The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Rnk | Rider | Team | UCI | Pnt | Time | |
---|---|---|---|---|---|---|
1 | VOS Marianne Nederland bloeit | Nederland bloeit | 20 | 2:39:19 | ||
2 | ARNDT Judith Team Columbia Women | Team Columbia Women | 12 | ,, 0:00 | ||
3 | 7 | ,, 0:00 | ||||
4 | 5 | 0:02 0:02 | ||||
5 | GUDERZO Tatiana Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 4 | 0:03 0:03 | ||
6 | ANTOSHINA Tatiana Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | 3 | ,, 0:03 | ||
7 | VAN VLEUTEN Annemiek Nederland bloeit | Nederland bloeit | 2 | 0:19 0:19 | ||
8 | LELEIVYTĖ Rasa Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 1 | ,, 0:19 | ||
9 | WORRACK Trixi Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | 0:21 0:21 | |||
10 | 0:22 0:22 | |||||
11 | TREIER Grete S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 0:45 0:45 | |||
12 | ,, 0:45 | |||||
13 | BERLATO Elena Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 0:45 | |||
14 | TAMANINI Luisa ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 0:45 | |||
15 | PUČINSKAITĖ Edita Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 0:45 | |||
16 | CANTELE Noemi Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 0:45 | |||
17 | TABAK Noortje Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 0:45 | |||
18 | KAPUSTA-SZYDŁAK Sylwia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 0:45 | |||
19 | STEVENS Evelyn Team Columbia Women | Team Columbia Women | 1:25 1:25 | |||
20 | BACCAILLE Monia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | 1:32 1:32 | |||
21 | ,, 1:32 | |||||
22 | VAN DEN BROEK Irene Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 1:32 | |||
23 | WILD Kirsten Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 1:32 | |||
24 | RŮŽIČKOVÁ Martina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 1:32 | |||
25 | MARTISOVA Julia Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 1:32 | |||
26 | ,, 1:32 | |||||
27 | PATUZZO Eleonora Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 1:32 | |||
28 | ,, 1:32 | |||||
29 | ,, 1:32 | |||||
30 | ,, 1:32 | |||||
31 | KOZONCHUK Oxana Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 1:32 | |||
32 | VYSOTSKA Ievgeniia Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 1:32 | |||
33 | ,, 1:32 | |||||
34 | BRAS Martine Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 1:32 | |||
35 | LEAL Veronica S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 1:32 | |||
36 | VILLUMSEN Linda Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 1:32 | |||
37 | ,, 1:32 | |||||
38 | BRONZINI Giorgia Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 1:32 | |||
39 | BECKER Charlotte Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 1:32 | |||
40 | GUNNEWIJK Loes Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 1:32 | |||
41 | PITEL Edwige S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | 1:44 1:44 | |||
42 | MUSTONEN Sara Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | ,, 1:44 | |||
43 | BOSMAN Andrea Leontien.nl | Leontien.nl | 1:47 1:47 | |||
44 | KIRCH Rosane ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 1:47 | |||
45 | FERNANDES SOUZA Uênia ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 1:47 | |||
46 | CARRETTA Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 1:47 | |||
47 | ,, 1:47 | |||||
48 | BRENNAUER Lisa Team Hitec Products UCK | Team Hitec Products UCK | 2:51 2:51 | |||
49 | 3:39 3:39 | |||||
50 | PINTARELLI Daniela Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | ,, 3:39 | |||
51 | FRAPPORTI Simona Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 3:41 3:41 | |||
52 | ,, 3:41 | |||||
53 | VANNI Chiara Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | ,, 3:41 | |||
54 | VAN DEN BROEK-BLAAK Chantal Leontien.nl | Leontien.nl | ,, 3:41 | |||
55 | KNETEMANN Roxane Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | ,, 3:41 | |||
56 | ,, 3:41 | |||||
57 | DÜSTER Sarah Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 3:41 | |||
58 | ANDREASSON Veronica Lotto Ladies Team | Lotto Ladies Team | ,, 3:41 | |||
59 | VAN WANROIJ Marieke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 3:41 | |||
60 | FAHLIN Emilia Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 3:41 | |||
61 | LÓPEZ Belén Lointek | Lointek | ,, 3:41 | |||
62 | OVCHARENKO Nina S.C. Michela Fanini Rox | S.C. Michela Fanini Rox | ,, 3:41 | |||
63 | ,, 3:41 | |||||
64 | CORNEO Sigrid Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 3:41 | |||
65 | OLSSON Madelene Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | ,, 3:41 | |||
66 | SANDIG Madeleine Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 3:41 | |||
67 | KELLER Luise Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 3:41 | |||
68 | PIETERS Amy Merida Cycling Team | Merida Cycling Team | 4:13 4:13 | |||
69 | ČEŠULIENĖ Inga Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | 4:54 4:54 | |||
70 | ,, 4:54 | |||||
71 | 5:20 5:20 | |||||
72 | ,, 5:20 | |||||
73 | SOSNA Katazyna Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | 5:23 5:23 | |||
74 | 6:10 6:10 | |||||
75 | 6:38 6:38 | |||||
76 | PRESTI Gloria Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 6:38 | |||
77 | BORCHI Alessandra Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 6:38 | |||
78 | VISSER Adrie Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 6:38 | |||
79 | BOZZOLO Laura Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 6:38 | |||
80 | BUSSER Janneke Nederland bloeit | Nederland bloeit | ,, 6:38 | |||
81 | TEUTENBERG Ina-Yoko Team Columbia Women | Team Columbia Women | ,, 6:38 | |||
82 | EPELDE Mireia Lointek | Lointek | ,, 6:38 | |||
83 | SLAPPENDEL Iris Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 6:38 | |||
84 | KASPER Romy Team Cycling Noris | Team Cycling Noris | ,, 6:38 | |||
85 | AUBRY Emilie Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | ,, 6:38 | |||
86 | ANDRUK Alona Safi - Pasta Zara | Safi - Pasta Zara | ,, 6:38 | |||
87 | STENERHAG Jennie Alriksson Go:Green | Alriksson Go:Green | 8:20 8:20 | |||
88 | FIORI Jennifer Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 8:20 | |||
89 | 8:22 8:22 | |||||
90 | D'ETTORRE Alessandra Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 8:22 | |||
91 | BORGATO Giada Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 8:22 | |||
92 | ,, 8:22 | |||||
93 | CORAZZA Martina Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 8:22 | |||
94 | ,, 8:22 | |||||
95 | BASTIANELLI Valentina Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | ,, 8:22 | |||
96 | ,, 8:22 | |||||
97 | 9:25 9:25 | |||||
98 | BORTOLUS Chiara Team Valdarno Umbria | Team Valdarno Umbria | ,, 9:25 | |||
99 | 12:32 12:32 | |||||
100 | ,, 12:32 | |||||
101 | ,, 12:32 | |||||
102 | RIABCHENKO Tetyana ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | ,, 12:32 | |||
103 | ,, 12:32 | |||||
104 | ,, 12:32 | |||||
105 | ,, 12:32 | |||||
106 | ,, 12:32 | |||||
107 | ,, 12:32 | |||||
108 | SUELOTTO Eleonora Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | ,, 12:32 | |||
109 | GÁLVEZ Débora Lointek | Lointek | ,, 12:32 | |||
110 | RODRÍGUEZ María Rosario Lointek | Lointek | ,, 12:32 | |||
111 | VALSECCHI Silvia Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | Top Girls Fassa Bortolo Raxy Line | 12:36 12:36 | |||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | - | |||||
DNF | BRUINS Regina Cervelo Test Team | Cervelo Test Team | - | |||
DNF | JANELIŪNAITĖ Edita ACS Chirio - Forno D'Asolo | ACS Chirio - Forno D'Asolo | - | |||
DNF | KUCHINSKAYA Elena Gauss RDZ Ormu - Colnago | Gauss RDZ Ormu - Colnago | - | |||
DNF | SCHOBER Bernadette Kuota Speed Kueens | Kuota Speed Kueens | - | |||
DNF | MASDEU Judith Lointek | Lointek | - | |||
DNF | FRANCKE Agnieta Nederland bloeit | Nederland bloeit | - | |||
DNF | SPALIVIERO Eleonora Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | - | |||
DNF | MARTINI Simona Vaiano - Riverauto | Vaiano - Riverauto | - |
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton
Race information
- Date:18 September 2010
- Start time:-
- Avg. speed winner:38 km/h
- Race category:WE - Women Elite
- Distance:100.9 km
- Points scale:
- UCI scale:
- Parcours type:
- ProfileScore:
- Vert. meters:
- Departure:
- Arrival:
- Race ranking:
- Startlist quality score:
- Won how:
- Avg. temperature: