Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Imola (70 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Tagliani Filippo | Androni Giocattoli - Sidermec | 12 |
2 | Marengo Umberto | Bardiani-CSF-Faizanè | 8 |
3 | Gaviria Fernando | UAE Team Emirates | 6 |
4 | Viviani Elia | Cofidis | 5 |
5 | Merlier Tim | Alpecin - Fenix | 4 |
6 | Sagan Peter | BORA - hansgrohe | 3 |
7 | Nizzolo Giacomo | Team Qhubeka ASSOS | 2 |
8 | Pasqualon Andrea | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 1 |
Bonification sprint | Savignano sul Rubicone (136.4 km)
(view location)Rnk | Rider | Team | Bonis |
---|---|---|---|
1 | Gabburo Davide | Bardiani-CSF-Faizanè | 3'' |
2 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 2'' |
3 | Fiorelli Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | 1'' |
4 | Visconti Giovanni | Bardiani-CSF-Faizanè | |
5 | De Gendt Thomas | Lotto Soudal |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points | Bonis |
---|---|---|---|---|
1 | Ewan Caleb | Lotto Soudal | 50 | 10'' |
2 | Nizzolo Giacomo | Team Qhubeka ASSOS | 35 | 6'' |
3 | Viviani Elia | Cofidis | 25 | 4'' |
4 | Sagan Peter | BORA - hansgrohe | 18 | |
5 | Gaviria Fernando | UAE Team Emirates | 14 | |
6 | Moschetti Matteo | Trek - Segafredo | 12 | |
7 | Pasqualon Andrea | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 10 | |
8 | Groenewegen Dylan | Team Jumbo-Visma | 8 | |
9 | Belletti Manuel | EOLO-Kometa | 7 | |
10 | Cimolai Davide | Israel Start-Up Nation | 6 | |
11 | Consonni Simone | Cofidis | 5 | |
12 | Merlier Tim | Alpecin - Fenix | 4 | |
13 | Tagliani Filippo | Androni Giocattoli - Sidermec | 3 | |
14 | Kanter Max | Team DSM | 2 | |
15 | Naesen Lawrence | AG2R Citroën Team | 1 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | UAE Team Emirates | 12:21:03 | 12:21:03 |
2 | Team DSM | 12:21:03 | 0:00 |
3 | Israel Start-Up Nation | 12:21:03 | 0:00 |
4 | Team Jumbo-Visma | 12:21:03 | 0:00 |
5 | Alpecin - Fenix | 12:21:03 | 0:00 |
6 | Astana - Premier Tech | 12:21:03 | 0:00 |
7 | Trek - Segafredo | 12:21:03 | 0:00 |
8 | AG2R Citroën Team | 12:21:03 | 0:00 |
9 | INEOS Grenadiers | 12:21:03 | 0:00 |
10 | Cofidis | 12:21:03 | 0:00 |
11 | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 12:21:03 | 0:00 |
12 | BORA - hansgrohe | 12:21:03 | 0:00 |
13 | Movistar Team | 12:21:03 | 0:00 |
14 | Deceuninck - Quick Step | 12:21:03 | 0:00 |
15 | Team Qhubeka ASSOS | 12:21:03 | 0:00 |
16 | EF Education - Nippo | 12:21:03 | 0:00 |
17 | EOLO-Kometa | 12:21:03 | 0:00 |
18 | Androni Giocattoli - Sidermec | 12:21:03 | 0:00 |
19 | Team BikeExchange | 12:21:03 | 0:00 |
20 | Groupama - FDJ | 12:21:03 | 0:00 |
21 | Bardiani-CSF-Faizanè | 12:21:03 | 0:00 |
22 | Bahrain - Victorious | 12:22:06 | 1:03 |
23 | Lotto Soudal | 12:22:06 | 1:03 |
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Moschetti Matteo | Trek - Segafredo | 4:07:01 |
2 | Kanter Max | Team DSM | ,, |
3 | Bernal Egan | INEOS Grenadiers | ,, |
4 | Vlasov Aleksandr | Astana - Premier Tech | ,, |
5 | Dekker David | Team Jumbo-Visma | ,, |
6 | Tejada Harold | Astana - Premier Tech | ,, |
7 | Almeida João | Deceuninck - Quick Step | ,, |
8 | Sobrero Matteo | Astana - Premier Tech | ,, |
9 | Foss Tobias | Team Jumbo-Visma | ,, |
10 | Hindley Jai | Team DSM | ,, |
11 | Covi Alessandro | UAE Team Emirates | ,, |
12 | Battistella Samuele | Astana - Premier Tech | ,, |
13 | Evenepoel Remco | Deceuninck - Quick Step | ,, |
14 | Martínez Daniel Felipe | INEOS Grenadiers | ,, |
15 | Honoré Mikkel Frølich | Deceuninck - Quick Step | ,, |
16 | Valter Attila | Groupama - FDJ | ,, |
17 | Ponomar Andrii | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
18 | Rubio Einer | Movistar Team | ,, |
19 | Albanese Vincenzo | EOLO-Kometa | ,, |
20 | Aleotti Giovanni | BORA - hansgrohe | ,, |
21 | Guglielmi Simon | Groupama - FDJ | ,, |
22 | Lafay Victor | Cofidis | ,, |
23 | Viviani Attilio | Cofidis | ,, |
24 | Venchiarutti Nicola | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
25 | van den Berg Lars | Groupama - FDJ | ,, |
26 | Oldani Stefano | Lotto Soudal | ,, |
27 | Rochas Rémy | Cofidis | ,, |
28 | Fortunato Lorenzo | EOLO-Kometa | ,, |
29 | Zana Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | ,, |
30 | Leysen Senne | Alpecin - Fenix | ,, |
31 | Jorgenson Matteo | Movistar Team | ,, |
32 | Pronskiy Vadim | Astana - Premier Tech | ,, |
33 | Tesfatsion Natnael | Androni Giocattoli - Sidermec | ,, |
34 | Dina Márton | EOLO-Kometa | ,, |
35 | Schmid Mauro | Team Qhubeka ASSOS | ,, |
36 | Mäder Gino | Bahrain - Victorious | 1:03 |
37 | Carr Simon | EF Education - Nippo | ,, |
38 | Champoussin Clément | AG2R Citroën Team | ,, |
39 | van den Berg Julius | EF Education - Nippo | 1:17 |
40 | Affini Edoardo | Team Jumbo-Visma | 1:29 |
41 | Cepeda Jefferson Alexander | Androni Giocattoli - Sidermec | 1:44 |
42 | Storer Michael | Team DSM | 2:04 |
43 | Rivi Samuele | EOLO-Kometa | ,, |
44 | Scotson Callum | Team BikeExchange | 2:22 |
45 | Ganna Filippo | INEOS Grenadiers | 3:03 |
46 | Zoccarato Samuele | Bardiani-CSF-Faizanè | 4:51 |
47 | Goossens Kobe | Lotto Soudal | 4:56 |
48 | Vanhoucke Harm | Lotto Soudal | ,, |
49 | Narváez Jhonatan | INEOS Grenadiers | 13:08 |
50 | Sivakov Pavel | INEOS Grenadiers | ,, |
Points stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Ewan Caleb | Lotto Soudal | 50 |
2 | Nizzolo Giacomo | Team Qhubeka ASSOS | 37 |
3 | Viviani Elia | Cofidis | 30 |
4 | Sagan Peter | BORA - hansgrohe | 21 |
5 | Gaviria Fernando | UAE Team Emirates | 20 |
6 | Tagliani Filippo | Androni Giocattoli - Sidermec | 15 |
7 | Moschetti Matteo | Trek - Segafredo | 12 |
8 | Pasqualon Andrea | Intermarché - Wanty - Gobert Matériaux | 11 |
9 | Groenewegen Dylan | Team Jumbo-Visma | 8 |
10 | Merlier Tim | Alpecin - Fenix | 8 |
11 | Marengo Umberto | Bardiani-CSF-Faizanè | 8 |
12 | Belletti Manuel | EOLO-Kometa | 7 |
13 | Cimolai Davide | Israel Start-Up Nation | 6 |
14 | Consonni Simone | Cofidis | 5 |
15 | Kanter Max | Team DSM | 2 |
16 | Naesen Lawrence | AG2R Citroën Team | 1 |
Intermediate sprints stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Tagliani Filippo | Androni Giocattoli - Sidermec | 10 |
2 | Gabburo Davide | Bardiani-CSF-Faizanè | 10 |
3 | Marengo Umberto | Bardiani-CSF-Faizanè | 6 |
4 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 6 |
5 | Gaviria Fernando | UAE Team Emirates | 3 |
6 | Fiorelli Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | 3 |
7 | Viviani Elia | Cofidis | 2 |
8 | Visconti Giovanni | Bardiani-CSF-Faizanè | 2 |
9 | Merlier Tim | Alpecin - Fenix | 1 |
10 | De Gendt Thomas | Lotto Soudal | 1 |
Breakaway stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Tagliani Filippo | Androni Giocattoli - Sidermec | 70 |
2 | Marengo Umberto | Bardiani-CSF-Faizanè | 70 |
3 | Gabburo Davide | Bardiani-CSF-Faizanè | 68 |
4 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 68 |
5 | Gougeard Alexis | AG2R Citroën Team | 19 |
Fighting Spirit stage classification
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Ewan Caleb | Lotto Soudal | 6 |
2 | Viviani Elia | Cofidis | 6 |
3 | Nizzolo Giacomo | Team Qhubeka ASSOS | 5 |
4 | Gaviria Fernando | UAE Team Emirates | 5 |
5 | Tagliani Filippo | Androni Giocattoli - Sidermec | 5 |
6 | Gabburo Davide | Bardiani-CSF-Faizanè | 5 |
7 | Marengo Umberto | Bardiani-CSF-Faizanè | 4 |
8 | Pellaud Simon | Androni Giocattoli - Sidermec | 4 |
9 | Sagan Peter | BORA - hansgrohe | 3 |
10 | Fiorelli Filippo | Bardiani-CSF-Faizanè | 3 |
11 | Visconti Giovanni | Bardiani-CSF-Faizanè | 2 |
12 | Moschetti Matteo | Trek - Segafredo | 1 |
13 | Merlier Tim | Alpecin - Fenix | 1 |
14 | De Gendt Thomas | Lotto Soudal | 1 |