2020
2022
2021»104th

Giro dell'Emilia

(1.Pro)
2021»One day race»Casalecchio di RenoSan Luca(195.3km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
187
Climber
ROGLIČ Primož Team Jumbo-Visma
31Team Jumbo-Visma2001254:54:26
234
Climber
ALMEIDA João Deceuninck - Quick Step
23Deceuninck - Quick Step150850:03
0:03
371
Climber
WOODS Michael Israel Start-Up Nation
34Israel Start-Up Nation125600:05
0:05
462
Climber
YATES Adam INEOS Grenadiers
29INEOS Grenadiers100500:10
0:10
533
Climber
EVENEPOEL Remco Deceuninck - Quick Step
21Deceuninck - Quick Step85450:28
0:28
673
Climber
MARTIN Dan Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation70401:23
1:23
7122
Climber
MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo
34Trek - Segafredo60351:45
1:45
8131
Climber
ULISSI Diego UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates50301:46
1:46
972
GC
HERMANS Ben Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation40261:50
1:50
10187
GC
QUINTANA Nairo Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic35221:59
1:59
1174
Climber
DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation
35Israel Start-Up Nation30202:05
2:05
1286
Climber
VINGEGAARD Jonas Team Jumbo-Visma
24Team Jumbo-Visma25182:09
2:09
13174
Climber
SCARONI Christian Gazprom - RusVelo
23Gazprom - RusVelo2016,,
2:09
14111
Climber
POZZOVIVO Domenico Team Qhubeka NextHash
38Team Qhubeka NextHash15142:11
2:11
1582
Climber
KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo-Visma
34Team Jumbo-Visma10122:15
2:15
1696
Climber
CRAS Steff Lotto Soudal
25Lotto Soudal5102:23
2:23
1765
GC
SIVAKOV Pavel INEOS Grenadiers
24INEOS Grenadiers592:46
2:46
1816
Climber
CHAMPOUSSIN Clément AG2R Citroën Team
23AG2R Citroën Team583:08
3:08
1923
GC
ALEOTTI Giovanni BORA - hansgrohe
22BORA - hansgrohe573:59
3:59
2044
Climber
POWLESS Neilson EF Education - Nippo
25EF Education - Nippo564:23
4:23
2117
Climber
BERTHET Clément AG2R Citroën Team
24AG2R Citroën Team554:27
4:27
2292
Climber
VANHOUCKE Harm Lotto Soudal
24Lotto Soudal544:29
4:29
23175
Classic
VELASCO Simone Gazprom - RusVelo
25Gazprom - RusVelo534:42
4:42
2447
Climber
URÁN Rigoberto EF Education - Nippo
34EF Education - Nippo525:21
5:21
2583
Climber
KUSS Sepp Team Jumbo-Visma
27Team Jumbo-Visma51,,
5:21
2652
Climber
GAUDU David Groupama - FDJ
24Groupama - FDJ55:41
5:41
27192
Climber
LATOUR Pierre TotalEnergies
27TotalEnergies5,,
5:41
2815
Climber
BOUCHARD Geoffrey AG2R Citroën Team
29AG2R Citroën Team5,,
5:41
2943
Climber
HIGUITA Sergio EF Education - Nippo
24EF Education - Nippo5,,
5:41
3037
GC
MASNADA Fausto Deceuninck - Quick Step
27Deceuninck - Quick Step5,,
5:41
3135
Climber
BAGIOLI Andrea Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step3,,
5:41
32183
Climber
GESBERT Élie Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic35:56
5:56
33154
Classic
SAVINI Daniel Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè36:01
6:01
34142
Climber
RAVANELLI Simone Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec36:17
6:17
3513
Classic
HÄNNINEN Jaakko AG2R Citroën Team
24AG2R Citroën Team3,,
6:17
361
Climber
VLASOV Aleksandr Astana - Premier Tech
25Astana - Premier Tech3,,
6:17
3751
Climber
VALTER Attila Groupama - FDJ
23Groupama - FDJ36:27
6:27
38151
Classic
GAROSIO Andrea Bardiani-CSF-Faizanè
27Bardiani-CSF-Faizanè36:47
6:47
3946
Climber
GUERREIRO Ruben EF Education - Nippo
27EF Education - Nippo36:52
6:52
40157
Climber
CARBONI Giovanni Bardiani-CSF-Faizanè
26Bardiani-CSF-Faizanè37:33
7:33
4142
Classic
WHELAN James EF Education - Nippo
25EF Education - Nippo8:07
8:07
42185
GC
QUINTANA Dayer Team Arkéa Samsic
29Team Arkéa Samsic,,
8:07
4385
Climber
BOUWMAN Koen Team Jumbo-Visma
27Team Jumbo-Visma8:10
8:10
4456
GC
BADILATTI Matteo Groupama - FDJ
29Groupama - FDJ,,
8:10
45227
Climber
LUCCA Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
24General Store - Essegibi - F.Lli Curia,,
8:10
46143
GC
CHIRICO Luca Androni Giocattoli - Sidermec
29Androni Giocattoli - Sidermec8:27
8:27
47144
Climber
BAIS Mattia Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec,,
8:27
48162
TT
FETTER Erik EOLO-Kometa
21EOLO-Kometa,,
8:27
4954
Climber
PINOT Thibaut Groupama - FDJ
31Groupama - FDJ8:30
8:30
50127
GC
BERNARD Julien Trek - Segafredo
29Trek - Segafredo,,
8:30
51105
GC
COLLEONI Kevin Team BikeExchange
21Team BikeExchange8:41
8:41
52153
Climber
COVILI Luca Bardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè8:46
8:46
5326
GC
FABBRO Matteo BORA - hansgrohe
26BORA - hansgrohe9:10
9:10
54204
GC
ZARDINI Edoardo Vini Zabù
31Vini Zabù9:32
9:32
55152
Classic
ZOCCARATO Samuele Bardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè10:38
10:38
DNF11
Classic
COSNEFROY Benoît AG2R Citroën Team
25AG2R Citroën Team-
DNF12
Climber
PARET-PEINTRE Aurélien AG2R Citroën Team
25AG2R Citroën Team-
DNF14
Climber
O'CONNOR Ben AG2R Citroën Team
25AG2R Citroën Team-
DNF182
GC
BOUET Maxime Team Arkéa Samsic
34Team Arkéa Samsic-
DNF184
Climber
ANACONA Winner Team Arkéa Samsic
33Team Arkéa Samsic-
DNF186
GC
OWSIAN Łukasz Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic-
DNF181
GC
VOISARD Yannis Team Arkéa Samsic
23Team Arkéa Samsic-
DNF193
Climber
VUILLERMOZ Alexis TotalEnergies
33TotalEnergies-
DNF194
GC
DE LA PARTE Víctor TotalEnergies
35TotalEnergies-
DNF195
GC
RODRÍGUEZ Cristián TotalEnergies
26TotalEnergies-
DNF191
GC
GENIEZ Alexandre TotalEnergies
33TotalEnergies-
DNF196
Classic
JOUSSEAUME Alan TotalEnergies
23TotalEnergies-
DNF201
Sprint
BEVILACQUA Mattia Vini Zabù
23Vini Zabù-
DNF206
GC
PEARSON Daniel Vini Zabù
27Vini Zabù-
DNF202
GC
VAN ELZAKKER Wout Vini Zabù
22Vini Zabù-
DNF207
GC
VAN EMPEL Etienne Vini Zabù
27Vini Zabù-
DNF203
TT
PETELIN Jan Vini Zabù
25Vini Zabù-
DNF205
Sprint
SCHNEITER Joab Vini Zabù
23Vini Zabù-
DNF53
Sprint
LADAGNOUS Matthieu Groupama - FDJ
36Groupama - FDJ-
DNF55
Sprint
ROUX Anthony Groupama - FDJ
34Groupama - FDJ-
DNF104
Climber
NIEVE Mikel Team BikeExchange
37Team BikeExchange-
DNF106
GC
KANGERT Tanel Team BikeExchange
34Team BikeExchange-
DNF102
GC
HOWSON Damien Team BikeExchange
29Team BikeExchange-
DNF103
GC
BOOKWALTER Brent Team BikeExchange
37Team BikeExchange-
DNF132
Climber
POGAČAR Tadej UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates-
DNF136
Classic
HIRSCHI Marc UAE Team Emirates
23UAE Team Emirates-
DNF133
Climber
FORMOLO Davide UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates-
DNF134
Climber
MAJKA Rafał UAE Team Emirates
32UAE Team Emirates-
DNF135
Climber
CONTI Valerio UAE Team Emirates
28UAE Team Emirates-
DNF123
Climber
BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo
34Trek - Segafredo-
DNF124
GC
LÓPEZ Juan Pedro Trek - Segafredo
24Trek - Segafredo-
DNF125
Climber
GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek - Segafredo
27Trek - Segafredo-
DNF121
GC
RIES Michel Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo-
DNF126
Climber
TIBERI Antonio Trek - Segafredo
20Trek - Segafredo-
DNF115
Climber
SCHMID Mauro Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash-
DNF116
Climber
VACEK Karel Team Qhubeka NextHash
21Team Qhubeka NextHash-
DNF112
Climber
SUNDERLAND Dylan Team Qhubeka NextHash
25Team Qhubeka NextHash-
DNF117
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Team Qhubeka NextHash
27Team Qhubeka NextHash-
DNF113
Climber
BENNETT Sean Team Qhubeka NextHash
25Team Qhubeka NextHash-
DNF31
GC
DEVENYNS Dries Deceuninck - Quick Step
38Deceuninck - Quick Step-
DNF32
Climber
SERRY Pieter Deceuninck - Quick Step
32Deceuninck - Quick Step-
DNF36
Climber
VANSEVENANT Mauri Deceuninck - Quick Step
22Deceuninck - Quick Step-
DNF84
Climber
TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma
27Team Jumbo-Visma-
DNF81
GC
BENNETT George Team Jumbo-Visma
31Team Jumbo-Visma-
DNF2
GC
SÁNCHEZ Luis León Astana - Premier Tech
37Astana - Premier Tech-
DNF6
GC
ROMO Javier Astana - Premier Tech
22Astana - Premier Tech-
DNF3
TT
CONTRERAS Rodrigo Astana - Premier Tech
27Astana - Premier Tech-
DNF4
Climber
FELLINE Fabio Astana - Premier Tech
31Astana - Premier Tech-
DNF5
TT
BOARO Manuele Astana - Premier Tech
34Astana - Premier Tech-
DNF21
GC
GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe-
DNF27
Sprint
WALLS Matthew BORA - hansgrohe
23BORA - hansgrohe-
DNF22
Climber
SCHELLING Ide BORA - hansgrohe
23BORA - hansgrohe-
DNF24
Climber
WANDAHL Frederik BORA - hansgrohe
20BORA - hansgrohe-
DNF25
GC
ZWIEHOFF Ben BORA - hansgrohe
27BORA - hansgrohe-
DNF61
GC
WURF Cameron INEOS Grenadiers
38INEOS Grenadiers-
DNF67
GC
PORTE Richie INEOS Grenadiers
36INEOS Grenadiers-
DNF63
GC
GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers
26INEOS Grenadiers-
DNF64
GC
HENAO Sebastián INEOS Grenadiers
28INEOS Grenadiers-
DNF66
GC
SOSA Iván Ramiro INEOS Grenadiers
23INEOS Grenadiers-
DNF172
Classic
SHALUNOV Evgeny Gazprom - RusVelo
29Gazprom - RusVelo-
DNF173
GC
KUZMIN Anton Gazprom - RusVelo
24Gazprom - RusVelo-
DNF176
Climber
KREUZIGER Roman Gazprom - RusVelo
35Gazprom - RusVelo-
DNF171
GC
NYCH Artem Gazprom - RusVelo
26Gazprom - RusVelo-
DNF95
Climber
CONCA Filippo Lotto Soudal
23Lotto Soudal-
DNF91
Climber
WELLENS Tim Lotto Soudal
30Lotto Soudal-
DNF97
Climber
MONIQUET Sylvain Lotto Soudal
23Lotto Soudal-
DNF93
Climber
HOLMES Matthew Lotto Soudal
27Lotto Soudal-
DNF94
Climber
OLDANI Stefano Lotto Soudal
23Lotto Soudal-
DNF233
GC
DOUBLE Paul Mg.K Vis VPM
25Mg.K Vis VPM-
DNF237
GC
DI GUGLIELMO Fabio Mg.K Vis VPM
23Mg.K Vis VPM-
DNF234
Sprint
CAROLLO Francesco Mg.K Vis VPM
21Mg.K Vis VPM-
DNF231
Sprint
PENCEDANO Nicolo Mg.K Vis VPM
21Mg.K Vis VPM-
DNF235
Climber
CORTESE Jacopo Mg.K Vis VPM
21Mg.K Vis VPM-
DNF232
Climber
WRIGHT Paul Mg.K Vis VPM
23Mg.K Vis VPM-
DNF236
Climber
MARTINELLI Edoardo Mg.K Vis VPM
21Mg.K Vis VPM-
DNF75
Classic
BOUČEK Jakub Israel Start-Up Nation
20Israel Start-Up Nation-
DNF76
TT
GOLDSTEIN Edo Israel Start-Up Nation
21Israel Start-Up Nation-
DNF147
Climber
TESFATSION Natnael Androni Giocattoli - Sidermec
22Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF141
GC
BISOLTI Alessandro Androni Giocattoli - Sidermec
36Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF145
GC
MUÑOZ Daniel Androni Giocattoli - Sidermec
24Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF146
Sprint
TAGLIANI Filippo Androni Giocattoli - Sidermec
26Androni Giocattoli - Sidermec-
DNF155
Climber
ZANA Filippo Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF156
Climber
ZANOTTI Juri Bardiani-CSF-Faizanè
22Bardiani-CSF-Faizanè-
DNF213
Sprint
FREDDI Matteo Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF214
Sprint
CRESCIOLI Giosuè Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF211
TT
MILESI Lorenzo Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF216
Classic
GRENDENE Marco Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF212
Climber
DE PRETTO Davide Beltrami TSA - Tre Colli
19Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF217
Climber
CRETTI Luca Beltrami TSA - Tre Colli
20Beltrami TSA - Tre Colli-
DNF41
Climber
CARTHY Hugh EF Education - Nippo
27EF Education - Nippo-
DNF45
TT
BARTA Will EF Education - Nippo
25EF Education - Nippo-
DNF163
Sprint
WACKERMANN Luca EOLO-Kometa
29EOLO-Kometa-
DNF164
Climber
BAIS Davide EOLO-Kometa
23EOLO-Kometa-
DNF165
Classic
GAVAZZI Francesco EOLO-Kometa
37EOLO-Kometa-
DNF161
Climber
SEVILLA Diego Pablo EOLO-Kometa
25EOLO-Kometa-
DNF221
Climber
POZZA Ettore General Store - Essegibi - F.Lli Curia
22General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF225
Climber
AGOSTINI Nicholas General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF222
Sprint
TOSIN Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF226
Sprint
BASEGGIO Matteo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
23General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF223
Climber
MENEGOTTO Jacopo General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF224
Sprint
CARPENE Samuele General Store - Essegibi - F.Lli Curia
21General Store - Essegibi - F.Lli Curia-
DNF244
Sprint
COLOMBO Raul Work Service Marchiol Vega
25Work Service Marchiol Vega-
DNF241
Sprint
DIGNANI Filippo Work Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega-
DNF245
GC
ZANDRI Francesco Work Service Marchiol Vega
24Work Service Marchiol Vega-
DNF242
GC
PASE Christian Danilo Work Service Marchiol Vega
19Work Service Marchiol Vega-
DNF246
Sprint
BURCHIO Federico Work Service Marchiol Vega
25Work Service Marchiol Vega-
DNF243
Climber
GARAVAGLIA Giacomo Work Service Marchiol Vega
25Work Service Marchiol Vega-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Timelimit 8%, or 5:17:59 (+23:33)

Race information

  • Date:
    02 October 2021
  • Start time:
    11:30
  • Avg. speed winner:
    39.798 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    195.3 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    252
  • Vert. meters:
    3402
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    0.3 km solo
  • Avg. temperature:

Race profile

Sites