2024»10th

GP Adria Mobil

(1.2)
2024»One day race»Novo MestoNovo Mesto(180.1km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
1134
Classic
ERŽEN Žak CTF Victorious
18CTF Victorious40154:02:30
2182
Sprint
MARECZKO Jakub Team Corratec - Vini Fantini
29Team Corratec - Vini Fantini3010,,
0:00
3111
Sprint
BUDA Simone Solme - Olmo
24Solme - Olmo257,,
0:00
4216
Climber
ŘIMAN Jakub Pierre Baguette Cycling
23Pierre Baguette Cycling204,,
0:00
553
Climber
BUDZIŃSKI Marcin Mazowsze Serce Polski
25Mazowsze Serce Polski152,,
0:00
6106
Sprint
STOSZ Patryk Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr101,,
0:00
7234
Sprint
FRĄTCZAK Radosław Voster ATS Team
21Voster ATS Team5,,
0:00
8141
Sprint
LAPTEV Savelii Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team3,,
0:00
9174
Sprint
PROĆ Bartłomiej Santic - Wibatech
24Santic - Wibatech3,,
0:00
1071
Sprint
KUBIŠ Lukáš Elkov - Kasper
24Elkov - Kasper3,,
0:00
111
Sprint
FINKŠT Tilen Adria Mobil
26Adria Mobil,,
0:00
1263
Classic
VANÍČEK Šimon ATT Investments
24ATT Investments,,
0:00
13121
Climber
ARRIGHETTI Nicolò Biesse - Carrera
19Biesse - Carrera ,,
0:00
1426
Climber
HOPKINS Dylan Ljubljana Gusto Santic
22Ljubljana Gusto Santic,,
0:00
1591
Sprint
KARL Ádám Kristóf Epronex - Hungary Cycling Team
24Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:00
16222
Climber
MANCIPE Andrés Liber GW Erco Shimano
21GW Erco Shimano,,
0:00
17147
TT
WALKER Max Astana Qazaqstan Development Team
22Astana Qazaqstan Development Team,,
0:00
1867
Sprint
NEUMAN Dominik ATT Investments
28ATT Investments,,
0:00
1946
Sprint
JANSE VAN RENSBURG Reinardt China Glory - Mentech Continental Cycling Team
35China Glory - Mentech Continental Cycling Team,,
0:00
20151
Sprint
BOZZOLA Mirko Q36.5 Continental Team
20Q36.5 Continental Team,,
0:00
2162
Sprint
ŠTOČEK Matúš ATT Investments
25ATT Investments,,
0:00
22156
Sprint
STEDMAN Travis Q36.5 Continental Team
21Q36.5 Continental Team,,
0:00
2314
TT
GLADEK Marcel Sava Kranj Cycling
18Sava Kranj Cycling,,
0:00
2416
Climber
PEČNIK Teo Sava Kranj Cycling
21Sava Kranj Cycling,,
0:00
253
TT
SKOK Anže Adria Mobil
23Adria Mobil,,
0:00
26132
Sprint
CAPRA Thomas CTF Victorious
19CTF Victorious,,
0:00
27221
Climber
BUSTAMANTE Adrián GW Erco Shimano
25GW Erco Shimano,,
0:00
2854
GC
POMORSKI Michał Mazowsze Serce Polski
20Mazowsze Serce Polski,,
0:00
29145
GC
YELYUBAYEV Ruslan Astana Qazaqstan Development Team
21Astana Qazaqstan Development Team,,
0:00
30146
GC
FOFONOV Artem Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
0:00
31233
Sprint
KOSTAŃSKI Mateusz Voster ATS Team
24Voster ATS Team,,
0:00
32226
Sprint
VELEZ Cristian Damian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
0:00
3332
GC
ČERNE Gregor Matija mebloJOGI Pro-concrete
25mebloJOGI Pro-concrete,,
0:00
3445
Classic
SMIT Willie China Glory - Mentech Continental Cycling Team
31China Glory - Mentech Continental Cycling Team,,
0:00
3561
TT
SCHWARZBACHER Matthias ATT Investments
18ATT Investments,,
0:00
3674
Sprint
ŤOUPALÍK Jakub Elkov - Kasper
22Elkov - Kasper,,
0:00
37154
Climber
MOSCA Raffaele Q36.5 Continental Team
20Q36.5 Continental Team,,
0:00
38127
Climber
PETTITI Nicolò Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
0:00
39241
TT
BAVEC Timotej KK Ribno Alpine Resort Bled
24KK Ribno Alpine Resort Bled,,
0:00
40155
Climber
OIOLI Manuel Q36.5 Continental Team
20Q36.5 Continental Team,,
0:00
41142
Sprint
ZANINI Simone Astana Qazaqstan Development Team
19Astana Qazaqstan Development Team,,
0:00
4242
GC
LYU Xianjing China Glory - Mentech Continental Cycling Team
26China Glory - Mentech Continental Cycling Team,,
0:00
43135
Sprint
SKERL Daniel CTF Victorious
21CTF Victorious,,
0:00
44126
Climber
MONTOLI Andrea Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
0:00
4585
TT
KOVÁČ Samuel Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica,,
0:00
46161
Climber
QUAEDVLIEG Lars Universe Cycling Team
29Universe Cycling Team,,
0:00
47175
Climber
MACIEJUK Kacper Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech0:18
0:18
48131
TT
ANDREAUS Marco CTF Victorious
20CTF Victorious,,
0:18
49212
Sprint
KALOJÍROS Tomáš Pierre Baguette Cycling
29Pierre Baguette Cycling,,
0:18
50194
Sprint
REIßIG Patrick Maloja Pushbikers
29Maloja Pushbikers,,
0:18
51124
GC
GALIMBERTI Francesco Biesse - Carrera
23Biesse - Carrera ,,
0:18
52116
GC
FLOCCO Alan Solme - Olmo
18Solme - Olmo,,
0:18
53133
Sprint
ERMAKOV Roman CTF Victorious
19CTF Victorious,,
0:18
5481
Sprint
TUKA Samuel Dukla Banska Bystrica
20Dukla Banska Bystrica,,
0:18
55224
Climber
PESCADOR Diego GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
0:18
56205
Climber
DEBAELE Jorre Novapor Speedbike Team
22Novapor Speedbike Team,,
0:18
5775
GC
PŘIDAL Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper,,
0:18
58211
GC
VYSOČAN Daniel Pierre Baguette Cycling
19Pierre Baguette Cycling,,
0:18
5921
Classic
POTOČKI Viktor Ljubljana Gusto Santic
24Ljubljana Gusto Santic,,
0:18
6056
Sprint
PAWLAK Tobiasz Mazowsze Serce Polski
28Mazowsze Serce Polski,,
0:18
6117
Sprint
MAROLT Jaka Sava Kranj Cycling
18Sava Kranj Cycling,,
0:18
62232
Sprint
MASLAK Piotr Voster ATS Team
20Voster ATS Team,,
0:18
6311
TT
ŠTAJNAR Mihael Sava Kranj Cycling
23Sava Kranj Cycling,,
0:18
6466
Sprint
RUDYK Bartosz ATT Investments
25ATT Investments,,
0:18
65144
GC
TONEATTI Davide Astana Qazaqstan Development Team
22Astana Qazaqstan Development Team,,
0:18
66164
Classic
DE JONG Jeen Universe Cycling Team
28Universe Cycling Team,,
0:18
6755
GC
KACZMAREK Jakub Mazowsze Serce Polski
30Mazowsze Serce Polski,,
0:18
68236
GC
WIKA-CZARNOWSKI Dawid Voster ATS Team
18Voster ATS Team,,
0:18
69115
GC
SERAFINI Flavio Solme - Olmo
20Solme - Olmo,,
0:18
7087
GC
DUNÁR Dominik Dukla Banska Bystrica
18Dukla Banska Bystrica,,
0:18
71173
GC
MESSERSCHMIDT Jonas Fabian Santic - Wibatech
23Santic - Wibatech,,
0:18
72252
Sprint
ÖRKEN Ahmet Turkey
31Turkey,,
0:18
73254
Climber
BULUT Samet Turkey
21Turkey,,
0:18
74137
Classic
VAN DER MEULEN Max CTF Victorious
20CTF Victorious,,
0:18
75143
Climber
NEGRENTE Mattia Astana Qazaqstan Development Team
18Astana Qazaqstan Development Team,,
0:18
76125
Climber
GALIMBERTI Lorenzo Biesse - Carrera
23Biesse - Carrera ,,
0:18
7792
Sprint
RÓZSA Balázs Epronex - Hungary Cycling Team
28Epronex - Hungary Cycling Team,,
0:18
78231
Climber
SOWINSKI Artur Voster ATS Team
27Voster ATS Team,,
0:18
79104
TT
DIRNBAUER Josef Team Felt Felbermayr
25Team Felt Felbermayr,,
0:18
80235
Climber
OLSZAR Antoni Voster ATS Team
22Voster ATS Team,,
0:18
812
Climber
TURK Aljaž Adria Mobil
19Adria Mobil0:27
0:27
8227
Climber
SAMPSON Andy Ljubljana Gusto Santic
20Ljubljana Gusto Santic,,
0:27
8352
Sprint
BANASZEK Norbert Mazowsze Serce Polski
26Mazowsze Serce Polski,,
0:27
84213
Sprint
LÍŠKA Andrej Pierre Baguette Cycling
23Pierre Baguette Cycling,,
0:27
8515
TT
OTONIČAR Gašper Sava Kranj Cycling
20Sava Kranj Cycling,,
0:27
86192
Sprint
MEO Felix James Maloja Pushbikers
26Maloja Pushbikers,,
0:27
8747
GC
DE ROSSI Lucas China Glory - Mentech Continental Cycling Team
28China Glory - Mentech Continental Cycling Team,,
0:27
8843
Sprint
SU Haoyu China Glory - Mentech Continental Cycling Team
23China Glory - Mentech Continental Cycling Team,,
0:27
89117
Sprint
VECCHIUTTI Francesco Solme - Olmo
18Solme - Olmo,,
0:27
90136
Climber
STOCKWELL Oliver CTF Victorious
21CTF Victorious,,
0:27
91187
Sprint
ZAMBELLI Samuele Team Corratec - Vini Fantini
25Team Corratec - Vini Fantini0:30
0:30
92186
Sprint
OLIVERO Simone Team Corratec - Vini Fantini
22Team Corratec - Vini Fantini,,
0:30
93102
TT
HEIDEMANN Miguel Team Felt Felbermayr
26Team Felt Felbermayr,,
0:30
94101
TT
BROŻYNA Piotr Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr,,
0:30
95184
Sprint
VIVIANI Attilio Team Corratec - Vini Fantini
27Team Corratec - Vini Fantini,,
0:30
96183
GC
MURGANO Marco Team Corratec - Vini Fantini
25Team Corratec - Vini Fantini,,
0:30
9773
GC
OBDRŽÁLEK Tomáš Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper,,
0:30
98172
Climber
PEKALA Piotr Santic - Wibatech
25Santic - Wibatech,,
0:30
99103
TT
KUKRLE Michael Team Felt Felbermayr
29Team Felt Felbermayr0:36
0:36
100181
GC
TSARENKO Kyrylo Team Corratec - Vini Fantini
23Team Corratec - Vini Fantini0:43
0:43
10172
Sprint
ZAHÁLKA Matěj Elkov - Kasper
30Elkov - Kasper1:02
1:02
102223
