The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
Rnk | GC | Timelag | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | +0:00 | 133 | GC | LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team | 21 | Uno-X Pro Cycling Team | 7 | 5 | 3:33:20 | ||
2 | 14 | +4:30 | 95 | Climber | HELLEMOSE Asbjørn Velo Club Mendrisio | 21 | Velo Club Mendrisio | 3 | 2 | 1:02 1:02 | ||
3 | 2 | +1:53 | 35 | GC | GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic | 28 | Team Vorarlberg Santic | 1 | 1 | 1:03 1:03 | ||
4 | 3 | +2:27 | 61 | Climber | ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 1:08 1:08 | ||||
5 | 4 | +2:30 | 138 | Climber | VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 1:12 1:12 | ||||
6 | 6 | +2:46 | 11 | GC | BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil | 36 | Adria Mobil | ,, 1:12 | ||||
7 | 7 | +2:52 | 64 | GC | BERRADE Urko Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 1:33 1:33 | ||||
8 | 43 | +9:18 | 33 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | 27 | Team Vorarlberg Santic | 2:42 2:42 | ||||
9 | 12 | +4:00 | 136 | Climber | VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | ,, 2:42 | ||||
10 | 18 | +4:57 | 17 | Classic | VAN BOVEN Luca GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | ,, 2:42 | ||||
11 | 8 | +3:13 | 147 | TT | TRACZ Szymon CCC Development Team | 21 | CCC Development Team | ,, 2:42 | ||||
12 | 17 | +4:45 | 154 | Climber | ZAMBANINI Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior | 19 | Zalf Euromobil Désirée Fior | ,, 2:42 | ||||
13 | 5 | +2:42 | 134 | GC | HINDSGAUL Jacob Uno-X Pro Cycling Team | 20 | Uno-X Pro Cycling Team | ,, 2:42 | ||||
14 | 13 | +4:06 | 116 | Climber | LUCCA Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 23 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | ,, 2:42 | ||||
15 | 15 | +4:37 | 66 | GC | ADAMIETZ Johannes Team SKS Sauerland NRW | 22 | Team SKS Sauerland NRW | 2:45 2:45 | ||||
16 | 9 | +3:33 | 86 | Climber | BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 2:45 | ||||
17 | 16 | +4:43 | 40 | Climber | TOLIO Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | ,, 2:45 | ||||
18 | 11 | +3:41 | 148 | Climber | PEKALA Piotr CCC Development Team | 22 | CCC Development Team | ,, 2:45 | ||||
19 | 10 | +3:36 | 87 | Climber | LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 2:48 2:48 | ||||
20 | 20 | +5:52 | 157 | Climber | BAIS Davide Cycling Team Friuli ASD | 22 | Cycling Team Friuli ASD | 4:28 4:28 | ||||
21 | 28 | +7:15 | 98 | TT | GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy | 20 | Israel Cycling Academy | ,, 4:28 | ||||
22 | 27 | +7:10 | 71 | GC | ČEMAŽAR Nik KK Kranj | 21 | KK Kranj | ,, 4:28 | ||||
23 | 23 | +6:43 | 16 | Climber | MARIS Elias GM Recycling Team | 21 | GM Recycling Team | ,, 4:28 | ||||
24 | 19 | +5:43 | 32 | Climber | THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic | 27 | Team Vorarlberg Santic | ,, 4:28 | ||||
25 | 24 | +6:49 | 142 | Climber | EL GOUZI Omar Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 21 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | ,, 4:28 | ||||
26 | 21 | +6:02 | 13 | Climber | HOČEVAR Kristjan Adria Mobil | 21 | Adria Mobil | ,, 4:28 | ||||
27 | 22 | +6:13 | 107 | GC | LAVRIČ Martin NTT Continental Cycling Team | 21 | NTT Continental Cycling Team | ,, 4:28 | ||||
28 | 70 | +14:38 | 105 | GC | LOSS Enrico Team Named Rocked | 23 | Team Named Rocked | 5:22 5:22 | ||||
29 | 29 | +7:57 | 82 | TT | HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 6:25 6:25 | ||||
30 | 30 | +7:59 | 84 | Sprint | KRIJNSEN Jelte Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 6:27 6:27 | ||||
31 | 47 | +9:55 | 93 | Climber | SANTAROMITA Alessandro Velo Club Mendrisio | 20 | Velo Club Mendrisio | ,, 6:27 | ||||
32 | 40 | +9:12 | 72 | Climber | PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj | 21 | KK Kranj | 6:30 6:30 | ||||
33 | 38 | +9:05 | 113 | Climber | ZEA Luis Daniel Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 21 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 6:31 6:31 | ||||
34 | 42 | +9:18 | 43 | Climber | DE CARLO Giovanni Team Gaiaplast Bibanese | 19 | Team Gaiaplast Bibanese | 6:33 6:33 | ||||
35 | 71 | +14:45 | 58 | Climber | CIBRARIO Luca Cycling Development Guerciotti | 22 | Cycling Development Guerciotti | ,, 6:33 | ||||
36 | 31 | +8:05 | 85 | Classic | VAN GESTEL Luuk Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 6:33 | ||||
37 | 25 | +6:58 | 132 | TT | HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team | 22 | Uno-X Pro Cycling Team | ,, 6:33 | ||||
38 | 26 | +7:07 | 10 | Sprint | BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski | 30 | Mazowsze Serce Polski | ,, 6:33 | ||||
39 | 34 | +8:42 | 111 | Sprint | RADICE Raffaele Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 24 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | ,, 6:33 | ||||
40 | 41 | +9:16 | 53 | Climber | MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools | 30 | D'Amico - UM Tools | ,, 6:33 | ||||
41 | 46 | +9:38 | 20 | Classic | CLAEYS Robbe GM Recycling Team | 19 | GM Recycling Team | 7:23 7:23 | ||||
42 | 44 | +9:19 | 68 | Sprint | STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW | 24 | Team SKS Sauerland NRW | 7:27 7:27 | ||||
43 | 33 | +8:40 | 90 | Sprint | LÜHRS Leslie Tirol KTM Cycling Team | 19 | Tirol KTM Cycling Team | ,, 7:27 | ||||
44 | 49 | +10:52 | 121 | Sprint | TOTÒ Paolo Work Service Dynatek Vega | 29 | Work Service Dynatek Vega | 7:30 7:30 | ||||
45 | 35 | +8:45 | 31 | Classic | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | 30 | Team Vorarlberg Santic | ,, 7:30 | ||||
46 | 69 | +14:22 | 119 | Sprint | TASCA Flavio General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 26 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 7:34 7:34 | ||||
