2021»7th

GP Adria Mobil

(1.2)
2021»One day race»Novo MestoNovo Mesto(181.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
1235
VAN DEN BERG MarijnEquipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ40154:23:04
2144
FIORELLI FilippoBardiani-CSF-Faizanè
26Bardiani-CSF-Faizanè3010,,
0:00
3167
ŤOUPALÍK AdamElkov - Kasper
24Elkov - Kasper257,,
0:00
4236
PITHIE LaurenceEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ204,,
0:00
54
PER DavidAdria Mobil
26Adria Mobil152,,
0:00
6215
KACZMAREK JakubHRE Mazowsze Serce Polski
27HRE Mazowsze Serce Polski101,,
0:00
7174
GELEIJN OwenJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team5,,
0:00
887
GUZZO FedericoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior3,,
0:00
981
GANDIN StefanoZalf Euromobil Fior
25Zalf Euromobil Fior3,,
0:00
10151
BAJC AndiTeam Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels3,,
0:00
11255
PALUTA MichałGlobal 6 Cycling
25Global 6 Cycling,,
0:00
1292
CARRETTA RiccardoCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
13141
LONARDI GiovanniBardiani-CSF-Faizanè
24Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
1485
ZAMBANINI EdoardoZalf Euromobil Fior
19Zalf Euromobil Fior,,
0:00
1542
PRIMOŽIČ JakaKK Kranj
22KK Kranj,,
0:00
1684
QUARTUCCI LorenzoZalf Euromobil Fior
21Zalf Euromobil Fior,,
0:00
17166
OTRUBA JakubElkov - Kasper
23Elkov - Kasper,,
0:00
1843
ČEMAŽAR NikKK Kranj
21KK Kranj,,
0:00
1996
MIHOLJEVIĆ FranCycling Team Friuli ASD
18Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
20186
LODERER TimonTeam Hrinkow Advarics Cycleang
29Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
0:00
21237
RAUGEL AntoineEquipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
22146
MARENGO UmbertoBardiani-CSF-Faizanè
28Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
23184
RAPP JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang
26Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
0:00
24153
GROŠELJ ŽigaTeam Felbermayr - Simplon Wels
27Team Felbermayr - Simplon Wels,,
0:00
2575
MESSNER MartinWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz,,
0:00
2686
BENEDETTI GabrieleZalf Euromobil Fior
20Zalf Euromobil Fior,,
0:00
27232
BALMER AlexandreEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:00
2897
PIETROBON AndreaCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD,,
0:00
29177
STAUNE-MITTET JohannesJumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
0:00
3057
HANDL PhilipUnion Raiffeisen Radteam Tirol
24Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
0:00
31142
MAESTRI MircoBardiani-CSF-Faizanè
29Bardiani-CSF-Faizanè,,
0:00
32216
STACHOWIAK AdamHRE Mazowsze Serce Polski
31HRE Mazowsze Serce Polski0:19
0:19
33157
ZOIDL RiccardoTeam Felbermayr - Simplon Wels
32Team Felbermayr - Simplon Wels0:26
0:26
341
HOČEVAR KristjanAdria Mobil
21Adria Mobil1:02
1:02
3525
SKOK AnžeLjubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic1:39
1:39
36121
FORTIN FilippoTeam Vorarlberg
32Team Vorarlberg,,
1:39
3724
POTOČKI ViktorLjubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic,,
1:39
38181
KOLB StefanTeam Hrinkow Advarics Cycleang
23Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
1:39
3935
ŽUMER MaticKK Bled
23KK Bled ,,
1:39
40253
KURIANOV StepanGlobal 6 Cycling
24Global 6 Cycling,,
1:39
4166
REKITA SzymonVoster ATS Team
27Voster ATS Team,,
1:39
42243
NESI NicolasD'Amico - UM Tools
23D'Amico - UM Tools,,
1:39
4395
PETRELLI GabrieleCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
1:39
44164
KUKRLE MichaelElkov - Kasper
26Elkov - Kasper,,
1:39
45234
THOMPSON ReubenEquipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
1:39
46127
THALMANN RolandTeam Vorarlberg
27Team Vorarlberg,,
1:39
4752
BURKE JackUnion Raiffeisen Radteam Tirol
25Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
1:39
48251
BONGIORNO Francesco ManuelGlobal 6 Cycling
30Global 6 Cycling2:01
2:01
49242
SMARZARO DanielD'Amico - UM Tools
23D'Amico - UM Tools,,
2:01
502
OMRZEL AljažAdria Mobil
20Adria Mobil18:00
18:00
5183
ZURLO MatteoZalf Euromobil Fior
22Zalf Euromobil Fior18:35
18:35
52204
JONES SethCCN Metalac Sunbelt
20CCN Metalac Sunbelt,,
18:35
53201
ILIĆ OgnjenCCN Metalac Sunbelt
22CCN Metalac Sunbelt,,
18:35
5464
GRABIS MateuszVoster ATS Team
26Voster ATS Team,,
18:35
55145
ZOCCARATO SamueleBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
18:35
5676
RITZINGER FelixWSA KTM Graz
24WSA KTM Graz,,
18:35
57125
MEO Felix JamesTeam Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
18:35
58147
ZANONCELLO EnricoBardiani-CSF-Faizanè
23Bardiani-CSF-Faizanè,,
18:35
59143
MAZZUCCO FabioBardiani-CSF-Faizanè
21Bardiani-CSF-Faizanè,,
18:35
60233
PALENI EnzoEquipe continentale Groupama-FDJ
18Equipe continentale Groupama-FDJ,,
18:35
61134
ANDREEV YordanBulgaria
26Bulgaria,,
18:35
627
COLNAR AljažAdria Mobil
19Adria Mobil,,
18:35
63113
RINALDI NicholasNorthwave Siatek Olmo
24Northwave Siatek Olmo,,
18:35
6445
REPŠE UrošKK Kranj
27KK Kranj,,
18:35
655
JARC AljažAdria Mobil
21Adria Mobil,,
18:35
6622
FINKŠT TilenLjubljana Gusto Santic
23Ljubljana Gusto Santic,,
18:35
67221
LÜHRS LeslieTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
18:35
686
MURN BoštjanAdria Mobil
20Adria Mobil,,
18:35
69222
GOVEKAR MatevžTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team,,
18:35
70211
BANASZEK AlanHRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski,,
18:35
71223
STEINHAUSER GeorgTirol KTM Cycling Team
19Tirol KTM Cycling Team,,
18:35
72224
PEZZO ROSOLA KevinTirol KTM Cycling Team
18Tirol KTM Cycling Team,,
18:35
7315
CIBEJ SimonmebloJOGI Pro-concrete
23mebloJOGI Pro-concrete,,
18:35
74217
STANISZEWSKI DanielHRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski,,
18:35
75135
IVANOV BorislavBulgaria
32Bulgaria,,
18:35
76106
FOLTÁN AdamDukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica,,
18:35
7712
LOJEN MatijamebloJOGI Pro-concrete
19mebloJOGI Pro-concrete,,
18:35
78193
KVASINA FilipMeridiana Kamen Team
22Meridiana Kamen Team,,
18:35
793
HORVAT ŽigaAdria Mobil
22Adria Mobil,,
18:35
8065
MURIAS JakubVoster ATS Team
23Voster ATS Team,,
18:35
81203
BIEN MaxCCN Metalac Sunbelt
21CCN Metalac Sunbelt,,
18:35
82214
BUDZINSKI TomaszHRE Mazowsze Serce Polski
22HRE Mazowsze Serce Polski,,
18:35
83256
SESSLER NícolasGlobal 6 Cycling
26Global 6 Cycling,,
18:35
8451
GAMPER MarioUnion Raiffeisen Radteam Tirol
21Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
18:35
85102
TYBOR PatrikDukla Banska Bystrica
33Dukla Banska Bystrica,,
18:35
8667
KRAWCZYK SzymonVoster ATS Team
22Voster ATS Team,,
18:35
8762
JANISZEWSKI SylwesterVoster ATS Team
33Voster ATS Team,,
18:35
88156
MANGERTSEDER MatthiasTeam Felbermayr - Simplon Wels
22Team Felbermayr - Simplon Wels,,
18:35
8961
PAPIERSKI DamianVoster ATS Team
21Voster ATS Team,,
18:35
9026
HRIBAR JernejLjubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic,,
18:35
9155
PER GorazdUnion Raiffeisen Radteam Tirol
24Union Raiffeisen Radteam Tirol,,
18:35
92115
SZOLLOSI FerencNorthwave Siatek Olmo
22Northwave Siatek Olmo,,
18:35
9314
ŠTAJNAR MihaelmebloJOGI Pro-concrete
20mebloJOGI Pro-concrete,,
18:35
94183
SONNLEITNER JonasTeam Hrinkow Advarics Cycleang
23Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
18:35
95154
SCHORMAIR FabianTeam Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels,,
18:35
96105
BELLAN JurajDukla Banska Bystrica
25Dukla Banska Bystrica,,
18:35
97187
KONCZER MichaelTeam Hrinkow Advarics Cycleang
27Team Hrinkow Advarics Cycleang,,
18:35
98122
KUEN MaximilianTeam Vorarlberg
28Team Vorarlberg,,
18:35
99123
MEILER LukasTeam Vorarlberg
26Team Vorarlberg,,
18:35
100124
MEILER MartinTeam Vorarlberg
23Team Vorarlberg,,
18:35
101173
VAN DER TUUK AxelJumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
18:35
10223
PEČNIK TeoLjubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic,,
18:35
10393
DONEGÀ MatteoCycling Team Friuli ASD
22Cycling Team Friuli ASD,,
18:35
10494
NESSLER MartinCycling Team Friuli ASD
20Cycling Team Friuli ASD,,
18:35
10591
BURATTI NicolòCycling Team Friuli ASD
19Cycling Team Friuli ASD,,
18:35
106132
GENOV NikolayBulgaria
24Bulgaria,,
18:35
107171
BALLERSTEDT MauriceJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team,,
18:35
108172
VAN BEKKUM DarrenJumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
18:35
109114
SACCON MattiaNorthwave Siatek Olmo
21Northwave Siatek Olmo,,
18:35
11072
GRATZER AlexanderWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz,,
18:35
111227
KIERNER FlorianTirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team,,
18:35
11274
KÖCK DanielWSA KTM Graz
21WSA KTM Graz,,
18:35
11371
GÖTZINGER ValentinWSA KTM Graz
20WSA KTM Graz,,
18:35
114205
DANILOVIĆ MarkoCCN Metalac Sunbelt
27CCN Metalac Sunbelt,,
18:35
115182
PAJEK LukaTeam Hrinkow Advarics Cycleang
24Team Hrinkow Advarics Cycleang18:58
18:58
116175
BOVEN LarsJumbo-Visma Development Team
19Jumbo-Visma Development Team,,
18:58
11713
JENKO RobertmebloJOGI Pro-concrete
30mebloJOGI Pro-concrete,,
18:58
118162
KELEMEN PetrElkov - Kasper
20Elkov - Kasper19:07
19:07
11927
JURIŠEVIĆ CarloLjubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic20:35
20:35
DNF104
KUBIŠ LukášDukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica-
DNF107
ROVDER PavolDukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica-
DNF101
ČANECKÝ MarekDukla Banska Bystrica
32Dukla Banska Bystrica-
DNF103
CHREN MartinDukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica-
DNF191
BARAĆ AntonioMeridiana Kamen Team
24Meridiana Kamen Team-
DNF196
BEDIĆ MatijaMeridiana Kamen Team
25Meridiana Kamen Team-
DNF192
MARENZI LorenzoMeridiana Kamen Team
