Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Cremona (134.2 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Vermeersch Gianni | Alpecin - Fenix | 12 |
2 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 8 |
3 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | 6 |
4 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 5 |
5 | Roche Nicolas | Team DSM | 4 |
6 | Consonni Simone | Cofidis | 3 |
7 | Richeze Maximiliano | UAE Team Emirates | 2 |
8 | Mosca Jacopo | Trek - Segafredo | 1 |
KOM Sprint (4) Castana (208.6 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 3 |
2 | Bevin Patrick | Israel Start-Up Nation | 2 |
3 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | 1 |
Bonification sprint | Broni (222 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Bonis |
---|---|---|---|
1 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 3'' |
2 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 2'' |
3 | Roche Nicolas | Team DSM | 1'' |
4 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | |
5 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 50 | 10'' |
2 | Consonni Simone | Cofidis | 35 | 6'' |
3 | Roche Nicolas | Team DSM | 25 | 4'' |
4 | Arndt Nikias | Team DSM | 18 | |
5 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | 14 | |
6 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech | 12 | |
7 | Zana Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | 10 | |
8 | Tesfatsion Natnael | Androni Giocattoli - Sidermec | 8 | |
9 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 7 | |
10 | Mosca Jacopo | Trek - Segafredo | 6 | |
11 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 5 | |
12 | Cataldo Dario | Movistar Team | 4 | |
13 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 3 | |
14 | Vendrame Andrea | AG2R Citroën Team | 2 | |
15 | Denz Nico | Team DSM | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Team DSM | 15:47:21 | 15:47:21 |
2 | Androni Giocattoli - Sidermec | 15:49:51 | 2:30 |
3 | Astana - Premier Tech | 16:15:06 | 27:45 |
4 | UAE Team Emirates | 16:16:34 | 29:13 |
5 | EOLO-Kometa | 16:17:46 | 30:25 |
6 | EF Education - Nippo | 16:31:09 | 43:48 |
7 | Cofidis | 16:31:26 | 44:05 |
8 | Bardiani-CSF-Faizanè | 16:31:27 | 44:06 |
9 | Deceuninck - Quick Step | 16:31:33 | 44:12 |
10 | Trek - Segafredo | 16:32:21 | 45:00 |
11 | Movistar Team | 16:32:43 | 45:22 |
12 | AG2R Citroën Team | 16:33:20 | 45:59 |
13 | Israel Start-Up Nation | 16:34:25 | 47:04 |
14 | Alpecin - Fenix | 16:34:59 | 47:38 |
15 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 16:41:38 | 54:17 |
16 | INEOS Grenadiers | 16:54:39 | 1:07:18 |
17 | Bahrain - Victorious | 16:54:39 | 1:07:18 |
18 | Team BikeExchange | 16:54:39 | 1:07:18 |
19 | Groupama - FDJ | 16:54:39 | 1:07:18 |
20 | Team Jumbo-Visma | 16:54:39 | 1:07:18 |
21 | BORA - hansgrohe | 16:54:39 | 1:07:18 |
22 | Team Qhubeka ASSOS | 16:54:39 | 1:07:18 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech | 5:15:01 |
2 | Zana Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
3 | Tesfatsion Natnael | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
4 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 1:16 |
5 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | 2:40 |
6 | Ponomar Andrii | Androni Giocattoli - Sidermec | 3:32 |
7 | Ganna Filippo | INEOS Grenadiers | 23:12 |
8 | Narváez Jhonatan | INEOS Grenadiers | ,, |
9 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | ,, |
10 | Martínez Daniel Felipe | INEOS Grenadiers | ,, |
11 | Honoré Mikkel Frølich | Deceuninck - Quick Step | ,, |
12 | Almeida João | Deceuninck - Quick Step | ,, |
13 | Vlasov Aleksandr | Astana - Premier Tech | ,, |
14 | Sobrero Matteo | Astana - Premier Tech | ,, |
15 | Pronskiy Vadim | Astana - Premier Tech | ,, |
16 | Valter Attila | Groupama - FDJ | ,, |
17 | Carr Simon | EF Education - Nippo | ,, |
18 | Aleotti Giovanni | BORA - hansgrohe | ,, |
19 | Storer Michael | Team DSM | ,, |
20 | Foss Tobias | Team Jumbo-Visma | ,, |
21 | Fortunato Lorenzo | EOLO-Kometa | ,, |
22 | van den Berg Lars | Groupama - FDJ | ,, |
23 | Tejada Harold | Astana - Premier Tech | ,, |
24 | Kanter Max | Team DSM | ,, |
25 | Dina Márton | EOLO-Kometa | ,, |
26 | Rubio Einer | Movistar Team | ,, |
27 | Viviani Attilio | Cofidis | ,, |
28 | Covi Alessandro | UAE Team Emirates | ,, |
29 | Leysen Senne | Alpecin - Fenix | ,, |
30 | Moschetti Matteo | Trek - Segafredo | ,, |
31 | Venchiarutti Nicola | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
32 | Cepeda Jefferson Alexander | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
33 | Affini Edoardo | Team Jumbo-Visma | ,, |
34 | Jorgenson Matteo | Movistar Team | ,, |
35 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | ,, |
36 | Zoccarato Samuele | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
37 | Lafay Victor | Cofidis | ,, |
38 | Guglielmi Simon | Groupama - FDJ | ,, |
39 | Albanese Vincenzo | EOLO-Kometa | ,, |
40 | van den Berg Julius | EF Education - Nippo | 24:00 |
41 | Scotson Callum | Team BikeExchange | ,, |
42 | Schmid Mauro | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
DNS | Evenepoel Remco | Deceuninck - Quick Step |
Points stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 50 |
2 | Consonni Simone | Cofidis | 38 |
3 | Roche Nicolas | Team DSM | 29 |
4 | Arndt Nikias | Team DSM | 18 |
5 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | 14 |
6 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech | 12 |
7 | Vermeersch Gianni | Alpecin - Fenix | 12 |
8 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 11 |
9 | Zana Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | 10 |
10 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 10 |
11 | Tesfatsion Natnael | Androni Giocattoli - Sidermec | 8 |
12 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 7 |
13 | Mosca Jacopo | Trek - Segafredo | 7 |
14 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | 6 |
15 | Cataldo Dario | Movistar Team | 4 |
16 | Vendrame Andrea | AG2R Citroën Team | 2 |
17 | Richeze Maximiliano | UAE Team Emirates | 2 |
18 | Denz Nico | Team DSM | 1 |
KOM stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 3 |
2 | Bevin Patrick | Israel Start-Up Nation | 2 |
3 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | 1 |
Intermediate sprints stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 10 |
2 | Vermeersch Gianni | Alpecin - Fenix | 10 |
3 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 6 |
4 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 6 |
5 | Roche Nicolas | Team DSM | 4 |
6 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | 3 |
7 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | 2 |
8 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 2 |
9 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech | 1 |
Breakaway stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 20 |
2 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 7 |
Fighting Spirit stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Bettiol Alberto | EF Education - Nippo | 10 |
2 | Roche Nicolas | Team DSM | 8 |
3 | Cavagna Rémi | Deceuninck - Quick Step | 6 |
4 | Consonni Simone | Cofidis | 5 |
5 | Vermeersch Gianni | Alpecin - Fenix | 5 |
6 | Ulissi Diego | UAE Team Emirates | 4 |
7 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 4 |
8 | Arndt Nikias | Team DSM | 3 |
9 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | 3 |
10 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech | 2 |
11 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | 2 |