:07:49
26:07:49
..
136137▲1273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio 26:08:13
26:08:13
..
137132▼5103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago 26:08:41
26:08:41
..
138133▼5255
YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U23
20Gazprom-Rusvelo U23 26:08:58
26:08:58
..
139141▲2263
DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega
23Work Service Marchiol Vega 26:13:10
26:13:10
..
140144▲43
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing 26:13:21
26:13:21
..
141142▲1262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega 26:13:46
26:13:46
..
142143▲1264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega 26:14:38
26:14:38
..
143148▲585
PUPPIO AntonioTeam Qhubeka
22Team Qhubeka 26:16:38
26:16:38
..
144145▲182
COATI LucaTeam Qhubeka
21Team Qhubeka 26:17:13
26:17:13
..
145150▲5325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 26:18:19
26:18:19
..
146156▲10231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco 26:22:22
26:22:22
..
147146▼1251
MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U23
21Gazprom-Rusvelo U23 26:24:33
26:24:33
..
148149▲1105
FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago
21Velo Plus Racing Team Palazzago 26:26:38
26:26:38
..
149151▲2124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 26:27:11
26:27:11
..
150152▲2223
KIRYEVICH ArturMinsk CC U23
20Minsk CC U23 26:28:35
26:28:35
..
151154▲3224
MARCHUK DzianisMinsk CC U23
21Minsk CC U23 26:35:47
26:35:47
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan88-
22-332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team54-
33-131
CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy
20Swiss Racing Academy50-
44-172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
55-22
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan43-
66-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan42-
77-41
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD37-
88-262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega35-
99-154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM33-
1038▲2834
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi28+25
1110▼132
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi25-
1227▲15333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team25+18
1311▼283
MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka
21Team Qhubeka25-
1412▼275
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior22-
1513▼25
TURNER BenTrinity Racing
22Trinity Racing 22-
1614▼2214
VAN TRICHT StanSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy21-
1715▼21
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 19-
1817▼12
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 14-
1918▼1151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM14-
2019▼1341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale14-
2120▼115
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2313-
2222-193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi13+1
2321▼2323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
2423▼1204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12-
25-203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12+12
2624▼2322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
2725▼211
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U2310-
2830▲262
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio8+3
2936▲7135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy8+5
30-292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali8+8
3126▼5175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
3228▼4133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy7-
33-211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy6+6
3429▼5242
DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon6-
3531▼471
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior5-
3632▼4303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
3733▼4161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
3834▼4284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia4-
39-315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali4+4
4035▼531
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi4-
4137▼4101
ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago
23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
4239▼335
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi3-
4340▼354
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U232-
44-192
ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi2+2
4541▼4164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ1-
4642▼4122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 1-
4743▼4273
BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio
23Gallina Ecotek Colosio1-
4844▼4325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-3-
4946▼3201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan57-
22-31
BELLERI MichaelBiesse Arvedi
22Biesse Arvedi55+15
34▲1154
VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM
21Development Team DSM37-
411▲762
HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio
22Velo Club Mendrisio35+14
55-1
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 35-
66-2
HEALY BenTrinity Racing
20Trinity Racing 33-
77-332
JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team31-
820▲12333
JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team
21Uno-X Dare Development Team27+13
922▲1365
SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio27+13
108▼272
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior26-
119▼2322
CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
1210▼2175
TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team
22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
1329▲1634
CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi
21Biesse Arvedi22+15
1412▼2193
IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
1513▼2303
RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
1614▼271
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior19-
1727▲10135
VOISARD YannisSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy17+7
1815▼3204
PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas17-
1916▼322
BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan
20Team Colpack Ballan16-
2017▼325
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan16-
2118▼343
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD16-
2219▼3133
MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy
22Swiss Racing Academy15-
2321▼2284
MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia
20General Store Essegibi F.lli Curia14-
2423▼1293
MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali
22Iseo Serrature - Rime - Carnovali14-
25-211
FRIGO MarcoSEG Racing Academy
21SEG Racing Academy13+13
26-315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali13+13
2724▼3153
MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM
20Development Team DSM12-
28-203
MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas11+11
29-61
GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio
21Velo Club Mendrisio11+11
3025▼523
GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan
22Team Colpack Ballan10-
3126▼5172
CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
32-292
EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali
21Iseo Serrature - Rime - Carnovali9+9
3328▼5321
BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8-
34-335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team8+8
3530▼544
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD7-
3631▼554
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U236-
37-164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ6+6
3832▼6275
PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio
21Gallina Ecotek Colosio5-
3933▼632
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi5-
4034▼6152
HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM
21Development Team DSM3-
4135▼6341
CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale3-
4236▼6323
FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
4337▼675
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior1-
4438▼6155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM1-
4539▼6262
BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega
22Work Service Marchiol Vega1-
4640▼6325
NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo
20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-4-
4742▼5201
CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-12-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-21
AYUSO JuanTeam Colpack Ballan
18Team Colpack Ballan 24:17:26..
22-1
GLOAG ThomasTrinity Racing
19Trinity Racing 3:47
3:47
..
33-25
VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan
19Team Colpack Ballan4:43
4:43
..
45▲154
PIGANZOLI DavideKometa U23
18Kometa U238:26
8:26
..
56▲1164
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ9:09
9:09
..
64▼215
VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U239:38
9:38
..
77-75
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior10:31
10:31
..
88-151
GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM
18Development Team DSM17:38
17:38
..
99-141
ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20:08
20:08
..
1010-55
TERCERO FernandoKometa U23
19Kometa U2321:48
21:48
..
1111-142
GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA
20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA24:09
24:09
..
1213▲1183
MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus27:55
27:55
..
1314▲1344
GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale30:28
30:28
..
1415▲145
SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD32:39
32:39
..
1516▲1315
NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali
20Mastromarco Sensi Nibali36:49
36:49
..
1612▼473
RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior37:57
37:57
..
1719▲2122
MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 39:08
39:08
..
1818-205
ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas39:31
39:31
..
1920▲1346
GUERRA AndreaRappres va Interregionale
19Rappres va Interregionale43:46
43:46
..
2017▼3155
WILKSCH HannesDevelopment Team DSM
19Development Team DSM48:21
48:21
..
2122▲1335
SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team
19Uno-X Dare Development Team50:33
50:33
..
2224▲223518UC Monaco51:48
51:48
..
2328▲5194
ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi56:49
56:49
..
2423▼111
DE LIE ArnaudLotto - Soudal U23
19Lotto - Soudal U231:01:07
1:01:07
..
2521▼441
BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD1:02:50
1:02:50
..
2625▼1111
BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi
18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:07:10
1:07:10
..
2727-161
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ1:07:14
1:07:14
..
2826▼2202
GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas
20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:10:21
1:10:21
..
2935▲694
KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team
20Holdsworth Zappi Team1:12:12
1:12:12
..
3029▼1271
CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio
19Gallina Ecotek Colosio1:12:59
1:12:59
..
3130▼1304
RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro
20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:14:44
1:14:44
..
3231▼1212
CHROMY KyleSEG Racing Academy
19SEG Racing Academy1:20:44
1:20:44
..
3334▲1173
DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:22:27
1:22:27
..
3432▼232
BONELLI AlessioBiesse Arvedi
19Biesse Arvedi1:22:29
1:22:29
..
3541▲6115
PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi
19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:24:26
1:24:26
..
3637▲1174
GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team
20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:26:50
1:26:50
..
3733▼435
SERRANO JavierBiesse Arvedi
20Biesse Arvedi1:26:58
1:26:58
..
3840▲24
REES OliverTrinity Racing
20Trinity Racing 1:31:54
1:31:54
..
3938▼1195
RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi
20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:35:59
1:35:59
..
4039▼123418UC Monaco1:36:25
1:36:25
..
4142▲1345
DRAGHI GuidoRappres va Interregionale
20Rappres va Interregionale1:38:12
1:38:12
..
4243▲1291
BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali
18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:38:55
1:38:55
..
4345▲2265
ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega1:45:11
1:45:11
..
4444-42
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD1:45:42
1:45:42
..
4547▲272
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior1:49:08
1:49:08
..
4646-103
D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago
19Velo Plus Racing Team Palazzago1:51:15
1:51:15
..
4749▲23
LAMPERTI LukeTrinity Racing
18Trinity Racing 1:55:55
1:55:55
..
4848-264
PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega
18Work Service Marchiol Vega1:57:12
1:57:12
..
4953▲4231
SANCHEZ PabloUC Monaco
18UC Monaco2:04:56
2:04:56
..
5050-124
PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli 2:09:45
2:09:45
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
12▲1 Uno-X Dare Development TeamCT 73:21:18..
21▼1 Team Colpack BallanCT4:36
4:36
..
34▲1 Trinity Racing CT10:08
10:08
..
43▼1 Zalf Euromobil FiorCT16:06
16:06
..
55- Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi18:09
18:09
..
67▲1 Development Team DSMCT35:01
35:01
..
79▲2 SEG Racing AcademyCT35:10
35:10
..
810▲2 Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB37:10
37:10
..
98▼1 Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB39:45
39:45
..
106▼4 Swiss Racing AcademyCT41:44
41:44
..
1111- Velo Club MendrisioCLUB54:28
54:28
..
1212- Kometa U2356:08
56:08
..
1314▲1 Lotto - Soudal U23CLUB1:03:09
1:03:09
..
1413▼1 Equipe continentale Groupama-FDJCT1:05:11
1:05:11
..
1515- General Store Essegibi F.lli CuriaCT1:27:21
1:27:21
..
1617▲1 Biesse ArvediCLUB1:36:42
1:36:42
..
1716▼1 Cycling Team Friuli ASDCT1:42:17
1:42:17
..
1823▲5 Aran Cucine VejusCLUB1:53:51
1:53:51
..
1920▲1 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB1:54:06
1:54:06
..
2019▼1 Rappres va Interregionale1:55:36
1:55:36
..
2118▼3 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB1:57:14
1:57:14
..
2224▲2 Beltrami TSA - Tre Colli CT2:08:24
2:08:24
..
2322▼1 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT2:09:57
2:09:57
..
2425▲1 Gallina Ecotek ColosioCLUB2:18:25
2:18:25
..
2521▼4 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB2:28:01
2:28:01
..
2626- Holdsworth Zappi TeamCLUB2:29:40
2:29:40
..
2728▲1 Team QhubekaCT2:36:37
2:36:37
..
2829▲1 #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB2:47:35
2:47:35
..
2931▲2 UC MonacoCLUB2:53:45
2:53:45
..
3030- Mastromarco Sensi NibaliCLUB2:54:56
2:54:56
..
3133▲2 Gazprom-Rusvelo U23CLUB4:36:52
4:36:52
..
3234▲2 Work Service Marchiol VegaCT4:57:45
4:57:45
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    10 June 2021, 13:00
  • Avg. speed winner:
    38.824 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    115.5 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    168
  • Vert. meters:
    2619
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    7 km solo

Race profile