47 | 39 | +9:06 | 83 | Sprint | HABETS Jordan Wielerploeg Groot Amsterdam | 18 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 7:34 | ||||
48 | 45 | +9:32 | 36 | Sprint | CARPENE Samuele Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | ,, 7:34 | ||||
49 | 48 | +10:26 | 29 | Classic | SOSA Frank Gallina Colosio Eurofeed | 22 | Gallina Colosio Eurofeed | ,, 7:34 | ||||
50 | 37 | +9:04 | 159 | GC | ALEOTTI Giovanni Cycling Team Friuli ASD | 21 | Cycling Team Friuli ASD | 7:40 7:40 | ||||
51 | 32 | +8:36 | 149 | TT | WALKOWIAK Kacper CCC Development Team | 20 | CCC Development Team | ,, 7:40 | ||||
52 | 36 | +9:02 | 139 | Climber | SWEENY Harry Lotto - Soudal U23 | 22 | Lotto - Soudal U23 | ,, 7:40 | ||||
53 | 52 | +11:50 | 6 | Sprint | DOMAGALSKI Karol Mazowsze Serce Polski | 31 | Mazowsze Serce Polski | ,, 7:40 | ||||
54 | 59 | +12:53 | 80 | Climber | BONNEFOIX Edouard UC Monaco | 21 | UC Monaco | 10:06 10:06 | ||||
55 | 53 | +12:07 | 109 | Classic | ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team | 20 | NTT Continental Cycling Team | ,, 10:06 | ||||
56 | 65 | +13:30 | 125 | Climber | SANTORO Antonio Work Service Dynatek Vega | 31 | Work Service Dynatek Vega | 10:08 10:08 | ||||
57 | 60 | +12:55 | 96 | Climber | PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy | 20 | Israel Cycling Academy | ,, 10:08 | ||||
58 | 58 | +12:50 | 75 | Sprint | DRINOVEC Matej KK Kranj | 29 | KK Kranj | ,, 10:08 | ||||
59 | 51 | +11:38 | 49 | Classic | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | 21 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 10:08 | ||||
60 | 62 | +13:00 | 26 | Classic | PALADIN Luca Gallina Colosio Eurofeed | 20 | Gallina Colosio Eurofeed | ,, 10:08 | ||||
61 | 57 | +12:41 | 63 | GC | MÁRQUEZ Martí Equipo Kern Pharma | 24 | Equipo Kern Pharma | 10:15 10:15 | ||||
62 | 82 | +16:50 | 65 | Classic | CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma | 24 | Equipo Kern Pharma | ,, 10:15 | ||||
63 | 50 | +11:32 | 89 | Climber | STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team | 18 | Tirol KTM Cycling Team | 10:16 10:16 | ||||
64 | 56 | +12:30 | 69 | Sprint | STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW | 24 | Team SKS Sauerland NRW | 10:38 10:38 | ||||
65 | 55 | +12:28 | 18 | Sprint | DANIELS Lars GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | ,, 10:38 | ||||
66 | 61 | +12:59 | 153 | Sprint | BONALDO Kevin Zalf Euromobil Désirée Fior | 20 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 10:46 10:46 | ||||
67 | 64 | +13:29 | 52 | Sprint | NESI Nicolas D'Amico - UM Tools | 23 | D'Amico - UM Tools | ,, 10:46 | ||||
68 | 54 | +12:13 | 88 | Classic | ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 11:00 11:00 | ||||
69 | 116 | +21:26 | 103 | Classic | BELLETTA Pierelis Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | 11:53 11:53 | ||||
70 | 63 | +13:26 | 50 | TT | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic | 21 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 11:53 | ||||
71 | 66 | +14:14 | 144 | TT | PELLIZZER Mattia Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 22 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | ,, 11:53 | ||||
72 | 86 | +18:19 | 122 | Sprint | COLOMBO Raul Work Service Dynatek Vega | 24 | Work Service Dynatek Vega | 11:57 11:57 | ||||
73 | 121 | +23:46 | 124 | GC | ZANDRI Francesco Work Service Dynatek Vega | 23 | Work Service Dynatek Vega | ,, 11:57 | ||||
74 | 81 | +16:50 | 94 | Climber | GAFFURI Mattia Velo Club Mendrisio | 21 | Velo Club Mendrisio | 13:22 13:22 | ||||
75 | 117 | +21:34 | 56 | Sprint | DEBENEDETTI Davide Cycling Development Guerciotti | 24 | Cycling Development Guerciotti | ,, 13:22 | ||||
76 | 80 | +16:44 | 123 | Sprint | BURCHIO Federico Work Service Dynatek Vega | 24 | Work Service Dynatek Vega | ,, 13:22 | ||||
77 | 78 | +16:05 | 55 | GC | RAGGIO Luca D'Amico - UM Tools | 25 | D'Amico - UM Tools | ,, 13:22 | ||||
78 | 77 | +16:04 | 74 | Sprint | REPŠE Uroš KK Kranj | 27 | KK Kranj | ,, 13:22 | ||||
79 | 126 | +24:57 | 19 | GC | SLOCK Liam GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | ,, 13:22 | ||||
80 | 72 | +14:56 | 14 | TT | HORVAT Žiga Adria Mobil | 22 | Adria Mobil | ,, 13:22 | ||||
81 | 79 | +16:09 | 99 | TT | ABU-FARES Saned Israel Cycling Academy | 21 | Israel Cycling Academy | ,, 13:22 | ||||
82 | 74 | +15:20 | 39 | Climber | RAIMONDI Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | ,, 13:22 | ||||
83 | 68 | +14:21 | 7 | TT | KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski | 32 | Mazowsze Serce Polski | ,, 13:22 | ||||
84 | 119 | +22:38 | 104 | Sprint | GARZI Fabio Team Named Rocked | 20 | Team Named Rocked | ,, 13:22 | ||||
85 | 67 | +14:16 | 62 | Climber | GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | ,, 13:22 | ||||
86 | 73 | +15:14 | 70 | Sprint | HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW | 21 | Team SKS Sauerland NRW | ,, 13:22 | ||||
87 | 76 | +15:33 | 120 | Sprint | SMARZARO Daniel General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 23 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 14:09 14:09 | ||||
88 | 75 | +15:29 | 106 | Sprint | BROWN Connor NTT Continental Cycling Team | 22 | NTT Continental Cycling Team | ,, 14:09 | ||||
89 | 83 | +17:37 | 108 | Climber | TESFATSION Natnael NTT Continental Cycling Team | 21 | NTT Continental Cycling Team | 16:17 16:17 | ||||
90 | 99 | +19:20 | 151 | Sprint | ZANONCELLO Enrico Zalf Euromobil Désirée Fior | 23 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 17:17 17:17 | ||||
91 | 141 | +26:47 | 128 | TT | IVANOV Tsvetan Bulgaria | 21 | Bulgaria | ,, 17:17 | ||||
92 | 94 | +19:00 | 137 | GC | PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | ,, 17:17 | ||||
93 | 118 | +22:09 | 158 | GC | AIMONETTO Pietro Cycling Team Friuli ASD | 19 | Cycling Team Friuli ASD | ,, 17:17 | ||||
94 | 87 | +18:22 | 46 | Sprint | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic | 23 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 17:17 | ||||
95 | 105 | +19:51 | 112 | Sprint | SALVIETTI Niccolò Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 26 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | ,, 17:17 | ||||
96 | 108 | +20:02 | 44 | Sprint | FURLAN Francesco Team Gaiaplast Bibanese | 20 | Team Gaiaplast Bibanese | ,, 17:17 | ||||
97 | 91 | +18:47 | 48 | Sprint | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | 26 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 17:17 | ||||
98 | 123 | +24:23 | 5 | Sprint | KNAUER Florenz Maloja Pushbikers | 31 | Maloja Pushbikers | ,, 17:17 | ||||
99 | 130 | +25:19 | 73 | Sprint | LAKOTA Luka KK Kranj | 21 | KK Kranj | ,, 17:17 | ||||
100 | 133 | +25:55 | 78 | GC | STENSON Adam UC Monaco | 22 | UC Monaco | ,, 17:17 | ||||
101 | 128 | +25:16 | 51 | GC | BILYI Maksym D'Amico - UM Tools | 19 | D'Amico - UM Tools | ,, 17:17 | ||||
102 | 100 | +19:20 | 152 | Sprint | TAGLIANI Filippo Zalf Euromobil Désirée Fior | 25 | Zalf Euromobil Désirée Fior | ,, 17:17 | ||||
103 | 98 | +19:15 | 38 | Sprint | COATI Luca Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | ,, 17:17 | ||||
104 | 114 | +21:17 | 102 | Classic | COLNAGHI Davide Team Named Rocked | 23 | Team Named Rocked | ,, 17:17 | ||||
105 | 90 | +18:41 | 160 | Sprint | CARRETTA Riccardo Cycling Team Friuli ASD | 19 | Cycling Team Friuli ASD | ,, 17:17 | ||||
106 | 88 | +18:41 | 118 | Sprint | BASEGGIO Matteo General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 22 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | ,, 17:17 | ||||
107 | 132 | +25:25 | 30 | Sprint | SZOLLOSI Ferenc Gallina Colosio Eurofeed | 21 | Gallina Colosio Eurofeed | ,, 17:17 | ||||
108 | 115 | +21:17 | 101 | Climber | COLNAGHI Andrea Team Named Rocked | 23 | Team Named Rocked | ,, 17:17 | ||||
109 | 120 | +22:58 | 12 | Sprint | MURN Boštjan Adria Mobil | 19 | Adria Mobil | ,, 17:17 | ||||
110 | 124 | +24:38 | 37 | Classic | CERVELLERA Andrea Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 21 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | ,, 17:17 | ||||
111 | 106 | +19:51 | 115 | Climber | SOWINSKI Artur Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 23 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | ,, 17:17 | ||||
112 | 93 | +18:51 | 15 | Sprint | PER David Adria Mobil | 25 | Adria Mobil | ,, 17:17 | ||||
113 | 95 | +19:02 | 110 | Climber | PRITZEN Marc Oliver NTT Continental Cycling Team | 21 | NTT Continental Cycling Team | ,, 17:17 | ||||
114 | 127 | +25:13 | 114 | Sprint | DI SANTE Antonio Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 27 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | ,, 17:17 | ||||
115 | 103 | +19:38 | 143 | Classic | FURLAN Matteo Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 21 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | ,, 17:17 | ||||
116 | 89 | +18:41 | 117 | Sprint | ROCCHETTA Cristian General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 22 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | ,, 17:17 | ||||
117 | 92 | +18:47 | 47 | Sprint | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | 24 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 17:17 | ||||
118 | 142 | +26:47 | 126 | Sprint | IVANOV Borislav Bulgaria | 31 | Bulgaria | ,, 17:17 | ||||
119 | 129 | +25:18 | 42 | Sprint | CASULE Simone Team Gaiaplast Bibanese | 22 | Team Gaiaplast Bibanese | ,, 17:17 | ||||
120 | 113 | +20:45 | 91 | Classic | BELLONI Manuel Velo Club Mendrisio | 22 | Velo Club Mendrisio | ,, 17:17 | ||||
121 | 122 | +24:11 | 81 | Sprint | BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | ,, 17:17 | ||||
122 | 84 | +18:08 | 146 | Sprint | KRAWCZYK Szymon CCC Development Team | 22 | CCC Development Team | 17:37 17:37 | ||||
123 | 96 | +19:03 | 131 | Climber | ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team | 21 | Uno-X Pro Cycling Team | 17:43 17:43 | ||||
124 | 101 | +19:24 | 34 | Sprint | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | 28 | Team Vorarlberg Santic | 18:09 18:09 | ||||
125 | 109 | +20:14 | 4 | Sprint | MANGERTSEDER Matthias Maloja Pushbikers | 21 | Maloja Pushbikers | ,, 18:09 | ||||
126 | 107 | +19:59 | 3 | Sprint | HEMING Mika Maloja Pushbikers | 20 | Maloja Pushbikers | ,, 18:09 | ||||
127 | 102 | +19:36 | 156 | Climber | PIETROBON Andrea Cycling Team Friuli ASD | 21 | Cycling Team Friuli ASD | 18:12 18:12 | ||||
128 | 97 | +19:11 | 8 | Sprint | BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski | 23 | Mazowsze Serce Polski | ,, 18:12 | ||||
129 | 131 | +25:19 | 9 | Sprint | BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski | 22 | Mazowsze Serce Polski | ,, 18:12 | ||||
130 | 136 | +26:20 | 28 | Sprint | ARIOLI Federico Gallina Colosio Eurofeed | 19 | Gallina Colosio Eurofeed | ,, 18:12 | ||||
131 | 112 | +20:42 | 79 | Sprint | MEHAGNOUL Marc UC Monaco | 21 | UC Monaco | ,, 18:12 | ||||
132 | 111 | +20:33 | 145 | Sprint | ZAMBELLI Samuele Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 22 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | ,, 18:12 | ||||
133 | 104 | +19:39 | 67 | Sprint | KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW | 20 | Team SKS Sauerland NRW | ,, 18:12 | ||||
134 | 138 | +26:24 | 60 | Sprint | MURARO Michele Cycling Development Guerciotti | 22 | Cycling Development Guerciotti | ,, 18:12 | ||||
135 | 110 | +20:15 | 155 | Sprint | BARISON Emanuele Zalf Euromobil Désirée Fior | 22 | Zalf Euromobil Désirée Fior | ,, 18:12 | ||||
136 | 125 | +24:52 | 150 | Sprint | GORAK Dominik CCC Development Team | 18 | CCC Development Team | ,, 18:12 | ||||
137 | 143 | +26:50 | 77 | Sprint | COCUSSE Remi UC Monaco | 19 | UC Monaco | ,, 18:12 | ||||
138 | 145 | +28:34 | 127 | GC | VENKOV Ventsislav Bulgaria | 20 | Bulgaria | ,, 18:12 | ||||
