2024»39th

Giro del Medio Brenta

(1.2)
2024»One day race»Villa del ConteGallio(175.4km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
14
Hills
MERIS Sergio Team MBH Bank Colpack Ballan
23Team MBH Bank Colpack Ballan40154:03:20
278
Hills
CHESINI Cesare Zalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior3010,,
0:00
337
Hills
BORGO Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious257,,
0:00
4149
Classic
GUZZO Federico UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
22UC Trevigiani - Energiapura Marchiol2040:01
0:01
527
Hills
GLIVAR Gal UAE Team Emirates Gen Z
22UAE Team Emirates Gen Z152,,
0:01
6165
Hills
PARRAVANO Francesco Aran Cucine Vejus
23Aran Cucine Vejus101,,
0:01
779
Hills
GUERRA Andrea Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior5,,
0:01
820
Classic
PONOMAR Andrii Team Corratec - Vini Fantini
21Team Corratec - Vini Fantini3,,
0:01
9148
Classic
ZAMPERINI Edoardo UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol3,,
0:01
10121
Sprint
DONATI Davide Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera 3,,
0:01
1130
Hills
AGOSTINACCHIO Filippo Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli,,
0:01
1236
Hills
VAN DER MEULEN Max CTF Victorious
20CTF Victorious,,
0:01
1323
GC
TSARENKO Kyrylo Team Corratec - Vini Fantini
23Team Corratec - Vini Fantini,,
0:01
14120
Climber
GALIMBERTI Lorenzo Biesse - Carrera
23Biesse - Carrera ,,
0:01
151
Classic
AMBROSINI Matteo Team MBH Bank Colpack Ballan
22Team MBH Bank Colpack Ballan,,
0:01
163
Hills
MASCIARELLI Lorenzo Team MBH Bank Colpack Ballan
20Team MBH Bank Colpack Ballan0:08
0:08
176
VOLPATO Leonardo Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan0:09
0:09
1850
Classic
MARTINEZ Guillermo Juan Q36.5 Continental Team
19Q36.5 Continental Team0:17
0:17
1938
DA ROS Alessandro CTF Victorious
19CTF Victorious,,
0:17
2083
Hills
DE CARLO Giovanni Zalf Euromobil Fior
23Zalf Euromobil Fior,,
0:17
21119
Sprint
MONTOLI Andrea Biesse - Carrera
22Biesse - Carrera ,,
0:17
2259
PIERANTOZZI Lucio Work Service - Vitalcare - Dynatek
25Work Service - Vitalcare - Dynatek,,
0:17
23122
Climber
GRUSZCZYNSKI Filip Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera 0:19
0:19
242
Hills
BRACALENTE Diego Team MBH Bank Colpack Ballan
19Team MBH Bank Colpack Ballan0:20
0:20
2535
Sprint
ROSSI Nicola Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli0:21
0:21
2682
Climber
RACCANI Simone Zalf Euromobil Fior
23Zalf Euromobil Fior0:23
0:23
2787
Hills
DEBIASI Andrea Rime Drali
22Rime Drali,,
0:23
28128
Sprint
PIRAS Andrea Namedsport - MI Impianti
22Namedsport - MI Impianti0:46
0:46
29166
DE LAURENTIIS Giuseppe Aran Cucine Vejus
22Aran Cucine Vejus,,
0:46
30147
Hills
DI BERNARDO Marco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol1:03
1:03
3114
Hills
WOOD George Zappi Racing Team
22Zappi Racing Team,,
1:03
32103
TT
ŽUMER Matic Sava Kranj Cycling
26Sava Kranj Cycling,,
1:03
33132
SANTAMARIA Riccardo Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
20Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo1:05
1:05
34133
PIFFER Christian Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
20Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo2:11
2:11
3544
FRATICELLI Luca Solme - Olmo
18Solme - Olmo,,
2:11
36138
Hills
GUAVITA Cesar David Colombia Potencia de la Vida - Strongman
22Colombia Potencia de la Vida - Strongman,,
2:11
37136
Hills
CASTILLO Camilo Juan Colombia Potencia de la Vida - Strongman
20Colombia Potencia de la Vida - Strongman,,
2:11
3832
Sprint
IMPELLIZZERI Simone Beltrami TSA - Tre Colli
22Beltrami TSA - Tre Colli,,
2:11
3962
Hills
CANTONI Andrea Mg.K Vis - Colors for Peace
23Mg.K Vis - Colors for Peace,,
2:11
4085
CATTANI Alessandro Rime Drali
19Rime Drali2:14
2:14
4148
Classic
ZERAI Nahom Q36.5 Continental Team
21Q36.5 Continental Team2:42
2:42
4263
Sprint
GRANGER Ben Mg.K Vis - Colors for Peace
23Mg.K Vis - Colors for Peace3:27
3:27
4331
FEDE Gabriel Beltrami TSA - Tre Colli
21Beltrami TSA - Tre Colli,,
3:27
4492
CIREDDU Ignazio UM Tools Caffé Mokambo
19UM Tools Caffé Mokambo,,
3:27
4581
Climber
LOCK Dennis Zalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior3:30
3:30
4688
20Rime Drali,,
3:30
4734
Hills
RAIMONDI Alex Beltrami TSA - Tre Colli
24Beltrami TSA - Tre Colli,,
3:30
4828
Classic
JASIM AL-ALI Abdulla UAE Team Emirates Gen Z
21UAE Team Emirates Gen Z6:12
6:12
4968
VELARDE Alejandro A.R. Monex Pro CyclingTeam
21A.R. Monex Pro CyclingTeam,,
6:12
5019
GC
STÖCKLI Jan Team Corratec - Vini Fantini
25Team Corratec - Vini Fantini9:20
9:20
5170
HERNANDEZ Eduardo A.R. Monex Pro CyclingTeam
20A.R. Monex Pro CyclingTeam,,
9:20
5271
ALCOCER Jose Maria A.R. Monex Pro CyclingTeam
19A.R. Monex Pro CyclingTeam,,
9:20
5341
VIJFVINKEL Mika CTF Victorious
19CTF Victorious,,
9:20
5451
SANTOS Tiago Q36.5 Continental Team
19Q36.5 Continental Team,,
9:20
5564
TT
SAMUDIO Carlos Mg.K Vis - Colors for Peace
26Mg.K Vis - Colors for Peace,,
9:20
56104
Climber
MAROLT Jaka Sava Kranj Cycling
18Sava Kranj Cycling,,
9:20
579
VETTORATA Nicola Team Gaiaplast Bibanese
20Team Gaiaplast Bibanese,,
9:20
58164
TACCONE Ivan Aran Cucine Vejus
18Aran Cucine Vejus,,
9:20
5954
Sprint
BELLETTA Pierelis Work Service - Vitalcare - Dynatek
25Work Service - Vitalcare - Dynatek,,
9:20
6065
TT
SPREAFICO Matteo Mg.K Vis - Colors for Peace
31Mg.K Vis - Colors for Peace,,
9:20
6161
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis - Colors for Peace
23Mg.K Vis - Colors for Peace,,
9:20
6275
OBETTI Damiano Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino,,
9:20
63114
RUDNYTSKYI Viktor Ukraine Cycling Academy
18Ukraine Cycling Academy,,
9:20
64163
FERRANTI Federico Aran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus,,
9:20
65156
CHEMELLI Eric Trentino Cycling Team U23
20Trentino Cycling Team U23,,
9:20
6697
VANONI Filippo Velo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio,,
9:20
6756
Hills
GARAVAGLIA Giacomo Work Service - Vitalcare - Dynatek
28Work Service - Vitalcare - Dynatek,,
9:20
68124
RANCILIO Marco Namedsport - MI Impianti
23Namedsport - MI Impianti,,
9:20
69129
BONALDA Alessandro Namedsport - MI Impianti
18Namedsport - MI Impianti,,
9:20
7043
LOVISON Jacopo Solme - Olmo
21Solme - Olmo,,
9:20
71150
CETTO Maurizio UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
21UC Trevigiani - Energiapura Marchiol,,
9:20
7240
Hills
STOCKWELL Oliver CTF Victorious
22CTF Victorious,,
9:20
73167
LOLLI Marco Aran Cucine Vejus
25Aran Cucine Vejus,,
9:20
7480
CETTOLIN Matteo Zalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior,,
9:20
75118
RINALDI Lorenzo Biesse - Carrera
20Biesse - Carrera ,,
9:20
7652
SCHÖNENBERGER Daniel Q36.5 Continental Team
21Q36.5 Continental Team,,
9:20
7729
Sprint
RAVBAR Anže UAE Team Emirates Gen Z
19UAE Team Emirates Gen Z,,
9:20
78106
Sprint
ZIHERL Luka Sava Kranj Cycling
21Sava Kranj Cycling13:09
13:09
7913
CANDY Nicholas Zappi Racing Team
23Zappi Racing Team,,
13:09
8095
DE PAOLIS Federico UM Tools Caffé Mokambo
19UM Tools Caffé Mokambo,,
13:09
81170
CAWTHORN Jake St Kilda Cycling Club
19St Kilda Cycling Club,,
13:09
82141
VARGAS Brayan Colombia Potencia de la Vida - Strongman
21Colombia Potencia de la Vida - Strongman,,
13:09
83109
Sprint
BERSENEV Nikita PC Baix Ebre
24PC Baix Ebre,,
13:09
8410
SARI Valentino Team Gaiaplast Bibanese
21Team Gaiaplast Bibanese,,
13:09
85157
TT
BUIANU Laurențiu Trentino Cycling Team U23
21Trentino Cycling Team U23,,
13:09
8694
RAUSA Cosma Gabriele UM Tools Caffé Mokambo
19UM Tools Caffé Mokambo15:10
15:10
87112
BUGAENKO Viktor PC Baix Ebre
20PC Baix Ebre,,
15:10
88115
HOVORUN Bogdan Ukraine Cycling Academy
19Ukraine Cycling Academy,,
15:10
89116
HOVORUN Mykola Ukraine Cycling Academy
19Ukraine Cycling Academy,,
15:10
9066
GONZALEZ Erick Emanuel A.R. Monex Pro CyclingTeam
A.R. Monex Pro CyclingTeam,,
15:10
9196
BERNASCONI Enrico Velo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio,,
15:10
9267
ESCARCEGA José Antonio A.R. Monex Pro CyclingTeam
21A.R. Monex Pro CyclingTeam,,
15:10
9349
GÄTZI Cyrill Q36.5 Continental Team
22Q36.5 Continental Team,,
15:10
9415
HARDING Will Zappi Racing Team
21Zappi Racing Team,,
15:10
95126
FESTA Michele Namedsport - MI Impianti
19Namedsport - MI Impianti,,
15:10
9655
Sprint
BONALDO Kevin Work Service - Vitalcare - Dynatek
23Work Service - Vitalcare - Dynatek,,
15:10
975
VESCO Leonardo Team MBH Bank Colpack Ballan
18Team MBH Bank Colpack Ballan,,
15:10
9839
MOTTES Lorenzo CTF Victorious
18CTF Victorious,,
15:10
9921
Sprint
ZAMBELLI Samuele Team Corratec - Vini Fantini
26Team Corratec - Vini Fantini,,
15:10
10086
TT
LUCCA Simone Rime Drali
23Rime Drali,,
15:10
101171
DOYLE Connor St Kilda Cycling Club
19St Kilda Cycling Club,,
15:10
10290
MEARELLI Andrea UM Tools Caffé Mokambo
20UM Tools Caffé Mokambo,,
15:10
103169
Classic
MILLER Angus St Kilda Cycling Club
21St Kilda Cycling Club,,
15:10
10416
WILSON Joseph Zappi Racing Team
19Zappi Racing Team,,
15:10
105162
DE PRETTO Giosuè ASD Pedale Scaligero
20ASD Pedale Scaligero,,
15:10
DNF7
PESSOTTO Alessandro Team Gaiaplast Bibanese
19Team Gaiaplast Bibanese-
DNF8
CATTAI Andrea Team Gaiaplast Bibanese
18Team Gaiaplast Bibanese-
DNF11
SARI Sebastiano Team Gaiaplast Bibanese
19Team Gaiaplast Bibanese-
DNF12
BARRIVIERA Diego Team Gaiaplast Bibanese
21Team Gaiaplast Bibanese-
DNF25
TT
ALHAMMADI Abdulla UAE Team Emirates Gen Z
24UAE Team Emirates Gen Z-
DNF26
TT
COLE Owen UAE Team Emirates Gen Z
20UAE Team Emirates Gen Z-
DNF33
KAMBERAJ Valentino Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF42
RUFFIN Riccardo Solme - Olmo
19Solme - Olmo-
DNF46
CAPUTO Cristian Solme - Olmo
18Solme - Olmo-
DNF47
UNFER Lorenzo Solme - Olmo
18Solme - Olmo-
DNF57
Hills
GINESTRA Lorenzo Work Service - Vitalcare - Dynatek
23Work Service - Vitalcare - Dynatek-
DNF58
PASE Christian Danilo Work Service - Vitalcare - Dynatek
22Work Service - Vitalcare - Dynatek-
DNF60
Sprint
BAUCE Davide Mg.K Vis - Colors for Peace
24Mg.K Vis - Colors for Peace-
DNF72
GC
SANDRI Edoardo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
22Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF74
FERRONI Lorenzo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
20Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF76
VARDANEGA Leonardo Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino
19Campana Imballagi-Geo & Tex-Trentino-
DNF84
MINOIA Sebastiano Rime Drali
21Rime Drali-
DNF89
19Rime Drali-
DNF91
FIORINI Matteo UM Tools Caffé Mokambo
19UM Tools Caffé Mokambo-
DNF98
CARUSO Francesco Velo Club Mendrisio
19Velo Club Mendrisio-
DNF99
CASAGRANDE Diego Velo Club Mendrisio
19Velo Club Mendrisio-
DNF101
MARKWALDER Yanis-Eric Velo Club Mendrisio
20Velo Club Mendrisio-
DNF102
KOMAC Nejc Sava Kranj Cycling
21Sava Kranj Cycling-
DNF105
Climber
PEČNIK Teo Sava Kranj Cycling
22Sava Kranj Cycling-
DNF107
FLAJS Maj Sava Kranj Cycling
19Sava Kranj Cycling-
DNF108
Sprint
GONOV Lev PC Baix Ebre
24PC Baix Ebre-
DNF110
Classic
SMIRNOV Ivan PC Baix Ebre
25PC Baix Ebre-
DNF111
ZARAKOVSKIY Daniil PC Baix Ebre
19PC Baix Ebre-
DNF113
TT
NOVOLODSKII Ivan PC Baix Ebre
22PC Baix Ebre-
DNF117
UZVAK Dmitro Ukraine Cycling Academy
19Ukraine Cycling Academy-
DNF123
Sprint
MOTTA Alessandro Biesse - Carrera
22Biesse - Carrera -
DNF125
BRAMATI Christian Namedsport - MI Impianti
20Namedsport - MI Impianti-
DNF127
ZANAGA Francesco Namedsport - MI Impianti
19Namedsport - MI Impianti-
DNF130
BOZICEVICH Matteo Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
21Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo-
DNF131
BUTTERONI Gregorio Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo
22Hopplà - Petroli Firenze - Don Camillo-
DNF137
AVILA Freddy Colombia Potencia de la Vida - Strongman
21Colombia Potencia de la Vida - Strongman-
DNF139
PARRA Erick Damian Colombia Potencia de la Vida - Strongman
19Colombia Potencia de la Vida - Strongman-
DNF140
CASTRO Anderson Colombia Potencia de la Vida - Strongman
19Colombia Potencia de la Vida - Strongman-
DNF142
LAZZAROTTO Giacomo Cycling Team Valcavasia
19Cycling Team Valcavasia-
DNF143
MARES Elia Cycling Team Valcavasia
19Cycling Team Valcavasia-
DNF144
MARTINI Filippo Cycling Team Valcavasia
20Cycling Team Valcavasia-
DNF145
NARDI Luca Cycling Team Valcavasia
20Cycling Team Valcavasia-
DNF146
VERLATO Giovanni Cycling Team Valcavasia
20Cycling Team Valcavasia-
DNF151
ROSA Luca UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
19UC Trevigiani - Energiapura Marchiol-
DNF152
BERETTA Tommaso Trentino Cycling Team U23
19Trentino Cycling Team U23-
DNF153
Sprint
LONARDI Francesco Trentino Cycling Team U23
19Trentino Cycling Team U23-
DNF154
RABENSTEINER Daniel Trentino Cycling Team U23
19Trentino Cycling Team U23-
DNF155
PEZZANI Marco Trentino Cycling Team U23
19Trentino Cycling Team U23-
DNF158
GIARETTA Gioele ASD Pedale Scaligero
19ASD Pedale Scaligero-
DNF159
SCARABOTTOLO Edoardo ASD Pedale Scaligero
19ASD Pedale Scaligero-
DNF161
SANGALLI Francesco ASD Pedale Scaligero
18ASD Pedale Scaligero-
DNF168
CICCONE Andrea Aran Cucine Vejus
19Aran Cucine Vejus-
DNF172
WINFIELD Cameron St Kilda Cycling Club
18St Kilda Cycling Club-
DNF174
Sprint
CARPENE Gianmarco UC Trevigiani - Energiapura Marchiol
20UC Trevigiani - Energiapura Marchiol-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    07 July 2024
  • Start time:
    13:00
  • Avg. speed winner:
    43.249 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    175.4 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    115
  • Vertical meters:
    1816
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    Sprint of small group
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Finish photo

    • Finishphoto of Sergio Meris winning Giro del Medio Brenta .
      © Ciclismoweb.net // Photors.it