2023
«
»
2024»47th

Giro d'Italia Next Gen

(2.2U)
2024»Stage 3»VerrèsPian della Mussa(134km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkGCTimelagBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
11+0:00121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team553:47:40
25+0:58276
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord120:21
0:21
32+0:34231
GC
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U231,,
0:21
48+1:09185
Climber
NOVÁK Pavel Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan0:27
0:27
57+1:07181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan,,
0:27
63+0:47256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z,,
0:27
74+0:51106
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
0:27
86+1:02116
Classic
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing0:39
0:39
99+1:4062
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team1:24
1:24
1011+2:1066
Hills
VERSCHUREN Killian Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team1:28
1:28
1112+2:12211
GC
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development,,
1:28
1235+9:14225
Climber
SMITH William Trinity Racing
20Trinity Racing1:30
1:30
1310+1:44221
Climber
TUCKWELL Luke Trinity Racing
19Trinity Racing,,
1:30
1414+2:20266
Hills
SCALCO Matteo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè1:33
1:33
1515+2:2186
Hills
21GW Erco Shimano,,
1:33
1618+2:3581
Sprint
PESCADOR Diego GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano1:37
1:37
1716+2:28232
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U231:51
1:51
1813+2:19261
GC
PINARELLO Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
1:51
1917+2:2851
Hills
VAN DER MEULEN Max CTF Victorious
20CTF Victorious,,
1:51
2020+2:45192
Climber
BAGNARA Luca Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U23,,
1:51
2121+2:56156
Climber
ZAPATA Mauricio Petrolike
19Petrolike2:03
2:03
2219+2:42215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development2:17
2:17
2323+3:21281
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
2:17
2422+3:19241
Classic
ZAMPERINI Edoardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
2:17
2525+4:01124
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team2:55
2:55
2624+3:36264
Hills
PALETTI Luca VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè3:03
3:03
2730+7:53184
Hills
NESPOLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan4:21
4:21
2827+4:53104
Hills
LIMA Daniel Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
4:21
2926+4:51216
GC
VAN BEKKUM Darren Team Visma | Lease a Bike Development
22Team Visma | Lease a Bike Development,,
4:21
3037+10:2873
Hills
CIRLINCIONE Domenico General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia6:18
6:18
3128+7:0982
Classic
COLORADO William GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
6:18
3234+8:56166
Hills
WALKER Zachary Rime Drali
20Rime Drali6:31
6:31
3329+7:47254
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z7:29
7:29
3431+8:2046
Hills
PETTITI Nicolò Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera 7:30
7:30
3547+13:22135
Hills
ROGANTI Simone Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace,,
7:30
3632+8:21284
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior,,
7:30
3740+10:3496
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco7:51
7:51
3851+14:01262
Hills
TURCONI Filippo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
18VF Group - Bardiani CSF - Faizanè7:59
7:59
3933+8:51265
Sprint
ROJAS Vicente VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
22VF Group - Bardiani CSF - Faizanè,,
7:59
4036+10:05224
GC
GOMEZ Camilo Andres Trinity Racing
21Trinity Racing8:07
8:07
4146+13:11236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U238:27
8:27
4239+10:33151
Sprint
22Petrolike9:38
9:38
4338+10:28275
Sprint
REX Tim Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord9:55
9:55
4449+13:42122
Hills
BAERS Arne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team,,
9:55
4569+20:284
Hills
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team10:24
10:24
4641+10:4661
Sprint
ISIDORE Noa Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team10:41
10:41
4778+21:48175
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank11:44
11:44
4848+13:37155
TT
PRIETO Jose Juan Petrolike
20Petrolike11:47
11:47
4950+13:44195
Hills
NOVÁK Samuel Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U23,,
11:47
5054+15:40194
Climber
GONZÁLEZ Antonio Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U23,,
11:47
5152+14:43243
Hills
DI BERNARDO Marco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
11:47
5242+11:351
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team,,
11:47
5345+12:4845
Sprint
MONTOLI Andrea Biesse - Carrera
22Biesse - Carrera ,,
11:47
5443+12:07251
Hills
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
22UAE Team Emirates Gen Z,,
11:47
5544+12:395
Sprint
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team,,
11:47
5672+20:4583
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano,,
11:47
5755+15:5184
Climber
PINILLA Juan Sebastian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano13:54
13:54
5853+15:21244
Classic
GRIGGION Simone UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol14:24
14:24
59101+25:24126
Sprint
GRISEL Matys Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team18:03
18:03
6058+18:32213
Climber
HUISING Menno Team Visma | Lease a Bike Development
20Team Visma | Lease a Bike Development18:05
18:05
6159+18:4693
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco18:21
18:21
6260+18:49271
Sprint
ARTZ Huub Wanty - ReUz - Technord
22Wanty - ReUz - Technord18:22
18:22
6357+18:28111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
18:22
6487+23:41114
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
18:22
6571+20:37153
TT
21Petrolike,,