Climber
OSORIO Alejandro GW Erco Shimano
25GW Erco Shimano,,
1:02
10312
TT
ŽUMER Matic Sava Kranj Cycling
26Sava Kranj Cycling,,
1:02
104152
TT
SANTOS Tiago Q36.5 Continental Team
18Q36.5 Continental Team1:19
1:19
105114
GC
NORDAL Mattias Solme - Olmo
22Solme - Olmo2:05
2:05
106105
TT
RITZINGER Felix Team Felt Felbermayr
27Team Felt Felbermayr2:11
2:11
1076
Sprint
ĐURIĆ Đorđe Adria Mobil
23Adria Mobil2:39
2:39
108113
Sprint
UNFER Lorenzo Solme - Olmo
18Solme - Olmo2:56
2:56
10995
TT
MUNTON Byron Epronex - Hungary Cycling Team
25Epronex - Hungary Cycling Team3:16
3:16
11065
Sprint
JAKOUBEK Tomáš ATT Investments
24ATT Investments,,
3:16
111163
Sprint
STRAVERS Jarri Universe Cycling Team
26Universe Cycling Team3:39
3:39
112171
Sprint
BEIRIG Ferdinand Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech4:25
4:25
113112
Sprint
GIALLI Matteo Solme - Olmo
19Solme - Olmo4:34
4:34
11437
Sprint
FIGAR Matteo mebloJOGI Pro-concrete
mebloJOGI Pro-concrete,,
4:34
115166
Climber
STEMAN Jip Universe Cycling Team
23Universe Cycling Team,,
4:34
11693
GC
OROSZ Gergő Epronex - Hungary Cycling Team
24Epronex - Hungary Cycling Team,,
4:34
117162
Sprint
BUIJK Bart Universe Cycling Team
30Universe Cycling Team,,
4:34
118253
Sprint
UZUN Emir Turkey
21Turkey,,
4:34
11984
TT
HOZA Denis Dukla Banska Bystrica
21Dukla Banska Bystrica,,
4:34
120123
Climber
DATI Tommaso Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera ,,
4:34
1215
Classic
PEÁK Barnabás Adria Mobil
25Adria Mobil,,
4:34
122227
Climber
PINILLA Juan Sebastian GW Erco Shimano
19GW Erco Shimano,,
4:34
123214
Climber
VOLTR Martin Pierre Baguette Cycling
22Pierre Baguette Cycling7:19
7:19
12486
Climber
GALOVIČ Jakub Dukla Banska Bystrica
19Dukla Banska Bystrica,,
7:19
125167
Sprint
HANDGRAAF Sjors Universe Cycling Team
33Universe Cycling Team7:49
7:49
DNF4
Sprint
YILMAZ Ramazan Adria Mobil
19Adria Mobil-
DNF13
Sprint
FLAJS Maj Sava Kranj Cycling
19Sava Kranj Cycling-
DNF22
Sprint
KLANJŠČEK Gašper Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic-
DNF23
Sprint
KOKALJ Gašper Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic-
DNF24
Sprint
OBLAK Domen Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic-
DNF25
Sprint
PERAN Ian Ljubljana Gusto Santic
18Ljubljana Gusto Santic-
DNF31
TT
PAVLIČ Marko mebloJOGI Pro-concrete
31mebloJOGI Pro-concrete-
DNF33
TT
TURKULOV Luka mebloJOGI Pro-concrete
20mebloJOGI Pro-concrete-
DNF34
TT
DRAGAR Luka mebloJOGI Pro-concrete
22mebloJOGI Pro-concrete-
DNF35
TT
SAGADIN Jakob mebloJOGI Pro-concrete
18mebloJOGI Pro-concrete-
DNF36
TT
KLOPČIČ Leon mebloJOGI Pro-concrete
19mebloJOGI Pro-concrete-
DNF41
Sprint
MA Binyan China Glory - Mentech Continental Cycling Team
25China Glory - Mentech Continental Cycling Team-
DNF44
Sprint
LI Zhen China Glory - Mentech Continental Cycling Team
21China Glory - Mentech Continental Cycling Team-
DNF51
Sprint
BANASZEK Alan Mazowsze Serce Polski
26Mazowsze Serce Polski-
DNF64
Sprint
BITTNER Jan ATT Investments
18ATT Investments-
DNF76
Sprint
MRÁZ Daniel Elkov - Kasper
20Elkov - Kasper-
DNF82
Sprint
JACKULIAK Robert Dukla Banska Bystrica
18Dukla Banska Bystrica-
DNF83
TT
KAŠKO Dávid Dukla Banska Bystrica
26Dukla Banska Bystrica-
DNF94
Sprint
ISTLSTEKKER Zsolt Epronex - Hungary Cycling Team
26Epronex - Hungary Cycling Team-
DNF96
Sprint
SZÖLLŐSSY Ádám Epronex - Hungary Cycling Team
18Epronex - Hungary Cycling Team-
DNF122
Sprint
D'AMATO Andrea Biesse - Carrera
21Biesse - Carrera -
DNF153
Climber
ZERAI Nahom Q36.5 Continental Team
21Q36.5 Continental Team-
DNF165
Sprint
DUIJVESTEIJN Roy Universe Cycling Team
22Universe Cycling Team-
DNF177
Sprint
GABELICA Laurin Santic - Wibatech
20Santic - Wibatech-
DNF185
Sprint
MASOTTO Giulio Team Corratec - Vini Fantini
24Team Corratec - Vini Fantini-
DNF191
Sprint
WEBER Philip Maloja Pushbikers
25Maloja Pushbikers-
DNF193
GC
MALMBERG Matias Maloja Pushbikers
23Maloja Pushbikers-
DNF202
TT
KLOPPENBORG Lukas Sulaj Novapor Speedbike Team
22Novapor Speedbike Team-
DNF203
TT
MARKOVSKI Kiril Novapor Speedbike Team
25Novapor Speedbike Team-
DNF204
Sprint
DIMITRIJOSKI Luka Novapor Speedbike Team
19Novapor Speedbike Team-
DNF215
Sprint
DALECKÝ Štépán Pierre Baguette Cycling
18Pierre Baguette Cycling-
DNF217
Sprint
VOSTAL Vilém Pierre Baguette Cycling
19Pierre Baguette Cycling-
DNF225
Climber
PINZON Edgar Andres GW Erco Shimano
22GW Erco Shimano-
DNF242
TT
JANČIČ Klemen KK Ribno Alpine Resort Bled
19KK Ribno Alpine Resort Bled-
DNF243
TT
POBERAJ Mark KK Ribno Alpine Resort Bled
20KK Ribno Alpine Resort Bled-
DNF244
TT
DILICA BUBNIČ Patrik KK Ribno Alpine Resort Bled
18KK Ribno Alpine Resort Bled-
DNF245
TT
BEĐIĆ Matija KK Ribno Alpine Resort Bled
28KK Ribno Alpine Resort Bled-
DNF246
TT
MARČELJA Lovro KK Ribno Alpine Resort Bled
18KK Ribno Alpine Resort Bled-
DNF251
Sprint
20Turkey-
DNF255
Sprint
21Turkey-
DNF256
Sprint
18Turkey-
DNF257
Sprint
28Turkey-
DNS176
Sprint
BANGERT Nick Santic - Wibatech
19Santic - Wibatech-
DNS195
Sprint
ZEMKE Jermaine Maloja Pushbikers
18Maloja Pushbikers-
DNS201
TT
SIMONOVSKI Darko Novapor Speedbike Team
39Novapor Speedbike Team-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    24 March 2024
  • Start time:
    12:35
  • Avg. speed winner:
    44.561 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    180.1 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    55
  • Vert. meters:
    2106
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Sites

    Finish photo

    • Finishphoto of Žak Eržen winning GP Adria Mobil .
      © GP Adria Mobil