Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2009
2007
-
«

 2008   »   Giro d'Italia Femminile (Int.)

General Classification

  Remove filter
RnkRiderAgeTeamPntGCGC-TimeTime
1 Teutenberg Ina-Yoko33Team Columbia Women1672+1:03:242:44:48 2:44:48
2 Wild Kirsten25AA Cycling Team1167+58:50,, ,,
3 Bronzini Giorgia24Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O658+52:05,, ,,
4 Treier Grete30Gauss Rdz Ormu513+15:29,, ,,
5 Holler Monica24Bigla Cycling Team477+1:09:09,, ,,
6 Leleivytė Rasa19S.C. Michela Fanini Rox259+52:11,, ,,
7 Baccaille Monia2417+18:08,, ,,
8 Polikevičiūtė Jolanta37Usc Chirio Forno D'asolo8+8:14,, ,,
9 Zugno Anna24Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line51+43:56,, ,,
10* Bastianelli Marta21Team Cmax Dila9*+9:06,, ,,
11 Schleicher Regina34Equipe Nürnberger Versicherung79+1:09:39,, ,,
12 Wolfer Andrea20Bigla Cycling Team83+1:10:46,, ,,
13 Antoshina Tatiana2518+19:07,, ,,
14 D'Ettorre Alessandra30Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line56+50:19,, ,,
15 Vilajosana Marta33Team Cmax Dila19+20:25,, ,,
16 Guderzo Tatiana23Gauss Rdz Ormu4+2:53,, ,,
17 Ljungskog Susanne3223+27:32,, ,,
18 Becker Charlotte25Equipe Nürnberger Versicherung42+39:12,, ,,
19 Anderson Kim40Team Columbia Women14+15:32,, ,,
20 Henrion Ludivine24AA Cycling Team64+56:10,, ,,
21 Thürig Andrea30Bigla Cycling Team35+35:03,, ,,
22 Whitelaw Vicki3129+32:12,, ,,
23 Neben Amber33Team Flexpoint2+2:37,, ,,
24 Azpiroz Arantzazu26Bizkaia - Durango85+1:12:07,, ,,
25 Lichtenberg Claudia22Equipe Nürnberger Versicherung3+2:40,, ,,
26 Van den Broeck Inge30AA Cycling Team48+42:14,, ,,
27 Braam Elisabeth23Team Flexpoint36+35:06,, ,,
28 Leal Veronica30Gauss Rdz Ormu28+30:56,, ,,
29 Mullens Peta2080+1:09:46,, ,,
30 Kirch Rosane32S.C. Michela Fanini Rox12+14:07,, ,,
31 Pučinskaitė Edita32Equipe Nürnberger Versicherung6+4:58,, ,,
32 Carrara Vera28Team Cmax Dila61+53:23,, ,,
33 Hohl Jennifer22Bigla Cycling Team39+36:59,, ,,
34 Arndt Judith31Team Columbia Women10+10:02,, ,,
35 Cromwell Tiffany2050+43:11,, ,,
36 Fernandes Souza Uênia23Usc Chirio Forno D'asolo46+41:25,, ,,
37 Fernandes Clemilda29Usc Chirio Forno D'asolo34+34:51,, ,,
38 Garcia Evelyn25Usc Chirio Forno D'asolo33+34:34,, ,,
39 Melchers Mirjam32Team Flexpoint21+25:49,, ,,
40 Egyed Nikki26Vrienden van het platteland62+54:14,, ,,
41 Moreno María Isabel2715+16:00,, ,,
42 Boyarskaya Natalia2516+17:56,, ,,
43 Parietti Silvia30Gauss Rdz Ormu55+46:47,, ,,
44 Brändli Nicole29Bigla Cycling Team5+3:12,, ,,
45 Tagliaferro Marta18Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O93+1:15:18,, ,,
46 Marmorini Alice2175+1:06:070:09 0:09
47 Iturriaga Echevarria Eneritz27Safi - Pasta Zara - Manhattan43+41:06,, 0:09
48 Lutz Eva29Equipe Nürnberger Versicherung30+33:34,, 0:09
49 Becker Christina30Equipe Nürnberger Versicherung86+1:12:28,, 0:09
50 Sanchis Anna207+6:37,, 0:09
51 Carrigan Sara27Lotto Belisol Ladiesteam27+30:24,, 0:09
52 Borchi Alessandra24Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O81+1:10:12,, 0:09
53 Martisova Julia32Gauss Rdz Ormu31+33:38,, 0:09
54 Andruk Alona21Usc Chirio Forno D'asolo26+29:14,, 0:09
55 Tognali Francesca23Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line49+43:08,, 0:09
56 Fiori Jennifer22S.C. Michela Fanini Rox76+1:08:23,, 0:09
57 Luperini Fabiana34Menikini - Selle Italia - Master Colors1+0:00,, 0:09
58 Murillo Iosune28Bizkaia - Durango68+1:00:49,, 0:09
59 Villumsen Linda23Team Columbia Women25+29:02,, 0:09
60 Oki Miho34Menikini - Selle Italia - Master Colors38+36:44,, 0:09
61 Corneo Sigrid38Menikini - Selle Italia - Master Colors44+41:10,, 0:09
62 Danesi Serena22Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line78+1:09:31,, 0:09
63 Grassi Giuseppina3111+12:55,, 0:09
64 Patuzzo Eleonora18Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O74+1:03:55,, 0:09
65 Frapporti Simona19Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O95+1:15:59,, 0:09
66 Kelley-Seehafer Kori33Menikini - Selle Italia - Master Colors22+25:52,, 0:09
67 Brzezna Paulina26AA Cycling Team24+28:07,, 0:09
68 Epelde Mireia22Bizkaia - Durango70+1:01:55,, 0:09
69 Vžesniauskaitė Modesta24Equipe Nürnberger Versicherung40+37:44,, 0:09
70 Schmidt Trine2089+1:13:02,, 0:09
71 Cantele Noemi26Bigla Cycling Team20+22:56,, 0:09
72 Slappendel Iris23Team Flexpoint57+51:00,, 0:09
73 Belvederesi Tania30Gauss Rdz Ormu82+1:10:22,, 0:09
74 Beltman Chantal31Team Columbia Women69+1:01:110:17 0:17
75 Zabirova Zoulfia34Bigla Cycling Team47+41:350:30 0:30
76 Bates Katherine26Team Columbia Women92+1:14:282:17 2:17
77 Rhodes Alexis23Team Columbia Women88+1:12:59,, 2:17
78 Corazza Martina29Gauss Rdz Ormu73+1:03:543:03 3:03
79 Gil Parra Laeticia63+54:533:36 3:36
80 Massaccesi Alessia19Team Cmax Dila94+1:15:29,, 3:36
81 Wood Oenone27Team Columbia Women32+34:33,, 3:36
82 Valsecchi Silvia25Menikini - Selle Italia - Master Colors90+1:13:42,, 3:36
83 Suelotto Eleonora19Gauss Rdz Ormu97+1:16:37,, 3:36
84 Pisaneschi Laura26Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line91+1:14:13,, 3:36
85 Pascual Gema29Bizkaia - Durango96+1:16:08,, 3:36
86 Gaivenyte Gintare22Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O54+46:408:53 8:53
87 Ragazinskiene Daiva22S.C. Michela Fanini Rox66+58:25,, 8:53
88 Torsius Arien21Team Cmax Dila101+1:19:08,, 8:53
89 Tirado Marquez Silvia21103+1:24:46,, 8:53
90 Polikevičiūtė Rasa37Usc Chirio Forno D'asolo37+35:35,, 8:53
91 Trachsel Sereina27Bigla Cycling Team41+38:57,, 8:53
92 Vilūnaitė Erika2787+1:12:38,, 8:53
93 Blindyuk Yulia23S.C. Michela Fanini Rox65+57:01,, 8:53
94 Slyusareva Olga39Menikini - Selle Italia - Master Colors100+1:18:36,, 8:53
95 Donadoni Alice19Team Cmax Dila52+45:24,, 8:53
96 Bozzolo Laura22S.C. Michela Fanini Rox60+52:28,, 8:53
97 Dervan Siobhan2971+1:02:26,, 8:53
98 Taylor Carlee1953+45:25,, 8:53
99 Bates Natalie28Menikini - Selle Italia - Master Colors98+1:17:58,, 8:53
100 Fernandes Silva Janildes27Usc Chirio Forno D'asolo102+1:20:45,, 8:53
101 López Belén2484+1:11:47,, 8:53
102 Van den Broeck Inge30AA Cycling Team48+42:14,, 8:53
103 Mascelli Deborah2299+1:18:12,, 8:53
104 Bastianelli Valentina20S.C. Michela Fanini Rox104+1:25:3810:04 10:04
RnkRiderAgeTeamPntGCGC-TimeTimeTime won/lost
1 Luperini Fabiana34Menikini - Selle Italia - Master Colors801+0:00 21:18:40 21:18:40+0:00
2 Neben Amber33Team Flexpoint562+2:372:37 2:37+2:37
3 Lichtenberg Claudia22Equipe Nürnberger Versicherung323+2:402:40 2:40+2:40
4 Guderzo Tatiana23Gauss Rdz Ormu244+2:532:53 2:53+2:53
5 Brändli Nicole29Bigla Cycling Team205+3:123:12 3:12+3:12
6 Pučinskaitė Edita32Equipe Nürnberger Versicherung166+4:584:58 4:58+4:58
7 Sanchis Anna20127+6:376:37 6:37+6:37
8 Polikevičiūtė Jolanta37Usc Chirio Forno D'asolo88+8:148:14 8:14+8:14
9* Bastianelli Marta21Team Cmax Dila9*+9:069:06 9:06+9:06
10 Arndt Judith31Team Columbia Women610+10:0210:02 10:02+10:02
11 Grassi Giuseppina31511+12:5512:55 12:55+12:55
12 Kirch Rosane32S.C. Michela Fanini Rox312+14:0714:07 14:07+14:07
13 Treier Grete30Gauss Rdz Ormu13+15:2915:29 15:29+15:29
14 Anderson Kim40Team Columbia Women14+15:3215:32 15:32+15:32
15 Moreno María Isabel2715+16:0016:00 16:00+16:00
16 Boyarskaya Natalia2516+17:5617:56 17:56+17:56
17 Baccaille Monia2417+18:0818:08 18:08+18:08
18 Antoshina Tatiana2518+19:0719:07 19:07+19:07
19 Vilajosana Marta33Team Cmax Dila19+20:2520:25 20:25+20:25
20 Cantele Noemi26Bigla Cycling Team20+22:5622:56 22:56+22:56
21 Melchers Mirjam32Team Flexpoint21+25:4925:49 25:49+25:49
22 Kelley-Seehafer Kori33Menikini - Selle Italia - Master Colors22+25:5225:52 25:52+25:52
23 Ljungskog Susanne3223+27:3227:32 27:32+27:32
24 Brzezna Paulina26AA Cycling Team24+28:0728:07 28:07+28:07
25 Villumsen Linda23Team Columbia Women25+29:0229:02 29:02+29:02
26 Andruk Alona21Usc Chirio Forno D'asolo26+29:1429:14 29:14+29:14
27 Carrigan Sara27Lotto Belisol Ladiesteam27+30:2430:24 30:24+30:24
28 Leal Veronica30Gauss Rdz Ormu28+30:5630:56 30:56+30:56
29 Whitelaw Vicki3129+32:1232:12 32:12+32:12
30 Lutz Eva29Equipe Nürnberger Versicherung30+33:3433:34 33:34+33:34
31 Martisova Julia32Gauss Rdz Ormu31+33:3833:38 33:38+33:38
32 Wood Oenone27Team Columbia Women32+34:3334:33 34:33+34:33
33 Garcia Evelyn25Usc Chirio Forno D'asolo33+34:3434:34 34:34+34:34
34 Fernandes Clemilda29Usc Chirio Forno D'asolo34+34:5134:51 34:51+34:51
35 Thürig Andrea30Bigla Cycling Team35+35:0335:03 35:03+35:03
36 Braam Elisabeth23Team Flexpoint36+35:0635:06 35:06+35:06
37 Polikevičiūtė Rasa37Usc Chirio Forno D'asolo37+35:3535:35 35:35+35:35
38 Oki Miho34Menikini - Selle Italia - Master Colors38+36:4436:44 36:44+36:44
39 Hohl Jennifer22Bigla Cycling Team39+36:5936:59 36:59+36:59
40 Vžesniauskaitė Modesta24Equipe Nürnberger Versicherung40+37:4437:44 37:44+37:44
41 Trachsel Sereina27Bigla Cycling Team41+38:5738:57 38:57+38:57
42 Becker Charlotte25Equipe Nürnberger Versicherung42+39:1239:12 39:12+39:12
43 Iturriaga Echevarria Eneritz27Safi - Pasta Zara - Manhattan43+41:0641:06 41:06+41:06
44 Corneo Sigrid38Menikini - Selle Italia - Master Colors44+41:1041:10 41:10+41:10
45 Van den Broeck Inge30AA Cycling Team48+42:1441:22 41:22+41:22
46 Fernandes Souza Uênia23Usc Chirio Forno D'asolo46+41:2541:25 41:25+41:25
47 Zabirova Zoulfia34Bigla Cycling Team47+41:3541:35 41:35+41:35
48 Van den Broeck Inge30AA Cycling Team48+42:1442:14 42:14+42:14
49 Tognali Francesca23Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line49+43:0843:08 43:08+43:08
50 Cromwell Tiffany2050+43:1143:11 43:11+43:11
51 Zugno Anna24Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line51+43:5643:56 43:56+43:56
52 Donadoni Alice19Team Cmax Dila52+45:2445:24 45:24+45:24
53 Taylor Carlee1953+45:2545:25 45:25+45:25
54 Gaivenyte Gintare22Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O54+46:4046:40 46:40+46:40
55 Parietti Silvia30Gauss Rdz Ormu55+46:4746:47 46:47+46:47
56 D'Ettorre Alessandra30Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line56+50:1950:19 50:19+50:19
57 Slappendel Iris23Team Flexpoint57+51:0051:00 51:00+51:00
58 Bronzini Giorgia24Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O58+52:0552:05 52:05+52:05
59 Leleivytė Rasa19S.C. Michela Fanini Rox59+52:1152:11 52:11+52:11
60 Bozzolo Laura22S.C. Michela Fanini Rox60+52:2852:28 52:28+52:28
61 Carrara Vera28Team Cmax Dila61+53:2353:23 53:23+53:23
62 Egyed Nikki26Vrienden van het platteland62+54:1454:14 54:14+54:14
63 Gil Parra Laeticia63+54:5354:53 54:53+54:53
64 Henrion Ludivine24AA Cycling Team64+56:1056:10 56:10+56:10
65 Blindyuk Yulia23S.C. Michela Fanini Rox65+57:0157:01 57:01+57:01
66 Ragazinskiene Daiva22S.C. Michela Fanini Rox66+58:2558:25 58:25+58:25
67 Wild Kirsten25AA Cycling Team67+58:5058:50 58:50+58:50
68 Murillo Iosune28Bizkaia - Durango68+1:00:491:00:49 1:00:49+60:49
69 Beltman Chantal31Team Columbia Women69+1:01:111:01:11 1:01:11+61:11
70 Epelde Mireia22Bizkaia - Durango70+1:01:551:01:55 1:01:55+61:55
71 Dervan Siobhan2971+1:02:261:02:26 1:02:26+62:26
72 Teutenberg Ina-Yoko33Team Columbia Women72+1:03:241:03:24 1:03:24+63:24
73 Corazza Martina29Gauss Rdz Ormu73+1:03:541:03:54 1:03:54+63:54
74 Patuzzo Eleonora18Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O74+1:03:551:03:55 1:03:55+63:55
75 Marmorini Alice2175+1:06:071:06:07 1:06:07+66:07
76 Fiori Jennifer22S.C. Michela Fanini Rox76+1:08:231:08:23 1:08:23+68:23
77 Holler Monica24Bigla Cycling Team77+1:09:091:09:09 1:09:09+69:09
78 Danesi Serena22Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line78+1:09:311:09:31 1:09:31+69:31
79 Schleicher Regina34Equipe Nürnberger Versicherung79+1:09:391:09:39 1:09:39+69:39
80 Mullens Peta2080+1:09:461:09:46 1:09:46+69:46
81 Borchi Alessandra24Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O81+1:10:121:10:12 1:10:12+70:12
82 Belvederesi Tania30Gauss Rdz Ormu82+1:10:221:10:22 1:10:22+70:22
83 Wolfer Andrea20Bigla Cycling Team83+1:10:461:10:46 1:10:46+70:46
84 López Belén2484+1:11:471:11:47 1:11:47+71:47
85 Azpiroz Arantzazu26Bizkaia - Durango85+1:12:071:12:07 1:12:07+72:07
86 Becker Christina30Equipe Nürnberger Versicherung86+1:12:281:12:28 1:12:28+72:28
87 Vilūnaitė Erika2787+1:12:381:12:38 1:12:38+72:38
88 Rhodes Alexis23Team Columbia Women88+1:12:591:12:59 1:12:59+72:59
89 Schmidt Trine2089+1:13:021:13:02 1:13:02+73:02
90 Valsecchi Silvia25Menikini - Selle Italia - Master Colors90+1:13:421:13:42 1:13:42+73:42
91 Pisaneschi Laura26Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line91+1:14:131:14:13 1:14:13+74:13
92 Bates Katherine26Team Columbia Women92+1:14:281:14:28 1:14:28+74:28
93 Tagliaferro Marta18Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O93+1:15:181:15:18 1:15:18+75:18
94 Massaccesi Alessia19Team Cmax Dila94+1:15:291:15:29 1:15:29+75:29
95 Frapporti Simona19Cycling Team Titanedi - Frezza - Acca Due O95+1:15:591:15:59 1:15:59+75:59
96 Pascual Gema29Bizkaia - Durango96+1:16:081:16:08 1:16:08+76:08
97 Suelotto Eleonora19Gauss Rdz Ormu97+1:16:371:16:37 1:16:37+76:37
98 Bates Natalie28Menikini - Selle Italia - Master Colors98+1:17:581:17:58 1:17:58+77:58
99 Mascelli Deborah2299+1:18:121:18:12 1:18:12+78:12
100 Slyusareva Olga39Menikini - Selle Italia - Master Colors100+1:18:361:18:36 1:18:36+78:36
101 Torsius Arien21Team Cmax Dila101+1:19:081:19:08 1:19:08+79:08
102 Fernandes Silva Janildes27Usc Chirio Forno D'asolo102+1:20:451:20:45 1:20:45+80:45
103 Tirado Marquez Silvia21103+1:24:461:24:46 1:24:46+84:46
104 Bastianelli Valentina20S.C. Michela Fanini Rox104+1:25:381:25:38 1:25:38+85:38

Race information

Giro d'Italia Femminile logoDate: 13th July 2008
Race category: Woman Elite
PCS point scale: F-2.1

Websites:
www.girorosa.it/
www.twitter.com/girorosacycling
www.facebook.com/pages/Giro-Rosa-Cycling-Race/1436449503235716?fref=ts


Advertisement

All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.11029 sec.