2021»57th
Giro della Regione Friuli Venezia Giulia
(2.2)2021»Stage 3 (Final)»Mortegliano›Pordenone(157km)
Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Sprint | Lavariano
(view location)
KOM Sprint (3) Moruzzo
(view location)
Sprint | Sedegliano
(view location)
Points at finish
Team day classification
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
1 | Habets Jordan | Amsterdam Racing Academy | 3:13:19 |
2 | Epis Giosuè | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | 0:48 |
3 | Pezzo Rosola Kevin | Tirol KTM Cycling Team | ,, |
4 | Tendon Arnaud | Switzerland | ,, |
5 | Krijnsen Jelte | Amsterdam Racing Academy | ,, |
6 | Cao Marco | Work Service Marchiol Vega | ,, |
7 | Kingston Matthew | Holdsworth Zappi Team | ,, |
8 | Favretto Carlo Francesco | ASD Pedale Scaligero | ,, |
9 | Busatto Francesco | UC Trevigiani - Campana Imballaggi | ,, |
10 | Baker Joe | Holdsworth Zappi Team | ,, |
11 | Martinelli Alessio | Team Colpack Ballan | ,, |
12 | Brouwers Emile | Basso Team Flanders | ,, |
13 | Gatti Andrea | Gallina Ecotek Colosio | ,, |
14 | Glivar Gal | Adria Mobil | ,, |
15 | Pellegrini Cristofer | UC Trevigiani - Campana Imballaggi | ,, |
16 | Garzara Mattia | Cycling Team Friuli ASD | ,, |
17 | Iacomoni Federico | Iseo Serrature - Rime - Carnovali | ,, |
18 | Christen Fabio | Team NIPPO-Provence-PTS Conti | ,, |
19 | Schmidbauer Maximilian | WSA KTM Graz | ,, |
20 | Voogt Niek | Amsterdam Racing Academy | ,, |
21 | Igoshev Egor | Russia | ,, |
22 | de Laurentiis Giuseppe | Aran Cucine Vejus | ,, |
23 | Cassol Daniel | UC Trevigiani - Campana Imballaggi | ,, |
24 | Zavala Leonardo | A.R. Monex Pro CyclingTeam | 0:57 |
25 | Nordal Mattias | Velo Club Mendrisio | ,, |
26 | Ziherl Luka | KK Kranj | ,, |
27 | Shichkin Vlas | Russia | ,, |
28 | Cao Mario | Team Gaiaplast Bibanese | ,, |
29 | Miralrio José Eduardo | A.R. Monex Pro CyclingTeam | ,, |
30 | Arrieta Igor | Equipo Kern Pharma | ,, |
31 | di Nella Giannicola | Aran Cucine Vejus | ,, |
32 | Kabas Maximilian | WSA KTM Graz | ,, |
33 | Ivanov Viacheslav | Russia | ,, |
34 | Hopkins Dylan | Ljubljana Gusto Santic | ,, |
35 | Colnar Aljaž | Adria Mobil | ,, |
36 | Bortoluzzi Giovanni | Work Service Marchiol Vega | ,, |
37 | Pečnik Teo | Ljubljana Gusto Santic | ,, |
38 | Pase Christian Danilo | Work Service Marchiol Vega | ,, |
39 | Candy Nicholas | Holdsworth Zappi Team | ,, |
40 | Sandri Edoardo | Cycling Team Friuli ASD | ,, |
41 | Novolodskii Ivan | Russia | ,, |
42 | Gazzola Giovanni | ASD Pedale Scaligero | ,, |
43 | d'Aiuto Filippo | ASD Pedale Scaligero | ,, |
44 | Calzoni Walter | Gallina Ecotek Colosio | ,, |
45 | Taffarel Andrea | Team Gaiaplast Bibanese | ,, |
46 | Malaver Brayan Esteban | Aran Cucine Vejus | ,, |
47 | Mclain Logan | Tirol KTM Cycling Team | ,, |
48 | Gansevich Bogdan | Gazprom-Rusvelo U23 | ,, |
49 | Lunardelli Yuri | Team Gaiaplast Bibanese | ,, |
50 | Paties Montagner Eric | Work Service Marchiol Vega | ,, |
51 | Klahre Jakob | Switzerland | ,, |
52 | Zambanini Edoardo | Zalf Euromobil Fior | 0:48 |
DNF | Aimonetto Pietro | Cycling Team Friuli ASD | |