139 | 85 | +18:12 | 135 | TT | LARSEN Niklas Uno-X Pro Cycling Team | 23 | Uno-X Pro Cycling Team | ,, 18:12 | ||||
140 | 144 | +28:00 | 92 | TT | ALDEGHERI Davide Velo Club Mendrisio | 20 | Velo Club Mendrisio | ,, 18:12 | ||||
141 | 134 | +25:58 | 76 | Sprint | KARL Ádám Kristóf UC Monaco | 21 | UC Monaco | ,, 18:12 | ||||
142 | 135 | +26:19 | 41 | Sprint | DI BERNARDO Nicolo Team Gaiaplast Bibanese | 19 | Team Gaiaplast Bibanese | ,, 18:12 | ||||
143 | 137 | +26:20 | 45 | Sprint | DALLA POLA Riccardo Team Gaiaplast Bibanese | 20 | Team Gaiaplast Bibanese | 18:19 18:19 | ||||
144 | 139 | +26:35 | 27 | Sprint | SALI Edoardo Gallina Colosio Eurofeed | 22 | Gallina Colosio Eurofeed | 18:21 18:21 | ||||
145 | 140 | +26:39 | 59 | Sprint | BUDA Simone Cycling Development Guerciotti | 21 | Cycling Development Guerciotti | ,, 18:21 | ||||
146 | 146 | +40:15 | 130 | GC | ALEKSANDROV Yasen Bulgaria | 21 | Bulgaria | 29:55 29:55 | ||||
DNF | 2 | Sprint | DAVIS Corey Maloja Pushbikers | 27 | Maloja Pushbikers | - | ||||||
DNF | 129 | GC | KOLEV Yoan Bulgaria | 20 | Bulgaria | - | ||||||
DNF | 54 | TT | GHIGINO Valter D'Amico - UM Tools | 20 | D'Amico - UM Tools | - | ||||||
DNS | 1 | GC | ACHTERBERG Yannik Maloja Pushbikers | 26 | Maloja Pushbikers | - | ||||||
DNS | 141 | Sprint | BERTONE Filippo Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 23 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | - | ||||||
DNS | 97 | Sprint | BEN MOSHE Yuval Israel Cycling Academy | 21 | Israel Cycling Academy | - | ||||||
DNS | 100 | TT | MILES Carson Israel Cycling Academy | 20 | Israel Cycling Academy | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | UCI | Time | Time won/lost | |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 3 | ▲2 | 133 | GC | LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team | 21 | Uno-X Pro Cycling Team | 1 | 7:37:33 | .. | ||
2 | 10 | ▲8 | 35 | GC | GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic | 28 | Team Vorarlberg Santic | 1:53 1:53 | .. | |||
3 | 25 | ▲22 | 61 | Climber | ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 2:27 2:27 | .. | |||
4 | 23 | ▲19 | 138 | Climber | VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 2:30 2:30 | .. | |||
5 | 2 | ▼3 | 134 | GC | HINDSGAUL Jacob Uno-X Pro Cycling Team | 20 | Uno-X Pro Cycling Team | 2:42 2:42 | .. | |||
6 | 51 | ▲45 | 11 | GC | BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil | 36 | Adria Mobil | 2:46 2:46 | .. | |||
7 | 26 | ▲19 | 64 | GC | BERRADE Urko Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 2:52 2:52 | .. | |||
8 | 6 | ▼2 | 147 | TT | TRACZ Szymon CCC Development Team | 21 | CCC Development Team | 3:13 3:13 | .. | |||
9 | 8 | ▼1 | 86 | Climber | BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 3:33 3:33 | .. | |||
10 | 9 | ▼1 | 87 | Climber | LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 3:36 3:36 | .. | |||
11 | 13 | ▲2 | 148 | Climber | PEKALA Piotr CCC Development Team | 22 | CCC Development Team | 3:41 3:41 | .. | |||
12 | 24 | ▲12 | 136 | Climber | VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 4:00 4:00 | .. | |||
13 | 37 | ▲24 | 116 | Climber | LUCCA Riccardo General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 23 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 4:06 4:06 | .. | |||
14 | 107 | ▲93 | 95 | Climber | HELLEMOSE Asbjørn Velo Club Mendrisio | 21 | Velo Club Mendrisio | 4:30 4:30 | .. | |||
15 | 61 | ▲46 | 66 | GC | ADAMIETZ Johannes Team SKS Sauerland NRW | 22 | Team SKS Sauerland NRW | 4:37 4:37 | .. | |||
16 | 66 | ▲50 | 40 | Climber | TOLIO Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 4:43 4:43 | .. | |||
17 | 70 | ▲53 | 154 | Climber | ZAMBANINI Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior | 19 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 4:45 4:45 | .. | |||
18 | 76 | ▲58 | 17 | Classic | VAN BOVEN Luca GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 4:57 4:57 | .. | |||
19 | 20 | ▲1 | 32 | Climber | THALMANN Roland Team Vorarlberg Santic | 27 | Team Vorarlberg Santic | 5:43 5:43 | .. | |||
20 | 35 | ▲15 | 157 | Climber | BAIS Davide Cycling Team Friuli ASD | 22 | Cycling Team Friuli ASD | 5:52 5:52 | .. | |||
21 | 50 | ▲29 | 13 | Climber | HOČEVAR Kristjan Adria Mobil | 21 | Adria Mobil | 6:02 6:02 | .. | |||
22 | 53 | ▲31 | 107 | GC | LAVRIČ Martin NTT Continental Cycling Team | 21 | NTT Continental Cycling Team | 6:13 6:13 | .. | |||
23 | 77 | ▲54 | 16 | Climber | MARIS Elias GM Recycling Team | 21 | GM Recycling Team | 6:43 6:43 | .. | |||
24 | 78 | ▲54 | 142 | Climber | EL GOUZI Omar Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 21 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 6:49 6:49 | .. | |||
25 | 4 | ▼21 | 132 | TT | HULGAARD Morten Uno-X Pro Cycling Team | 22 | Uno-X Pro Cycling Team | 6:58 6:58 | .. | |||
26 | 7 | ▼19 | 10 | Sprint | BERNAS Paweł Mazowsze Serce Polski | 30 | Mazowsze Serce Polski | 7:07 7:07 | .. | |||
27 | 89 | ▲62 | 71 | GC | ČEMAŽAR Nik KK Kranj | 21 | KK Kranj | 7:10 7:10 | .. | |||
28 | 96 | ▲68 | 98 | TT | GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy | 20 | Israel Cycling Academy | 7:15 7:15 | .. | |||
29 | 46 | ▲17 | 82 | TT | HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 7:57 7:57 | .. | |||
30 | 45 | ▲15 | 84 | Sprint | KRIJNSEN Jelte Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 7:59 7:59 | .. | |||
31 | 43 | ▲12 | 85 | Classic | VAN GESTEL Luuk Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 8:05 8:05 | .. | |||
32 | 12 | ▼20 | 149 | TT | WALKOWIAK Kacper CCC Development Team | 20 | CCC Development Team | 8:36 8:36 | .. | |||
33 | 17 | ▼16 | 90 | Sprint | LÜHRS Leslie Tirol KTM Cycling Team | 19 | Tirol KTM Cycling Team | 8:40 8:40 | .. | |||
34 | 73 | ▲39 | 111 | Sprint | RADICE Raffaele Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 24 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 8:42 8:42 | .. | |||
35 | 19 | ▼16 | 31 | Classic | ORRICO Davide Team Vorarlberg Santic | 30 | Team Vorarlberg Santic | 8:45 8:45 | .. | |||
36 | 30 | ▼6 | 139 | Climber | SWEENY Harry Lotto - Soudal U23 | 22 | Lotto - Soudal U23 | 9:02 9:02 | .. | |||
37 | 34 | ▼3 | 159 | GC | ALEOTTI Giovanni Cycling Team Friuli ASD | 21 | Cycling Team Friuli ASD | 9:04 9:04 | .. | |||
38 | 86 | ▲48 | 113 | GC | ZEA Luis Daniel Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 21 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 9:05 9:05 | .. | |||
39 | 44 | ▲5 | 83 | Sprint | HABETS Jordan Wielerploeg Groot Amsterdam | 18 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 9:06 9:06 | .. | |||
40 | 87 | ▲47 | 72 | Climber | PRIMOŽIČ Jaka KK Kranj | 21 | KK Kranj | 9:12 9:12 | .. | |||
41 | 93 | ▲52 | 53 | Climber | MARTINELLI Ivan D'Amico - UM Tools | 30 | D'Amico - UM Tools | 9:16 9:16 | .. | |||
42 | 95 | ▲53 | 43 | Climber | DE CARLO Giovanni Team Gaiaplast Bibanese | 19 | Team Gaiaplast Bibanese | 9:18 9:18 | .. | |||
43 | 116 | ▲73 | 33 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | 27 | Team Vorarlberg Santic | ,, 9:18 | .. | |||
44 | 58 | ▲14 | 68 | Sprint | STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW | 24 | Team SKS Sauerland NRW | 9:19 9:19 | .. | |||
45 | 64 | ▲19 | 36 | Sprint | CARPENE Samuele Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 9:32 9:32 | .. | |||
46 | 75 | ▲29 | 20 | Classic | CLAEYS Robbe GM Recycling Team | 19 | GM Recycling Team | 9:38 9:38 | .. | |||
47 | 106 | ▲59 | 93 | Climber | SANTAROMITA Alessandro Velo Club Mendrisio | 20 | Velo Club Mendrisio | 9:55 9:55 | .. | |||
48 | 101 | ▲53 | 29 | Classic | SOSA Frank Gallina Colosio Eurofeed | 22 | Gallina Colosio Eurofeed | 10:26 10:26 | .. | |||
49 | 102 | ▲53 | 121 | Sprint | TOTÒ Paolo Work Service Dynatek Vega | 29 | Work Service Dynatek Vega | 10:52 10:52 | .. | |||
50 | 22 | ▼28 | 89 | Climber | STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team | 18 | Tirol KTM Cycling Team | 11:32 11:32 | .. | |||
51 | 42 | ▼9 | 49 | Classic | POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic | 21 | Ljubljana Gusto Santic | 11:38 11:38 | .. | |||
52 | 111 | ▲59 | 6 | Sprint | DOMAGALSKI Karol Mazowsze Serce Polski | 31 | Mazowsze Serce Polski | 11:50 11:50 | .. | |||
53 | 67 | ▲14 | 109 | Classic | ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team | 20 | NTT Continental Cycling Team | 12:07 12:07 | .. | |||
54 | 18 | ▼36 | 88 | Classic | ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 12:13 12:13 | .. | |||
55 | 55 | - | 18 | Sprint | DANIELS Lars GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 12:28 12:28 | .. | |||
56 | 60 | ▲4 | 69 | Sprint | STOCKMAN Michiel Team SKS Sauerland NRW | 24 | Team SKS Sauerland NRW | 12:30 12:30 | .. | |||
57 | 82 | ▲25 | 63 | GC | MÁRQUEZ Martí Equipo Kern Pharma | 24 | Equipo Kern Pharma | 12:41 12:41 | .. | |||
58 | 88 | ▲30 | 75 | Sprint | DRINOVEC Matej KK Kranj | 29 | KK Kranj | 12:50 12:50 | .. | |||
59 | 98 | ▲39 | 80 | Climber | BONNEFOIX Edouard UC Monaco | 21 | UC Monaco | 12:53 12:53 | .. | |||
60 | 99 | ▲39 | 96 | Climber | PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy | 20 | Israel Cycling Academy | 12:55 12:55 | .. | |||
61 | 74 | ▲13 | 153 | Sprint | BONALDO Kevin Zalf Euromobil Désirée Fior | 20 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 12:59 12:59 | .. | |||
62 | 100 | ▲38 | 26 | Sprint | PALADIN Luca Gallina Colosio Eurofeed | 20 | Gallina Colosio Eurofeed | 13:00 13:00 | .. | |||
63 | 47 | ▼16 | 50 | TT | PRAH Aljaž Ljubljana Gusto Santic | 21 | Ljubljana Gusto Santic | 13:26 13:26 | .. | |||
64 | 91 | ▲27 | 52 | Sprint | NESI Nicolas D'Amico - UM Tools | 23 | D'Amico - UM Tools | 13:29 13:29 | .. | |||
65 | 104 | ▲39 | 125 | Climber | SANTORO Antonio Work Service Dynatek Vega | 31 | Work Service Dynatek Vega | 13:30 13:30 | .. | |||
66 | 80 | ▲14 | 144 | Climber | PELLIZZER Mattia Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 22 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 14:14 14:14 | .. | |||
67 | 11 | ▼56 | 62 | Climber | GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 14:16 14:16 | .. | |||
68 | 15 | ▼53 | 7 | TT | KUREK Adrian Mazowsze Serce Polski | 32 | Mazowsze Serce Polski | 14:21 14:21 | .. | |||
69 | 118 | ▲49 | 119 | Sprint | TASCA Flavio General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 26 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 14:22 14:22 | .. | |||
70 | 143 | ▲73 | 105 | Sprint | LOSS Enrico Team Named Rocked | 23 | Team Named Rocked | 14:38 14:38 | .. | |||
71 | 136 | ▲65 | 58 | Climber | CIBRARIO Luca Cycling Development Guerciotti | 22 | Cycling Development Guerciotti | 14:45 14:45 | .. | |||
72 | 48 | ▼24 | 14 | TT | HORVAT Žiga Adria Mobil | 22 | Adria Mobil | 14:56 14:56 | .. | |||
73 | 59 | ▼14 | 70 | Sprint | HODAPP Johannes Team SKS Sauerland NRW | 21 | Team SKS Sauerland NRW | 15:14 15:14 | .. | |||
74 | 65 | ▼9 | 39 | Climber | RAIMONDI Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 15:20 15:20 | .. | |||
75 | 27 | ▼48 | 106 | Sprint | BROWN Connor NTT Continental Cycling Team | 22 | NTT Continental Cycling Team | 15:29 15:29 | .. | |||
76 | 38 | ▼38 | 120 | Sprint | SMARZARO Daniel General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 23 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 15:33 15:33 | .. | |||
77 | 90 | ▲13 | 74 | Sprint | REPŠE Uroš KK Kranj | 27 | KK Kranj | 16:04 16:04 | .. | |||
78 | 92 | ▲14 | 55 | GC | RAGGIO Luca D'Amico - UM Tools | 25 | D'Amico - UM Tools | 16:05 16:05 | .. | |||
79 | 97 | ▲18 | 99 | TT | ABU-FARES Saned Israel Cycling Academy | 21 | Israel Cycling Academy | 16:09 16:09 | .. | |||
80 | 103 | ▲23 | 123 | Sprint | BURCHIO Federico Work Service Dynatek Vega | 24 | Work Service Dynatek Vega | 16:44 16:44 | .. | |||
81 | 108 | ▲27 | 94 | Climber | GAFFURI Mattia Velo Club Mendrisio | 21 | Velo Club Mendrisio | 16:50 16:50 | .. | |||
82 | 115 | ▲33 | 65 | Classic | CASTRILLO Jaime Equipo Kern Pharma | 24 | Equipo Kern Pharma | ,, 16:50 | .. | |||
83 | 28 | ▼55 | 108 | Climber | TESFATSION Natnael NTT Continental Cycling Team | 21 | NTT Continental Cycling Team | 17:37 17:37 | .. | |||
84 | 5 | ▼79 | 146 | Sprint | KRAWCZYK Szymon CCC Development Team | 22 | CCC Development Team | 18:08 18:08 | .. | |||
85 | 1 | ▼84 | 135 | TT | LARSEN Niklas Uno-X Pro Cycling Team | 23 | Uno-X Pro Cycling Team | 18:12 18:12 | .. | |||
86 | 114 | ▲28 | 122 | Sprint | COLOMBO Raul Work Service Dynatek Vega | 24 | Work Service Dynatek Vega | 18:19 18:19 | .. | |||
87 | 16 | ▼71 | 46 | Sprint | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic | 23 | Ljubljana Gusto Santic | 18:22 18:22 | .. | |||
88 | 32 | ▼56 | 118 | Sprint | BASEGGIO Matteo General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 22 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 18:41 18:41 | .. | |||
89 | 31 | ▼58 | 117 | Sprint | ROCCHETTA Cristian General Store - Essegibi - F.Lli Curia | 22 | General Store - Essegibi - F.Lli Curia | ,, 18:41 | .. | |||
90 | 36 | ▼54 | 160 | Sprint | CARRETTA Riccardo Cycling Team Friuli ASD | 19 | Cycling Team Friuli ASD | ,, 18:41 | .. | |||
91 | 40 | ▼51 | 48 | Sprint | KOROŠEC Rok Ljubljana Gusto Santic | 26 | Ljubljana Gusto Santic | 18:47 18:47 | .. | |||
92 | 41 | ▼51 | 47 | Sprint | GROŠELJ Matic Ljubljana Gusto Santic | 24 | Ljubljana Gusto Santic | ,, 18:47 | .. | |||
93 | 49 | ▼44 | 15 | Sprint | PER David Adria Mobil | 25 | Adria Mobil | 18:51 18:51 | .. | |||
94 | 52 | ▼42 | 137 | GC | PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 19:00 19:00 | .. | |||
95 | 54 | ▼41 | 110 | Climber | PRITZEN Marc Oliver NTT Continental Cycling Team | 21 | NTT Continental Cycling Team | 19:02 19:02 | .. | |||
96 | 29 | ▼67 | 131 | Climber | ANDERSEN Idar Uno-X Pro Cycling Team | 21 | Uno-X Pro Cycling Team | 19:03 19:03 | .. | |||
97 | 14 | ▼83 | 8 | Sprint | BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski | 23 | Mazowsze Serce Polski | 19:11 19:11 | .. | |||
98 | 63 | ▼35 | 38 | Sprint | COATI Luca Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 19:15 19:15 | .. | |||
99 | 68 | ▼31 | 151 | Sprint | ZANONCELLO Enrico Zalf Euromobil Désirée Fior | 23 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 19:20 19:20 | .. | |||
100 | 69 | ▼31 | 152 | Sprint | TAGLIANI Filippo Zalf Euromobil Désirée Fior | 25 | Zalf Euromobil Désirée Fior | ,, 19:20 | .. | |||
101 | 21 | ▼80 | 34 | Sprint | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | 28 | Team Vorarlberg Santic | 19:24 19:24 | .. | |||
102 | 33 | ▼69 | 156 | Climber | PIETROBON Andrea Cycling Team Friuli ASD | 21 | Cycling Team Friuli ASD | 19:36 19:36 | .. | |||
103 | 81 | ▼22 | 143 | Classic | FURLAN Matteo Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 21 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 19:38 19:38 | .. | |||
104 | 39 | ▼65 | 67 | Sprint | KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW | 20 | Team SKS Sauerland NRW | 19:39 19:39 | .. | |||
105 | 84 | ▼21 | 112 | Sprint | SALVIETTI Niccolò Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 26 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 19:51 19:51 | .. | |||
106 | 85 | ▼21 | 115 | Climber | SOWINSKI Artur Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 23 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | ,, 19:51 | .. | |||
107 | 56 | ▼51 | 3 | Sprint | HEMING Mika Maloja Pushbikers | 20 | Maloja Pushbikers | 19:59 19:59 | .. | |||
108 | 94 | ▼14 | 44 | Sprint | FURLAN Francesco Team Gaiaplast Bibanese | 20 | Team Gaiaplast Bibanese | 20:02 20:02 | .. | |||
109 | 72 | ▼37 | 4 | Sprint | MANGERTSEDER Matthias Maloja Pushbikers | 21 | Maloja Pushbikers | 20:14 20:14 | .. | |||
110 | 71 | ▼39 | 155 | Sprint | BARISON Emanuele Zalf Euromobil Désirée Fior | 22 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 20:15 20:15 | .. | |||
111 | 79 | ▼32 | 145 | Sprint | ZAMBELLI Samuele Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 22 | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 20:33 20:33 | .. | |||
112 | 83 | ▼29 | 79 | Sprint | MEHAGNOUL Marc UC Monaco | 21 | UC Monaco | 20:42 20:42 | .. | |||
113 | 105 | ▼8 | 91 | Classic | BELLONI Manuel Velo Club Mendrisio | 22 | Velo Club Mendrisio | 20:45 20:45 | .. | |||
114 | 109 | ▼5 | 102 | Classic | COLNAGHI Davide Team Named Rocked | 23 | Team Named Rocked | 21:17 21:17 | .. | |||
115 | 110 | ▼5 | 101 | Climber | COLNAGHI Andrea Team Named Rocked | 23 | Team Named Rocked | ,, 21:17 | .. | |||
116 | 147 | ▲31 | 103 | Classic | BELLETTA Pierelis Team Named Rocked | 21 | Team Named Rocked | 21:26 21:26 | .. | |||
117 | 135 | ▲18 | 56 | Sprint | DEBENEDETTI Davide Cycling Development Guerciotti | 24 | Cycling Development Guerciotti | 21:34 21:34 | .. | |||
118 | 112 | ▼6 | 158 | Sprint | AIMONETTO Pietro Cycling Team Friuli ASD | 19 | Cycling Team Friuli ASD | 22:09 22:09 | .. | |||
119 | 142 | ▲23 | 104 | Sprint | GARZI Fabio Team Named Rocked | 20 | Team Named Rocked | 22:38 22:38 | .. | |||
120 | 113 | ▼7 | 12 | Sprint | MURN Boštjan Adria Mobil | 19 | Adria Mobil | 22:58 22:58 | .. | |||
121 | 152 | ▲31 | 124 | GC | ZANDRI Francesco Work Service Dynatek Vega | 23 | Work Service Dynatek Vega | 23:46 23:46 | .. | |||
122 | 119 | ▼3 | 81 | Sprint | BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 24:11 24:11 | .. | |||
123 | 120 | ▼3 | 5 | Sprint | KNAUER Florenz Maloja Pushbikers | 31 | Maloja Pushbikers | 24:23 24:23 | .. | |||
124 | 122 | ▼2 | 37 | Classic | CERVELLERA Andrea Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 21 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 24:38 24:38 | .. | |||
125 | 117 | ▼8 | 150 | Sprint | GORAK Dominik CCC Development Team | 18 | CCC Development Team | 24:52 24:52 | .. | |||
126 | 151 | ▲25 | 19 | GC | SLOCK Liam GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 24:57 24:57 | .. | |||
127 | 124 | ▼3 | 114 | Sprint | DI SANTE Antonio Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 27 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 25:13 25:13 | .. | |||
128 | 126 | ▼2 | 51 | GC | BILYI Maksym D'Amico - UM Tools | 19 | D'Amico - UM Tools | 25:16 25:16 | .. | |||
129 | 128 | ▼1 | 42 | GC | CASULE Simone Team Gaiaplast Bibanese | 22 | Team Gaiaplast Bibanese | 25:18 25:18 | .. | |||
130 | 130 | - | 73 | GC | LAKOTA Luka KK Kranj | 21 | KK Kranj | 25:19 25:19 | .. | |||
131 | 121 | ▼10 | 9 | Sprint | BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski | 22 | Mazowsze Serce Polski | ,, 25:19 | .. | |||
132 | 133 | ▲1 | 30 | Sprint | SZOLLOSI Ferenc Gallina Colosio Eurofeed | 21 | Gallina Colosio Eurofeed | 25:25 25:25 | .. | |||
133 | 140 | ▲7 | 78 | GC | STENSON Adam UC Monaco | 22 | UC Monaco | 25:55 25:55 | .. | |||
134 | 123 | ▼11 | 76 | Sprint | KARL Ádám Kristóf UC Monaco | 21 | UC Monaco | 25:58 25:58 | .. | |||
135 | 131 | ▼4 | 41 | Sprint | DI BERNARDO Nicolo Team Gaiaplast Bibanese | 19 | Team Gaiaplast Bibanese | 26:19 26:19 | .. | |||
136 | 132 | ▼4 | 28 | Sprint | ARIOLI Federico Gallina Colosio Eurofeed | 19 | Gallina Colosio Eurofeed | 26:20 26:20 | .. | |||
137 | 129 | ▼8 | 45 | Sprint | DALLA POLA Riccardo Team Gaiaplast Bibanese | 20 | Team Gaiaplast Bibanese | ,, 26:20 | .. | |||
138 | 137 | ▼1 | 60 | Sprint | MURARO Michele Cycling Development Guerciotti | 22 | Cycling Development Guerciotti | 26:24 26:24 | .. | |||
139 | 138 | ▼1 | 27 | Sprint | SALI Edoardo Gallina Colosio Eurofeed | 22 | Gallina Colosio Eurofeed | 26:35 26:35 | .. | |||
140 | 139 | ▼1 | 59 | Sprint | BUDA Simone Cycling Development Guerciotti | 21 | Cycling Development Guerciotti | 26:39 26:39 | .. | |||
141 | 144 | ▲3 | 128 | TT | IVANOV Tsvetan Bulgaria | 21 | Bulgaria | 26:47 26:47 | .. | |||
142 | 145 | ▲3 | 126 | Sprint | IVANOV Borislav Bulgaria | 31 | Bulgaria | ,, 26:47 | .. | |||
143 | 141 | ▼2 | 77 | Sprint | COCUSSE Remi UC Monaco | 19 | UC Monaco | 26:50 26:50 | .. | |||
144 | 148 | ▲4 | 92 | Sprint | ALDEGHERI Davide Velo Club Mendrisio | 20 | Velo Club Mendrisio | 28:00 28:00 | .. | |||
145 | 150 | ▲5 | 127 | GC | VENKOV Ventsislav Bulgaria | 20 | Bulgaria | 28:34 28:34 | .. | |||
146 | 149 | ▲3 | 130 | GC | ALEKSANDROV Yasen Bulgaria | 21 | Bulgaria | 40:15 40:15 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | - | 133 | GC | LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team | 21 | Uno-X Pro Cycling Team | 15 | +15 | ||
2 | 1 | ▼1 | 146 | Sprint | KRAWCZYK Szymon CCC Development Team | 22 | CCC Development Team | 15 | - | |
3 | - | 95 | Climber | HELLEMOSE Asbjørn Velo Club Mendrisio | 21 | Velo Club Mendrisio | 12 | +12 | ||
4 | 2 | ▼2 | 135 | TT | LARSEN Niklas Uno-X Pro Cycling Team | 23 | Uno-X Pro Cycling Team | 12 | - | |
5 | - | 35 | GC | GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic | 28 | Team Vorarlberg Santic | 10 | +10 | ||
6 | 3 | ▼3 | 67 | Sprint | KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW | 20 | Team SKS Sauerland NRW | 10 | - | |
7 | 8 | ▲1 | 138 | Climber | VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 9 | +6 | |
8 | - | 61 | Climber | ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 8 | +8 | ||
9 | 4 | ▼5 | 46 | Sprint | FINKŠT Tilen Ljubljana Gusto Santic | 23 | Ljubljana Gusto Santic | 8 | - | |
10 | 5 | ▼5 | 86 | Climber | BAYER Tobias Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 6 | - | |
11 | - | 11 | GC | BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil | 36 | Adria Mobil | 5 | +5 | ||
12 | 6 | ▼6 | 106 | Sprint | BROWN Connor NTT Continental Cycling Team | 22 | NTT Continental Cycling Team | 5 | - | |
13 | - | 64 | GC | BERRADE Urko Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 4 | +4 | ||
14 | 7 | ▼7 | 111 | Sprint | RADICE Raffaele Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 24 | Sangemini Trevigiani Mg.k Vis | 4 | - | |
15 | - | 33 | GC | STÜSSI Colin Team Vorarlberg Santic | 27 | Team Vorarlberg Santic | 3 | +3 | ||
16 | - | 136 | Climber | VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 2 | +2 | ||
17 | 9 | ▼8 | 62 | Climber | GALVÁN Francisco Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 2 | - | |
18 | - | 17 | Classic | VAN BOVEN Luca GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 1 | +1 | ||
19 | 10 | ▼9 | 18 | Sprint | DANIELS Lars GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 1 | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Time | Time won/lost |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | 1 | - | 134 | GC | HINDSGAUL Jacob Uno-X Pro Cycling Team | 20 | Uno-X Pro Cycling Team | 7:40:15 | .. | |
2 | 2 | - | 87 | Climber | LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 0:54 0:54 | .. | |
3 | 7 | ▲4 | 136 | Climber | VANDENABEELE Henri Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 1:18 1:18 | .. | |
4 | 19 | ▲15 | 40 | Climber | TOLIO Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 2:01 2:01 | .. | |
5 | 21 | ▲16 | 154 | Climber | ZAMBANINI Edoardo Zalf Euromobil Désirée Fior | 19 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 2:03 2:03 | .. | |
6 | 24 | ▲18 | 17 | Classic | VAN BOVEN Luca GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 2:15 2:15 | .. | |
7 | 27 | ▲20 | 98 | TT | GOLDSTEIN Edo Israel Cycling Academy | 20 | Israel Cycling Academy | 4:33 4:33 | .. | |
8 | 13 | ▲5 | 82 | TT | HOEKS Daan Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 5:15 5:15 | .. | |
9 | 12 | ▲3 | 84 | Sprint | KRIJNSEN Jelte Wielerploeg Groot Amsterdam | 19 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 5:17 5:17 | .. | |
10 | 10 | - | 85 | Classic | VAN GESTEL Luuk Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 5:23 5:23 | .. | |
11 | 3 | ▼8 | 149 | TT | WALKOWIAK Kacper CCC Development Team | 20 | CCC Development Team | 5:54 5:54 | .. | |
12 | 4 | ▼8 | 90 | Sprint | LÜHRS Leslie Tirol KTM Cycling Team | 19 | Tirol KTM Cycling Team | 5:58 5:58 | .. | |
13 | 11 | ▼2 | 83 | Sprint | HABETS Jordan Wielerploeg Groot Amsterdam | 18 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 6:24 6:24 | .. | |
14 | 26 | ▲12 | 43 | Climber | DE CARLO Giovanni Team Gaiaplast Bibanese | 19 | Team Gaiaplast Bibanese | 6:36 6:36 | .. | |
15 | 17 | ▲2 | 36 | Sprint | CARPENE Samuele Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 6:50 6:50 | .. | |
16 | 23 | ▲7 | 20 | Classic | CLAEYS Robbe GM Recycling Team | 19 | GM Recycling Team | 6:56 6:56 | .. | |
17 | 6 | ▼11 | 89 | Climber | STEINHAUSER Georg Tirol KTM Cycling Team | 18 | Tirol KTM Cycling Team | 8:50 8:50 | .. | |
18 | 20 | ▲2 | 109 | Classic | ABREHA Negasi Haylu NTT Continental Cycling Team | 20 | NTT Continental Cycling Team | 9:25 9:25 | .. | |
19 | 5 | ▼14 | 88 | Classic | ENGELHARDT Felix Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 9:31 9:31 | .. | |
20 | 15 | ▼5 | 18 | Sprint | DANIELS Lars GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 9:46 9:46 | .. | |
21 | 28 | ▲7 | 96 | Climber | PLAMONDON Robin Israel Cycling Academy | 20 | Israel Cycling Academy | 10:13 10:13 | .. | |
22 | 22 | - | 153 | Sprint | BONALDO Kevin Zalf Euromobil Désirée Fior | 20 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 10:17 10:17 | .. | |
23 | 29 | ▲6 | 26 | Sprint | PALADIN Luca Gallina Colosio Eurofeed | 20 | Gallina Colosio Eurofeed | 10:18 10:18 | .. | |
24 | 18 | ▼6 | 39 | Climber | RAIMONDI Alex Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 20 | Casillo - Petroli Firenze - Hopplà | 12:38 12:38 | .. | |
25 | 8 | ▼17 | 160 | Sprint | CARRETTA Riccardo Cycling Team Friuli ASD | 19 | Cycling Team Friuli ASD | 15:59 15:59 | .. | |
26 | 14 | ▼12 | 137 | GC | PATTYN Steven Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 16:18 16:18 | .. | |
27 | 9 | ▼18 | 67 | Sprint | KULBE Lars Team SKS Sauerland NRW | 20 | Team SKS Sauerland NRW | 16:57 16:57 | .. | |
28 | 16 | ▼12 | 3 | Sprint | HEMING Mika Maloja Pushbikers | 20 | Maloja Pushbikers | 17:17 17:17 | .. | |
29 | 25 | ▼4 | 44 | Sprint | FURLAN Francesco Team Gaiaplast Bibanese | 20 | Team Gaiaplast Bibanese | 17:20 17:20 | .. | |
30 | 30 | - | 158 | Sprint | AIMONETTO Pietro Cycling Team Friuli ASD | 19 | Cycling Team Friuli ASD | 19:27 19:27 | .. | |
31 | 40 | ▲9 | 104 | Sprint | GARZI Fabio Team Named Rocked | 20 | Team Named Rocked | 19:56 19:56 | .. | |
32 | 31 | ▼1 | 12 | Sprint | MURN Boštjan Adria Mobil | 19 | Adria Mobil | 20:16 20:16 | .. | |
33 | 33 | - | 81 | Sprint | BROEX Victor Wielerploeg Groot Amsterdam | 20 | Wielerploeg Groot Amsterdam | 21:29 21:29 | .. | |
34 | 32 | ▼2 | 150 | Sprint | GORAK Dominik CCC Development Team | 18 | CCC Development Team | 22:10 22:10 | .. | |
35 | 43 | ▲8 | 19 | GC | SLOCK Liam GM Recycling Team | 20 | GM Recycling Team | 22:15 22:15 | .. | |
36 | 34 | ▼2 | 51 | GC | BILYI Maksym D'Amico - UM Tools | 19 | D'Amico - UM Tools | 22:34 22:34 | .. | |
37 | 37 | - | 41 | GC | DI BERNARDO Nicolo Team Gaiaplast Bibanese | 19 | Team Gaiaplast Bibanese | 23:37 23:37 | .. | |
38 | 38 | - | 28 | GC | ARIOLI Federico Gallina Colosio Eurofeed | 19 | Gallina Colosio Eurofeed | 23:38 23:38 | .. | |
39 | 36 | ▼3 | 45 | GC | DALLA POLA Riccardo Team Gaiaplast Bibanese | 20 | Team Gaiaplast Bibanese | ,, 23:38 | .. | |
40 | 39 | ▼1 | 77 | GC | COCUSSE Remi UC Monaco | 19 | UC Monaco | 24:08 24:08 | .. | |
41 | 41 | - | 92 | GC | ALDEGHERI Davide Velo Club Mendrisio | 20 | Velo Club Mendrisio | 25:18 25:18 | .. | |
42 | 42 | - | 127 | GC | VENKOV Ventsislav Bulgaria | 20 | Bulgaria | 25:52 25:52 | .. |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Rnk | Prev | ▼▲ | BIB | H2H | Specialty | Rider | Age | Team | Points | Today |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | - | 133 | GC | LEKNESSUND Andreas Uno-X Pro Cycling Team | 21 | Uno-X Pro Cycling Team | 28 | +28 | ||
2 | - | 95 | Climber | HELLEMOSE Asbjørn Velo Club Mendrisio | 21 | Velo Club Mendrisio | 20 | +20 | ||
3 | 1 | ▼2 | 87 | Climber | LIPOWITZ Florian Tirol KTM Cycling Team | 20 | Tirol KTM Cycling Team | 18 | - | |
4 | 5 | ▲1 | 35 | GC | GUERIN Alexis Team Vorarlberg Santic | 28 | Team Vorarlberg Santic | 14 | +12 | |
5 | 2 | ▼3 | 77 | GC | COCUSSE Remi UC Monaco | 19 | UC Monaco | 8 | - | |
6 | - | 61 | Climber | ADRIÀ Roger Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 7 | +7 | ||
7 | - | 152 | Sprint | TAGLIANI Filippo Zalf Euromobil Désirée Fior | 25 | Zalf Euromobil Désirée Fior | 5 | +5 | ||
8 | - | 138 | Climber | VAN GILS Maxim Lotto - Soudal U23 | 20 | Lotto - Soudal U23 | 5 | +5 | ||
9 | 3 | ▼6 | 134 | GC | HINDSGAUL Jacob Uno-X Pro Cycling Team | 20 | Uno-X Pro Cycling Team | 3 | - | |
10 | - | 11 | GC | BRAJKOVIČ Janez Adria Mobil | 36 | Adria Mobil | 3 | +3 | ||
11 | - | 64 | GC | BERRADE Urko Equipo Kern Pharma | 22 | Equipo Kern Pharma | 3 | +3 | ||
12 | - | 108 | Climber | TESFATSION Natnael NTT Continental Cycling Team | 21 | NTT Continental Cycling Team | 3 | +3 | ||
13 | 4 | ▼9 | 122 | Sprint | COLOMBO Raul Work Service Dynatek Vega | 24 | Work Service Dynatek Vega | 3 | - | |
14 | 6 | ▼8 | 34 | Sprint | KUEN Maximilian Team Vorarlberg Santic | 28 | Team Vorarlberg Santic | 2 | - | |
15 | - | 68 | Sprint | STOCKMAN Abram Team SKS Sauerland NRW | 24 | Team SKS Sauerland NRW | 1 | +1 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:10 October 2020
- Start time:-
- Avg. speed winner:41.62 km/h
- Race category:ME - Men Elite
- Distance:148 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:145
- Vert. meters:2121
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: