2018
2020
2019»60th

Grand Prix de Wallonie

(1.1)
2019»One day race»BlegnyCitadelle de Namur(205.9km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HSpecialtyRiderAgeTeamUCIPntTime
163
Classic
NEILANDS Krists Israel Cycling Academy
25Israel Cycling Academy125754:56:07
21
Classic
STUYVEN Jasper Trek - Segafredo
27Trek - Segafredo85550:02
0:02
327
Classic
DE BUYST Jasper Lotto Soudal
25Lotto Soudal7040,,
0:02
4123
Classic
HIVERT Jonathan Team Total Direct Energie
34Team Total Direct Energie6032,,
0:02
5122
Climber
CALMEJANE Lilian Team Total Direct Energie
26Team Total Direct Energie50280:04
0:04
632
Classic
LAPORTE Christophe Cofidis, Solutions Crédits
26Cofidis, Solutions Crédits4024,,
0:04
793
Classic
LIVYNS Arjen Roompot - Charles
25Roompot - Charles3520,,
0:04
8155
Climber
EIKING Odd Christian Wanty - Gobert Cycling Team
24Wanty - Gobert Cycling Team3018,,
0:04
911
Climber
GALLOPIN Tony AG2R La Mondiale
31AG2R La Mondiale2516,,
0:04
10152
Classic
DE GENDT Aimé Wanty - Gobert Cycling Team
25Wanty - Gobert Cycling Team2014,,
0:04
11102
Classic
SPRENGERS Thomas Sport Vlaanderen - Baloise
29Sport Vlaanderen - Baloise1512,,
0:04
12107
Classic
WARLOP Jordi Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise1010,,
0:04
13185
Classic
IDJOUADIENE Pierre Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
23Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole58,,
0:04
14132
Classic
GAUTIER Cyril Vital Concept - B&B Hotels
31Vital Concept - B&B Hotels57,,
0:04
15156
Climber
MEURISSE Xandro Wanty - Gobert Cycling Team
27Wanty - Gobert Cycling Team56,,
0:04
1675
Sprint
DE VOS Adam Rally UHC Cycling
25Rally UHC Cycling35,,
0:04
17125
Classic
TERPSTRA Niki Team Total Direct Energie
35Team Total Direct Energie34,,
0:04
1821
Classic
VANENDERT Jelle Lotto Soudal
34Lotto Soudal33,,
0:04
19135
Climber
PACHER Quentin Vital Concept - B&B Hotels
27Vital Concept - B&B Hotels32,,
0:04
2081
Climber
KAMP Alexander Riwal Readynez Cycling Team
25Riwal Readynez Cycling Team31,,
0:04
2145
Sprint
WALSLEBEN Philipp Corendon - Circus
31Corendon - Circus30:11
0:11
22141
Climber
HUYS Laurens Wallonie-Bruxelles
20Wallonie-Bruxelles30:12
0:12
2331
Classic
CLAEYS Dimitri Cofidis, Solutions Crédits
32Cofidis, Solutions Crédits3,,
0:12
24213
Climber
21Belgium30:15
0:15
2551
Climber
ALMEIDA João Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon3,,
0:15
2616
Climber
CHAMPOUSSIN Clément AG2R La Mondiale
21AG2R La Mondiale0:18
0:18
2792
Sprint
DUIJN Huub Roompot - Charles
35Roompot - Charles,,
0:18
28211
Climber
BAKELANTS Jan Belgium
33Belgium,,
0:18
29101
Classic
ALLEGAERT Piet Sport Vlaanderen - Baloise
24Sport Vlaanderen - Baloise0:19
0:19
30191
Climber
SCHELLING Ide SEG Racing Academy
21SEG Racing Academy,,
0:19
3167
Sprint
VAN ASBROECK Tom Israel Cycling Academy
29Israel Cycling Academy,,
0:19
32157
Classic
VLIEGEN Loïc Wanty - Gobert Cycling Team
25Wanty - Gobert Cycling Team,,
0:19
3356
Climber
VERMAERKE Kevin Hagens Berman Axeon
18Hagens Berman Axeon0:24
0:24
34144
Classic
PEYSKENS Dimitri Wallonie-Bruxelles
27Wallonie-Bruxelles0:33
0:33
35184
Classic
GOUAULT Pierre Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
26Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole,,
0:33
3664
GC
EARLE Nathan Israel Cycling Academy
31Israel Cycling Academy0:36
0:36
37142
Sprint
MORTIER Julien Wallonie-Bruxelles
22Wallonie-Bruxelles0:38
0:38
38137
GC
CHEVALIER Maxime Vital Concept - B&B Hotels
20Vital Concept - B&B Hotels,,
0:38
3996
Classic
RIESEBEEK Oscar Roompot - Charles
26Roompot - Charles,,
0:38
4097
Sprint
VAN DER LIJKE Nick Roompot - Charles
27Roompot - Charles,,
0:38
4113
GC
DUPONT Hubert AG2R La Mondiale
38AG2R La Mondiale,,
0:38
4283
Climber
KRON Andreas Riwal Readynez Cycling Team
21Riwal Readynez Cycling Team0:43
0:43
4314
Classic
HÄNNINEN Jaakko AG2R La Mondiale
22AG2R La Mondiale,,
0:43
4482
GC
ERIKSSON Lucas Riwal Readynez Cycling Team
23Riwal Readynez Cycling Team,,
0:43
4546
Classic
VERGAERDE Otto Corendon - Circus
25Corendon - Circus0:45
0:45
46172
Climber
GUGLIELMI Simon Equipe continentale Groupama-FDJ
22Equipe continentale Groupama-FDJ,,
0:45
47114
Climber
BONNAMOUR Franck Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic0:48
0:48
4885
GC
LUNKE Sindre Riwal Readynez Cycling Team
26Riwal Readynez Cycling Team,,
0:48
49175
Climber
PETRUCCI Mattia Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ0:55
0:55
50183
Classic
FERASSE Thibault Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
25Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole1:29
1:29
51126
Classic
TURGIS Anthony Team Total Direct Energie
25Team Total Direct Energie1:40
1:40
52154
GC
DEGAND Thomas Wanty - Gobert Cycling Team
33Wanty - Gobert Cycling Team1:51
1:51
53164
Sprint
HAVIK Piotr BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club 2:05
2:05
54198
Classic
VAN TRICHT Stan Belgium
19Belgium2:08
2:08
55176
Climber
SCARONI Christian Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
2:08
56204
GC
VAN DINGENEN Jordi Tarteletto - Isorex
23Tarteletto - Isorex,,
2:08
57201
Sprint
VAN BREUSSEGEM Elias Tarteletto - Isorex
27Tarteletto - Isorex,,
2:08
587
Classic
SKUJIŅŠ Toms Trek - Segafredo
28Trek - Segafredo,,
2:08
5977
Climber
MURPHY Kyle Rally UHC Cycling
27Rally UHC Cycling,,
2:08
60186
Sprint
MASSON Christophe Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
34Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole,,
2:08
61192
Sprint
BURGER Sven SEG Racing Academy
22SEG Racing Academy,,
2:08
6254
TT
GARRISON Ian Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon,,
2:08
63203
Sprint
STOCKMAN Michiel Tarteletto - Isorex
23Tarteletto - Isorex,,
2:08
6415
Classic
VANDENBERGH Stijn AG2R La Mondiale
35AG2R La Mondiale,,
2:08
6525
Classic
KEUKELEIRE Jens Lotto Soudal
30Lotto Soudal,,
2:08
66111
Climber
GESBERT Élie Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic2:36
2:36
67217
Climber
21Belgium2:41
2:41
68166
Sprint
LEWIS Adam BEAT Cycling Club
24BEAT Cycling Club ,,
2:41
69167
Classic
MENGOULAS Alex BEAT Cycling Club
22BEAT Cycling Club ,,
2:41
7086
Sprint
VINJEBO Emil Mielke Riwal Readynez Cycling Team
25Riwal Readynez Cycling Team,,
2:41
71207
Sprint
GOEMAN Jonas Tarteletto - Isorex
26Tarteletto - Isorex2:49
2:49
72121
Climber
BURGAUDEAU Mathieu Team Total Direct Energie
20Team Total Direct Energie2:51
2:51
73177
Climber
DEBESAY Yakob Equipe continentale Groupama-FDJ
20Equipe continentale Groupama-FDJ,,
2:51
74206
TT
SEFA Ylber Tarteletto - Isorex
28Tarteletto - Isorex2:54
2:54
7533
Sprint
LEMOINE Cyril Cofidis, Solutions Crédits
36Cofidis, Solutions Crédits2:56
2:56
76182
Sprint
DERNIES Tom Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
28Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole,,
2:56
77181
Sprint
ANTOMARCHI Julien Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
35Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole3:03
3:03
78112
Classic
LEDANOIS Kévin Team Arkéa Samsic
26Team Arkéa Samsic3:12
3:12
7934
Sprint
SOUPE Geoffrey Cofidis, Solutions Crédits
31Cofidis, Solutions Crédits3:13
3:13
8053
Classic
CARVALHO Andre Hagens Berman Axeon
21Hagens Berman Axeon3:14
3:14
81151
Classic
BAUGNIES Jérôme Wanty - Gobert Cycling Team
32Wanty - Gobert Cycling Team3:23
3:23
8224
Classic
MERTZ Rémy Lotto Soudal
24Lotto Soudal3:25
3:25
83212
Classic
20Belgium,,
3:25
8494
Sprint
STEELS Stijn Roompot - Charles
30Roompot - Charles3:30
3:30
85195
Sprint
GROVES Kaden SEG Racing Academy
20SEG Racing Academy,,
3:30
86196
TT
ANTUNES Tiago SEG Racing Academy
22SEG Racing Academy,,
3:30
8761
GC
CARISEY Clément Israel Cycling Academy
27Israel Cycling Academy,,
3:30
8866
GC
PERRY Benjamin Israel Cycling Academy
25Israel Cycling Academy,,
3:30
8912
Climber
DENZ Nico AG2R La Mondiale
25AG2R La Mondiale3:50
3:50
90216
Climber
VAN WILDER Ilan Belgium
19Belgium,,
3:50
91145
Classic
PLANCKAERT Baptiste Wallonie-Bruxelles
30Wallonie-Bruxelles4:45
4:45
92106
Classic
VERWILST Aaron Sport Vlaanderen - Baloise
22Sport Vlaanderen - Baloise5:47
5:47
93103
Classic
VAN HECKE Preben Sport Vlaanderen - Baloise
37Sport Vlaanderen - Baloise,,
5:47
9495
Sprint
VAN GINNEKEN Sjoerd Roompot - Charles
26Roompot - Charles,,
5:47
95174
Sprint
NONNEZ Théo Equipe continentale Groupama-FDJ
19Equipe continentale Groupama-FDJ6:16
6:16
964
Climber
FELLINE Fabio Trek - Segafredo
29Trek - Segafredo6:55
6:55
97134
TT
MORICE Julien Vital Concept - B&B Hotels
28Vital Concept - B&B Hotels10:17
10:17
98136
Climber
REZA Kévin Vital Concept - B&B Hotels
31Vital Concept - B&B Hotels,,
10:17
99104
Sprint
VAN GOMPEL Mathias Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise,,
10:17
10037
Classic
MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits
24Cofidis, Solutions Crédits,,
10:17
101131
Sprint
COQUARD Bryan Vital Concept - B&B Hotels
27Vital Concept - B&B Hotels,,
10:17
1022
GC
BERNARD Julien Trek - Segafredo
27Trek - Segafredo,,
10:17
103116
Sprint
JARRIER Benoît Team Arkéa Samsic
30Team Arkéa Samsic,,
10:17
10465
Sprint
EINHORN Itamar Israel Cycling Academy
21Israel Cycling Academy,,
10:17
105113
Classic
RUSSO Clément Team Arkéa Samsic
24Team Arkéa Samsic,,
10:17
106173
Sprint
KNEISKY Morgan Equipe continentale Groupama-FDJ
32Equipe continentale Groupama-FDJ,,
10:17
10755
Climber
VACEK Karel Hagens Berman Axeon
19Hagens Berman Axeon,,
10:17
108117
Classic
PICHON Laurent Team Arkéa Samsic
33Team Arkéa Samsic,,
10:17
109165
GC
HOEYBERGHS Daan BEAT Cycling Club
25BEAT Cycling Club ,,
10:17
11017
Classic
JULLIEN Anthony AG2R La Mondiale
21AG2R La Mondiale,,
10:17
111163
Sprint
COOLEN Yves BEAT Cycling Club
23BEAT Cycling Club ,,
10:17
112143
Classic
PAASSCHENS Mathijs Wallonie-Bruxelles
23Wallonie-Bruxelles,,
10:17
113127
Classic
FERRON Valentin Team Total Direct Energie
21Team Total Direct Energie,,
10:17
114171
TT
DAVY Clément Equipe continentale Groupama-FDJ
21Equipe continentale Groupama-FDJ,,
10:17
115161
TT
ABRAHAM Daniel BEAT Cycling Club
34BEAT Cycling Club ,,
10:17
11636
Sprint
WAEYTENS Zico Cofidis, Solutions Crédits
27Cofidis, Solutions Crédits,,
10:17
117133
Sprint
MANZIN Lorrenzo Vital Concept - B&B Hotels
25Vital Concept - B&B Hotels,,
10:17
11852
Sprint
BROWN Jonny Hagens Berman Axeon
22Hagens Berman Axeon10:31
10:31
1193
Climber
CONCI Nicola Trek - Segafredo
22Trek - Segafredo,,
10:31
120124
Sprint
PETIT Adrien Team Total Direct Energie
28Team Total Direct Energie11:41
11:41
121153
Sprint
DE WINTER Ludwig Wanty - Gobert Cycling Team
26Wanty - Gobert Cycling Team,,
11:41
122105
Classic
WILLEMS Thimo Sport Vlaanderen - Baloise
23Sport Vlaanderen - Baloise11:47
11:47
123162
Classic
SEYE Guillaume BEAT Cycling Club
22BEAT Cycling Club 12:23
12:23
124194
Climber
EVANS Alexander SEG Racing Academy
22SEG Racing Academy12:49
12:49
12526
Classic
NAESEN Lawrence Lotto Soudal
27Lotto Soudal13:19
13:19
12622
Sprint
WOUTERS Enzo Lotto Soudal
23Lotto Soudal13:58
13:58
12776
Sprint
MAGNER Ty Rally UHC Cycling
28Rally UHC Cycling,,
13:58
1286
Classic
PEDERSEN Mads Trek - Segafredo
23Trek - Segafredo14:19
14:19
1295
Classic
GOGL Michael Trek - Segafredo
25Trek - Segafredo,,
14:19
130146
TT
WIRTGEN Tom Wallonie-Bruxelles
23Wallonie-Bruxelles,,
14:19
DNF42
TT
DEVOLDER Stijn Corendon - Circus
40Corendon - Circus-
DNF47
Sprint
CLÉ Brent Corendon - Circus
23Corendon - Circus-
DNF41
Classic
DE BONDT Dries Corendon - Circus
28Corendon - Circus-
DNF115
Classic
HARDY Romain Team Arkéa Samsic
31Team Arkéa Samsic-
DNF35
Sprint
CHETOUT Loïc Cofidis, Solutions Crédits
26Cofidis, Solutions Crédits-
DNF73
TT
DAL-CIN Matteo Rally UHC Cycling
28Rally UHC Cycling-
DNF71
Sprint
ORONTE Emerson Rally UHC Cycling
29Rally UHC Cycling-
DNF74
Sprint
MURPHY John Rally UHC Cycling
34Rally UHC Cycling-
DNF187
Sprint
VAUBOURZEIX Thomas Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole
30Natura4Ever - Roubaix Lille Métropole-
DNF87
Sprint
VEYHE Torkil Riwal Readynez Cycling Team
29Riwal Readynez Cycling Team-
DNF57
TT
ZIJLAARD Maikel Hagens Berman Axeon
20Hagens Berman Axeon-
DNF147
Classic
TAMINIAUX Lionel Wallonie-Bruxelles
23Wallonie-Bruxelles-
DNF205
Sprint
TZORTZAKIS Polychronis Tarteletto - Isorex
30Tarteletto - Isorex-
DNF202
Sprint
VAN DEN BRANDE Julien Tarteletto - Isorex
24Tarteletto - Isorex-
DNF23
Classic
IVERSEN Rasmus Lotto Soudal
22Lotto Soudal-
DNF91
Classic
DE BIE Sean Roompot - Charles
27Roompot - Charles-
DNF193
Sprint
HARTLEY Adam SEG Racing Academy
20SEG Racing Academy-
DNF197
Sprint
KRUL Wessel SEG Racing Academy
19SEG Racing Academy-
DNF214
Classic
REYNDERS Jens Belgium
21Belgium-
DNS43
Classic
JANSSENS Jimmy Corendon - Circus
30Corendon - Circus-
DNS44
Sprint
STALLAERT Joeri Corendon - Circus
28Corendon - Circus-
DNS72
Classic
COTÉ Pier-André Rally UHC Cycling
22Rally UHC Cycling-
DNS62
Sprint
BOIVIN Guillaume Israel Cycling Academy
30Israel Cycling Academy-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result / NR=No result Rider wearing the jersey >50% of race distance in group before peloton

Race information

  • Date:
    18 September 2019
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    41.72 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    205.9 km
  • Points scale:
  • UCI scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
    100
  • Vert. meters:
    2881
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
  • Startlist quality score:
  • Won how:
    6.2 km solo
  • Avg. temperature:

    Race profile

    Sites