18:22
6670+20:3752
Sprint
ERMAKOV Roman CTF Victorious
19CTF Victorious,,
18:22
6779+22:03103
GARCÍA Álvaro Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy,,
18:22
6856+18:24115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing,,
18:22
6992+24:24154
OROZCO Juan Carlos Petrolike
21Petrolike,,
18:22
7068+20:17201
Hills
CRESCIOLI Ludovico Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
18:22
7161+19:11145
Sprint
PIRAS Andrea Italy
22Italy,,
18:22
7285+23:39172
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
18:22
7380+22:1476
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia18:24
18:24
7473+20:47152
Sprint
MACIAS Cesar Petrolike
20Petrolike19:38
19:38
7566+20:1541
Hills
ARRIGHETTI Nicolò Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera ,,
19:38
7683+23:1553
Sprint
ANDREAUS Marco CTF Victorious
20CTF Victorious,,
19:38
7765+20:12272
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord,,
19:38
7882+22:52183
Classic
BAGATIN Christian Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan,,
19:38
79139+34:46165
Sprint
PAWSON Edward Rime Drali
19Rime Drali,,
19:38
80109+27:13235
Hills
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
19:38
8197+25:07171
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
19:38
82134+33:36142
Hills
21Italy,,
19:38
8381+22:3536
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team,,
19:38
8475+21:29141
Hills
OIOLI Manuel Italy
21Italy,,
19:38
85111+28:07164
MINOIA Sebastiano Rime Drali
21Rime Drali,,
19:38
8690+23:56186
Hills
VALENT Márk Team MBH Bank Colpack Ballan
20Team MBH Bank Colpack Ballan,,
19:38
8784+23:25182
Classic
AMBROSINI Matteo Team MBH Bank Colpack Ballan
22Team MBH Bank Colpack Ballan,,
19:38
8867+20:1543
Classic
DATI Tommaso Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
19:38
8998+25:09102
Sprint
FAINGEZICHT Emry Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy,,
19:38
90129+31:0656
Hills
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious,,
19:38
9188+23:42176
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
19:38
9263+19:55222
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
22Trinity Racing,,
19:38
9377+21:44286
Sprint
ZORDAN Giovanni Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
19:38
94102+25:2854
Hills
SHTIN Valery CTF Victorious
19CTF Victorious,,
19:38
9576+21:33223
FABRIES Ugo Trinity Racing
18Trinity Racing,,
19:38
9693+24:27163
20Rime Drali,,
19:38
97141+34:5131
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
19:38
98131+31:35203
OMATI Filippo Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
19:38
99124+30:1332
Climber
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team,,
19:38
10074+20:5291
Hills
MACKELLAR Alastair Hagens Berman Jayco
22Hagens Berman Jayco,,
19:38
101115+28:29242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
19:38
102104+25:49146
Sprint
ROSSI Nicola Italy
21Italy,,
19:38
103125+30:17191
BARRERO Martin Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U23,,
19:38
104140+34:49105
GC
VALENTI Luke Israel Premier Tech Academy
20Israel Premier Tech Academy,,
19:38
105130+31:25162
CATTANI Alessandro Rime Drali
19Rime Drali,,
19:38
106113+28:20273
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
19:38
107110+27:15173
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
19:38
108108+26:56234
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
19:38
109120+29:20125
Sprint
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team,,
19:38
11095+25:00112
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing,,
19:38
11164+20:0934
Hills
ROMELE Alessandro Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team,,
19:38
11262+19:383
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team19:43
19:43
11389+23:5372
Hills
BORTOLUZZI Giovanni General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia20:10
20:10
114103+25:402
Climber
KINO Jan Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team20:11
20:11
115114+28:23193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U2320:22
20:22
116122+29:5842
Sprint
D'AMATO Andrea Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera 20:59
20:59
117107+26:47245
Sprint
PERANI Riccardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
20:59
118128+31:056
Sprint
VANDEN HEEDE Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team21:15
21:15
119100+25:2195
Hills
PRIVITERA Samuele Hagens Berman Jayco
18Hagens Berman Jayco21:30
21:30
120106+26:47214
Hills
MATTIO Pietro Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development,,
21:30
121119+29:05252
TT
COLE Owen UAE Team Emirates Gen Z
20UAE Team Emirates Gen Z21:39
21:39
122138+34:20282
Sprint
IACOMONI Federico Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior21:59
21:59
123142+34:5171
Classic
D'AIUTO Filippo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
21:59
124126+30:2875
Sprint
PESCHI Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
21:59
125133+32:22113
Sprint
EGHOLM Kristian Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing22:07
22:07
126132+32:19123
Sprint
DE SCHUYTENEER Steffen Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team22:13
22:13
127146+36:08206
STERBINI Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
22:13
12886+23:41212
Classic
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development23:25
23:25
129112+28:15226
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
20Trinity Racing,,
23:25
130118+28:56196
Sprint
RACCAGNI Gabriele Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U23,,
23:25
131117+28:48233
Sprint
HOLZER Roman Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U23,,
23:25
132153+39:1815
OBETTI Damiano Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino,,
23:25
133116+28:45101
TT
KRETSCHY Moritz Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy,,
23:25
134127+30:4765
