2018»8th Grand Prix de Plumelec-Morbihan Dames (1.1)

2018  One day race  »  Plumelec  ›  Plumelec   (108k)

Clear filter
RnkBIBRiderAgeTeamUCIPntTime
11 Moolman AshleighCervélo-Bigla Pro Cycling 32Cervélo-Bigla Pro Cycling125803:01:563:01:56
262 Jasinska MałgorzataMovistar Team 34Movistar Team8556,,0:00
394 Santesteban AneAlé Cipollini  27Alé Cipollini 7032,,0:00
4154 Patiño Paula AndreaUCI WCC Womens team 21UCI WCC Womens team6024,,0:00
5133 Chursina AnastasiiaBTC City Ljubljana 23BTC City Ljubljana5020,,0:00
642 Duval EugénieFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 25FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope4016,,0:00
743 Marche SharaFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 30FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope3512,,0:00
8131 Nilsson HannaBTC City Ljubljana 26BTC City Ljubljana308,,0:00
9181 Asencio LauraAuvergne Rhone Alpes 20Auvergne Rhone Alpes257,,0:00
1016 De Vuyst SofieDoltcini - Van Eyck Sport 31Doltcini - Van Eyck Sport206,,0:00
11134 Žigart UrškaBTC City Ljubljana 21BTC City Ljubljana155,,0:00
1222 Eraud SéverineExperza-Footlogix 23Experza-Footlogix103,,0:00
1365 Neylan RachelMovistar Team 36Movistar Team5,,0:00
14132 Pintar UršaBTC City Ljubljana 32BTC City Ljubljana5,,0:00
1596 Ensing JannekeAlé Cipollini  31Alé Cipollini 5,,0:00
16174 Malkova DariaRussia 17Russia3,,0:00
17101 Nosková NikolaBepink  20Bepink 3,,0:00
1851 Arzuffi Alice MariaBizkaia Durango - Euskadi Murias 23Bizkaia Durango - Euskadi Murias3,,0:00
19235 Wright SophieTeam Torelli Cycling Club 19Team Torelli Cycling Club3,,0:00
2047 Demay CoralieFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 25FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope3,,0:00
2173 Pilote-Fortin GabrielleWNT-Rotor Pro Cycling 25WNT-Rotor Pro Cycling3,,0:00
22163 Coston MorganeBioFrais - VC Saint-Julien 27BioFrais - VC Saint-Julien3,,0:00
2326 Druyts JessyExperza-Footlogix 24Experza-Footlogix3,,0:00
24111 Leleivytė RasaAromitalia Vaiano 29Aromitalia Vaiano3,,0:00
2554 Christmas DaniBizkaia Durango - Euskadi Murias 30Bizkaia Durango - Euskadi Murias3,,0:00
26102 Borghesi LetiziaBepink  19Bepink ,,0:00
2772 Grinczer NatalieWNT-Rotor Pro Cycling 24WNT-Rotor Pro Cycling,,0:00
2812 Sicot MarionDoltcini - Van Eyck Sport 25Doltcini - Van Eyck Sport,,0:00
29242 Jounier LucieUS Vern sur Seiche 19US Vern sur Seiche,,0:00
3063 Llamas LorenaMovistar Team 30Movistar Team,,0:00
3113 Riabchenko TetyanaDoltcini - Van Eyck Sport 28Doltcini - Van Eyck Sport,,0:00
3281 Potokina AnnaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 30Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling,,0:00
336 Koppenburg ClaraCervélo-Bigla Pro Cycling 22Cervélo-Bigla Pro Cycling,,0:00
34252 Eustache EmelineVC Morteau Montbenoit 18VC Morteau Montbenoit,,0:00
35151 Espínola Agua MarinaUCI WCC Womens team 22UCI WCC Womens team,,0:00
3664 Merino EiderMovistar Team 23Movistar Team,,0:00
37166 Souyris ManonBioFrais - VC Saint-Julien 24BioFrais - VC Saint-Julien,,0:00
38114 Laizane LijaAromitalia Vaiano 24Aromitalia Vaiano,,0:00
39126 De Gast BelleParkhotel Valkenburg Cycling Team 27Parkhotel Valkenburg Cycling Team,,0:00
40207 Le Mouel CeliaTeam Breizh Ladies 17Team Breizh Ladies,,0:00
4155 Colborne HenriettaBizkaia Durango - Euskadi Murias 20Bizkaia Durango - Euskadi Murias,,0:00
42261 Saarelainen SariFinland 37Finland,,0:00
4314 Reis DanielaDoltcini - Van Eyck Sport 25Doltcini - Van Eyck Sport,,0:00
44123 van Veen EstherParkhotel Valkenburg Cycling Team 27Parkhotel Valkenburg Cycling Team,,0:00
45104 Ragusa KatiaBepink  21Bepink ,,0:00
46155 Somrat PhetdarinUCI WCC Womens team 22UCI WCC Womens team,,0:00
4741 Bravard CharlotteFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 26FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope,,0:00
4824 Skalniak AgnieszkaExperza-Footlogix 21Experza-Footlogix,,0:00
4923 Dubau-Prévot AxelleExperza-Footlogix 21Experza-Footlogix,,0:00
50125 Hoeksma IlonaParkhotel Valkenburg Cycling Team 27Parkhotel Valkenburg Cycling Team,,0:00
515 Duyck Ann-SophieCervélo-Bigla Pro Cycling 30Cervélo-Bigla Pro Cycling,,0:00
5232 Perchtold ChristinaHealth Mate - Cyclelive Team 25Health Mate - Cyclelive Team,,0:00
53247 Levenez SandraUS Vern sur Seiche 38US Vern sur Seiche,,0:00
54233 Massey LauraTeam Torelli Cycling Club 36Team Torelli Cycling Club,,0:00
5536 Van Der Meer JanineHealth Mate - Cyclelive Team 24Health Mate - Cyclelive Team,,0:00
5621 Rijkes SarahExperza-Footlogix 27Experza-Footlogix,,0:00
57182 Zambon FannyAuvergne Rhone Alpes 22Auvergne Rhone Alpes,,0:00
58152 Gebru Eyeru Tesfoam UCI WCC Womens team 21UCI WCC Womens team,,0:00
59204 Quiniou MarineTeam Breizh Ladies 24Team Breizh Ladies,,0:00
6082 Dobrynina KseniyaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 24Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling,,0:00
61194 Kulynych OlhaYRDP presented by Fred Whitton Challenge 18YRDP presented by Fred Whitton Challenge,,0:00
62291 Fukuda SaeTeam Elles Pays de la Loire 22Team Elles Pays de la Loire,,0:00
63175 Kasenova KarinaRussia 19Russia,,0:00
64253 Strappazzon MarineVC Morteau Montbenoit 23VC Morteau Montbenoit,,0:00
6571 Badegruber AnnaWNT-Rotor Pro Cycling 21WNT-Rotor Pro Cycling,,0:00
6637 Schweinberger ChristinaHealth Mate - Cyclelive Team 21Health Mate - Cyclelive Team1:011:01
673 Ludwig Cecilie UttrupCervélo-Bigla Pro Cycling 22Cervélo-Bigla Pro Cycling1:021:02
68234 George JenniferTeam Torelli Cycling Club 35Team Torelli Cycling Club,,1:02
69292 Minaud ManonTeam Elles Pays de la Loire 19Team Elles Pays de la Loire1:091:09
70208 Abgrall NoémieTeam Breizh Ladies 18Team Breizh Ladies1:101:10
7193 Hagiwara MayukoAlé Cipollini  31Alé Cipollini 1:201:20
72251 Wiel JadeVC Morteau Montbenoit 18VC Morteau Montbenoit1:261:26
73283 Dreville AnabelleFrance 23France1:291:29
74282 Cordon-Ragot AudreyFrance 28France,,1:29
75284 Gerault LenaFrance 23France1:321:32
76161 Ceyssat LorianeBioFrais - VC Saint-Julien 23BioFrais - VC Saint-Julien,,1:32
77156 Yapura FernandaUCI WCC Womens team 20UCI WCC Womens team1:491:49
78158 Potapova FainaUCI WCC Womens team 21UCI WCC Womens team1:531:53
79213 Larose-Gingras FrédériqueMacogep - Argon 18 24Macogep - Argon 18,,1:53
8091 Bastianelli MartaAlé Cipollini  31Alé Cipollini 1:551:55
8111 Jeuland-Tranchant PascaleDoltcini - Van Eyck Sport 30Doltcini - Van Eyck Sport,,1:55
82201 Le Net MarieTeam Breizh Ladies 18Team Breizh Ladies2:212:21
83143 Lahaye LucieNouvelle Aquitaine 20Nouvelle Aquitaine3:023:02
844 Hanselmann NicoleCervélo-Bigla Pro Cycling 27Cervélo-Bigla Pro Cycling3:543:54
85113 Bulleri AlessiaAromitalia Vaiano 24Aromitalia Vaiano4:264:26
86223 Clouard PaulineTeam Leopard Normandie 20Team Leopard Normandie4:304:30
87144 Morichon AnaisNouvelle Aquitaine 18Nouvelle Aquitaine4:424:42
882 Henttala LottaCervélo-Bigla Pro Cycling 28Cervélo-Bigla Pro Cycling5:565:56
89231 Sharpe AliceTeam Torelli Cycling Club 24Team Torelli Cycling Club,,5:56
90285 Midelet AlphanieFrance 22France6:026:02
91212 Baril OliviaMacogep - Argon 18 20Macogep - Argon 188:008:00
9252 Lekuona LierniBizkaia Durango - Euskadi Murias 23Bizkaia Durango - Euskadi Murias8:188:18
93202 Galand MainaTeam Breizh Ladies 17Team Breizh Ladies8:198:19
94164 Devi CamilleBioFrais - VC Saint-Julien 27BioFrais - VC Saint-Julien9:549:54
95116 Nesti NicoleAromitalia Vaiano 20Aromitalia Vaiano10:0710:07
96183 Bazin MarjolaineAuvergne Rhone Alpes 32Auvergne Rhone Alpes10:5110:51
97137 Elsner TanjaBTC City Ljubljana 25BTC City Ljubljana11:1711:17
98165 Gascon Hernandez AudreyBioFrais - VC Saint-Julien 26BioFrais - VC Saint-Julien,,11:17
99141 Allin PaulineNouvelle Aquitaine 23Nouvelle Aquitaine,,11:17
10044 Kitchen LaurenFDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope 27FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope,,11:17
101271 Guedon MélanieTeam Centre Val de Loire Feminin 23Team Centre Val de Loire Feminin,,11:17
102286 Norbert Riberolle MarionFrance 19France11:2911:29
103281 Berteau VictoireFrance 17France,,11:29
104192 Gornall AmyYRDP presented by Fred Whitton Challenge 21YRDP presented by Fred Whitton Challenge11:3411:34
105296 Gegu JustineTeam Elles Pays de la Loire 18Team Elles Pays de la Loire11:4111:41
10684 Jeretina KatjaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 21Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling,,11:41
107222 Hoebanckx ThérésaTeam Leopard Normandie 39Team Leopard Normandie12:4812:48
108255 Devaux MarcelineVC Morteau Montbenoit 19VC Morteau Montbenoit12:4912:49
109254 Gielen MarieVC Morteau Montbenoit 20VC Morteau Montbenoit,,12:49
110172 Deyko OlgaRussia 22Russia,,12:49
111273 Girault LyseTeam Centre Val de Loire Feminin 18Team Centre Val de Loire Feminin,,12:49
112145 Grangier IndiaNouvelle Aquitaine 18Nouvelle Aquitaine12:5312:53
113221 Verhulst GladysTeam Leopard Normandie 21Team Leopard Normandie,,12:53
114294 Leroueil JadeTeam Elles Pays de la Loire 19Team Elles Pays de la Loire,,12:53
115272 Duchesne PascalineTeam Centre Val de Loire Feminin 21Team Centre Val de Loire Feminin,,12:53
116243 Le Huitouze FannyUS Vern sur Seiche 24US Vern sur Seiche,,12:53
117266 Gröndahl AntoniaFinland 23Finland,,12:53
118191 Gardner IlliYRDP presented by Fred Whitton Challenge 18YRDP presented by Fred Whitton Challenge13:0813:08
DNF215 Verhoeven AuroreMacogep - Argon 18 28Macogep - Argon 18--
DNF193 Hine JayatiYRDP presented by Fred Whitton Challenge 19YRDP presented by Fred Whitton Challenge,,-
DNF214 Gilligan DanaMacogep - Argon 18 18Macogep - Argon 18,,-
DNF244 Rimasson GabrielleUS Vern sur Seiche 21US Vern sur Seiche,,-
DNF265 Törmänen RosaFinland 25Finland,,-
DNF295 Guerin LisaTeam Elles Pays de la Loire 20Team Elles Pays de la Loire,,-
DNF38 Liegeois DesireeHealth Mate - Cyclelive Team 20Health Mate - Cyclelive Team,,-
DNF171 Stepanova AlexandraRussia 19Russia,,-
DNF112 Brogi AngelicaAromitalia Vaiano 19Aromitalia Vaiano,,-
DNF142 Kormos Veronika AnnaNouvelle Aquitaine 25Nouvelle Aquitaine,,-
DNF185 Almeida SophieAuvergne Rhone Alpes 22Auvergne Rhone Alpes,,-
DNF195 Morgan SavannahYRDP presented by Fred Whitton Challenge 18YRDP presented by Fred Whitton Challenge,,-
DNF162 Copponi ClaraBioFrais - VC Saint-Julien 19BioFrais - VC Saint-Julien,,-
DNF245 Leroyer AgatheUS Vern sur Seiche 18US Vern sur Seiche,,-
DNF274 Dufour MarieTeam Centre Val de Loire Feminin 20Team Centre Val de Loire Feminin,,-
DNF18 Vandenbroucke SaartjeDoltcini - Van Eyck Sport 22Doltcini - Van Eyck Sport,,-
DNF75 Teutenberg Lea LinWNT-Rotor Pro Cycling 18WNT-Rotor Pro Cycling,,-
DNF95 Ragazinskiene DaivaAlé Cipollini  31Alé Cipollini ,,-
DNF115 Marchesini GiuliaAromitalia Vaiano 20Aromitalia Vaiano,,-
DNF77 Maes EliseWNT-Rotor Pro Cycling 26WNT-Rotor Pro Cycling,,-
DNF186 Hild AmelieAuvergne Rhone Alpes 24Auvergne Rhone Alpes,,-
DNF196 Turnbull FionaYRDP presented by Fred Whitton Challenge 17YRDP presented by Fred Whitton Challenge,,-
DNF216 Verhoeven PaulineMacogep - Argon 18 21Macogep - Argon 18,,-
DNF256 Charpentier ChloeVC Morteau Montbenoit 24VC Morteau Montbenoit,,-
DNF293 Guillard CharlotteTeam Elles Pays de la Loire 18Team Elles Pays de la Loire,,-
DNF25 Zorzi SusannaExperza-Footlogix 26Experza-Footlogix,,-
DNF173 Zhurba IrinaRussia 22Russia,,-
DNF103 Kelil EyerusalemBepink  26Bepink ,,-
DNF121 Solovey AnnaParkhotel Valkenburg Cycling Team 26Parkhotel Valkenburg Cycling Team,,-
DNF187 Miermont DilyxineAuvergne Rhone Alpes 18Auvergne Rhone Alpes,,-
DNF209 Le Bris CéciliaTeam Breizh Ladies 20Team Breizh Ladies,,-
DNF224 Payen PaulineTeam Leopard Normandie 32Team Leopard Normandie,,-
DNF262 Puskala ViiviFinland 19Finland,,-
DNF211 Coles-lyster MaggieMacogep - Argon 18 19Macogep - Argon 18,,-
DNF31 Defour LaraHealth Mate - Cyclelive Team 20Health Mate - Cyclelive Team,,-
DNF86 Ortiz RosaliaServetto - Stradalli Cycle - Alurecycling 19Servetto - Stradalli Cycle - Alurecycling,,-
DNF105 Pattaro FrancescaBepink  23Bepink ,,-
DNF122 Raaijmakers MaritParkhotel Valkenburg Cycling Team 18Parkhotel Valkenburg Cycling Team,,-
DNS67 Biannic AudeMovistar Team 27Movistar Team,,-
DNS92 Trevisi AnnaAlé Cipollini  26Alé Cipollini ,,-
DNS33 Kern ŠpelaHealth Mate - Cyclelive Team 28Health Mate - Cyclelive Team,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Grand Prix de Plumelec-Morbihan Dames logoDate: 26th May 2018
Avg. speed winner: 35.62 km/h
Race category: Woman Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: F-1.1
Start/finish: PlumelecPlumelec

Race profile



Websites:
www.grand-prix-plumelec.com