The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | BRONZINI Giorgia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 20 | 3:12:44 | ||
2 | TEUTENBERG Ina-Yoko Team Columbia Women | Team Columbia Women | 12 | ,, 0:00 | ||
3 | WILD Kirsten Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | 7 | ,, 0:00 | ||
4 | VOS Marianne Nederland bloeit | Nederland bloeit | 5 | ,, 0:00 | ||
5 | 4 | ,, 0:00 | ||||
6 | 3 | ,, 0:00 | ||||
7 | 2 | ,, 0:00 | ||||
8 | BACCAILLE Monia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 1 | ,, 0:00 | ||
9 | LELEIVYTĖ Rasa Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
10 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
11 | ,, 0:00 | |||||
12 | D'ETTORRE Alessandra Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
13 | TREIER Grete S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:00 | |||
14 | MUSTONEN Sara Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 0:00 | |||
15 | ,, 0:00 | |||||
16 | ,, 0:00 | |||||
17 | BECKER Charlotte Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:00 | |||
18 | BRENNAUER Lisa Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 0:00 | |||
19 | KAPUSTA-SZYDŁAK Sylwia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
20 | VAN VLEUTEN Annemiek Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:00 | |||
21 | BUSSER Janneke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:00 | |||
22 | KUCHINSKAYA Elena Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
23 | ANDRUK Alona Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
24 | KOZONCHUK Oxana Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
25 | FRAPPORTI Simona Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 0:00 | |||
26 | PATUZZO Eleonora Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
27 | BRAS Martine Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
28 | FERNANDES SOUZA Uênia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:00 | |||
29 | ARNDT Judith Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:00 | |||
30 | VAN DEN BROEK Irene Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 0:00 | |||
31 | VYSOTSKA Ievgeniia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 0:00 | |||
32 | DÜSTER Sarah Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:00 | |||
33 | ,, 0:00 | |||||
34 | GUDERZO Tatiana Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 0:00 | |||
35 | ,, 0:00 | |||||
36 | SOSNA Katazyna Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 0:00 | |||
37 | TABAK Noortje Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:00 | |||
38 | PUČINSKAITĖ Edita Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
39 | BORCHI Alessandra Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
40 | VANNI Chiara Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 0:00 | |||
41 | VISSER Adrie Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:00 | |||
42 | SANDIG Madeleine Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 0:00 | |||
43 | ,, 0:00 | |||||
44 | STENERHAG Jennie Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 0:00 | |||
45 | ,, 0:00 | |||||
46 | PRESTI Gloria Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
47 | JANELIŪNAITĖ Edita ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:00 | |||
48 | ANTOSHINA Tatiana Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
49 | ČEŠULIENĖ Inga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:00 | |||
50 | ,, 0:00 | |||||
51 | KNETEMANN Roxane Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 0:00 | |||
52 | ,, 0:00 | |||||
53 | ,, 0:00 | |||||
54 | CORNEO Sigrid Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
55 | GUARISCHI Barbara S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:00 | |||
56 | CORAZZA Martina Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 0:00 | |||
57 | FAHLIN Emilia Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:00 | |||
58 | VILLUMSEN Linda Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:00 | |||
59 | VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 0:00 | |||
60 | ,, 0:00 | |||||
61 | WORRACK Trixi Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 0:00 | |||
62 | ,, 0:00 | |||||
63 | OVCHARENKO Nina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:00 | |||
64 | ANDREASSON Veronica Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 0:00 | |||
65 | FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
66 | PINTARELLI Daniela Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | ,, 0:00 | |||
67 | BOSMAN Andrea Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 0:00 | |||
68 | MARTINI Simona Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 0:00 | |||
69 | ,, 0:00 | |||||
70 | BORGATO Giada Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:00 | |||
71 | VAN WANROIJ Marieke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:00 | |||
72 | ,, 0:00 | |||||
73 | CANTELE Noemi Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:00 | |||
74 | FRANCKE Agnieta Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:00 | |||
75 | RŮŽIČKOVÁ Martina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:00 | |||
76 | KASPER Romy Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 0:00 | |||
77 | LEAL Veronica S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:00 | |||
78 | BORTOLUS Chiara Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 0:00 | |||
79 | ,, 0:00 | |||||
80 | BOZZOLO Laura Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 0:00 | |||
81 | LÓPEZ Belén Lointek | Lointek | ,, 0:00 | |||
82 | PIETERS Amy Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 0:00 | |||
83 | ,, 0:00 | |||||
84 | SLAPPENDEL Iris Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:00 | |||
85 | ,, 0:00 | |||||
86 | TAMANINI Luisa ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:00 | |||
87 | KELLER Luise Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:00 | |||
88 | OLSSON Madelene Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 0:00 | |||
89 | BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
90 | ,, 0:00 | |||||
91 | GRIFI Sara S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:00 | |||
92 | ,, 0:00 | |||||
93 | CARRETTA Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
94 | KIRCH Rosane ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:00 | |||
95 | PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 0:00 | |||
96 | MASDEU Judith Lointek | Lointek | ,, 0:00 | |||
97 | ,, 0:00 | |||||
98 | ,, 0:00 | |||||
99 | ,, 0:00 | |||||
100 | STEVENS Evelyn Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:00 | |||
101 | BRUINS Regina Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:00 | |||
102 | ,, 0:00 | |||||
103 | GUNNEWIJK Loes Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:00 | |||
104 | VALSECCHI Silvia Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
105 | ,, 0:00 | |||||
106 | FALORNI Irene Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 0:00 | |||
107 | ,, 0:00 | |||||
108 | ,, 0:00 | |||||
109 | ,, 0:00 | |||||
110 | AUBRY Emilie Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:00 | |||
111 | ,, 0:00 | |||||
112 | ,, 0:00 | |||||
113 | DECROIX Lieselot Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 0:00 | |||
114 | BASTIANELLI Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:00 | |||
115 | 0:23 0:23 | |||||
116 | SUELOTTO Eleonora Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 0:31 0:31 | |||
117 | 1:34 1:34 | |||||
118 | 6:39 6:39 | |||||
119 | SPALIVIERO Eleonora Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 10:28 10:28 | |||
120 | RIABCHENKO Tetyana ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 10:28 | |||
121 | ,, 10:28 | |||||
122 | ,, 10:28 | |||||
123 | ,, 10:28 | |||||
124 | ,, 10:28 | |||||
125 | GÁLVEZ Débora Lointek | Lointek | ,, 10:28 | |||
126 | RODRÍGUEZ María Rosario Lointek | Lointek | ,, 10:28 | |||
127 | SKJERSTAD Emma Kristine S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 10:28 | |||
128 | EPELDE Mireia Lointek | Lointek | ,, 10:28 | |||
129 | ,, 10:28 | |||||
130 | 10:31 10:31 | |||||
131 | ,, 10:31 | |||||
132 | SCHOBER Bernadette Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | ,, 10:31 | |||
133 | REINER Elisabeth Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | 10:34 10:34 | |||
134 | ,, 10:34 | |||||
135 | BELVEDERESI Tania Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 10:34 |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:15 September 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:38.63 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:124.1 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: