2023
«
»
2024»47th

Giro d'Italia Next Gen

(2.2U)
2024»Stage 2»AymavillesSaint-Vincent(105km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:001
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team552:28:40
239+0:58263
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè12,,
0:00
314+0:32251
Hills
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
22UAE Team Emirates Gen Z1,,
0:00
45+0:18111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
0:00
553+1:1192
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Jayco
21Hagens Berman Jayco,,
0:00
62+0:073
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
0:00
733+0:52181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan,,
0:00
824+0:4334
Hills
ROMELE Alessandro Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team,,
0:00
957+1:21152
Sprint
MACIAS Cesar Petrolike
20Petrolike,,
0:00
1016+0:36106
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
0:00
114+0:1761
Sprint
ISIDORE Noa Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
0:00
1244+1:0246
Hills
PETTITI Nicolò Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
0:00
1329+0:4941
Hills
ARRIGHETTI Nicolò Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera ,,
0:00
1438+0:56281
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
0:00
157+0:26221
Climber
TUCKWELL Luke Trinity Racing
19Trinity Racing,,
0:00
1655+1:14241
Classic
ZAMPERINI Edoardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
0:00
1752+1:1081
Sprint
PESCADOR Diego GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
0:00
1854+1:1345
Sprint
MONTOLI Andrea Biesse - Carrera
22Biesse - Carrera ,,
0:00
1937+0:55276
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:00
2042+1:0086
Hills
21GW Erco Shimano,,
0:00
2143+1:01145
Sprint
PIRAS Andrea Italy
22Italy,,
0:00
2227+0:45275
Sprint
REX Tim Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:00
2341+0:59211
GC
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
2428+0:46272
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord,,
0:00
2532+0:4951
Hills
VAN DER MEULEN Max CTF Victorious
20CTF Victorious,,
0:00
2645+1:0382
Classic
COLORADO William GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
0:00
279+0:28212
Classic
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
2821+0:41261
GC
PINARELLO Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
2913+0:32256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z,,
0:00
3051+1:09244
Classic
GRIGGION Simone UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
0:00
316+0:22121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
0:00
3217+0:37215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
3326+0:45264
Hills
PALETTI Luca VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
3411+0:29231
GC
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
3536+0:5466
Hills
VERSCHUREN Killian Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
0:00
3615+0:35116
Classic
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
0:00
3735+0:54185
Climber
NOVÁK Pavel Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan,,
0:00
3825+0:44104
Hills
LIMA Daniel Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
0:00
398+0:2862
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
0:00
4040+0:59266
Hills
SCALCO Matteo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:00
4134+0:53284
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior,,
0:00
4223+0:4394
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman Jayco
20Hagens Berman Jayco,,
0:00
4322+0:42216
GC
VAN BEKKUM Darren Team Visma | Lease a Bike Development
22Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
4450+1:07151
Sprint
22Petrolike,,
0:00
4531+0:49232
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:00
4649+1:06192
Climber
BAGNARA Luca Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U23,,
0:00
4730+0:4943
Classic
DATI Tommaso Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
0:00
4819+0:39213
Climber
HUISING Menno Team Visma | Lease a Bike Development
20Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:00
4912+0:30254
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z,,
0:00
5020+0:39271
Sprint
ARTZ Huub Wanty - ReUz - Technord
22Wanty - ReUz - Technord,,
0:00
5148+1:05156
Climber
ZAPATA Mauricio Petrolike
19Petrolike,,
0:00
5210+0:29222
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
22Trinity Racing,,
0:00
533+0:14115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:13
0:13
5418+0:3793
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco0:16
0:16
5547+1:04265
Sprint
ROJAS Vicente VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
22VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
0:16
5656+1:20124
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team,,
0:16
5746+1:045
Sprint
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team0:18
0:18
5864+2:07201
Hills
CRESCIOLI Ludovico Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna0:29
0:29
5958+1:2664
Sprint
CHAMBERLAIN Oscar Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team0:51
0:51
6059+1:2691
Hills
MACKELLAR Alastair Hagens Berman Jayco
22Hagens Berman Jayco,,
0:51
6168+2:10224
GC
GOMEZ Camilo Andres Trinity Racing
21Trinity Racing,,
0:51
6270+2:27153
TT
21Petrolike,,
0:51
6362+2:03141
Hills
OIOLI Manuel Italy
21Italy,,
0:51
6463+2:0333
Sprint
LAPTEV Savelii Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team0:53
0:53
6571+2:37166
Hills
WALKER Zachary Rime Drali
20Rime Drali,,
0:53
6661+2:02155
TT
PRIETO Jose Juan Petrolike
20Petrolike,,
0:53
6766+2:09195
Hills
NOVÁK Samuel Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U23,,
0:53
6867+2:0984
Climber
PINILLA Juan Sebastian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
0:53
6960+1:58286
Sprint
ZORDAN Giovanni Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior1:05
1:05
7065+2:07223
FABRIES Ugo Trinity Racing
18Trinity Racing1:16
1:16
7173+3:08243
Hills
DI BERNARDO Marco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol1:50
1:50
7269+2:2752
Sprint
ERMAKOV Roman CTF Victorious
19CTF Victorious,,
1:50
7374+3:0936
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team1:56
1:56
7472+2:5596
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco2:14
2:14
7584+4:05194
Climber
GONZÁLEZ Antonio Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U232:44
2:44
7680+3:59122
Hills
BAERS Arne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team2:56
2:56
7786+4:2273
Hills
CIRLINCIONE Domenico General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia3:00
3:00
7877+3:4953
Sprint
ANDREAUS Marco CTF Victorious
20CTF Victorious3:01
3:01
7985+4:16176
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
3:01
8075+3:26183
Classic
BAGATIN Christian Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan3:03
3:03
8187+4:30186
Hills
VALENT Márk Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan,,
3:03
8276+3:44184
Hills
NESPOLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan,,
3:03
8381+3:59182
Classic
AMBROSINI Matteo Team MBH Bank Colpack Ballan
22Team MBH Bank Colpack Ballan,,
3:03
8489+5:01163
20Rime Drali,,
3:03
8578+3:53103
GARCÍA Álvaro Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
3:03
8682+4:0276
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
3:03
8779+3:5572
Hills
BORTOLUZZI Giovanni General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
3:03
8883+4:0395
Hills
PRIVITERA Samuele Hagens Berman Jayco
18Hagens Berman Jayco3:07
3:07
8999+5:41171
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank4:46
4:46
9095+5:32101
TT
KRETSCHY Moritz Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
4:46
9188+4:56236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U23,,
4:46
92101+5:43196
Sprint
RACCAGNI Gabriele Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U23,,
4:46
93100+5:43102
Sprint
FAINGEZICHT Emry Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
4:46
94106+6:14262
Hills
TURCONI Filippo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
18VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
4:46
9594+5:31114
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
4:46
9696+5:34112
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing,,
4:46
9791+5:2763
Sprint
BLAISE Arthur Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
4:46
9897+5:35233
Sprint
HOLZER Roman Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
4:46
99102+6:00245
Sprint
PERANI Riccardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
4:46
10092+5:29172
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
4:46
101107+6:14154
OROZCO Juan Carlos Petrolike
21Petrolike,,
4:46
102104+6:04135
Hills
ROGANTI Simone Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace,,
4:46
103109+6:23146
Sprint
ROSSI Nicola Italy
21Italy,,
4:46
10498+5:412
Climber
KINO Jan Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
4:46
10590+5:02226
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
20Trinity Racing,,
4:46
106117+7:56225
Climber
SMITH William Trinity Racing
20Trinity Racing,,
4:46
107108+6:1955
Sprint
SKERL Daniel CTF Victorious
21CTF Victorious,,
4:46
108103+6:0254
Hills
SHTIN Valery CTF Victorious
19CTF Victorious,,
4:46
109105+6:07143
Sprint
22Italy,,
4:46
11093+5:29214
Hills
MATTIO Pietro Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development4:51
4:51
111120+8:2711
FERRONI Lorenzo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
20Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino6:31
6:31
112115+7:47235
Hills
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U236:32
6:32
113118+8:10205
Hills
SERGIAMPIETRI Andrea Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
6:32
114121+8:4175
Sprint
PESCHI Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
6:32
115116+7:49173
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
6:32
116111+7:33126
Sprint
GRISEL Matys Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team,,
6:32
117119+8:13193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U23,,
6:32
118114+7:4774
Hills
PALOMBA Marco General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
6:32
119113+7:38252
TT
COLE Owen UAE Team Emirates Gen Z
20UAE Team Emirates Gen Z7:02
7:02
120110+7:30234
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U237:04
7:04
121112+7:3465
Sprint
PEDERSEN Rasmus Søjberg Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
7:04
122122+8:41164
MINOIA Sebastiano Rime Drali
21Rime Drali7:28
7:28
123129+9:1142
Sprint
D'AMATO Andrea Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera 7:42
7:42
124123+8:4344
TT
GRIMOD Etienne Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera ,,
7:42
125127+9:03242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
7:42
126130+9:32246
ROSA Luca UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
19UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
7:42
127126+8:5916
VARDANEGA Leonardo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino,,
7:42
128125+8:54273
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
7:42
129124+8:4885
Hills
ROJAS Brandon Alejandro GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano7:47
7:47
130128+9:1083
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano7:53
7:53
131131+9:54125
Sprint
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team9:05
9:05
132135+10:18123
Sprint
DE SCHUYTENEER Steffen Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team9:25
9:25
133133+10:164
Hills
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team9:36
9:36
134137+10:4732
Climber
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team,,
9:36
135136+10:27113
Sprint
EGHOLM Kristian Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing,,
9:36
136138+10:51191
BARRERO Martin Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U239:38
9:38
137134+10:16175
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
9:38
138132+10:026
Sprint
VANDEN HEEDE Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team,,
9:38
139139+11:17253
Hills
GIAIMI Luca UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z10:42
10:42
140140+11:4056
Hills
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious,,
10:42
141146+12:33202
DAPPORTO Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
18Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
10:42
142149+12:41274
Sprint
MOONEN Zeno Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
10:42
143145+12:22204
SCARPELLI Nicholas Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
10:42
144148+12:37283
LEALI Stefano Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
10:42
145142+11:59162
CATTANI Alessandro Rime Drali
19Rime Drali,,
10:42
146144+12:12131
PÉREZ ÁLVAREZ Ciro Mg.K Vis - Colors for Peace
19Mg.K Vis - Colors for Peace,,
10:42
147143+12:09203
OMATI Filippo Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
10:42
148141+11:58134
Hills
KINGSTON Matthew Mg.K Vis - Colors for Peace
22Mg.K Vis - Colors for Peace,,
10:42
149147+12:33282
Sprint
IACOMONI Federico Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior11:37
11:37
150150+13:0471
Classic
D'AIUTO Filippo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
11:37
151151+13:3322
COLOMBO Tommaso Arvedi Cycling
18Arvedi Cycling12:00
12:00
152156+15:20165
Sprint
PAWSON Edward Rime Drali
19Rime Drali12:40
12:40
153154+14:10142
Hills
21Italy,,
12:40
154152+13:36174
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank12:47
12:47
155153+14:07206
STERBINI Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
12:47
156155+15:12255
STAES Gibbe UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z13:58
13:58
157166+16:2214
MANTOVAN Tommaso Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino14:20
14:20
158167+16:27136
SILENZI Anthoni Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace,,
14:20
159159+15:2721
Sprint
GALLI Niccolo Arvedi Cycling
22Arvedi Cycling,,
14:20
160164+16:0926
VARRONI Luca Arvedi Cycling
20Arvedi Cycling,,
14:20
161162+16:0425
GALANTE Riccardo Arvedi Cycling
20Arvedi Cycling,,
14:20
162165+16:1123
TT
COLOSIO Lino Arvedi Cycling
21Arvedi Cycling,,
14:20
163163+16:0515
OBETTI Damiano Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino,,
14:20
164161+16:0124
DANTE Alessandro Arvedi Cycling
19Arvedi Cycling,,
14:20
165157+15:23105
GC
VALENTI Luke Israel Premier Tech Academy
20Israel Premier Tech Academy,,
14:20
166158+15:2531
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
14:20
167160+15:5735
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
14:20
168168+17:07285
Sprint
URSELLA Lorenzo Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior15:27
15:27
169169+17:56133
GAVILLI Lapo Mg.K Vis - Colors for Peace
21Mg.K Vis - Colors for Peace16:07
16:07
OTL12
GALLIO Alessandro Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino27:35
27:35
OTL13
GALLIO Filippo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino,,
27:35
DNS144
GC
20Italy-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
14▲31
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team12:39:28..
22-3
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team0:07
0:07
..
31▼2115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:14
0:14
..
46▲261
Sprint
ISIDORE Noa Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team0:17
0:17
..
57▲2111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:18
0:18
..
69▲3121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team0:22
0:22
..
712▲5221
Climber
TUCKWELL Luke Trinity Racing
19Trinity Racing0:26
0:26
..
814▲662
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team0:28
0:28
..
915▲6212
Classic
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:28
..
1016▲6222
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
22Trinity Racing0:29
0:29
..
1117▲6231
GC
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:29
..
1219▲7254
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z0:30
0:30
..
1320▲7256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z0:32
0:32
..
1425▲11251
Hills
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
22UAE Team Emirates Gen Z,,
0:32
..
1522▲7116
Classic
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:35
0:35
..
1627▲11106
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy0:36
0:36
..
1728▲11215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development0:37
0:37
..
188▼1093
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco,,
0:37
..
1932▲13213
Climber
HUISING Menno Team Visma | Lease a Bike Development
20Team Visma | Lease a Bike Development0:39
0:39
..
2033▲13271
Sprint
ARTZ Huub Wanty - ReUz - Technord
22Wanty - ReUz - Technord,,
0:39
..
2138▲17261
GC
PINARELLO Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:41
0:41
..
2239▲17216
GC
VAN BEKKUM Darren Team Visma | Lease a Bike Development
22Team Visma | Lease a Bike Development0:42
0:42
..
2341▲1894
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman Jayco
20Hagens Berman Jayco0:43
0:43
..
2442▲1834
Hills
ROMELE Alessandro Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team,,
0:43
..
2543▲18104
Hills
LIMA Daniel Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy0:44
0:44
..
2644▲18264
Hills
PALETTI Luca VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:45
0:45
..
2745▲18275
Sprint
REX Tim Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
0:45
..
2847▲19272
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord0:46
0:46
..
2953▲2441
Hills
ARRIGHETTI Nicolò Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera 0:49
0:49
..
3057▲2743
Classic
DATI Tommaso Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
0:49
..
3158▲27232
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U23,,
0:49
..
3259▲2751
Hills
VAN DER MEULEN Max CTF Victorious
20CTF Victorious,,
0:49
..
3363▲30181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan0:52
0:52
..
3467▲33284
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior0:53
0:53
..
3568▲33185
Climber
NOVÁK Pavel Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan0:54
0:54
..
3669▲3366
Hills
VERSCHUREN Killian Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
0:54
..
3770▲33276
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord0:55
0:55
..
3875▲37281
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior0:56
0:56
..
3993▲54263
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:58
0:58
..
4080▲40266
Hills
SCALCO Matteo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè0:59
0:59
..
4182▲41211
GC
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:59
..
4283▲4186
Hills
21GW Erco Shimano1:00
1:00
..
4387▲44145
Sprint
PIRAS Andrea Italy
22Italy1:01
1:01
..
4488▲4446
Hills
PETTITI Nicolò Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera 1:02
1:02
..
4589▲4482
Classic
COLORADO William GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano1:03
1:03
..
4648▲25
Sprint
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team1:04
1:04
..
4751▲4265
Sprint
ROJAS Vicente VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
22VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
1:04
..
4895▲47156
Climber
ZAPATA Mauricio Petrolike
19Petrolike1:05
1:05
..
4996▲47192
Climber
BAGNARA Luca Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U231:06
1:06
..
5098▲48151
Sprint
22Petrolike1:07
1:07
..
5199▲48244
Classic
GRIGGION Simone UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol1:09
1:09
..
52101▲4981
Sprint
PESCADOR Diego GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano1:10
1:10
..
53104▲5192
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Jayco
21Hagens Berman Jayco1:11
1:11
..
54108▲5445
Sprint
MONTOLI Andrea Biesse - Carrera
22Biesse - Carrera 1:13
1:13
..
55112▲57241
Classic
ZAMPERINI Edoardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol1:14
1:14
..
5692▲36124
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team1:20
1:20
..
57130▲73152
Sprint
MACIAS Cesar Petrolike
20Petrolike1:21
1:21
..
5823▼3564
Sprint
CHAMBERLAIN Oscar Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team1:26
1:26
..
5924▼3591
Hills
MACKELLAR Alastair Hagens Berman Jayco
22Hagens Berman Jayco,,
1:26
..
6065▲5286
Sprint
ZORDAN Giovanni Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior1:58
1:58
..
61100▲39155
TT
PRIETO Jose Juan Petrolike
20Petrolike2:02
2:02
..
62105▲43141
Hills
OIOLI Manuel Italy
21Italy2:03
2:03
..
63102▲3933
Sprint
LAPTEV Savelii Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
2:03
..
64147▲83201
Hills
CRESCIOLI Ludovico Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna2:07
2:07
..
6561▼4223
FABRIES Ugo Trinity Racing
18Trinity Racing,,
2:07
..
66118▲52195
Hills
NOVÁK Samuel Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U232:09
2:09
..
67120▲5384
Climber
PINILLA Juan Sebastian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
2:09
..
68127▲59224
GC
GOMEZ Camilo Andres Trinity Racing
21Trinity Racing2:10
2:10
..
6929▼4052
Sprint
ERMAKOV Roman CTF Victorious
19CTF Victorious2:27
2:27
..
70144▲74153
TT
21Petrolike,,
2:27
..
71153▲82166
Hills
WALKER Zachary Rime Drali
20Rime Drali2:37
2:37
..
7236▼3696
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco2:55
2:55
..
73126▲53243
Hills
DI BERNARDO Marco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol3:08
3:08
..
74109▲3536
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team3:09
3:09
..
7510▼65183
Classic
BAGATIN Christian Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan3:26
3:26
..
7635▼41184
Hills
NESPOLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan3:44
3:44
..
7752▼2553
Sprint
ANDREAUS Marco CTF Victorious
20CTF Victorious3:49
3:49
..
7860▼18103
GARCÍA Álvaro Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy3:53
3:53
..
7964▼1572
Hills
BORTOLUZZI Giovanni General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia3:55
3:55
..
8090▲10122
Hills
BAERS Arne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team3:59
3:59
..
8176▼5182
Classic
AMBROSINI Matteo Team MBH Bank Colpack Ballan
22Team MBH Bank Colpack Ballan,,
3:59
..
8281▼176
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia4:02
4:02
..
8373▼1095
Hills
PRIVITERA Samuele Hagens Berman Jayco
18Hagens Berman Jayco4:03
4:03
..
84131▲47194
Climber
GONZÁLEZ Antonio Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U234:05
4:05
..
85115▲30176
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank4:16
4:16
..
86132▲4673
Hills
CIRLINCIONE Domenico General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia4:22
4:22
..
87134▲47186
Hills
VALENT Márk Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan4:30
4:30
..
883▼85236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U234:56
4:56
..
89163▲74163
20Rime Drali5:01
5:01
..
905▼85226
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
20Trinity Racing5:02
5:02
..
9137▼5463
Sprint
BLAISE Arthur Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team5:27
5:27
..
9240▼52172
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank5:29
5:29
..
9330▼63214
Hills
MATTIO Pietro Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development,,
5:29
..
9446▼48114
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing5:31
5:31
..
9549▼46101
TT
KRETSCHY Moritz Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy5:32
5:32
..
9650▼46112
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing5:34
5:34
..
9754▼43233
Sprint
HOLZER Roman Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U235:35
5:35
..
9871▼272
Climber
KINO Jan Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team5:41
5:41
..
9972▼27171
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
5:41
..
10077▼23102
Sprint
FAINGEZICHT Emry Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy5:43
5:43
..
10178▼23196
Sprint
RACCAGNI Gabriele Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U23,,
5:43
..
102113▲11245
Sprint
PERANI Riccardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol6:00
6:00
..
103117▲1454
Hills
SHTIN Valery CTF Victorious
19CTF Victorious6:02
6:02
..
104125▲21135
Hills
ROGANTI Simone Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace6:04
6:04
..
105129▲24143
Sprint
22Italy6:07
6:07
..
106137▲31262
Hills
TURCONI Filippo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
18VF Group - Bardiani CSF - Faizanè6:14
6:14
..
107138▲31154
OROZCO Juan Carlos Petrolike
21Petrolike,,
6:14
..
108142▲3455
Sprint
SKERL Daniel CTF Victorious
21CTF Victorious6:19
6:19
..
109146▲37146
Sprint
ROSSI Nicola Italy
21Italy6:23
6:23
..
11013▼97234
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U237:30
7:30
..
11186▼25126
Sprint
GRISEL Matys Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team7:33
7:33
..
11218▼9465
Sprint
PEDERSEN Rasmus Søjberg Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team7:34
7:34
..
11326▼87252
TT
COLE Owen UAE Team Emirates Gen Z
20UAE Team Emirates Gen Z7:38
7:38
..
114114-74
Hills
PALOMBA Marco General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia7:47
7:47
..
115116▲1235
Hills
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
7:47
..
116124▲8173
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank7:49
7:49
..
117172▲55225
Climber
SMITH William Trinity Racing
20Trinity Racing7:56
7:56
..
118148▲30205
Hills
SERGIAMPIETRI Andrea Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna8:10
8:10
..
119152▲33193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U238:13
8:13
..
120162▲4211
FERRONI Lorenzo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
20Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino8:27
8:27
..
121167▲4675
Sprint
PESCHI Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia8:41
8:41
..
122110▼12164
MINOIA Sebastiano Rime Drali
21Rime Drali,,
8:41
..
12384▼3944
TT
GRIMOD Etienne Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera 8:43
8:43
..
12485▼3985
Hills
ROJAS Brandon Alejandro GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano8:48
8:48
..
125106▼19273
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord8:54
8:54
..
126121▼516
VARDANEGA Leonardo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino8:59
8:59
..
127133▲6242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol9:03
9:03
..
128123▼583
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano9:10
9:10
..
129139▲1042
Sprint
D'AMATO Andrea Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera 9:11
9:11
..
130158▲28246
ROSA Luca UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
19UC Trevigiani - Energiapura Marchiol9:32
9:32
..
13156▼75125
Sprint
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team9:54
9:54
..
13211▼1216
Sprint
VANDEN HEEDE Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team10:02
10:02
..
13334▼994
Hills
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team10:16
10:16
..
13431▼103175
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
10:16
..
13566▼69123
Sprint
DE SCHUYTENEER Steffen Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team10:18
10:18
..
13662▼74113
Sprint
EGHOLM Kristian Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing10:27
10:27
..
137103▼3432
Climber
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team10:47
10:47
..
138107▼31191
BARRERO Martin Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U2310:51
10:51
..
13921▼118253
Hills
GIAIMI Luca UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z11:17
11:17
..
14079▼6156
Hills
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious11:40
11:40
..
141119▼22134
Hills
KINGSTON Matthew Mg.K Vis - Colors for Peace
22Mg.K Vis - Colors for Peace11:58
11:58
..
142122▼20162
CATTANI Alessandro Rime Drali
19Rime Drali11:59
11:59
..
143136▼7203
OMATI Filippo Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna12:09
12:09
..
144140▼4131
PÉREZ ÁLVAREZ Ciro Mg.K Vis - Colors for Peace
19Mg.K Vis - Colors for Peace12:12
12:12
..
145149▲4204
SCARPELLI Nicholas Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna12:22
12:22
..
146160▲14202
DAPPORTO Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
18Team Technipes #inEmiliaRomagna12:33
12:33
..
14774▼73282
Sprint
IACOMONI Federico Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior,,
12:33
..
148161▲13283
LEALI Stefano Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior12:37
12:37
..
149164▲15274
Sprint
MOONEN Zeno Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord12:41
12:41
..
150135▼1571
Classic
D'AIUTO Filippo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia13:04
13:04
..
151143▼822
COLOMBO Tommaso Arvedi Cycling
18Arvedi Cycling13:33
13:33
..
15255▼97174
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank13:36
13:36
..
153128▼25206
STERBINI Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna14:07
14:07
..
154141▼13142
Hills
21Italy14:10
14:10
..
155111▼44255
STAES Gibbe UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z15:12
15:12
..
156169▲13165
Sprint
PAWSON Edward Rime Drali
19Rime Drali15:20
15:20
..
15791▼66105
GC
VALENTI Luke Israel Premier Tech Academy
20Israel Premier Tech Academy15:23
15:23
..
15894▼6431
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team15:25
15:25
..
15997▼6221
Sprint
GALLI Niccolo Arvedi Cycling
22Arvedi Cycling15:27
15:27
..
160145▼1535
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team15:57
15:57
..
161151▼1024
DANTE Alessandro Arvedi Cycling
19Arvedi Cycling16:01
16:01
..
162154▼825
GALANTE Riccardo Arvedi Cycling
20Arvedi Cycling16:04
16:04
..
163155▼815
OBETTI Damiano Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino16:05
16:05
..
164156▼826
VARRONI Luca Arvedi Cycling
20Arvedi Cycling16:09
16:09
..
165159▼623
TT
COLOSIO Lino Arvedi Cycling
21Arvedi Cycling16:11
16:11
..
166165▼114
MANTOVAN Tommaso Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino16:22
16:22
..
167166▼1136
SILENZI Anthoni Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace16:27
16:27
..
168150▼18285
Sprint
URSELLA Lorenzo Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior17:07
17:07
..
169157▼12133
GAVILLI Lapo Mg.K Vis - Colors for Peace
21Mg.K Vis - Colors for Peace17:56
17:56
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
14▲31
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team38+31
2-263
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè18+18
32▼13
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team17+5
41▼3115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing15-
5-242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol12+12
67▲1111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing12+8
7-251
Hills
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
22UAE Team Emirates Gen Z12+12
83▼5236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U239-
9-193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U238+8
10-92
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Jayco
21Hagens Berman Jayco6+6
115▼6226
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
20Trinity Racing6-
126▼661
Sprint
ISIDORE Noa Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team5-
13-65
Sprint
PEDERSEN Rasmus Søjberg Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team5+5
14-181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan4+4
15-172
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank4+4
168▼893
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco3-
17-34
Hills
ROMELE Alessandro Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team3+3
18-284
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior3+3
199▼10121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team2-
20-152
Sprint
MACIAS Cesar Petrolike
20Petrolike2+2
2110▼11183
Classic
BAGATIN Christian Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan2+1
22-171
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2+2
23-106
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
12▲1236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U238+4
21▼1115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing6-
3-242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol6+6
4-281
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior6+6
5-181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan4+4
63▼31
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team2-
7-62
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team2+2
8-193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U232+2
9-215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development1+1
104▼693
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco1-
11-275
Sprint
REX Tim Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord1+1
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team2:39:50..
23▲162
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team0:06
0:06
..
34▲1212
Classic
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development,,
0:06
..
45▲1254
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z0:08
0:08
..
56▲1256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z0:10
0:10
..
69▲3215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development0:15
0:15
..
713▲6272
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord0:24
0:24
..
821▲13124
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team0:58
0:58
..
98▼164
Sprint
CHAMBERLAIN Oscar Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team1:04
1:04
..
1015▲5223
FABRIES Ugo Trinity Racing
18Trinity Racing1:45
1:45
..
1123▲12195
Hills
NOVÁK Samuel Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U231:47
1:47
..
1214▲2103
GARCÍA Álvaro Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy3:31
3:31
..
1317▲495
Hills
PRIVITERA Samuele Hagens Berman Jayco
18Hagens Berman Jayco3:41
3:41
..
1411▼363
Sprint
BLAISE Arthur Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team5:05
5:05
..
1512▼3114
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing5:09
5:09
..
1628▲12262
Hills
TURCONI Filippo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
18VF Group - Bardiani CSF - Faizanè5:52
5:52
..
1720▲3126
Sprint
GRISEL Matys Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team7:11
7:11
..
1825▲7173
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank7:27
7:27
..
1932▲13193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U237:51
7:51
..
2019▼144
TT
GRIMOD Etienne Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera 8:21
8:21
..
212▼196
Sprint
VANDEN HEEDE Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team9:40
9:40
..
2210▼124
Hills
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team9:54
9:54
..
2316▼7123
Sprint
DE SCHUYTENEER Steffen Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team9:56
9:56
..
247▼17253
Hills
GIAIMI Luca UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z10:55
10:55
..
2518▼756
Hills
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious11:18
11:18
..
2624▼2162
CATTANI Alessandro Rime Drali
19Rime Drali11:37
11:37
..
2727-203
OMATI Filippo Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna11:47
11:47
..
2829▲1131
PÉREZ ÁLVAREZ Ciro Mg.K Vis - Colors for Peace
19Mg.K Vis - Colors for Peace11:50
11:50
..
2933▲4202
DAPPORTO Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
18Team Technipes #inEmiliaRomagna12:11
12:11
..
3030-22
COLOMBO Tommaso Arvedi Cycling
18Arvedi Cycling13:11
13:11
..
3126▼5206
STERBINI Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna13:45
13:45
..
3222▼10255
STAES Gibbe UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z14:50
14:50
..
3331▼224
DANTE Alessandro Arvedi Cycling
19Arvedi Cycling15:39
15:39
..
3434-14
MANTOVAN Tommaso Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino16:00
16:00
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 GUALDI SimoneWanty - ReUz - Technord2:28:40
2 BRENNAN MatthewTeam Visma | Lease a Bike Development,,
3 TORRES PabloUAE Team Emirates Gen Z,,
4 WIDAR JarnoLotto Dstny Development Team,,
5 NORDHAGEN JørgenTeam Visma | Lease a Bike Development,,
6 BISIAUX LéoDecathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
7 MARIVOET DuarteUAE Team Emirates Gen Z,,
8 DONIE MilanLotto Dstny Development Team0:16
9 CHAMBERLAIN OscarDecathlon AG2R La Mondiale Development Team0:51
10 NOVÁK SamuelTeam Polti Kometa U230:53
11 FABRIES UgoTrinity Racing1:16
12 GARCÍA ÁlvaroIsrael Premier Tech Academy3:03
13 PRIVITERA SamueleHagens Berman Jayco3:07
14 TURCONI FilippoVF Group - Bardiani CSF - Faizanè4:46
15 LEIDERT LouisLidl - Trek Future Racing,,
16 BLAISE ArthurDecathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
17 ARENZ LeonTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank6:32
18 GRISEL MatysLotto Dstny Development Team,,
19 GIULIANO DarioTeam Polti Kometa U23,,
20 GRIMOD EtienneBiesse - Carrera 7:42
21 DE SCHUYTENEER SteffenLotto Dstny Development Team9:25
22 SOENENS ViktorSoudal - Quick-Step Devo Team9:36
23 VANDEN HEEDE LarsSoudal - Quick-Step Devo Team9:38
24 GIAIMI LucaUAE Team Emirates Gen Z10:42
25 BORGO AlessandroCTF Victorious,,
26 DAPPORTO PietroTeam Technipes #inEmiliaRomagna,,
27 CATTANI AlessandroRime Drali,,
28 PÉREZ ÁLVAREZ CiroMg.K Vis - Colors for Peace,,
29 OMATI FilippoTeam Technipes #inEmiliaRomagna,,
30 COLOMBO TommasoArvedi Cycling12:00
31 STERBINI PietroTeam Technipes #inEmiliaRomagna12:47
32 STAES GibbeUAE Team Emirates Gen Z13:58
33 MANTOVAN TommasoCampana Imballagi-Geo & Tex-Trentino14:20
34 DANTE AlessandroArvedi Cycling,,


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
11- Soudal - Quick-Step Devo TeamCT7:59:24..
22- Lidl - Trek Future RacingCT0:07
0:07
..
35▲2 Decathlon AG2R La Mondiale Development TeamCT0:15
0:15
..
46▲2 UAE Team Emirates Gen ZCT0:37
0:37
..
58▲3 Team Visma | Lease a Bike DevelopmentCT0:43
0:43
..
67▲1 Hagens Berman JaycoCT0:53
0:53
..
74▼3 Trinity RacingCT1:02
1:02
..
812▲4 Wanty - ReUz - TechnordCT1:10
1:10
..
914▲5 VF Group - Bardiani CSF - FaizanèPRT1:14
1:14
..
1016▲6 Biesse - Carrera CT1:39
1:39
..
1119▲8 GW Erco ShimanoCT2:04
2:04
..
1222▲10 PetrolikeCT2:21
2:21
..
1317▲4 Zalf Euromobil FiorCT2:47
2:47
..
149▼5 Team MBH Bank Colpack BallanCT3:59
3:59
..
1511▼4 Israel Premier Tech AcademyCT4:09
4:09
..
1610▼6 Lotto Dstny Development TeamCT4:16
4:16
..
1724▲7 UC Trevigiani - Energiapura MarchiolCLUB4:27
4:27
..
1818- Astana Qazaqstan Development TeamCT4:47
4:47
..
193▼16 Tudor Pro Cycling Team U23CT4:51
4:51
..
2021▲1 Team Polti Kometa U23CLUB5:53
5:53
..
2115▼6 CTF VictoriousCT6:05
6:05
..
2223▲1 ItalyNAT8:11
8:11
..
2320▼3 General Store - Essegibi - F.Lli CuriaCT11:12
11:12
..
2413▼11 Team Lotto Kern-Haus PSD BankCT13:43
13:43
..
2526▲1 Rime DraliCT14:38
14:38
..
2628▲2 Team Technipes #inEmiliaRomagnaCT21:08
21:08
..
2725▼2 Mg.K Vis - Colors for PeaceCT29:14
29:14
..
2829▲1 Campana Imballagi-Geo & Tex-TrentinoCLUB32:31
32:31
..
2927▼2 Arvedi CyclingCLUB44:01
44:01
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    10 June 2024
  • Start time:
    13:25
  • Avg. speed winner:
    42.377 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    105 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    75
  • Vert. meters:
    1634
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of large group
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Finish photo

    • Finishphoto of Paul Magnier winning Giro d'Italia Next Gen Stage 2.
      © LaPresse