22Meridiana Kamen Team-
DNF194
KARIĆ VedadMeridiana Kamen Team
33Meridiana Kamen Team-
DNF195
VRBANC NikolaMeridiana Kamen Team
29Meridiana Kamen Team-
DNF163
ŤOUPALÍK JakubElkov - Kasper
19Elkov - Kasper-
DNF165
ZAHÁLKA MatějElkov - Kasper
27Elkov - Kasper-
DNF161
SCHLEGEL MichalElkov - Kasper
25Elkov - Kasper-
DNF21
AVBELJ BlazLjubljana Gusto Santic
19Ljubljana Gusto Santic-
DNF152
FRIEDRICH MarcoTeam Felbermayr - Simplon Wels
23Team Felbermayr - Simplon Wels-
DNF155
LEHNER DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels
26Team Felbermayr - Simplon Wels-
DNF126
SCHINNAGEL JohannesTeam Vorarlberg
24Team Vorarlberg-
DNF225
GAMPER FlorianTirol KTM Cycling Team
21Tirol KTM Cycling Team-
DNF226
ENGELHARDT FelixTirol KTM Cycling Team
20Tirol KTM Cycling Team-
DNF136
RYUSTEMOV DenizBulgaria
18Bulgaria-
DNF131
PAPANOV MartinBulgaria
21Bulgaria-
DNF13324Bulgaria-
DNF244
PERIC VojislavD'Amico - UM Tools
19D'Amico - UM Tools-
DNF245
ROBERTI LucaD'Amico - UM Tools
20D'Amico - UM Tools-
DNF241
BILYI MaksymD'Amico - UM Tools
20D'Amico - UM Tools-
DNF202
LUKOVIĆ DavidCCN Metalac Sunbelt
18CCN Metalac Sunbelt-
DNF185
EICHINGER DanielTeam Hrinkow Advarics Cycleang
25Team Hrinkow Advarics Cycleang-
DNF63
STOSZ PatrykVoster ATS Team
26Voster ATS Team-
DNF54
REITER DanielUnion Raiffeisen Radteam Tirol
29Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF56
LUBE BernhardUnion Raiffeisen Radteam Tirol
18Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF53
ALBRECHT JasperUnion Raiffeisen Radteam Tirol
22Union Raiffeisen Radteam Tirol-
DNF212
BANASZEK NorbertHRE Mazowsze Serce Polski
23HRE Mazowsze Serce Polski-
DNF213
BERNAS PawełHRE Mazowsze Serce Polski
30HRE Mazowsze Serce Polski-
DNF31
DOBRAVEC MihaKK Bled
25KK Bled -
DNF36
SUŠNIK RokKK Bled
19KK Bled -
DNF32
DRAGAR LukaKK Bled
19KK Bled -
DNF3322KK Bled -
DNF34
VRHOVNIK LukaKK Bled
22KK Bled -
DNF231
PIDCOCK JosephEquipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ-
DNF77
SALZMANN JodokWSA KTM Graz
26WSA KTM Graz-
DNF73
KABAS MaximilianWSA KTM Graz
19WSA KTM Graz-
DNF176
VAN VEENENDAAL HiddeJumbo-Visma Development Team
20Jumbo-Visma Development Team-
DNF82
VERZA RiccardoZalf Euromobil Fior
23Zalf Euromobil Fior-
DNF44
COTAR LukaKK Kranj
24KK Kranj-
DNF46
ZIHERL LukaKK Kranj
18KK Kranj-
DNF11
KOVAČ ŠtefanmebloJOGI Pro-concrete
18mebloJOGI Pro-concrete-
DNF11
POGAČAR TilenmebloJOGI Pro-concrete
24mebloJOGI Pro-concrete-
DNF252
HANSEN Dan ErikGlobal 6 Cycling
32Global 6 Cycling-
DNF254
MITRI JamesGlobal 6 Cycling
22Global 6 Cycling-
DNF116
VETTOREL MarcoNorthwave Siatek Olmo
20Northwave Siatek Olmo-
DNF111
TREVISOL MarcoNorthwave Siatek Olmo
20Northwave Siatek Olmo-
DNF112
KALABA DušanNorthwave Siatek Olmo
24Northwave Siatek Olmo-
DNS41
LAVRIČ MartinKK Kranj
22KK Kranj-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result. Rider wearing the jersey

Race information

  • Date:
    28 March 2021
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    41.4 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    181.5 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    85
  • Vert. meters:
    2537
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:

Race profile

Sites