Search:  
› English
English
Nederlands
Français
Español
Italiano
Türk
Login/Sign-up
2014
2012

 2013   »   97th Giro dell'Emilia (1.HC)

One Day Race  »  Modena  ›  San Luca   (200k)

 

Race editions palmares

Type:
show filter
SeasonWinner2nd3rd
2017 VISCONTI Giovanni
NIBALI Vincenzo
URÁN Rigoberto
2016 CHAVES Esteban
BARDET Romain
URÁN Rigoberto
2015 BAKELANTS Jan
FEDI Andrea
MADRAZO Ángel
2014 REBELLIN Davide
MADRAZO Ángel
PELLIZOTTI Franco
2013 ULISSI Diego
SØRENSEN Chris Anker
VILLELLA Davide
2012 QUINTANA Nairo
KESSIAKOFF Fredrik
PELLIZOTTI Franco
2011 BETANCUR Carlos
MOLLEMA Bauke
URÁN Rigoberto
2010 GESINK Robert
MARTIN Dan
SCARPONI Michele
2009 GESINK Robert
FUGLSANG Jakob
LÖFKVIST Thomas
2008 DI LUCA Danilo
REBELLIN Davide
KOLOBNEV Alexandr
2007 SCHLECK Fränk
REBELLIN Davide
HORNER Chris
2006 REBELLIN Davide
DI LUCA Danilo
DI GRANDE Giuseppe
2005 SIMONI Gilberto
SCHLECK Fränk
CELESTINO Mirko
2004 BASSO Ivan
CASAGRANDE Francesco
NOCENTINI Rinaldo
2003 GUTIÉRREZ José Iván
KOLOBNEV Alexandr
REBELLIN Davide
2002 BARTOLI Michele
BASSO Ivan
RASMUSSEN Michael
2001 ULLRICH Jan
CASAGRANDE Francesco
REBELLIN Davide
2000 SIMONI Gilberto
CODOL Massimo
CELESTINO Mirko
1999 BOOGERD Michael
DONATI Massimo
SIBONI Marcello
1998 CELESTINO Mirko
DONATI Massimo
BARTOLI Michele
1997 GONTSJENKOV Alexander
BARBERO Sergio
PUTTINI Felice
1996 BARTOLI Michele
LEBLANC Luc
RIIS Bjarne
1995 CASSANI Davide
DONATI Massimo
DI BASCO Alessio
1994 CASAGRANDE Francesco
FONDRIEST Maurizio
CASSANI Davide
1993 FONDRIEST Maurizio
RICHARD Pascal
CHIAPPUCCI Claudio
1992 BUGNO Gianni
CASSANI Davide
HODGE Stephen
1991 CASSANI Davide
GOTTI Ivan
MOTTET Charly
1990 CASSANI Davide
DELION Gilles
MADIOT Yvon
1989 KONISHEV Dimitri
FONDRIEST Maurizio
GIANETTI Mauro
1988 ROMINGER Tony
FONDRIEST Maurizio
SØRENSEN Rolf
1987 BERNARD Jean-François
ARGENTIN Moreno
SKODA Jiri
1986 SEIZ Hubert
PEDERSEN Dag Erik
GAVAZZI Pierino
1985 DA SILVA Acácio
CORTI Claudio
LEJARRETA Marino
1984 MORONI Ezio
WILSON Michaël
CERUTI Roberto
1983 CIPOLLINI Cesare
CAROLI Daniele
PEDERSEN Dag Erik
1982 GAVAZZI Pierino
CONTINI Silvano
BOMBINI Emanuele
1981 GAVAZZI Pierino
MOSER Francesco
CONTINI Silvano
1980 BARONCHELLI Gianbattista
PANIZZA Wladimiro
MARCUSSEN Jørgen
1979 MOSER Francesco
GAVAZZI Pierino
CONTINI Silvano
1978 JOHANSSON Bernt
PANIZZA Wladimiro
VANDI Alfio
1977 BECCIA Mario
JOHANSSON Bernt
EDWARDS Phil
1976 DE VLAEMINCK Roger
ZILIOLI Italo
SANTONI Glauco
1975 PAOLINI Enrico
GIMONDI Felice
CHINETTI Alfredo
1974 MOSER Francesco
DE VLAEMINCK Roger
CONTI Tino
1973 BITOSSI Franco
BERGAMO Marcello
LASA Miguel María
1972 MERCKX Eddy
LAZCANO Santiago
GIMONDI Felice
1971 MOTTA Gianni
RITTER Ole
POLIDORI Giancarlo
1970 BITOSSI Franco
ZILIOLI Italo
DANCELLI Michele
1969 MOTTA Gianni
BITOSSI Franco
GIMONDI Felice
1968 MOTTA Gianni
POLIDORI Giancarlo
MICHELOTTO Claudio
1967 DANCELLI Michele
DE ROSSO Guido
BITOSSI Franco
1966 PREZIOSI Carmine
MAZZACURATI Italo
ZUCCOTTI Luigi
1965 DANCELLI Michele
DURANTE Adriano
BITOSSI Franco
1963 ZILIOLI Italo
CIAMPI Silvano
BETTINELLI Giovanni
1962 MEALLI Bruno
MARTIN Walter
SUAREZ Antonio
1961 RONCHINI Diego
ZANCANARO Giorgio
BALMAMION Franco
1960 BAFFI Pierino
RONCHINI Diego
BRUGNAMI Carlo
1959 BALDINI Ercole
FANTINI Alessandro
MARTIN Walter
1958 RONCHINI Diego
CONTI Noé
FAVERO Vito
1957 MONTI Bruno
FALLARINI Giuseppe
CONTERNO Angelo
1956 MONTI Bruno
GROSSO Adolfo
BENEDETTI Rino
1955 DEFILIPPIS Nino
MONTI Bruno
BERTOGLIO Eugenio
1954 DEFILIPPIS Nino
BENEDETTI Rino
GISMONDI Michele
1953 BARTALI Gino
ASTRUA Giancarlo
1952 BARTALI Gino
MINARDI Giuseppe
COPPI Fausto
1951 MAGGINI Luciano
ALBANI Giorgio
PAGLIAZZI Sergio
1950 MAGGINI Luciano
NANNINI Enzo
BAROZZI Danilo
1949 SALIMBENI Virgilio
PAGLIAZZI Sergio
PEDRONI Silvio
1948 COPPI Fausto
ROSSELLO Vittorio
SIMONINI Settimo
1947 COPPI Fausto
BARTALI Gino
MARTINI Alfredo
1946 LEONI Adolfo
MAGGINI Sergio
COPPI Serse
1943 LOGLI Nedo
ZUCCOTTI Primo
BERTOCCHI Elio
1942 LEONI Adolfo
BINI Aldo
CINELLI Cino
1941 COPPI Fausto
MOLLO Enrico
BARTALI Gino
1940 BAILO Osvaldo
RICCI Mario
RIMOLDI Pietro
1939 BIAGIONI Serifano
MORIGI Doro
BROTTO Giovanni
1938 ARDIZZONI Corrado
BIANCHI Bianco
SILVESTRI Renzo
1937 DEL CANCIA Cesare
VIGNOLI Adriano
GOTTI Giovanni
1936 OLMO Giuseppe
BIZZI Olimpio
RIMOLDI Pietro
1935 BINI Aldo
GESTRI Eugenio
BALLI Ruggero
1934 CIMATTI Marco
ROSSI Romeo
SIMONI Mario
1931 SERVADEI Glauco
TULIPATI Giovanni
SCORTICATI Renato
1930 BONETTI Mario
ERBA Camillo
PAVESI Attilio
1929 GRANDI Allegro
BORDONI Adolfo
GREMO Felice
1928 PICCIN Alfonso
FOSSATI Pietro
MARA Michele
1927 PIEMONTESI Domenico
BINDA Alfredo
GRANDI Allegro
1925 GIRARDENGO Costante
BINDA Alfredo
BRUNERO Giovanni
1924 LINARI Pietro
BELLONI Gaetano
GIRARDENGO Costante
1923 GORDINI Michele
ENRICI Giuseppe
DI PIETRO Pasquale
1922 GIRARDENGO Costante
SIVOCCI Alfredo
AGOSTONI Ugo
1921 GIRARDENGO Costante
BRUNERO Giovanni
AIMO Bartolomeo
1920 BRUNERO Giovanni
GIRARDENGO Costante
PETIVA Emilio
1919 GIRARDENGO Costante
CORLAITA Ezio
BORDIN Lauro
1918 GIRARDENGO Costante
TORRICELLI Leopoldo
CALZOLARI Alfonso
1917 GREMO Angelo
LUCOTTI Luigi
GIRARDENGO Costante
1914 CORLAITA Ezio
GIRARDENGO Costante
DURANDO Carlo
1913 CALZOLARI Alfonso
CORLAITA Ezio
DURANDO Carlo
1912 AGOSTONI Ugo
SANTHIA Giuseppe
GIRARDENGO Costante
1911 CANEPARI Clemente
BORGARELLO Vincenzo
DURANDO Carlo
1910 GANNA Luigi
ALBINI Pierino
SIVOCCI Alfredo
1909 PAVESI Eberardo
BRAMBILLA Giuseppe
GANNA Luigi
 
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.
  0.20689 sec.