Sprint
PEDERSEN Rasmus Søjberg Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
23:25
13591+24:2492
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Jayco
21Hagens Berman Jayco,,
23:25
136144+35:11134
Hills
KINGSTON Matthew Mg.K Vis - Colors for Peace
22Mg.K Vis - Colors for Peace,,
23:25
13794+24:34263
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè23:48
23:48
138154+40:03136
SILENZI Anthoni Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace,,
23:48
139121+29:43143
Sprint
22Italy,,
23:48
140147+36:13283
LEALI Stefano Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
23:48
141148+37:12174
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
23:48
14296+25:0264
Sprint
CHAMBERLAIN Oscar Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team,,
23:48
143143+35:06253
Hills
GIAIMI Luca UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z24:01
24:01
144123+30:0855
Sprint
SKERL Daniel CTF Victorious
21CTF Victorious,,
24:01
145155+40:4814
MANTOVAN Tommaso Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino24:38
24:38
146105+26:2933
Sprint
LAPTEV Savelii Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
24:38
14799+25:1294
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman Jayco
20Hagens Berman Jayco24:41
24:41
148151+37:35274
Sprint
MOONEN Zeno Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord25:06
25:06
149135+33:3744
TT
GRIMOD Etienne Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera ,,
25:06
150136+33:4285
Hills
ROJAS Brandon Alejandro GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano,,
25:06
151149+37:29131
PÉREZ ÁLVAREZ Ciro Mg.K Vis - Colors for Peace
19Mg.K Vis - Colors for Peace25:29
25:29
152137+34:1616
VARDANEGA Leonardo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino,,
25:29
153158+42:3535
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team26:50
26:50
154159+42:4224
DANTE Alessandro Arvedi Cycling
19Arvedi Cycling26:53
26:53
155145+35:1611
FERRONI Lorenzo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
20Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino27:01
27:01
156152+38:05246
ROSA Luca UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
19UC Trevigiani - Energiapura Marchiol28:45
28:45
157160+42:4422
COLOMBO Tommaso Arvedi Cycling
18Arvedi Cycling29:23
29:23
158156+41:46204
SCARPELLI Nicholas Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna29:36
29:36
159157+41:57202
DAPPORTO Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
18Team Technipes #inEmiliaRomagna,,
29:36
160150+37:3474
Hills
PALOMBA Marco General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia29:59
29:59
OTL255
STAES Gibbe UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z31:01
31:01
OTL133
GAVILLI Lapo Mg.K Vis - Colors for Peace
21Mg.K Vis - Colors for Peace31:36
31:36
OTL23
TT
COLOSIO Lino Arvedi Cycling
21Arvedi Cycling31:53
31:53
OTL285
Sprint
URSELLA Lorenzo Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior32:33
32:33
OTL26
VARRONI Luca Arvedi Cycling
20Arvedi Cycling34:42
34:42
DNF63
Sprint
BLAISE Arthur Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team-
DNF205
Hills
SERGIAMPIETRI Andrea Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna-
DNF21
Sprint
GALLI Niccolo Arvedi Cycling
22Arvedi Cycling-
DNF25
GALANTE Riccardo Arvedi Cycling
20Arvedi Cycling-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCITimeTime won/lost
16▲5121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team16:27:20..
211▲9231
GC
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U230:34
0:34
..
313▲10256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z0:47
0:47
..
416▲12106
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy0:51
0:51
..
537▲32276
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord0:58
0:58
..
615▲9116
Classic
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing1:02
1:02
..
733▲26181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan1:07
1:07
..
835▲27185
Climber
NOVÁK Pavel Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan1:09
1:09
..
98▼162
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team1:40
1:40
..
107▼3221
Climber
TUCKWELL Luke Trinity Racing
19Trinity Racing1:44
1:44
..
1136▲2566
Hills
VERSCHUREN Killian Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team2:10
2:10
..
1241▲29211
GC
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development2:12
2:12
..
1321▲8261
GC
PINARELLO Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè2:19
2:19
..
1440▲26266
Hills
SCALCO Matteo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
19VF Group - Bardiani CSF - Faizanè2:20
2:20
..
1542▲2786
Hills
21GW Erco Shimano2:21
2:21
..
1631▲15232
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U232:28
2:28
..
1732▲1551
Hills
VAN DER MEULEN Max CTF Victorious
20CTF Victorious,,
2:28
..
1852▲3481
Sprint
PESCADOR Diego GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano2:35
2:35
..
1917▼2215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development2:42
2:42
..
2049▲29192
Climber
BAGNARA Luca Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U232:45
2:45
..
2148▲27156
Climber
ZAPATA Mauricio Petrolike
19Petrolike2:56
2:56
..
2255▲33241
Classic
ZAMPERINI Edoardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol3:19
3:19
..
2338▲15281
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior3:21
3:21
..
2426▲2264
Hills
PALETTI Luca VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè3:36
3:36
..
2556▲31124
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team4:01
4:01
..
2622▼4216
GC
VAN BEKKUM Darren Team Visma | Lease a Bike Development
22Team Visma | Lease a Bike Development4:51
4:51
..
2725▼2104
Hills
LIMA Daniel Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy4:53
4:53
..
2845▲1782
Classic
COLORADO William GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano7:09
7:09
..
2912▼17254
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z7:47
7:47
..
3076▲46184
Hills
NESPOLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan7:53
7:53
..
3144▲1346
Hills
PETTITI Nicolò Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera 8:20
8:20
..
3234▲2284
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior8:21
8:21
..
3347▲14265
Sprint
ROJAS Vicente VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
22VF Group - Bardiani CSF - Faizanè8:51
8:51
..
3471▲37166
Hills
WALKER Zachary Rime Drali
20Rime Drali8:56
8:56
..
35117▲82225
Climber
SMITH William Trinity Racing
20Trinity Racing9:14
9:14
..
3668▲32224
GC
GOMEZ Camilo Andres Trinity Racing
21Trinity Racing10:05
10:05
..
3786▲4973
Hills
CIRLINCIONE Domenico General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia10:28
10:28
..
3827▼11275
Sprint
REX Tim Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord,,
10:28
..
3950▲11151
Sprint
22Petrolike10:33
10:33
..
4072▲3296
Climber
TAVARES Gonçalo Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco10:34
10:34
..
414▼3761
Sprint
ISIDORE Noa Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team10:46
10:46
..
421▼411
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team11:35
11:35
..
4314▼29251
Hills
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
22UAE Team Emirates Gen Z12:07
12:07
..
4446▲25
Sprint
VAN HAUTEGEM Leander Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team12:39
12:39
..
4554▲945
Sprint
MONTOLI Andrea Biesse - Carrera
22Biesse - Carrera 12:48
12:48
..
4688▲42236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U2313:11
13:11
..
47104▲57135
Hills
ROGANTI Simone Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace13:22
13:22
..
4861▲13155
TT
PRIETO Jose Juan Petrolike
20Petrolike13:37
13:37
..
4980▲31122
Hills
BAERS Arne Lotto Dstny Development Team
22Lotto Dstny Development Team13:42
13:42
..
5066▲16195
Hills
NOVÁK Samuel Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U2313:44
13:44
..
51106▲55262
Hills
TURCONI Filippo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
18VF Group - Bardiani CSF - Faizanè14:01
14:01
..
5273▲21243
Hills
DI BERNARDO Marco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol14:43
14:43
..
5351▼2244
Classic
GRIGGION Simone UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol15:21
15:21
..
5484▲30194
Climber
GONZÁLEZ Antonio Team Polti Kometa U23
20Team Polti Kometa U2315:40
15:40
..
5567▲1284
Climber
PINILLA Juan Sebastian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano15:51
15:51
..
563▼53115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing18:24
18:24
..
575▼52111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing18:28
18:28
..
5819▼39213
Climber
HUISING Menno Team Visma | Lease a Bike Development
20Team Visma | Lease a Bike Development18:32
18:32
..
5918▼4193
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco18:46
18:46
..
6020▼40271
Sprint
ARTZ Huub Wanty - ReUz - Technord
22Wanty - ReUz - Technord18:49
18:49
..
6143▼18145
Sprint
PIRAS Andrea Italy
22Italy19:11
19:11
..
622▼603
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team19:38
19:38
..
6310▼53222
Sprint
DONALDSON Robert Trinity Racing
22Trinity Racing19:55
19:55
..
6424▼4034
Hills
ROMELE Alessandro Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team20:09
20:09
..
6528▼37272
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord20:12
20:12
..
6629▼3741
Hills
ARRIGHETTI Nicolò Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera 20:15
20:15
..
6730▼3743
Classic
DATI Tommaso Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
20:15
..
6864▼4201
Hills
CRESCIOLI Ludovico Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna20:17
20:17
..
69133▲644
Hills
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team20:28
20:28
..
7069▼152
Sprint
ERMAKOV Roman CTF Victorious
19CTF Victorious20:37
20:37
..
7170▼1153
TT
21Petrolike,,
20:37
..
72128▲5683
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano20:45
20:45
..
7357▼16152
Sprint
MACIAS Cesar Petrolike
20Petrolike20:47
20:47
..
7459▼1591
Hills
MACKELLAR Alastair Hagens Berman Jayco
22Hagens Berman Jayco20:52
20:52
..
7562▼13141
Hills
OIOLI Manuel Italy
21Italy21:29
21:29
..
7665▼11223
FABRIES Ugo Trinity Racing
18Trinity Racing21:33
21:33
..
7760▼17286
Sprint
ZORDAN Giovanni Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior21:44
21:44
..
78134▲56175
Hills
KOCKELMANN Mathieu Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank21:48
21:48
..
7978▼1103
GARCÍA Álvaro Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy22:03
22:03
..
8082▲276
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia22:14
22:14
..
8174▼736
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team22:35
22:35
..
8275▼7183
Classic
BAGATIN Christian Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan22:52
22:52
..
8377▼653
Sprint
ANDREAUS Marco CTF Victorious
20CTF Victorious23:15
23:15
..
8481▼3182
Classic
AMBROSINI Matteo Team MBH Bank Colpack Ballan
22Team MBH Bank Colpack Ballan23:25
23:25
..
8592▲7172
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank23:39
23:39
..
869▼77212
Classic
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development23:41
23:41
..
8794▲7114
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
23:41
..
8885▼3176
Sprint
MORANG Mil Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
19Team Lotto Kern-Haus PSD Bank23:42
23:42
..
8979▼1072
Hills
BORTOLUZZI Giovanni General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia23:53
23:53
..
9087▼3186
Hills
VALENT Márk Team MBH Bank Colpack Ballan
20Team MBH Bank Colpack Ballan23:56
23:56
..
9153▼3892
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Jayco
21Hagens Berman Jayco24:24
24:24
..
92107▲15154
OROZCO Juan Carlos Petrolike
21Petrolike,,
24:24
..
9389▼4163
20Rime Drali24:27
24:27
..
9439▼55263
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè24:34
24:34
..
9596▲1112
Sprint
BEHRENS Niklas Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing25:00
25:00
..
9658▼3864
Sprint
CHAMBERLAIN Oscar Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team25:02
25:02
..
9799▲2171
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank25:07
25:07
..
98100▲2102
Sprint
FAINGEZICHT Emry Israel Premier Tech Academy
21Israel Premier Tech Academy25:09
25:09
..
9923▼7694
Sprint
SHMIDT Artem Hagens Berman Jayco
20Hagens Berman Jayco25:12
25:12
..
10083▼1795
Hills
PRIVITERA Samuele Hagens Berman Jayco
18Hagens Berman Jayco25:21
25:21
..
101111▲10126
Sprint
GRISEL Matys Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team25:24
25:24
..
102103▲154
Hills
SHTIN Valery CTF Victorious
19CTF Victorious25:28
25:28
..
10398▼52
Climber
KINO Jan Soudal - Quick-Step Devo Team
21Soudal - Quick-Step Devo Team25:40
25:40
..
104109▲5146
Sprint
ROSSI Nicola Italy
21Italy25:49
25:49
..
10563▼4233
Sprint
LAPTEV Savelii Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team26:29
26:29
..
10693▼13214
Hills
MATTIO Pietro Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development26:47
26:47
..
107102▼5245
Sprint
PERANI Riccardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
26:47
..
108110▲2234
TT
MIKUTIS Aivaras Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U2326:56
26:56
..
109115▲6235
Hills
TENDON Arnaud Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U2327:13
27:13
..
110116▲6173
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank27:15
27:15
..
111122▲11164
MINOIA Sebastiano Rime Drali
21Rime Drali28:07
28:07
..
11290▼22226
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
20Trinity Racing28:15
28:15
..
113125▲12273
Sprint
HANNES Victor Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord28:20
28:20
..
114119▲5193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U2328:23
28:23
..
115127▲12242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol28:29
28:29
..
11695▼21101
TT
KRETSCHY Moritz Israel Premier Tech Academy
22Israel Premier Tech Academy28:45
28:45
..
11797▼20233
Sprint
HOLZER Roman Tudor Pro Cycling Team U23
21Tudor Pro Cycling Team U2328:48
28:48
..
118101▼17196
Sprint
RACCAGNI Gabriele Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U2328:56
28:56
..
119113▼6252
TT
COLE Owen UAE Team Emirates Gen Z
20UAE Team Emirates Gen Z29:05
29:05
..
120131▲11125
Sprint
GIDDINGS Joshua Lotto Dstny Development Team
20Lotto Dstny Development Team29:20
29:20
..
121105▼16143
Sprint
22Italy29:43
29:43
..
122129▲742
Sprint
D'AMATO Andrea Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera 29:58
29:58
..
123108▼1555
Sprint
SKERL Daniel CTF Victorious
21CTF Victorious30:08
30:08
..
124137▲1332
Climber
AGUILERA Nil Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team30:13
30:13
..
125138▲13191
BARRERO Martin Team Polti Kometa U23
21Team Polti Kometa U2330:17
30:17
..
126121▼575
Sprint
PESCHI Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia30:28
30:28
..
127112▼1565
Sprint
PEDERSEN Rasmus Søjberg Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team30:47
30:47
..
128132▲46
Sprint
VANDEN HEEDE Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team31:05
31:05
..
129140▲1156
Hills
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious31:06
31:06
..
130142▲12162
CATTANI Alessandro Rime Drali
19Rime Drali31:25
31:25
..
131143▲12203
OMATI Filippo Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna31:35
31:35
..
132135▲3123
Sprint
DE SCHUYTENEER Steffen Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team32:19
32:19
..
133136▲3113
Sprint
EGHOLM Kristian Lidl - Trek Future Racing
20Lidl - Trek Future Racing32:22
32:22
..
134154▲20142
Hills
21Italy33:36
33:36
..
135123▼1244
TT
GRIMOD Etienne Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera 33:37
33:37
..
136124▼1285
Hills
ROJAS Brandon Alejandro GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano33:42
33:42
..
137126▼1116
VARDANEGA Leonardo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino34:16
34:16
..
138147▲9282
Sprint
IACOMONI Federico Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior34:20
34:20
..
139156▲17165
Sprint
PAWSON Edward Rime Drali
19Rime Drali34:46
34:46
..
140157▲17105
GC
VALENTI Luke Israel Premier Tech Academy
20Israel Premier Tech Academy34:49
34:49
..
141158▲1731
GC
DOSTIYEV Ilkhan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team34:51
34:51
..
142150▲871
Classic
D'AIUTO Filippo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
34:51
..
143139▼4253
Hills
GIAIMI Luca UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z35:06
35:06
..
144141▼3134
Hills
KINGSTON Matthew Mg.K Vis - Colors for Peace
22Mg.K Vis - Colors for Peace35:11
35:11
..
145120▼2511
FERRONI Lorenzo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
20Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino35:16
35:16
..
146153▲7206
STERBINI Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna36:08
36:08
..
147148▲1283
LEALI Stefano Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior36:13
36:13
..
148152▲4174
Hills
JOCHUM Ben Felix Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank37:12
37:12
..
149144▼5131
PÉREZ ÁLVAREZ Ciro Mg.K Vis - Colors for Peace
19Mg.K Vis - Colors for Peace37:29
37:29
..
150114▼3674
Hills
PALOMBA Marco General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia37:34
37:34
..
151149▼2274
Sprint
MOONEN Zeno Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord37:35
37:35
..
152130▼22246
ROSA Luca UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
19UC Trevigiani - Energiapura Marchiol38:05
38:05
..
153163▲1015
OBETTI Damiano Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino39:18
39:18
..
154167▲13136
SILENZI Anthoni Mg.K Vis - Colors for Peace
20Mg.K Vis - Colors for Peace40:03
40:03
..
155166▲1114
MANTOVAN Tommaso Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino40:48
40:48
..
156145▼11204
SCARPELLI Nicholas Team Technipes #inEmiliaRomagna
20Team Technipes #inEmiliaRomagna41:46
41:46
..
157146▼11202
DAPPORTO Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
18Team Technipes #inEmiliaRomagna41:57
41:57
..
158160▲235
TT
VINOKUROV Alexandre Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team42:35
42:35
..
159161▲224
DANTE Alessandro Arvedi Cycling
19Arvedi Cycling42:42
42:42
..
160151▼922
COLOMBO Tommaso Arvedi Cycling
18Arvedi Cycling42:44
42:44
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
11-1
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team38-
219▲17121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team27+25
3-276
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord18+18
42▼2263
Sprint
CONFORTI Lorenzo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè18-
53▼23
Sprint
RACCAGNI NOVIERO Andrea Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team17-
64▼2115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing15-
7-231
GC
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U2315+15
88-236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U2314+5
9-211
GC
GRAAT Tijmen Team Visma | Lease a Bike Development
21Team Visma | Lease a Bike Development12+12
105▼5242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol12-
117▼4251
Hills
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
22UAE Team Emirates Gen Z12-
126▼6111
Sprint
TEUTENBERG Tim Torn Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing12-
1314▲1181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan10+6
14-185
Climber
NOVÁK Pavel Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan8+8
15-124
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team8+8
169▼7193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U238-
17-261
GC
PINARELLO Alessandro VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
20VF Group - Bardiani CSF - Faizanè6+6
1810▼892
Sprint
ANDERSEN Kasper Hagens Berman Jayco
21Hagens Berman Jayco6-
1911▼8226
TT
THORNLEY Callum Trinity Racing
20Trinity Racing6-
20-256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z5+5
2123▲2106
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy5+4
2212▼1061
Sprint
ISIDORE Noa Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team5-
2313▼1065
Sprint
PEDERSEN Rasmus Søjberg Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team5-
24-232
Climber
DONZÉ Robin Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U234+4
2515▼10172
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank4-
26-116
Classic
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing3+3
2716▼1193
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco3-
2817▼1134
Hills
ROMELE Alessandro Astana Qazaqstan Development Team
20Astana Qazaqstan Development Team3-
29-62
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team2+2
30-215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development2+2
3120▼11152
Sprint
MACIAS Cesar Petrolike
20Petrolike2-
3221▼11183
Classic
BAGATIN Christian Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan2-
3322▼11171
Hills
DREßLER Luca Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
22Team Lotto Kern-Haus PSD Bank2-
34-66
Hills
VERSCHUREN Killian Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
21Decathlon AG2R La Mondiale Development Team1+1
35-216
GC
VAN BEKKUM Darren Team Visma | Lease a Bike Development
22Team Visma | Lease a Bike Development1+1
NR18▼973284
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior-2+-5
NR-281
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior-10+-10
NR-286
Sprint
ZORDAN Giovanni Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior-10+-10
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamPointsToday
1-121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team31+31
2-276
Climber
TOUSSAINT Wouter Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord24+24
3-231
GC
RONDEL Mathys Tudor Pro Cycling Team U23
20Tudor Pro Cycling Team U2318+18
45▲1181
Classic
KAJAMINI Florian Samuel Team MBH Bank Colpack Ballan
21Team MBH Bank Colpack Ballan18+14
5-185
Climber
NOVÁK Pavel Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan14+14
61▼5236
TT
WEISS Fabian Tudor Pro Cycling Team U23
22Tudor Pro Cycling Team U238-
7-282
Sprint
IACOMONI Federico Zalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior7+7
84▼4281
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior6-
92▼7115
TT
SÖDERQVIST Jakob Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing6-
103▼7242
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol6-
11-75
Sprint
PESCHI Lorenzo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia6+6
12-256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z6+6
13-106
Climber
MARTÍ Pau Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy4+4
14-172
TT
ABT Cedric Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
20Team Lotto Kern-Haus PSD Bank4+4
157▼862
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team3+1
16-116
Classic
WENZEL Mats Lidl - Trek Future Racing
21Lidl - Trek Future Racing2+2
17-184
Hills
NESPOLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan2+2
186▼121
Sprint
MAGNIER Paul Soudal - Quick-Step Devo Team
20Soudal - Quick-Step Devo Team2-
19-76
Sprint
PEZZO ROSOLA Kevin General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia2+2
208▼12193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U232-
219▼12215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development1-
2211▼11275
Sprint
REX Tim Wanty - ReUz - Technord
20Wanty - ReUz - Technord1-
2310▼1393
Classic
MCKENZIE Hamish Hagens Berman Jayco
19Hagens Berman Jayco1-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
RnkPrev▼▲BIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamTimeTime won/lost
11-121
GC
WIDAR Jarno Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team6:27:20..
25▲3256
Climber
TORRES Pablo UAE Team Emirates Gen Z
18UAE Team Emirates Gen Z0:47
0:47
..
32▼162
GC
BISIAUX Léo Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team1:40
1:40
..
46▲2215
Climber
NORDHAGEN Jørgen Team Visma | Lease a Bike Development
19Team Visma | Lease a Bike Development2:42
2:42
..
58▲3124
TT
DONIE Milan Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team4:01
4:01
..
64▼2254
TT
MARIVOET Duarte UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z7:47
7:47
..
711▲4195
Hills
NOVÁK Samuel Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U2313:44
13:44
..
816▲8262
Hills
TURCONI Filippo VF Group - Bardiani CSF - Faizanè
18VF Group - Bardiani CSF - Faizanè14:01
14:01
..
97▼2272
Classic
GUALDI Simone Wanty - ReUz - Technord
19Wanty - ReUz - Technord20:12
20:12
..
1022▲124
Hills
SOENENS Viktor Soudal - Quick-Step Devo Team
18Soudal - Quick-Step Devo Team20:28
20:28
..
1110▼1223
FABRIES Ugo Trinity Racing
18Trinity Racing21:33
21:33
..
1212-103
GARCÍA Álvaro Israel Premier Tech Academy
19Israel Premier Tech Academy22:03
22:03
..
133▼10212
Classic
BRENNAN Matthew Team Visma | Lease a Bike Development
18Team Visma | Lease a Bike Development23:41
23:41
..
1415▲1114
LEIDERT Louis Lidl - Trek Future Racing
19Lidl - Trek Future Racing,,
23:41
..
159▼664
Sprint
CHAMBERLAIN Oscar Decathlon AG2R La Mondiale Development Team
19Decathlon AG2R La Mondiale Development Team25:02
25:02
..
1613▼395
Hills
PRIVITERA Samuele Hagens Berman Jayco
18Hagens Berman Jayco25:21
25:21
..
1717-126
Sprint
GRISEL Matys Lotto Dstny Development Team
18Lotto Dstny Development Team25:24
25:24
..
1818-173
ARENZ Leon Team Lotto Kern-Haus PSD Bank
18Team Lotto Kern-Haus PSD Bank27:15
27:15
..
1919-193
GIULIANO Dario Team Polti Kometa U23
19Team Polti Kometa U2328:23
28:23
..
2021▲16
Sprint
VANDEN HEEDE Lars Soudal - Quick-Step Devo Team
19Soudal - Quick-Step Devo Team31:05
31:05
..
2125▲456
Hills
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious31:06
31:06
..
2226▲4162
CATTANI Alessandro Rime Drali
19Rime Drali31:25
31:25
..
2327▲4203
OMATI Filippo Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna31:35
31:35
..
2423▼1123
Sprint
DE SCHUYTENEER Steffen Lotto Dstny Development Team
19Lotto Dstny Development Team32:19
32:19
..
2520▼544
TT
GRIMOD Etienne Biesse - Carrera
18Biesse - Carrera 33:37
33:37
..
2624▼2253
Hills
GIAIMI Luca UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z35:06
35:06
..
2731▲4206
STERBINI Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
19Team Technipes #inEmiliaRomagna36:08
36:08
..
2828-131
PÉREZ ÁLVAREZ Ciro Mg.K Vis - Colors for Peace
19Mg.K Vis - Colors for Peace37:29
37:29
..
2934▲514
MANTOVAN Tommaso Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino40:48
40:48
..
3029▼1202
DAPPORTO Pietro Team Technipes #inEmiliaRomagna
18Team Technipes #inEmiliaRomagna41:57
41:57
..
3133▲224
DANTE Alessandro Arvedi Cycling
19Arvedi Cycling42:42
42:42
..
3230▼222
COLOMBO Tommaso Arvedi Cycling
18Arvedi Cycling42:44
42:44
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Youth day classification

#RiderTeamTime
1 WIDAR JarnoLotto Dstny Development Team3:47:40
2 TORRES PabloUAE Team Emirates Gen Z0:27
3 BISIAUX LéoDecathlon AG2R La Mondiale Development Team1:24
4 NORDHAGEN JørgenTeam Visma | Lease a Bike Development2:17
5 DONIE MilanLotto Dstny Development Team2:55
6 MARIVOET DuarteUAE Team Emirates Gen Z7:29
7 TURCONI FilippoVF Group - Bardiani CSF - Faizanè7:59
8 SOENENS ViktorSoudal - Quick-Step Devo Team10:24
9 NOVÁK SamuelTeam Polti Kometa U2311:47
10 GRISEL MatysLotto Dstny Development Team18:03
11 LEIDERT LouisLidl - Trek Future Racing18:22
12 GARCÍA ÁlvaroIsrael Premier Tech Academy,,
13 GUALDI SimoneWanty - ReUz - Technord19:38
14 BORGO AlessandroCTF Victorious,,
15 FABRIES UgoTrinity Racing,,
16 OMATI FilippoTeam Technipes #inEmiliaRomagna,,
17 CATTANI AlessandroRime Drali,,
18 ARENZ LeonTeam Lotto Kern-Haus PSD Bank,,
19 GIULIANO DarioTeam Polti Kometa U2320:22
20 VANDEN HEEDE LarsSoudal - Quick-Step Devo Team21:15
21 PRIVITERA SamueleHagens Berman Jayco21:30
22 DE SCHUYTENEER SteffenLotto Dstny Development Team22:13
23 STERBINI PietroTeam Technipes #inEmiliaRomagna,,
24 BRENNAN MatthewTeam Visma | Lease a Bike Development23:25
25 CHAMBERLAIN OscarDecathlon AG2R La Mondiale Development Team23:48
26 GIAIMI LucaUAE Team Emirates Gen Z24:01
27 MANTOVAN TommasoCampana Imballagi-Geo & Tex-Trentino24:38
28 GRIMOD EtienneBiesse - Carrera 25:06
29 PÉREZ ÁLVAREZ CiroMg.K Vis - Colors for Peace25:29
30 DANTE AlessandroArvedi Cycling26:53
31 COLOMBO TommasoArvedi Cycling29:23
32 DAPPORTO PietroTeam Technipes #inEmiliaRomagna29:36
DNF BLAISE ArthurDecathlon AG2R La Mondiale Development Team-
OTL STAES GibbeUAE Team Emirates Gen Z31:01


RnkPrev▼▲TeamClassTimeTime won/lost
19▲8 VF Group - Bardiani CSF - FaizanèPRT 19:30:05..
25▲3 Team Visma | Lease a Bike DevelopmentCT1:08
1:08
..
314▲11 Team MBH Bank Colpack BallanCT1:33
1:33
..
411▲7 GW Erco ShimanoCT3:51
3:51
..
57▲2 Trinity RacingCT4:28
4:28
..
63▼3 Decathlon AG2R La Mondiale Development TeamCT6:07
6:07
..
719▲12 Tudor Pro Cycling Team U23CT7:49
7:49
..
816▲8 Lotto Dstny Development TeamCT9:25
9:25
..
94▼5 UAE Team Emirates Gen ZCT12:39
12:39
..
1012▲2 PetrolikeCT18:08
18:08
..
1115▲4 Israel Premier Tech AcademyCT19:38
19:38
..
128▼4 Wanty - ReUz - TechnordCT22:07
22:07
..
1320▲7 Team Polti Kometa U23CLUB23:37
23:37
..
1413▼1 Zalf Euromobil FiorCT24:31
24:31
..
1517▲2 UC Trevigiani - Energiapura MarchiolCLUB25:14
25:14
..
161▼15 Soudal - Quick-Step Devo TeamCT26:17
26:17
..
172▼15 Lidl - Trek Future RacingCT29:49
29:49
..
1810▼8 Biesse - Carrera CT32:53
32:53
..
1921▲2 CTF VictoriousCT38:15
38:15
..
206▼14 Hagens Berman JaycoCT39:02
39:02
..
2123▲2 General Store - Essegibi - F.Lli CuriaCT48:23
48:23
..
2225▲3 Rime DraliCT52:44
52:44
..
2324▲1 Team Lotto Kern-Haus PSD BankCT55:46
55:46
..
2418▼6 Astana Qazaqstan Development TeamCT56:00
56:00
..
2522▼3 ItalyNAT58:08
58:08
..
2626- Team Technipes #inEmiliaRomagnaCT1:13:40
1:13:40
..
2727- Mg.K Vis - Colors for PeaceCT1:16:16
1:16:16
..
2828- Campana Imballagi-Geo & Tex-TrentinoCLUB1:38:22
1:38:22
..
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    11 June 2024
  • Start time:
    12:10
  • Avg. speed winner:
    35.315 km/h
  • Race category:
    MU - Men U23
  • Distance:
    134 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    317
  • Vert. meters:
    3356
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    0.9 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Finish photo

    • Finishphoto of Jarno Widar winning Giro d'Italia Next Gen Stage 3.
      © LaPresse