2005»23rd Giro d'Oro (1.1)

2005  One day race  »  Comano  ›  Comano   (184k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Mazzanti LucaCeramica Panaria - Navigare 31Ceramica Panaria - Navigare754:38:054:38:05
2 González Freddy ExcelinoCeramica Panaria - Navigare 29Ceramica Panaria - Navigare550:030:03
3 Rujano José HumbertoColombia - Selle Italia 23Colombia - Selle Italia40,,0:03
4 Barbero SergioNaturino - Sapore Di Mare 36Naturino - Sapore Di Mare320:180:18
5 Marzoli RuggeroAcqua & Sapone - Adria Mobil 29Acqua & Sapone - Adria Mobil280:250:25
6 Gut AlexanderTeam Lamonta 20Team Lamonta24,,0:25
7 Sella EmanueleCeramica Panaria - Navigare 24Ceramica Panaria - Navigare20,,0:25
8 Tiralongo PaoloCeramica Panaria - Navigare 27Ceramica Panaria - Navigare18,,0:25
9 Brajkovič JanezKRKA - Adria Mobil 21KRKA - Adria Mobil16,,0:25
10 Niemiec PrzemysławMiche  25Miche 14,,0:25
11 Burrow JamieAmore & Vita - Beretta 28Amore & Vita - Beretta12,,0:25
12 Pozzovivo DomenicoCeramica Panaria - Navigare 22Ceramica Panaria - Navigare10,,0:25
13 Golčer JureAcqua & Sapone - Adria Mobil 27Acqua & Sapone - Adria Mobil8,,0:25
14 Bonilla José AdriánComunidad Valenciana 26Comunidad Valenciana7,,0:25
15 Osella MarcoTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 24Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi6,,0:25
16 Tonkov PavelLPR - Nava 36LPR - Nava5,,0:25
17 Rigotto EliaDomina Vacanze 23Domina Vacanze40:450:45
18 Kohut SławomirMiche  27Miche 3,,0:45
19 Bailetti PaoloTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 24Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi2,,0:45
20 Gentili MassimilianoNaturino - Sapore Di Mare 33Naturino - Sapore Di Mare10:510:51
21 Muraglia GiuseppeLPR - Nava 25LPR - Nava,,0:51
22 Ghisalberti SergioDomina Vacanze 25Domina Vacanze,,0:51
23 Khalilov MikhayloLPR - Nava 29LPR - Nava1:161:16
24 Renders SvenLandbouwkrediet - Colnago 23Landbouwkrediet - Colnago,,1:16
25 D'Aniello AntonioMiche  25Miche ,,1:16
26 Latasa DavidComunidad Valenciana 31Comunidad Valenciana,,1:16
27 Pidgornyy RuslanTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 27Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano1:401:40
28 Muñoz DavidComunidad Valenciana 25Comunidad Valenciana,,1:40
29 Dietziker AndreaseD'system - ZVVZ 22eD'system - ZVVZ,,1:40
30 Carta MaurizioMiche  31Miche ,,1:40
31 Spadi ManueleCeramica Flaminia 23Ceramica Flaminia,,1:40
32 Kišerlovski RobertKRKA - Adria Mobil 18KRKA - Adria Mobil,,1:40
33 Pospyeyev KyryloAcqua & Sapone - Adria Mobil 29Acqua & Sapone - Adria Mobil,,1:40
34 Muto PasqualeMiche  24Miche ,,1:40
35 Simoni GilbertoLampre-Caffita 33Lampre-Caffita,,1:40
36 Petrov EvgeniLampre-Caffita 26Lampre-Caffita,,1:40
37 Sabaliauskas MariusLampre-Caffita 26Lampre-Caffita2:342:34
38 Matzbacher AndreasLampre-Caffita 23Lampre-Caffita4:004:00
39 Marzano MarcoLampre-Caffita 24Lampre-Caffita7:007:00
40 Olmo AntonioComunidad Valenciana 22Comunidad Valenciana4:004:00
41 Stalder FlorianeD'system - ZVVZ 22eD'system - ZVVZ,,4:00
42 Franzoi EnricoLampre-Caffita 22Lampre-Caffita,,4:00
43 Bruno Andre CarvalhoRiberalves - Goldnutrition 22Riberalves - Goldnutrition,,4:00
44 Scattolin NicolaTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 22Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,4:00
45 Scarselli LeonardoColombia - Selle Italia 29Colombia - Selle Italia,,4:00
46 Moser LeonardoAcqua & Sapone - Adria Mobil 20Acqua & Sapone - Adria Mobil,,4:00
47 Gómis JuanComunidad Valenciana 27Comunidad Valenciana,,4:00
48 Arekeev AlexanderAcqua & Sapone - Adria Mobil 22Acqua & Sapone - Adria Mobil,,4:00
49 De Paoli DanieleLPR - Nava 31LPR - Nava,,4:00
50 Parra Iván RamiroColombia - Selle Italia 29Colombia - Selle Italia,,4:00
51 Nuritdinov RafaelDomina Vacanze 27Domina Vacanze,,4:00
52 Klyuev KonstantinTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 23Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,4:00
53 Iannetti MassimoNaturino - Sapore Di Mare 22Naturino - Sapore Di Mare7:307:30
54 Pietropolli DanieleTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 24Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,7:30
55 Cavallari StefanoTeam Barloworld - Valsir 27Team Barloworld - Valsir,,7:30
56 Tonetti GianlucaTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 37Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,7:30
57 Spezialetti AlessandroLampre-Caffita 30Lampre-Caffita,,7:30
58 Marcato MarcoTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 21Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,7:30
59 Visconti GiovanniDomina Vacanze 22Domina Vacanze,,7:30
60 Tacconi AlbertoMiche  29Miche ,,7:30
61 Simon Jean-PaulLandbouwkrediet - Colnago 23Landbouwkrediet - Colnago,,7:30
62 Yamamoto YasuhiroTeam Nippo 28Team Nippo,,7:30
63 Bertuola AlessandroNaturino - Sapore Di Mare 25Naturino - Sapore Di Mare,,7:30
64 Martínez José LuisComunidad Valenciana 25Comunidad Valenciana,,7:30
65 Pache XaviereD'system - ZVVZ 24eD'system - ZVVZ10:0510:05
66 Tomi GiulioTeam Barloworld - Valsir 27Team Barloworld - Valsir,,10:05
67 Green Rodney JockTeam Barloworld - Valsir 30Team Barloworld - Valsir,,10:05
68 Fus LukášTeam Nippo 20Team Nippo,,10:05
69 Vrána KamileD'system - ZVVZ 25eD'system - ZVVZ,,10:05
70 Rinaldini AndreaTeam Nippo 24Team Nippo,,10:05
71 Bracke TonyLandbouwkrediet - Colnago 33Landbouwkrediet - Colnago,,10:05
DNF Cappe Matteo 27--
DNF Passuello DomenicoAmore & Vita - Beretta 27Amore & Vita - Beretta,,-
DNF Di Silvestro LorenzoTeam Nippo 35Team Nippo,,-
DNF Axelsson NiklasTeam Universal Caffe' - Styloffice 32Team Universal Caffe' - Styloffice,,-
DNF Bartoli ClaudioAmore & Vita - Beretta 25Amore & Vita - Beretta,,-
DNF Crake PaulCorratec - Graz - Cyl 28Corratec - Graz - Cyl,,-
DNF Boccialoni FabioCeramica Flaminia 25Ceramica Flaminia,,-
DNF Degano EnricoTeam Barloworld - Valsir 29Team Barloworld - Valsir,,-
DNF Hernández AitorLPR - Nava 23LPR - Nava,,-
DNF Quagliarello Domenico 25,,-
DNF Kohut Seweryn ZenonMiche  28Miche ,,-
DNF Bertolini DenisAcqua & Sapone - Adria Mobil 27Acqua & Sapone - Adria Mobil,,-
DNF van Loocke JurgenLandbouwkrediet - Colnago 24Landbouwkrediet - Colnago,,-
DNF Kairelis DainiusAmore & Vita - Beretta 25Amore & Vita - Beretta,,-
DNF Boggia StefanoCeramica Flaminia 24Ceramica Flaminia,,-
DNF Špilak SimonKRKA - Adria Mobil 18KRKA - Adria Mobil,,-
DNF Fuentes Juan ManuelLampre-Caffita 28Lampre-Caffita,,-
DNF Bonfanti CristianDomina Vacanze 23Domina Vacanze,,-
DNF Rovaletti GianmarioCeramica Flaminia 25Ceramica Flaminia,,-
DNF Hamburger BoAcqua & Sapone - Adria Mobil 34Acqua & Sapone - Adria Mobil,,-
DNF Schnyder PhilippeColombia - Selle Italia 27Colombia - Selle Italia,,-
DNF Murro ChristianTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 26Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,-
DNF Szczawiński KrzysztofCeramica Flaminia 25Ceramica Flaminia,,-
DNF Giallorenzo MarianoColombia - Selle Italia 22Colombia - Selle Italia,,-
DNF Barantin SašoKRKA - Adria Mobil 19KRKA - Adria Mobil,,-
DNF Bernabéu DavidComunidad Valenciana 30Comunidad Valenciana,,-
DNF Degasperi IvanLPR - Nava 23LPR - Nava,,-
DNF Di Grande GiuseppeTeam Universal Caffe' - Styloffice 31Team Universal Caffe' - Styloffice,,-
DNF Davis ScottTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 25Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,-
DNF Faltheiner WernerCorratec - Graz - Cyl 29Corratec - Graz - Cyl,,-
DNF Della Tommasina DanieleTeam Nippo 27Team Nippo,,-
DNF Laverde Luis FelipeCeramica Panaria - Navigare 25Ceramica Panaria - Navigare,,-
DNF Fischer Murilo AntonioNaturino - Sapore Di Mare 25Naturino - Sapore Di Mare,,-
DNF Illiano RaffaeleColombia - Selle Italia 28Colombia - Selle Italia,,-
DNF García Quesada AdolfoComunidad Valenciana 25Comunidad Valenciana,,-
DNF Cummings SteveLandbouwkrediet - Colnago 24Landbouwkrediet - Colnago,,-
DNF Mazzanti MassimoTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 22Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,-
DNF Ermeti GiairoMiche  24Miche ,,-
DNF Frauenschuh Thomas 34,,-
DNF Perez Cuapio Julio AlbertoCeramica Panaria - Navigare 27Ceramica Panaria - Navigare,,-
DNF Mareš MartineD'system - ZVVZ 23eD'system - ZVVZ,,-
DNF Cipolletta FrancescoCeramica Flaminia 26Ceramica Flaminia,,-
DNF Gaszmayr RobertCorratec - Graz - Cyl 20Corratec - Graz - Cyl,,-
DNF Janiaczyk BłażejTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 22Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,-
DNF Švab MihaKRKA - Adria Mobil 20KRKA - Adria Mobil,,-
DNF Maartens JeremyTeam Barloworld - Valsir 25Team Barloworld - Valsir,,-
DNF Belohvoščiks RaivisTeam Universal Caffe' - Styloffice 29Team Universal Caffe' - Styloffice,,-
DNF Masciarelli AndreaAcqua & Sapone - Adria Mobil 22Acqua & Sapone - Adria Mobil,,-
DNF Kuschynski AleksandrAmore & Vita - Beretta 25Amore & Vita - Beretta,,-
DNF Caneschi LeonardoMiche  27Miche ,,-
DNF Duma VladimirTeam Universal Caffe' - Styloffice 33Team Universal Caffe' - Styloffice,,-
DNF Bazhenov AlexandreNaturino - Sapore Di Mare 23Naturino - Sapore Di Mare,,-
DNF Konychev DmitriLPR - Nava 39LPR - Nava,,-
DNF Vanotti AlessandroDomina Vacanze 24Domina Vacanze,,-
DNF Svorada JáneD'system - ZVVZ 36eD'system - ZVVZ,,-
DNF Salomone AntonioTeam Barloworld - Valsir 28Team Barloworld - Valsir,,-
DNF Dybel WojciechTeam Nippo 22Team Nippo,,-
DNF Nardello LucaLPR - Nava 23LPR - Nava,,-
DNF Ogris VidKRKA - Adria Mobil 20KRKA - Adria Mobil,,-
DNF Höfler Matthias 25,,-
DNF Casagrande FrancescoNaturino - Sapore Di Mare 34Naturino - Sapore Di Mare,,-
DNF Zárate CarlosComunidad Valenciana 24Comunidad Valenciana,,-
DNF Segina PrimozKRKA - Adria Mobil 20KRKA - Adria Mobil,,-
DNF Valach JáneD'system - ZVVZ 31eD'system - ZVVZ,,-
DNF Magallanes Juan PabloTeam Androni Giocattoli - 3c Casalinghi 23Team Androni Giocattoli - 3c Casalinghi,,-
DNF Criquielion MathieuLandbouwkrediet - Colnago 23Landbouwkrediet - Colnago,,-
DNF Baliani FortunatoCeramica Panaria - Navigare 30Ceramica Panaria - Navigare,,-
DNF De Angeli LucaColombia - Selle Italia 29Colombia - Selle Italia,,-
DNF Pérez Marlon AlirioColombia - Selle Italia 29Colombia - Selle Italia,,-
DNF Pritz LukasCorratec - Graz - Cyl 19Corratec - Graz - Cyl,,-
DNF Piccoli MarianoAcqua & Sapone - Adria Mobil 34Acqua & Sapone - Adria Mobil,,-
DNF Klaus MarceleD'system - ZVVZ 28eD'system - ZVVZ,,-
DNF Frattini CristianoTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 32Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,-
DNF Agnoli ValerioNaturino - Sapore Di Mare 20Naturino - Sapore Di Mare,,-
DNF González Freddy ExcelinoCeramica Panaria - Navigare 29Ceramica Panaria - Navigare,,-
DNF Giordani LeonardoTeam Universal Caffe' - Styloffice 27Team Universal Caffe' - Styloffice,,-
DNF Martella MassimilianoCeramica Flaminia 28Ceramica Flaminia,,-
DNF Ginestri GiancarloTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 26Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,-
DNF Kvachuk OleksandrLampre-Caffita 21Lampre-Caffita,,-
DNF Vanlandschoot JamesLandbouwkrediet - Colnago 26Landbouwkrediet - Colnago,,-
DNF Silvestri Davide DanieleTeam Nippo 25Team Nippo,,-
DNF Grigoli EnricoDomina Vacanze 26Domina Vacanze,,-
DNF Bertoletti SimoneTeam Universal Caffe' - Styloffice 30Team Universal Caffe' - Styloffice,,-
DNF Soukup JosefeD'system - ZVVZ 23eD'system - ZVVZ,,-
DNF Pugaci IgorTeam Universal Caffe' - Styloffice 30Team Universal Caffe' - Styloffice,,-
DNF Jones Timothy DavidTenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano 29Tenax - Nobili Rubinetterie - Salmilano,,-
DNF Groszschedl ChristiCorratec - Graz - Cyl 23Corratec - Graz - Cyl,,-
DNF Bregar JureKRKA - Adria Mobil 20KRKA - Adria Mobil,,-
DNF Heimkreitner TobiasCorratec - Graz - Cyl 25Corratec - Graz - Cyl,,-
DNF Wiesiak MariuszTeam Nippo 24Team Nippo,,-
DNF Di Biase MorenoColombia - Selle Italia 29Colombia - Selle Italia,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 17th April 2005
Avg. speed winner: 39.7 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 100*
PCS point scale: 1.1
Start/finish: ComanoComano