2020
«
»
2021»

Giro Ciclistico d'Italia

(2.2)
2021»Stage 9»CavaleseNevegal(167.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
17+6:42135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy754:15:44
21+0:0021 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan320:02
0:02
32+2:55332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team11,,
0:02
43+3:49154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM0:05
0:05
530+32:5145 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD0:08
0:08
64+4:011 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 0:10
0:10
712+10:4575 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior,,
0:10
89+8:16292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
0:10
910+8:4054 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U23,,
0:10
1032+39:22122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
0:10
1126+28:09183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus,,
0:10
125+4:4062 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
0:10
1311+8:4174 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior,,
0:10
148+7:53333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team0:21
0:21
1529+30:33131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy0:23
0:23
166+5:2325 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan0:36
0:36
1721+18:30151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM0:48
0:48
1813+10:53275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
0:48
1914+11:04193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi0:50
0:50
2024+26:03284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia1:25
1:25
2119+16:57215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy,,
1:25
2233+39:3973 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior1:38
1:38
2318+15:5683 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka1:40
1:40
2422+21:40191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:50
1:50
2515+11:372 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 1:56
1:56
2616+11:3915 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U231:57
1:57
2781+1:31:4144 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD,,
1:57
2823+22:09141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
1:57
2935+42:29123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 2:11
2:11
3020+18:04211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy5:27
5:27
3134+42:20315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
5:27
3231+32:52334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team5:30
5:30
3360+1:13:03111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi5:49
5:49
3483+1:32:3764 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio,,
5:49
3595+1:45:24233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco,,
5:49
3679+1:28:5592 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
5:49
3728+30:06101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago,,
5:49
3817+15:02164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
5:49
3925+26:21192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
5:49
4044+56:22145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
5:49
4165+1:15:03254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U236:09
6:09
4247+1:03:42194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi6:49
6:49
4349+1:04:21143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA7:36
7:36
4427+29:5855 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U238:06
8:06
4555+1:07:51153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM8:59
8:59
4669+1:18:20213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy13:07
13:07
4741+53:33165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
13:07
4875+1:26:1943 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD,,
13:07
4940+51:17214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy,,
13:07
5091+1:38:40324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
13:07
5171+1:20:52171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
13:07
5274+1:25:2394 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team,,
13:07
5352+1:05:1713 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
13:07
5462+1:13:4723 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan,,
13:07
5568+1:17:3133 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
13:07
5637+45:5365 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
13:07
57118+2:03:08301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro15:09
15:09
5838+47:085 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 17:41
17:41
59110+1:55:56121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli 20:12
20:12
60115+1:59:11291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
20:12
6164+1:14:23282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia,,
20:12
6289+1:37:19283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
20:12
6339+48:2922 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan,,
20:12
6450+1:04:31321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
20:12
6577+1:27:30161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
20:12
6694+1:44:46272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio,,
20:12
6748+1:04:02346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale,,
20:12
6899+1:48:4795 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team,,
20:12
6984+1:33:46271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio20:43
20:43
70130+2:19:383 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 23:39
23:39
71109+1:55:374 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing ,,
23:39
7288+1:37:09132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
23:39
7397+1:46:10173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
23:39
74125+2:14:58103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago,,
23:39
7598+1:48:1484 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka24:33
24:33
7643+56:0871 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior,,
24:33
77136+2:23:4985 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka,,
24:33
78104+1:50:30182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus,,
24:33
79100+1:49:03115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi,,
24:33
80122+2:08:22314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
24:33
8190+1:37:50312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali,,
24:33
82117+2:02:49345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
24:33
8393+1:42:38175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
24:33
8457+1:11:1061 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio,,
24:33
8566+1:15:10335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team,,
24:33
8680+1:29:32152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM,,
24:33
87138+2:27:44262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega31:20
31:20
88120+2:05:5781 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka,,
31:20
89143+2:41:09124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli ,,
31:20
90103+1:49:3563 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio,,
31:20
91107+1:54:31125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli ,,
31:20
9286+1:35:3312 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U23,,
31:20
9359+1:11:4914 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U23,,
31:20
94135+2:22:56255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U23,,
31:20
95133+2:21:47343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
31:20
96128+2:17:0642 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD,,
31:20
9792+1:41:45202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
31:20
9870+1:19:45155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM,,
31:20
99145+2:49:45224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U23,,
31:20
100106+1:52:08212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy,,
31:20
10158+1:11:43203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
31:20
10236+43:33104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago,,
31:20
10345+1:01:52344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale,,
31:20
104102+1:49:1491 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team,,
31:20
105140+2:31:1182 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka,,
31:20
10654+1:07:22302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
31:20
107112+1:58:13172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
31:20
10887+1:35:35322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo,,
31:20
10956+1:10:55205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
31:20
110124+2:12:42134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy,,
31:20
111113+1:58:14174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team,,
31:20
11296+1:46:08304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
31:20
113141+2:36:20231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco,,
31:20
11453+1:05:34204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas,,
31:20
115144+2:42:33223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U23,,
31:20
116114+1:58:2235 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi,,
31:20
117142+2:38:31251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U23,,
31:20
11872+1:23:12235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco,,
31:20
11982+1:32:3111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U23,,
31:20
120126+2:15:49311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali,,
31:20
12173+1:25:1793 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team,,
31:20
122111+1:58:07144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
31:20
12367+1:16:26281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia,,
31:20
12442+55:33142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA,,
31:20
125131+2:20:46232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco,,
31:20
12685+1:34:50303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro,,
31:20
127134+2:22:11273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio,,
31:20
128123+2:08:49295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
31:20
129116+2:01:00293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali,,
31:20
130101+1:49:05242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon,,
31:20
13176+1:27:1653 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U23,,
31:20
13246+1:03:38241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon,,
31:20
13363+1:14:16181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus,,
31:20
134121+2:07:23195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi,,
31:20
13578+1:28:1234 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi,,
31:20
136129+2:17:3651 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U23,,
31:20
13751+1:04:56133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy,,
31:20
138127+2:16:35265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega,,
31:20
139137+2:27:08263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega,,
31:20
140139+2:28:36264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega,,
31:20
141119+2:04:28323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo31:34
31:34
142132+2:20:4672 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior,,
31:34
143105+1:51:05341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale32:27
32:27
144108+1:55:3032 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi32:57
32:57
14561+1:13:2231 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi,,
32:57
DNF325 NENCINI TommasoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo-
DNF41 BURATTI NicoloCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD-
DNF105 FANTONI MatteoVelo Plus Racing Team Palazzago21Velo Plus Racing Team Palazzago-
DNF201 CASALLAS RINCON Yeisson Ferney Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas-
DNF234 VINOKUROV NicolasUC Monaco18UC Monaco-
DNF294 RAIMONDI AlexIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan1 28:33:06..
22-332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team2:55
2:55
..
33-154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM3:49
3:49
..
44-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 4:01
4:01
..
55-62 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio4:40
4:40
..
66-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan5:23
5:23
..
77-135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy6:42
6:42
..
88-333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team7:53
7:53
..
99-292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali8:16
8:16
..
1010-54 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U238:40
8:40
..
1111-74 TOLIO AlexZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior8:41
8:41
..
1217▲575 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior10:45
10:45
..
1315▲2275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio10:53
10:53
..
1416▲2193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi11:04
11:04
..
1513▼22 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 11:37
11:37
..
1614▼215 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2311:39
11:39
..
1712▼5164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ15:02
15:02
..
1820▲283 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka15:56
15:56
..
1921▲2215 WOOD HarrisonSEG Racing Academy20SEG Racing Academy16:57
16:57
..
2019▼1211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy18:04
18:04
..
2122▲1151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM18:30
18:30
..
2223▲1191 BERASATEGI XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21:40
21:40
..
2324▲1141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22:09
22:09
..
2429▲5284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia26:03
26:03
..
2525-192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi26:21
26:21
..
2631▲5183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus28:09
28:09
..
2726▼155 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U2329:58
29:58
..
2828-101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago30:06
30:06
..
2935▲6131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy30:33
30:33
..
3039▲945 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD32:51
32:51
..
3130▼1334 KULSET MagnusUno-X Dare Development Team20Uno-X Dare Development Team32:52
32:52
..
3247▲15122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 39:22
39:22
..
3345▲1273 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior39:39
39:39
..
3444▲10315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali42:20
42:20
..
3549▲14123 PARISINI NicolòBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 42:29
42:29
..
3618▼18104 GARZON HERRERA Marlon DavidVelo Plus Racing Team Palazzago22Velo Plus Racing Team Palazzago43:33
43:33
..
3740▲365 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio45:53
45:53
..
3833▼55 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 47:08
47:08
..
3932▼722 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan48:29
48:29
..
4046▲6214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy51:17
51:17
..
4152▲11165 VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ21Equipe continentale Groupama-FDJ53:33
53:33
..
4227▼15142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA55:33
55:33
..
4337▼671 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior56:08
56:08
..
4460▲16145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA56:22
56:22
..
4536▼9344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:01:52
1:01:52
..
4638▼8241 ANDRADE PedroHagens Berman Axeon21Hagens Berman Axeon1:03:38
1:03:38
..
4769▲22194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:03:42
1:03:42
..
4855▲7346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale1:04:02
1:04:02
..
4967▲18143 HUERA RichardEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA1:04:21
1:04:21
..
5056▲6321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:04:31
1:04:31
..
5141▼10133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy1:04:56
1:04:56
..
5263▲1113 PONSAERTS ThibautLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U231:05:17
1:05:17
..
5342▼11204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:05:34
1:05:34
..
5443▼11302 CAVALLO LucaLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:07:22
1:07:22
..
5570▲15153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM1:07:51
1:07:51
..
5648▼8205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:10:55
1:10:55
..
5758▲161 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio1:11:10
1:11:10
..
5850▼8203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:11:43
1:11:43
..
5953▼614 VAN DER BEKEN AaronLotto - Soudal U2320Lotto - Soudal U231:11:49
1:11:49
..
6080▲20111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:13:03
1:13:03
..
6151▼1031 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi1:13:22
1:13:22
..
6271▲923 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan1:13:47
1:13:47
..
6354▼9181 GINESTRA LorenzoAran Cucine Vejus20Aran Cucine Vejus1:14:16
1:14:16
..
6465▲1282 CARPENE SamueleGeneral Store Essegibi F.lli Curia21General Store Essegibi F.lli Curia1:14:23
1:14:23
..
6583▲18254 STEPANOV AndreiGazprom-Rusvelo U2322Gazprom-Rusvelo U231:15:03
1:15:03
..
6661▼5335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team1:15:10
1:15:10
..
6757▼10281 AGOSTINI NicholasGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia1:16:26
1:16:26
..
6877▲933 CARBONI MatteoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi1:17:31
1:17:31
..
6979▲10213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy1:18:20
1:18:20
..
7059▼11155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM1:19:45
1:19:45
..
7182▲11171 ANSALONI Emanuele#inEmiliaRomagna Cycling Team21#inEmiliaRomagna Cycling Team1:20:52
1:20:52
..
7262▼10235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco1:23:12
1:23:12
..
7364▼993 HOEKS DaanHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team1:25:17
1:25:17
..
7485▲1194 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team1:25:23
1:25:23
..
7587▲1243 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD1:26:19
1:26:19
..
7666▼1053 MARTIN AlexKometa U2321Kometa U231:27:16
1:27:16
..
7781▲4161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ1:27:30
1:27:30
..
7868▼1034 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi1:28:12
1:28:12
..
79101▲2292 GILBERTSON TheoHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team1:28:55
1:28:55
..
8078▼2152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM1:29:32
1:29:32
..
81115▲3444 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD1:31:41
1:31:41
..
8272▼1011 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U231:32:31
1:32:31
..
83109▲2664 MOTTI AlessandroVelo Club Mendrisio20Velo Club Mendrisio1:32:37
1:32:37
..
8486▲2271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio1:33:46
1:33:46
..
8574▼11303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:34:50
1:34:50
..
8675▼1112 VAN BOVEN LucaLotto - Soudal U2321Lotto - Soudal U231:35:33
1:35:33
..
8776▼11322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:35:35
1:35:35
..
8889▲1132 FROIDEVAUX RobinSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy1:37:09
1:37:09
..
8991▲2283 MENEGOTTO JacopoGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia1:37:19
1:37:19
..
9088▼2312 MAGLI FilippoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali1:37:50
1:37:50
..
91106▲15324 GHIGINO ValterPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo20Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo1:38:40
1:38:40
..
9284▼8202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:41:45
1:41:45
..
9394▲1175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team1:42:38
1:42:38
..
94105▲11272 BAUCE DavideGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio1:44:46
1:44:46
..
95125▲30233 MEHAGNOUL MarcUC Monaco22UC Monaco1:45:24
1:45:24
..
9690▼6304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:46:08
1:46:08
..
9799▲2173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:46:10
1:46:10
..
98103▲584 PRITZEN Marc OliverTeam Qhubeka21Team Qhubeka1:48:14
1:48:14
..
99113▲1495 SENS ConnorHoldsworth Zappi Team21Holdsworth Zappi Team1:48:47
1:48:47
..
100104▲4115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:49:03
1:49:03
..
10192▼9242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon1:49:05
1:49:05
..
10293▼991 AGROTIS AlexandrosHoldsworth Zappi Team22Holdsworth Zappi Team1:49:14
1:49:14
..
10395▼863 KNUDSEN Oliver Velo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio1:49:35
1:49:35
..
104107▲3182 LOLLI MarcoAran Cucine Vejus21Aran Cucine Vejus1:50:30
1:50:30
..
10596▼9341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:51:05
1:51:05
..
10697▼9212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy1:52:08
1:52:08
..
107102▼5125 PESENTI ThomasBeltrami TSA - Tre Colli 21Beltrami TSA - Tre Colli 1:54:31
1:54:31
..
108100▼832 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi1:55:30
1:55:30
..
109116▲74 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 1:55:37
1:55:37
..
110119▲9121 GRENDENE MarcoBeltrami TSA - Tre Colli 20Beltrami TSA - Tre Colli 1:55:56
1:55:56
..
111108▼3144 LÓPEZ DE ABETXUKO AndoniEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA1:58:07
1:58:07
..
112110▼2172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:58:13
1:58:13
..
113111▼2174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:58:14
1:58:14
..
114112▼235 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi1:58:22
1:58:22
..
115124▲9291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:59:11
1:59:11
..
116114▼2293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali2:01:00
2:01:00
..
117123▲6345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale2:02:49
2:02:49
..
118132▲14301 CARRO SimoneLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro2:03:08
2:03:08
..
119117▼2323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2:04:28
2:04:28
..
120118▼281 BONALDO KevinTeam Qhubeka20Team Qhubeka2:05:57
2:05:57
..
121120▼1195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi2:07:23
2:07:23
..
122127▲5314 MOLINI FedericoMastromarco Sensi Nibali22Mastromarco Sensi Nibali2:08:22
2:08:22
..
123122▼1295 ZAMBELLI SamueleIseo Serrature - Rime - Carnovali23Iseo Serrature - Rime - Carnovali2:08:49
2:08:49
..
124126▲2134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy2:12:42
2:12:42
..
125137▲12103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago2:14:58
2:14:58
..
126128▲2311 SPINELLI NicholasMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali2:15:49
2:15:49
..
127129▲2265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega2:16:35
2:16:35
..
128130▲242 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD2:17:06
2:17:06
..
129131▲251 BENNASSAR JoanKometa U2322Kometa U232:17:36
2:17:36
..
130140▲103 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 2:19:38
2:19:38
..
131134▲3232 KARL Ádám KristófUC Monaco21UC Monaco2:20:46
2:20:46
..
132133▲172 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior,,
2:20:46
..
133135▲2343 DI BERNARDO NicoloRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale2:21:47
2:21:47
..
134136▲2273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio2:22:11
2:22:11
..
135138▲3255 YATSENKO IvanGazprom-Rusvelo U2320Gazprom-Rusvelo U232:22:56
2:22:56
..
136143▲785 PUPPIO AntonioTeam Qhubeka22Team Qhubeka2:23:49
2:23:49
..
137139▲2263 DI BENEDETTO StefanoWork Service Marchiol Vega23Work Service Marchiol Vega2:27:08
2:27:08
..
138141▲3262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega2:27:44
2:27:44
..
139142▲3264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega2:28:36
2:28:36
..
140144▲482 COATI LucaTeam Qhubeka21Team Qhubeka2:31:11
2:31:11
..
141146▲5231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco2:36:20
2:36:20
..
142147▲5251 MARTYNOV NikitaGazprom-Rusvelo U2321Gazprom-Rusvelo U232:38:31
2:38:31
..
143149▲6124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 2:41:09
2:41:09
..
144150▲6223 KIRYEVICH ArturMinsk CC U2320Minsk CC U232:42:33
2:42:33
..
145151▲6224 MARCHUK DzianisMinsk CC U2321Minsk CC U232:49:45
2:49:45
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan100+12
22-332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team63+9
33-131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy50-
44-172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team50-
55-22 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan43-
66-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan42-
79▲2154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM40+7
88-262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega35-
910▲134 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi28-
1014▲475 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior26+4
1111-32 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi25-
1212-333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team25-
1313-83 MULUBRHAN HenokTeam Qhubeka21Team Qhubeka25-
1417▲31 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 24+5
1529▲14135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy23+15
1615▼15 TURNER BenTrinity Racing 22Trinity Racing 22-
1716▼1214 VAN TRICHT StanSEG Racing Academy21SEG Racing Academy21-
1818-2 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 14-
1919-151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM14-
2020-341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale14-
2122▲1193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi13-
2221▼115 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2313-
2323-323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo13-
2424-204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12-
2525-203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas12-
2626-322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo12-
2730▲3292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali11+3
2827▼111 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2310-
2928▼162 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio8-
3031▲1175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team8-
3132▲1133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy7-
3233▲1211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy6-
33-45 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD6+6
3434-242 DRIZNERS JarradHagens Berman Axeon22Hagens Berman Axeon6-
3535-71 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior5-
3637▲1161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ5-
3736▼1303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro5-
3843▲554 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U234+2
3938▼1284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia4-
4039▼1315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali4-
4140▼131 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi4-
4241▼1101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago3-
4342▼135 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi3-
4444-192 ETXEBERRIA AsierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi22Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi2-
4546▲1122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 2+1
4645▼1164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ1-
4747-273 BELLONI ManuelGallina Ecotek Colosio23Gallina Ecotek Colosio1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamPointsToday
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan78+21
22-31 BELLERI MichaelBiesse Arvedi22Biesse Arvedi55-
35▲21 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 49+14
47▲3332 JOHANNESSEN Tobias HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team48+17
53▼2154 VANDENABEELE HenriDevelopment Team DSM21Development Team DSM46+9
64▼262 HELLEMOSE AsbjørnVelo Club Mendrisio22Velo Club Mendrisio40+5
735▲2844 PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD22Cycling Team Friuli ASD38+31
817▲9135 VOISARD YannisSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy38+21
96▼32 HEALY BenTrinity Racing 20Trinity Racing 33-
1027▲17153 MAYRHOFER MariusDevelopment Team DSM20Development Team DSM28+16
118▼3333 JOHANNESSEN Anders HallandUno-X Dare Development Team21Uno-X Dare Development Team27-
129▼365 SANTAROMITA AlessandroVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio27-
1310▼372 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior26-
1411▼3322 CERVELLERA AndreaPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo22Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo24-
1512▼3175 TAROZZI Manuele#inEmiliaRomagna Cycling Team22#inEmiliaRomagna Cycling Team23-
1613▼334 CIUCCARELLI RiccardoBiesse Arvedi21Biesse Arvedi22-
1714▼3193 IRIBAR UnaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi21Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi21-
1825▲7211 FRIGO MarcoSEG Racing Academy21SEG Racing Academy20+7
19-131 CHARRIN AloïsSwiss Racing Academy20Swiss Racing Academy20+20
2015▼5303 RIGOLLET LaurentLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro21LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20-
2116▼571 BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior21Zalf Euromobil Fior19-
2218▼4204 PEÑA Jesús DavidColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas17-
2319▼422 BARONCINI FilippoTeam Colpack Ballan20Team Colpack Ballan16-
2420▼425 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan16-
2521▼443 PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD16-
26-145 PIRA Yesid AlbeiroEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA21Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA15+15
2722▼5133 MIFSUD AndreaSwiss Racing Academy22Swiss Racing Academy15-
2832▲4292 EL GOUZI OmarIseo Serrature - Rime - Carnovali21Iseo Serrature - Rime - Carnovali14+5
2937▲8164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ14+8
3023▼7284 MIGNOLLI GianlucaGeneral Store Essegibi F.lli Curia20General Store Essegibi F.lli Curia14-
3124▼7293 MASOTTO LeandroIseo Serrature - Rime - Carnovali22Iseo Serrature - Rime - Carnovali14-
32-101 ABENANTE PasqualeVelo Plus Racing Team Palazzago23Velo Plus Racing Team Palazzago13+13
3326▼7315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali13-
3430▼423 GAZZOLI MicheleTeam Colpack Ballan22Team Colpack Ballan12+2
3529▼661 GAFFURI MattiaVelo Club Mendrisio21Velo Club Mendrisio11-
3628▼8203 MERCHAN DidierColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas21Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas11-
3731▼6172 CANTONI Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team10-
38-134 MÜLLER RetoSwiss Racing Academy23Swiss Racing Academy9+9
39-45 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD8+8
4033▼7321 BALDACCINI DavidePetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo23Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo8-
4134▼7335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team8-
4243▲175 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior7+6
4336▼754 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U236-
4438▼6275 PORTA GabrieleGallina Ecotek Colosio21Gallina Ecotek Colosio5-
45-213 HOOLE DaanSEG Racing Academy22SEG Racing Academy5+5
4639▼732 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi5-
4740▼7152 HEINSCHKE LeonDevelopment Team DSM21Development Team DSM4+1
4841▼7341 CAROLLO FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale3-
4942▼7323 FERRI EdoardoPetroli Firenze - Hopplà - Don Camillo21Petroli Firenze - Hopplà - Don Camillo2-
5044▼6155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM1-
5145▼6262 BOBBO RiccardoWork Service Marchiol Vega22Work Service Marchiol Vega1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲BIBH2HRiderAgeTeamTime
11-21 AYUSO JuanTeam Colpack Ballan18Team Colpack Ballan 28:33:06
22-1 GLOAG ThomasTrinity Racing 19Trinity Racing 4:01
4:01
33-25 VERRE AlessandroTeam Colpack Ballan19Team Colpack Ballan5:23
5:23
44-54 PIGANZOLI DavideKometa U2318Kometa U238:40
8:40
57▲275 ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior10:45
10:45
66-15 VAN EETVELT LennertLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U2311:39
11:39
75▼2164 THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ20Equipe continentale Groupama-FDJ15:02
15:02
88-151 GAROFOLI GianmarcoDevelopment Team DSM18Development Team DSM18:30
18:30
99-141 ARRIOLA-BENGOA JulenEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA22:09
22:09
1012▲2183 MALAVER Brayan EstebanAran Cucine Vejus19Aran Cucine Vejus28:09
28:09
1110▼155 TERCERO FernandoKometa U2319Kometa U2329:58
29:58
1214▲245 SANDRI EdoardoCycling Team Friuli ASD19Cycling Team Friuli ASD32:51
32:51
1317▲4122 MILESI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 39:22
39:22
1416▲273 RACCANI SimoneZalf Euromobil Fior20Zalf Euromobil Fior39:39
39:39
1515-315 NIERI AlessioMastromarco Sensi Nibali20Mastromarco Sensi Nibali42:20
42:20
1611▼5142 GARCIA PabloEquipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA20Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGA55:33
55:33
1713▼4344 GALIMBERTI FrancescoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale1:01:52
1:01:52
1823▲5194 ISASA XabierLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi19Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi1:03:42
1:03:42
1919-346 GUERRA Andrea Rappres va Interregionale19Rappres va Interregionale1:04:02
1:04:02
2018▼2205 ROJAS VEGA Brandon AlejandroColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas18Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:10:55
1:10:55
2126▲5111 BUSATTO FrancescoUC Trevigiani - Campana Imballaggi18UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:13:03
1:13:03
2221▼1335 SKIVILD Robin JuelUno-X Dare Development Team19Uno-X Dare Development Team1:15:10
1:15:10
2320▼3155 WILKSCH HannesDevelopment Team DSM19Development Team DSM1:19:45
1:19:45
2422▼2235 VINOKUROV AlexandreUC Monaco18UC Monaco1:23:12
1:23:12
2529▲494 KRIJNSEN JelteHoldsworth Zappi Team20Holdsworth Zappi Team1:25:23
1:25:23
2627▲1161 PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ18Equipe continentale Groupama-FDJ1:27:30
1:27:30
2724▼311 DE LIE ArnaudLotto - Soudal U2319Lotto - Soudal U231:32:31
1:32:31
2830▲2271 CALZONI WalterGallina Ecotek Colosio19Gallina Ecotek Colosio1:33:46
1:33:46
2928▼1202 GÓMEZ Germán DarioColombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas20Colombia Tierra de Atletas - GW Bicicletas1:41:45
1:41:45
3031▲1304 RIZZA StefanoLAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro20LAN Service - GranMonferrato - Zheroquadro1:46:08
1:46:08
3133▲2173 DAPPORTO Davide#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:46:10
1:46:10
3235▲3115 PELLEGRINI CristoferUC Trevigiani - Campana Imballaggi19UC Trevigiani - Campana Imballaggi1:49:03
1:49:03
3332▼1212 CHROMY KyleSEG Racing Academy19SEG Racing Academy1:52:08
1:52:08
3434-32 BONELLI AlessioBiesse Arvedi19Biesse Arvedi1:55:30
1:55:30
3538▲34 REES OliverTrinity Racing 20Trinity Racing 1:55:37
1:55:37
3636-174 GALLO Andrea#inEmiliaRomagna Cycling Team20#inEmiliaRomagna Cycling Team1:58:14
1:58:14
3737-35 SERRANO JavierBiesse Arvedi20Biesse Arvedi1:58:22
1:58:22
3842▲4291 BAGATIN ChristianIseo Serrature - Rime - Carnovali18Iseo Serrature - Rime - Carnovali1:59:11
1:59:11
3941▲2345 DRAGHI GuidoRappres va Interregionale20Rappres va Interregionale2:02:49
2:02:49
4039▼1195 RUIZ DE ARCAUTE IbaiLaboral Kutxa - Fundacion Euskadi20Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi2:07:23
2:07:23
4146▲5103 D' ANIELLO ImmanuelVelo Plus Racing Team Palazzago19Velo Plus Racing Team Palazzago2:14:58
2:14:58
4243▲1265 ZECCHIN MichaelWork Service Marchiol Vega19Work Service Marchiol Vega2:16:35
2:16:35
4344▲142 CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD20Cycling Team Friuli ASD2:17:06
2:17:06
4447▲33 LAMPERTI LukeTrinity Racing 18Trinity Racing 2:19:38
2:19:38
4545-72 GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior19Zalf Euromobil Fior2:20:46
2:20:46
4648▲2264 PATIES MONTAGNER EricWork Service Marchiol Vega18Work Service Marchiol Vega2:28:36
2:28:36
4749▲2231 SANCHEZ PabloUC Monaco18UC Monaco2:36:20
2:36:20
4850▲2124 PESCHI LorenzoBeltrami TSA - Tre Colli 19Beltrami TSA - Tre Colli 2:41:09
2:41:09
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result
RnkPrev▼▲TeamClassTime
11- Uno-X Dare Development TeamCT 86:14:23
24▲2 Zalf Euromobil FiorCT12:11
12:11
32▼1 Team Colpack BallanCT12:28
12:28
45▲1 Laboral Kutxa - Fundacion Euskadi20:45
20:45
53▼2 Trinity Racing CT24:02
24:02
66- Development Team DSMCT39:00
39:00
78▲1 Equipo Amateur Caja Rural - Serguros RGACLUB46:39
46:39
87▼1 SEG Racing AcademyCT49:16
49:16
910▲1 Swiss Racing AcademyCT59:53
59:53
1011▲1 Velo Club MendrisioCLUB1:07:41
1:07:41
1112▲1 Kometa U231:29:51
1:29:51
1214▲2 Equipe continentale Groupama-FDJCT1:38:26
1:38:26
1313- Lotto - Soudal U23CLUB1:43:40
1:43:40
1417▲3 Cycling Team Friuli ASDCT1:51:36
1:51:36
1515- General Store Essegibi F.lli CuriaCT2:03:17
2:03:17
169▼7 Colombia Tierra de Atletas - GW BicicletasCLUB2:07:52
2:07:52
1722▲5 Beltrami TSA - Tre Colli CT2:25:04
2:25:04
1818- Aran Cucine VejusCLUB2:44:01
2:44:01
1916▼3 Biesse ArvediCLUB2:46:36
2:46:36
2021▲1 Velo Plus Racing Team PalazzagoCLUB2:52:09
2:52:09
2124▲3 Gallina Ecotek ColosioCLUB2:54:15
2:54:15
2223▲1 Iseo Serrature - Rime - CarnovaliCT2:55:46
2:55:46
2326▲3 Holdsworth Zappi TeamCLUB3:02:55
3:02:55
2420▼4 Rappres va Interregionale3:05:48
3:05:48
2519▼6 LAN Service - GranMonferrato - ZheroquadroCLUB3:06:02
3:06:02
2627▲1 Team QhubekaCT3:21:30
3:21:30
2725▼2 Petroli Firenze - Hopplà - Don CamilloCLUB3:26:47
3:26:47
2828- #inEmiliaRomagna Cycling TeamCLUB3:43:21
3:43:21
2930▲1 Mastromarco Sensi NibaliCLUB3:43:36
3:43:36
3029▼1 UC MonacoCLUB3:56:21
3:56:21
3131- Gazprom-Rusvelo U23CLUB5:39:48
5:39:48
3232- Work Service Marchiol VegaCT6:25:52
6:25:52
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

  • Date:
    11 June 2021
  • Avg. speed winner:
    39.205 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    167.1 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    168
  • Vert. meters:
    3282
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    205
  • Won how:

Race profile