2004»9th G.P. Costa degli Etruschi (1.3)

2004  One day race (197k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Metlushenko YuriLandbouwkrediet - Colnago 28Landbouwkrediet - Colnago754:58:404:58:40
2 Aug AndrusDomina Vacanze 31Domina Vacanze55,,0:00
3 D'Amore CrescenzoAcqua & Sapone - Caffe Mokambo 24Acqua & Sapone - Caffe Mokambo40,,0:00
4 Aggiano ElioLPR - Synclean 31LPR - Synclean32,,0:00
5 Ferrigato AndreaAcqua & Sapone - Caffe Mokambo 34Acqua & Sapone - Caffe Mokambo28,,0:00
6 Mori MassimilianoDomina Vacanze 30Domina Vacanze24,,0:00
7 Tosatto MatteoFassa Bortolo 29Fassa Bortolo20,,0:00
8 Santambrogio MauroLPR - Synclean 19LPR - Synclean18,,0:00
9 Borghesi FabioMiche  23Miche 16,,0:00
10 Loda NicolaTenax 32Tenax14,,0:00
11 Colombo GabrieleDomina Vacanze 31Domina Vacanze120:050:05
12 Power CiaránNavigators Insurance Cycling Team 27Navigators Insurance Cycling Team10,,0:05
13 Podgornik DeanTenax 24Tenax8,,0:05
14 Nocentini RinaldoAcqua & Sapone - Caffe Mokambo 26Acqua & Sapone - Caffe Mokambo7,,0:05
15 Vaitkus TomasLandbouwkrediet - Colnago 22Landbouwkrediet - Colnago60:120:12
16 Scirea MarioDomina Vacanze 39Domina Vacanze5,,0:12
17 Pietropolli DanieleTenax 23Tenax4,,0:12
18 Verstrepen JohanLandbouwkrediet - Colnago 36Landbouwkrediet - Colnago30:350:35
19 Hernández AitorLPR - Synclean 22LPR - Synclean20:420:42
20 Mervar BoštjanFormaggi Pinzolo Fiavè 30Formaggi Pinzolo Fiavè1,,0:42
21 Stare MatejPerutnina Ptuj 25Perutnina Ptuj,,0:42
22 Reiser RolandSaeco - Romer's - Wetzikon 23Saeco - Romer's - Wetzikon,,0:42
23 Fanelli IvanAmore & Vita - Beretta 25Amore & Vita - Beretta,,0:42
24 Felder StefanSaeco - Romer's - Wetzikon 25Saeco - Romer's - Wetzikon,,0:42
25 Wesoły MarekAmore & Vita - Beretta 26Amore & Vita - Beretta,,0:42
26 Boggia StefanoTeam ICET 23Team ICET1:101:10
27 Khalilov MikhayloTeam ICET 28Team ICET,,1:10
28 Monfort MaximeLandbouwkrediet - Colnago 21Landbouwkrediet - Colnago,,1:10
29 Lagutin SergeyLandbouwkrediet - Colnago 23Landbouwkrediet - Colnago,,1:10
30 Rapinski ViktorNavigators Insurance Cycling Team 22Navigators Insurance Cycling Team,,1:10
31 Kelner Miran 26,,1:10
32 Rinero ChristopheRAGT Semence - Mg Rover 30RAGT Semence - Mg Rover,,1:10
33 Gaynitdinov DmitriTeam ICET 25Team ICET,,1:10
34 Clerc AurélienQuickstep - Davitamon 24Quickstep - Davitamon,,1:10
35 Astolfi ClaudioAcqua & Sapone - Caffe Mokambo 25Acqua & Sapone - Caffe Mokambo,,1:10
36 Mahorič MitjaPerutnina Ptuj 27Perutnina Ptuj,,1:10
37 Burrow JamieAmore & Vita - Beretta 27Amore & Vita - Beretta,,1:10
38 Carlström KjellAmore & Vita - Beretta 27Amore & Vita - Beretta,,1:10
39 Di Grande GiuseppeFormaggi Pinzolo Fiavè 30Formaggi Pinzolo Fiavè,,1:10
40 Balestri DanieleTeam ICET Team ICET,,1:10
41 Fuentes Juan ManuelSaeco 26Saeco,,1:10
42 Hamburger BoAcqua & Sapone - Caffe Mokambo 33Acqua & Sapone - Caffe Mokambo,,1:10
43 Pozzato FilippoFassa Bortolo 22Fassa Bortolo,,1:10
44 Southam TomAmore & Vita - Beretta 22Amore & Vita - Beretta,,1:10
45 Cedroni MarcoFormaggi Pinzolo Fiavè 26Formaggi Pinzolo Fiavè,,1:10
46 Larsson Gustav ErikFassa Bortolo 23Fassa Bortolo,,1:10
47 Anzà SantoLandbouwkrediet - Colnago 23Landbouwkrediet - Colnago,,1:10
48 Ginestri GiancarloTenax 25Tenax,,1:10
49 Frattini CristianoTenax 30Tenax,,1:10
51 O'Bee KirkNavigators Insurance Cycling Team 26Navigators Insurance Cycling Team,,1:10
52 Andrenacci DaniloFormaggi Pinzolo Fiavè 26Formaggi Pinzolo Fiavè,,1:10
53 Božič BorutPerutnina Ptuj 23Perutnina Ptuj,,1:10
54 Kranjec IgorPerutnina Ptuj 31Perutnina Ptuj,,1:10
55 Fornaciari PaoloSaeco 33Saeco,,1:10
56 Zinetti MauroVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 28Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
57 Amorison FrédéricQuickstep - Davitamon 25Quickstep - Davitamon,,1:10
58 Hulsmans KevinQuickstep - Davitamon 25Quickstep - Davitamon,,1:10
59 Tomi GiulioVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 26Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
60 Gavazzi NicolaSaeco 25Saeco,,1:10
61 Bucciero AntonioSaeco 21Saeco,,1:10
62 Cioni Dario DavidFassa Bortolo 29Fassa Bortolo,,1:10
63 Ljungblad JonasAmore & Vita - Beretta 25Amore & Vita - Beretta,,1:10
64 Grönqvist ThomasAmore & Vita - Beretta 28Amore & Vita - Beretta,,1:10
65 Ciuffi StefanoAmore & Vita - Beretta 24Amore & Vita - Beretta,,1:10
66 Goloubev KirillTeam ICET 25Team ICET,,1:10
67 Kobzarenko ValeryAcqua & Sapone - Caffe Mokambo 27Acqua & Sapone - Caffe Mokambo,,1:10
68 Simoni GilbertoSaeco 32Saeco,,1:10
69 Bouvard GillesRAGT Semence - Mg Rover 34RAGT Semence - Mg Rover,,1:10
70 D'Aniello AntonioMiche  24Miche ,,1:10
71 Muraglia GiuseppeFormaggi Pinzolo Fiavè 24Formaggi Pinzolo Fiavè,,1:10
72 Muto PasqualeMiche  23Miche ,,1:10
73 Cunego DamianoSaeco 22Saeco,,1:10
   Bertagnolli LeonardoSaeco 26Saeco,,1:10
75 Palumbo GiuseppeAcqua & Sapone - Caffe Mokambo 28Acqua & Sapone - Caffe Mokambo,,1:10
77 Bellotti FrancescoTeam Barloworld - Androni Giocattoli 24Team Barloworld - Androni Giocattoli,,1:10
78 Nardello LucaLPR - Synclean 22LPR - Synclean,,1:10
79 Ravaioli IvanTeam Barloworld - Androni Giocattoli 23Team Barloworld - Androni Giocattoli,,1:10
80 Solari LucaTeam Barloworld - Androni Giocattoli 24Team Barloworld - Androni Giocattoli,,1:10
82 Bettini PaoloQuickstep - Davitamon 29Quickstep - Davitamon,,1:10
84 Lucchini ClaudioLPR - Synclean 27LPR - Synclean,,1:10
85 Marin MatejPerutnina Ptuj 23Perutnina Ptuj,,1:10
86 Gryschenko RuslanLandbouwkrediet - Colnago 23Landbouwkrediet - Colnago,,1:10
87 le Boulanger YoannRAGT Semence - Mg Rover 28RAGT Semence - Mg Rover,,1:10
88 Camponogara SiroNavigators Insurance Cycling Team 26Navigators Insurance Cycling Team,,1:10
89 Branchi LeonardoTeam ICET Team ICET,,1:10
90 Boglia MassimoLPR - Synclean 21LPR - Synclean,,1:10
91 Danielson TomFassa Bortolo 25Fassa Bortolo,,1:10
92 Lelekin SergueïFormaggi Pinzolo Fiavè 30Formaggi Pinzolo Fiavè,,1:10
93 Louder JeffNavigators Insurance Cycling Team 26Navigators Insurance Cycling Team,,1:10
94 Semov DmitryMiche  25Miche ,,1:10
95 Tacconi AlbertoMiche  28Miche ,,1:10
96 Urweider SaschaSaeco - Romer's - Wetzikon 23Saeco - Romer's - Wetzikon,,1:10
97 Kvasina MatijaPerutnina Ptuj 22Perutnina Ptuj,,1:10
98 Rogina RadoslavTenax 24Tenax,,1:10
99 Golčer JureFormaggi Pinzolo Fiavè 26Formaggi Pinzolo Fiavè,,1:10
100 Mattiuz ManuelMiche  20Miche ,,1:10
101 Galletti AlessioDomina Vacanze 35Domina Vacanze,,1:10
102 Masolino DanieleLPR - Synclean 24LPR - Synclean,,1:10
103 Derganc MartinDomina Vacanze 26Domina Vacanze,,1:10
104 Klemenčič ZoranTenax 27Tenax,,1:10
105 Milesi MarcoVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 34Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
106 Gerosa MauroVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 29Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
107 Cipollini MarioDomina Vacanze 36Domina Vacanze,,1:10
108 Fagnini Gian MatteoDomina Vacanze 33Domina Vacanze,,1:10
109 Masciarelli SimoneVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 24Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
110 Calcagni PatrickVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 26Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
111 Andriotto DarioVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 31Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
112 Zanotti MarcoVini Caldirola - Nobili Rubinetterie 30Vini Caldirola - Nobili Rubinetterie,,1:10
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 8th February 2004
Avg. speed winner: 39.58 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.1

Websites:
www.gsemilia.it/