The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|
1 | ARNDT Judith Team Columbia Women | Team Columbia Women | 100 | 12:31:44 | |
2 | ANTOSHINA Tatiana Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 70 | 0:39 0:39 | |
3 | CANTELE Noemi Team Columbia Women | Team Columbia Women | 50 | 0:51 0:51 | |
4 | 36 | 1:03 1:03 | |||
5 | GUDERZO Tatiana Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 28 | 1:08 1:08 | |
6 | VOS Marianne Nederland bloeit | Nederland bloeit | 24 | 1:22 1:22 | |
7 | VAN VLEUTEN Annemiek Nederland bloeit | Nederland bloeit | 20 | 1:41 1:41 | |
8 | PUČINSKAITĖ Edita Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 18 | 1:53 1:53 | |
9 | STEVENS Evelyn Team Columbia Women | Team Columbia Women | 16 | 1:57 1:57 | |
10 | 14 | 2:12 2:12 | |||
11 | TREIER Grete S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 12 | 2:40 2:40 | |
12 | BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 10 | 2:55 2:55 | |
13 | KAPUSTA-SZYDŁAK Sylwia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 8 | 3:05 3:05 | |
14 | BECKER Charlotte Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 7 | 3:22 3:22 | |
15 | 6 | 3:25 3:25 | |||
16 | BRAS Martine Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 5 | 3:31 3:31 | |
17 | KOZONCHUK Oxana Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 4 | 3:32 3:32 | |
18 | BOSMAN Andrea Leontien.nl | Leontien.nl | 3 | 3:45 3:45 | |
19 | VILLUMSEN Linda Team Columbia Women | Team Columbia Women | 2 | 3:46 3:46 | |
20 | PATUZZO Eleonora Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 1 | ,, 3:46 | |
21 | VYSOTSKA Ievgeniia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 3:46 | ||
22 | 3:49 3:49 | ||||
23 | 4:00 4:00 | ||||
24 | LEAL Veronica S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 4:09 4:09 | ||
25 | VAN DEN BROEK Irene Leontien.nl | Leontien.nl | 4:19 4:19 | ||
26 | CARRETTA Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 4:23 4:23 | ||
27 | 4:25 4:25 | ||||
28 | KIRCH Rosane ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 4:31 4:31 | ||
29 | LELEIVYTĖ Rasa Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 4:37 4:37 | ||
30 | BACCAILLE Monia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 4:44 4:44 | ||
31 | 4:54 4:54 | ||||
32 | WORRACK Trixi Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 4:54 | ||
33 | 5:03 5:03 | ||||
34 | 5:20 5:20 | ||||
35 | BRONZINI Giorgia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 5:31 5:31 | ||
36 | TABAK Noortje Nederland bloeit | Nederland bloeit | 5:54 5:54 | ||
37 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 5:56 5:56 | ||
38 | RŮŽIČKOVÁ Martina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 6:17 6:17 | ||
39 | PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 6:26 6:26 | ||
40 | GUNNEWIJK Loes Nederland bloeit | Nederland bloeit | 6:31 6:31 | ||
41 | FERNANDES SOUZA Uênia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 6:55 6:55 | ||
42 | OVCHARENKO Nina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 7:11 7:11 | ||
43 | 7:22 7:22 | ||||
44 | MUSTONEN Sara Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | 8:24 8:24 | ||
45 | TAMANINI Luisa ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 8:32 8:32 | ||
46 | VANNI Chiara Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 9:25 9:25 | ||
47 | KELLER Luise Team Columbia Women | Team Columbia Women | 9:36 9:36 | ||
48 | LÓPEZ Belén Lointek | Lointek | 9:57 9:57 | ||
49 | KNETEMANN Roxane Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | 10:18 10:18 | ||
50 | CORNEO Sigrid Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 11:08 11:08 | ||
51 | 11:12 11:12 | ||||
52 | SANDIG Madeleine Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | 11:19 11:19 | ||
53 | VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal Leontien.nl | Leontien.nl | 11:24 11:24 | ||
54 | 11:46 11:46 | ||||
55 | OLSSON Madelene Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 12:45 12:45 | ||
56 | SLAPPENDEL Iris Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 13:35 13:35 | ||
57 | TEUTENBERG Ina-Yoko Team Columbia Women | Team Columbia Women | 13:52 13:52 | ||
58 | 15:11 15:11 | ||||
59 | WILD Kirsten Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 15:22 15:22 | ||
60 | KASPER Romy Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | 15:32 15:32 | ||
61 | SOSNA Katazyna Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 16:08 16:08 | ||
62 | BRENNAUER Lisa Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | 16:52 16:52 | ||
63 | BORCHI Alessandra Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 17:13 17:13 | ||
64 | FRAPPORTI Simona Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 17:26 17:26 | ||
65 | D'ETTORRE Alessandra Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 17:33 17:33 | ||
66 | ANDREASSON Veronica Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | 17:50 17:50 | ||
67 | FAHLIN Emilia Team Columbia Women | Team Columbia Women | 18:24 18:24 | ||
68 | FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 18:49 18:49 | ||
69 | ČEŠULIENĖ Inga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 18:51 18:51 | ||
70 | PINTARELLI Daniela Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | 19:10 19:10 | ||
71 | VAN WANROIJ Marieke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 19:10 | ||
72 | 19:18 19:18 | ||||
73 | PIETERS Amy Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | 19:25 19:25 | ||
74 | 19:35 19:35 | ||||
75 | 19:42 19:42 | ||||
76 | 19:44 19:44 | ||||
77 | PRESTI Gloria Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 20:35 20:35 | ||
78 | 20:48 20:48 | ||||
79 | VISSER Adrie Team Columbia Women | Team Columbia Women | 21:20 21:20 | ||
80 | AUBRY Emilie Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 21:21 21:21 | ||
81 | BUSSER Janneke Nederland bloeit | Nederland bloeit | 21:22 21:22 | ||
82 | ANDRUK Alona Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 21:48 21:48 | ||
83 | 22:31 22:31 | ||||
84 | BASTIANELLI Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 22:34 22:34 | ||
85 | 22:41 22:41 | ||||
86 | BOZZOLO Laura Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 22:57 22:57 | ||
87 | 23:00 23:00 | ||||
88 | STENERHAG Jennie Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 24:13 24:13 | ||
89 | CORAZZA Martina Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 24:55 24:55 | ||
90 | 25:32 25:32 | ||||
91 | BORGATO Giada Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 25:37 25:37 | ||
92 | ,, 25:37 | ||||
93 | 26:07 26:07 | ||||
94 | BORTOLUS Chiara Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 26:24 26:24 | ||
95 | 27:39 27:39 | ||||
96 | 28:09 28:09 | ||||
97 | 28:27 28:27 | ||||
98 | VALSECCHI Silvia Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 28:35 28:35 | ||
99 | 28:42 28:42 | ||||
100 | 29:16 29:16 | ||||
101 | SUELOTTO Eleonora Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 30:28 30:28 | ||
102 | 31:22 31:22 | ||||
103 | EPELDE Mireia Lointek | Lointek | 34:05 34:05 | ||
104 | 39:02 39:02 | ||||
105 | GÁLVEZ Débora Lointek | Lointek | 40:02 40:02 | ||
106 | RODRÍGUEZ María Rosario Lointek | Lointek | 40:14 40:14 | ||
107 | RIABCHENKO Tetyana ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | 41:46 41:46 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:19 September 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:40.42 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:106.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: