2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 8»Aprica Andalo(115.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
168+ 25:14:1434 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi752:58:30
28+ 24:24:54333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team320:26
0:26
350+ 24:57:45203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas110:40
0:40
49+ 24:25:28292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
0:40
519+ 24:29:59211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
0:40
67+ 24:24:14135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
0:40
744+ 24:54:15315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
0:40
85+ 24:21:5262 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio0:46
0:46
925+ 24:37:54192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi0:49
0:49
1016+ 24:27:36193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:17
1:17
1139+ 24:50:0545 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD1:21
1:21
123+ 24:21:08154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM1:37
1:37
132+ 24:20:19332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team,,
1:37
144+ 24:21:131 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing ,,
1:37
151+0:0021 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan,,
1:37
1621+ 24:32:54215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy,,
1:37
1718+ 24:29:35104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago,,
1:37
1833+ 24:46:495 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 1:43
1:43
1957+ 25:02:28281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia1:44
1:44
2017+ 24:27:5775 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
1:44
216+ 24:22:0925 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan,,
1:44
2294+ 25:35:27175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team2:02
2:02
2351+ 24:57:4731 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi,,
2:02
2410+ 24:25:5254 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U23,,
2:02
2547+ 24:56:34122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
2:02
2612+ 24:26:35164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
2:02
2767+ 25:14:07143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA2:30
2:30
2815+ 24:27:27275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio2:46
2:46
2911+ 24:25:5374 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior2:47
2:47
30107+ 25:43:19182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus,,
2:47
3120+ 24:31:3883 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
2:47
3248+ 24:56:57205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas2:53
2:53
3322+ 24:35:04151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM3:34
3:34
3431+ 24:45:21183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus3:36
3:36
3585+ 25:29:3894 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
3:36
3628+ 24:41:39101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago,,
3:36
3714+ 24:27:0415 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23,,
3:36
3827+ 24:41:35142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
3:36
3924+ 24:37:34141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
3:36
4036+ 24:47:54344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
3:36
4113+ 24:27:032 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
3:36
4254+ 25:00:18181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus4:00
4:00
4369+ 25:14:15194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi4:33
4:33
4462+ 25:09:14235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco4:53
4:53
45132+ 26:05:21301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
4:53
4643+ 24:53:24302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
4:53
4726+ 24:39:1455 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U23,,
4:53
4830+ 24:44:44334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team5:02
5:02
4961+ 25:07:59335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team6:00
6:00
5087+ 25:30:3443 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD6:09
6:09
5155+ 25:01:12346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale,,
6:09
52102+ 25:40:33125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 7:42
7:42
5323+ 24:37:12191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi7:48
7:48
54146+ 26:22:22231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco7:54
7:54
5563+ 25:09:3213 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
7:54
5652+ 24:57:48165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
7:54
5779+ 25:22:35213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy,,
7:54
5846+ 24:55:32214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
7:54
59125+ 25:56:57233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco,,
7:54
60104+ 25:41:52115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi7:57
7:57
6183+ 25:26:16254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U23,,
7:57
6241+ 24:50:58133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy9:16
9:16
6337+ 24:48:5771 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior9:49
9:49
6470+ 25:16:15153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM10:01
10:01
6529+ 24:42:00284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia10:37
10:37
6675+ 25:21:3512 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U23,,
10:37
6790+ 25:32:10304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro11:44
11:44
68109+ 25:44:1064 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio,,
11:44
6953+ 24:57:5114 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
11:44
70103+ 25:41:0384 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
11:44
7198+ 25:39:06294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
11:44
7286+ 25:30:25271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio,,
11:44
7365+ 25:11:33282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
11:44
7432+ 24:45:3922 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan,,
11:44
75108+ 25:44:09144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
11:44
7649+ 24:57:40123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
11:44
7738+ 24:49:40241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon,,
11:44
7859+ 25:05:47155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM,,
11:44
7958+ 25:03:5961 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
11:44
80105+ 25:41:56272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
11:44
8191+ 25:34:29283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
11:44
8240+ 24:50:0865 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
11:44
8366+ 25:13:1853 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U2315:49
15:49
84113+ 25:45:5795 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team16:09
16:09
8593+ 25:35:1691 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team,,
16:09
8671+ 25:18:0223 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan,,
16:09
8772+ 25:18:3311 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23,,
16:09
8889+ 25:30:52132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
16:09
89122+ 25:54:51295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:09
9056+ 25:01:41321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
16:09
9181+ 25:24:40161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
16:09
92119+ 25:53:06121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli ,,
16:09
93143+ 26:16:3885 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka,,
16:09
94106+ 25:42:55324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
16:09
9580+ 25:24:36111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
16:09
9645+ 24:55:2373 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
16:09
97126+ 25:58:44134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy,,
16:09
9882+ 25:25:07171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
99110+ 25:44:15172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
100116+ 25:49:204 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
16:09
10164+ 25:11:1993 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team,,
16:09
102140+ 26:13:213 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing ,,
16:09
103124+ 25:56:21291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:09
10497+ 25:38:10212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy,,
16:09
10535+ 24:47:32131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy,,
16:09
106145+ 26:18:19325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
16:09
10792+ 25:35:07242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon,,
16:09
10874+ 25:20:52303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
16:09
109111+ 25:44:16174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
11099+ 25:39:53173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
16:09
11142+ 24:51:36204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
16:09
11277+ 25:21:4633 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
16:09
113131+ 26:03:3851 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U23,,
16:09
114114+ 25:47:02293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
16:09
115133+ 26:06:3472 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior,,
16:09
11678+ 25:22:21152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM,,
16:09
11796+ 25:36:00341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale17:34
17:34
118123+ 25:55:38345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
17:34
119115+ 25:47:0644 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD,,
17:34
120135+ 26:07:49343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
17:34
121127+ 26:01:11314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
17:34
122117+ 25:50:19323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
17:34
12376+ 25:21:37322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
17:34
124128+ 26:01:51311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
17:34
12588+ 25:30:39312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
17:34
126100+ 25:39:5532 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi17:44
17:44
127134+ 26:06:48232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco17:57
17:57
128118+ 25:51:5981 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka19:17
19:17
129144+ 26:17:1382 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
19:17
130129+ 26:02:37265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega,,
19:17
13195+ 25:35:3763 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
19:17
132136+ 26:08:13273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio,,
19:17
13360+ 25:07:55145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
19:17
134142+ 26:14:38264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega,,
19:17
13534+ 24:47:26201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
19:17
13684+ 25:27:47202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
19:17
137141+ 26:13:46262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega20:22
20:22
13873+ 25:20:1641 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD,,
20:22
139130+ 26:03:0842 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD,,
20:22
140101+ 25:40:2892 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
20:22
141150+ 26:28:35223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U2321:37
21:37
142112+ 25:44:2435 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi,,
21:37
143120+ 25:53:25195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
21:37
144149+ 26:27:11124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
21:37
145139+ 26:13:10263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega,,
21:37
146121+ 25:53:51234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco,,
21:37
147138+ 26:08:58255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U2324:54
24:54
148148+ 26:26:38105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago,,
24:54
149137+ 26:08:41103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
24:54
150147+ 26:24:33251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U23,,
24:54
151151+ 26:35:47224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U23,,
24:54
DNF243 GARRISON MichaelHagens Berman Axeon19Hagens Berman Axeon-
DNF313 VENTURINI AlessandroMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali-
DNF331 CHARMIG AnthonUno-X Dare Development Team23Uno-X Dare Development Team-
DNF112 CASSOL DanielUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi-
DNF113 COLNAGHI LucaUC Trevigiani - Campana Imballaggi22UC Trevigiani - Campana Imballaggi-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan1 24:17:26..
22-332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team 24:20:19
24:20:19
..
33-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM 24:21:08
24:21:08
..
44-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 24:21:13
24:21:13
..
56▲162 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio 24:21:52
24:21:52
..
65▼125 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan 24:22:09
24:22:09
..
710▲3135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy 24:24:14
24:24:14
..
813▲5333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team 24:24:54
24:24:54
..
915▲6292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali 24:25:28
24:25:28
..
1011▲154 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U23 24:25:52
24:25:52
..
117▼474 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior 24:25:53
24:25:53
..
1212-164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ 24:26:35
24:26:35
..
139▼42 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 24:27:03
24:27:03
..
148▼615 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23 24:27:04
24:27:04
..
1514▼1275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio 24:27:27
24:27:27
..
1617▲1193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 24:27:36
24:27:36
..
1716▼175 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior 24:27:57
24:27:57
..
1818-104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago 24:29:35
24:29:35
..
1921▲2211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy 24:29:59
24:29:59
..
2020-83 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka 24:31:38
24:31:38
..
2123▲2215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy 24:32:54
24:32:54
..
2226▲4151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM 24:35:04
24:35:04
..
2322▼1191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 24:37:12
24:37:12
..
2428▲4141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 24:37:34
24:37:34
..
2531▲6192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 24:37:54
24:37:54
..
2629▲355 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U23 24:39:14
24:39:14
..
2733▲6142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 24:41:35
24:41:35
..
2834▲6101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago 24:41:39
24:41:39
..
2924▼5284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia 24:42:00
24:42:00
..
3038▲8334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team 24:44:44
24:44:44
..
3140▲9183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus 24:45:21
24:45:21
..
3227▼522 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan 24:45:39
24:45:39
..
3342▲95 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 24:46:49
24:46:49
..
3419▼15201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:47:26
24:47:26
..
3525▼10131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy 24:47:32
24:47:32
..
3641▲5344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale 24:47:54
24:47:54
..
3736▼171 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior 24:48:57
24:48:57
..
3832▼6241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon 24:49:40
24:49:40
..
3949▲1045 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD 24:50:05
24:50:05
..
4035▼565 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio 24:50:08
24:50:08
..
4139▼2133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy 24:50:58
24:50:58
..
4230▼12204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:51:36
24:51:36
..
4347▲4302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 24:53:24
24:53:24
..
4452▲8315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali 24:54:15
24:54:15
..
4537▼873 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior 24:55:23
24:55:23
..
4646-214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy 24:55:32
24:55:32
..
4755▲8122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 24:56:34
24:56:34
..
4854▲6205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:56:57
24:56:57
..
4944▼5123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 24:57:40
24:57:40
..
5060▲10203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 24:57:45
24:57:45
..
5158▲731 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi 24:57:47
24:57:47
..
5250▼2165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ 24:57:48
24:57:48
..
5345▼814 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23 24:57:51
24:57:51
..
5459▲5181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus 25:00:18
25:00:18
..
5556▲1346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale 25:01:12
25:01:12
..
5643▼13321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:01:41
25:01:41
..
5764▲7281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia 25:02:28
25:02:28
..
5851▼761 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio 25:03:59
25:03:59
..
5953▼6155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM 25:05:47
25:05:47
..
6048▼12145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 25:07:55
25:07:55
..
6167▲6335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team 25:07:59
25:07:59
..
6271▲9235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco 25:09:14
25:09:14
..
6365▲213 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23 25:09:32
25:09:32
..
6457▼793 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team 25:11:19
25:11:19
..
6562▼3282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia 25:11:33
25:11:33
..
6661▼553 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U23 25:13:18
25:13:18
..
6782▲15143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 25:14:07
25:14:07
..
6884▲1634 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi 25:14:14
25:14:14
..
6980▲11194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 25:14:15
25:14:15
..
7075▲5153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM 25:16:15
25:16:15
..
7166▼523 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan 25:18:02
25:18:02
..
7268▼411 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23 25:18:33
25:18:33
..
7363▼1041 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD 25:20:16
25:20:16
..
7472▼2303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 25:20:52
25:20:52
..
7581▲612 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U23 25:21:35
25:21:35
..
7670▼6322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:21:37
25:21:37
..
7773▼433 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi 25:21:46
25:21:46
..
7874▼4152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM 25:22:21
25:22:21
..
7985▲6213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy 25:22:35
25:22:35
..
8076▼4111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi 25:24:36
25:24:36
..
8178▼3161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ 25:24:40
25:24:40
..
8279▼3171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:25:07
25:25:07
..
8388▲5254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U23 25:26:16
25:26:16
..
8477▼7202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas 25:27:47
25:27:47
..
85102▲1794 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team 25:29:38
25:29:38
..
8690▲4271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio 25:30:25
25:30:25
..
87100▲1343 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD 25:30:34
25:30:34
..
8883▼5312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali 25:30:39
25:30:39
..
8986▼3132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy 25:30:52
25:30:52
..
9094▲4304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 25:32:10
25:32:10
..
9197▲6283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia 25:34:29
25:34:29
..
9291▼1242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon 25:35:07
25:35:07
..
9392▼191 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team 25:35:16
25:35:16
..
94121▲27175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:35:27
25:35:27
..
9587▼863 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio 25:35:37
25:35:37
..
9689▼7341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale 25:36:00
25:36:00
..
9795▼2212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy 25:38:10
25:38:10
..
98105▲7294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:39:06
25:39:06
..
9999-173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:39:53
25:39:53
..
10096▼432 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi 25:39:55
25:39:55
..
10193▼892 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team 25:40:28
25:40:28
..
102119▲17125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 25:40:33
25:40:33
..
103108▲584 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka 25:41:03
25:41:03
..
104122▲18115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi 25:41:52
25:41:52
..
105111▲6272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio 25:41:56
25:41:56
..
106104▼2324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:42:55
25:42:55
..
107127▲20182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus 25:43:19
25:43:19
..
108115▲7144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA 25:44:09
25:44:09
..
109116▲764 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio 25:44:10
25:44:10
..
110106▼4172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:44:15
25:44:15
..
111107▼4174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team 25:44:16
25:44:16
..
11298▼1435 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi 25:44:24
25:44:24
..
113110▼395 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team 25:45:57
25:45:57
..
114112▼2293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:47:02
25:47:02
..
115109▼644 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD 25:47:06
25:47:06
..
116120▲44 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 25:49:20
25:49:20
..
117118▲1323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 25:50:19
25:50:19
..
118117▼181 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka 25:51:59
25:51:59
..
119123▲4121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli 25:53:06
25:53:06
..
120113▼7195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi 25:53:25
25:53:25
..
121114▼7234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco 25:53:51
25:53:51
..
122125▲3295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:54:51
25:54:51
..
123124▲1345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale 25:55:38
25:55:38
..
124126▲2291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali 25:56:21
25:56:21
..
125138▲13233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco 25:56:57
25:56:57
..
126128▲2134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy 25:58:44
25:58:44
..
127131▲4314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali 26:01:11
26:01:11
..
128134▲6311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali 26:01:51
26:01:51
..
129130▲1265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega 26:02:37
26:02:37
..
130129▼142 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD 26:03:08
26:03:08
..
131135▲451 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U23 26:03:38
26:03:38
..
132147▲15301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro 26:05:21
26:05:21
..
133140▲772 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior 26:06:34
26:06:34
..
134136▲2232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco 26:06:48
26:06:48
..
135139▲4343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale 26:07:49
26:07:49
..
136137▲1273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio 26:08:13
26:08:13
..
137132▼5103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago 26:08:41
26:08:41
..
138133▼5255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U23 26:08:58
26:08:58
..
139141▲2263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega 26:13:10
26:13:10
..
140144▲43 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 26:13:21
26:13:21
..
141142▲1262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega 26:13:46
26:13:46
..
142143▲1264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega 26:14:38
26:14:38
..
143148▲585 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka 26:16:38
26:16:38
..
144145▲182 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka 26:17:13
26:17:13
..
145150▲5325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo 26:18:19
26:18:19
..
146156▲10231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco 26:22:22
26:22:22
..
147146▼1251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U23 26:24:33
26:24:33
..
148149▲1105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago 26:26:38
26:26:38
..
149151▲2124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 26:27:11
26:27:11
..
150152▲2223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U23 26:28:35
26:28:35
..
151154▲3224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U23 26:35:47
26:35:47
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan88-
22-332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team54-
33-131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy50-
44-172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
55-22 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan43-
66-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan42-
77-41 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD37-
88-262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega35-
99-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM33-
1038▲2834 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi28+25
1110▼132 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi25-
1227▲15333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team25+18
1311▼283 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka25-
1412▼275 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior22-
1513▼25 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 22-
1614▼2214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy21-
1715▼21 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 19-
1817▼12 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 14-
1918▼1151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM14-
2019▼1341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale14-
2120▼115 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2313-
2222-193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi13+1
2321▼2323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
2423▼1204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12-
25-203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12+12
2624▼2322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
2725▼211 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2310-
2830▲262 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio8+3
2936▲7135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy8+5
30-292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali8+8
3126▼5175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
3228▼4133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy7-
33-211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy6+6
3429▼5242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon6-
3531▼471 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior5-
3632▼4303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
3733▼4161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
3834▼4284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia4-
39-315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali4+4
4035▼531 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi4-
4137▼4101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
4239▼335 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi3-
4340▼354 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U232-
44-192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi2+2
4541▼4164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ1-
4642▼4122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 1-
4743▼4273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio1-
4844▼4325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-3-
4946▼3201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-20-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan57-
22-31 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi55+15
34▲1154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM37-
411▲762 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio35+14
55-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 35-
66-2 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 33-
77-332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team31-
820▲12333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team27+13
922▲1365 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio27+13
108▼272 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior26-
119▼2322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
1210▼2175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
1329▲1634 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi22+15
1412▼2193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
1513▼2303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
1614▼271 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior19-
1727▲10135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy17+7
1815▼3204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas17-
1916▼322 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan16-
2017▼325 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan16-
2118▼343 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD16-
2219▼3133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy15-
2321▼2284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia14-
2423▼1293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali14-
25-211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy13+13
26-315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali13+13
2724▼3153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM12-
28-203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas11+11
29-61 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio11+11
3025▼523 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan10-
3126▼5172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
32-292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali9+9
3328▼5321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8-
34-335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team8+8
3530▼544 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD7-
3631▼554 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U236-
37-164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ6+6
3832▼6275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio5-
3933▼632 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi5-
4034▼6152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM3-
4135▼6341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale3-
4236▼6323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
4337▼675 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior1-
4438▼6155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM1-
4539▼6262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega1-
4640▼6325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-4-
4742▼5201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-12-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTime
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan 24:17:26
22-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 3:47
3:47
33-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan4:43
4:43
45▲154 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U238:26
8:26
56▲1164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ9:09
9:09
64▼215 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U239:38
9:38
77-75 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior10:31
10:31
88-151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM17:38
17:38
99-141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20:08
20:08
1010-55 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U2321:48
21:48
1111-142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA24:09
24:09
1213▲1183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus27:55
27:55
1314▲1344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale30:28
30:28
1415▲145 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD32:39
32:39
1516▲1315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali36:49
36:49
1612▼473 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior37:57
37:57
1719▲2122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 39:08
39:08
1818-205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas39:31
39:31
1920▲1346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale43:46
43:46
2017▼3155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM48:21
48:21
2122▲1335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team50:33
50:33
2224▲2235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco51:48
51:48
2328▲5194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi56:49
56:49
2423▼111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U231:01:07
1:01:07
2521▼441 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD1:02:50
1:02:50
2625▼1111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:07:10
1:07:10
2727-161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ1:07:14
1:07:14
2826▼2202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:10:21
1:10:21
2935▲694 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team1:12:12
1:12:12
3029▼1271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio1:12:59
1:12:59
3130▼1304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:14:44
1:14:44
3231▼1212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy1:20:44
1:20:44
3334▲1173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:22:27
1:22:27
3432▼232 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi1:22:29
1:22:29
3541▲6115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:24:26
1:24:26
3637▲1174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:26:50
1:26:50
3733▼435 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi1:26:58
1:26:58
3840▲24 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 1:31:54
1:31:54
3938▼1195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:35:59
1:35:59
4039▼1234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco1:36:25
1:36:25
4142▲1345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:38:12
1:38:12
4243▲1291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:38:55
1:38:55
4345▲2265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega1:45:11
1:45:11
4444-42 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD1:45:42
1:45:42
4547▲272 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior1:49:08
1:49:08
4646-103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago1:51:15
1:51:15
4749▲23 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 1:55:55
1:55:55
4848-264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega1:57:12
1:57:12
4953▲4231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco2:04:56
2:04:56
5050-124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 2:09:45
2:09:45
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTime
12▲1 Uno-X Dare Development TeamCT 73:21:18
21▼1 Team Colpack BallanCT4:36
4:36
34▲1 Trinity Racing CT10:08
10:08
43▼1 Zalf Euromobil FiorCT16:06
16:06
55- Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi18:09
18:09
67▲1 Development Team DSMCT35:01
35:01
79▲2 SEG Racing AcademyCT35:10
35:10
810▲2 Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB37:10
37:10
98▼1 Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB39:45
39:45
106▼4 Swiss Racing AcademyCT41:44
41:44
1111- Velo Club MendrisioCLUB54:28
54:28
1212- Kometa U2356:08
56:08
1314▲1 Lotto - Soudal U23CLUB1:03:09
1:03:09
1413▼1 Equipe continentale Groupama-FDJCT1:05:11
1:05:11
1515- General Store Essegibi F.lli CuriaCT1:27:21
1:27:21
1617▲1 Biesse ArvediCLUB1:36:42
1:36:42
1716▼1 Cycling Team Friuli ASDCT1:42:17
1:42:17
1823▲5 Aran Cucine VejusCLUB1:53:51
1:53:51
1920▲1 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB1:54:06
1:54:06
2019▼1 Rappres va Interregionale1:55:36
1:55:36
2118▼3 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB1:57:14
1:57:14
2224▲2 Beltrami TSA - Tre Colli CT2:08:24
2:08:24
2322▼1 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT2:09:57
2:09:57
2425▲1 Gallina Ecotek ColosioCLUB2:18:25
2:18:25
2521▼4 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB2:28:01
2:28:01
2626- Holdsworth Zappi TeamCLUB2:29:40
2:29:40
2728▲1 Team QhubekaCT2:36:37
2:36:37
2829▲1 #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB2:47:35
2:47:35
2931▲2 UC MonacoCLUB2:53:45
2:53:45
3030- Mastromarco Sensi NibaliCLUB2:54:56
2:54:56
3133▲2 Gazprom-Rusvelo U23CLUB4:36:52
4:36:52
3234▲2 Work Service Marchiol VegaCT4:57:45
4:57:45
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    10 June 2021, 13:00
  • Avg. speed winner:
    38.824 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    115.5 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    168
  • Vert. meters:
    2619
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:
    7 km solo

Race profile