2014»51st

GP du canton d'Argovie

(1.HC)
2014»One day race»GippingenGippingen(181.5km)

clear filter
The time won/lost column displays the gains in time in the GC. Click on the time of any rider to view the relative gains on this rider.
Select two riders to compare.
RnkBIBH2HRiderAgeTeamUCIPntTime
183
GESCHKE SimonTeam Giant - Shimano
28Team Giant - Shimano1001254:31:14
265
DILLIER SilvanBMC Racing Team
23BMC Racing Team7085,,
0:00
3151
BAUGNIES JérômeWanty - Groupe Gobert
27Wanty - Groupe Gobert4060,,
0:00
418
VAN POPPEL DannyTrek Factory Racing
20Trek Factory Racing 3050,,
0:00
51
ALBASINI MichaelOrica GreenEDGE
33Orica GreenEDGE2545,,
0:00
661
GILBERT PhilippeBMC Racing Team
31BMC Racing Team2040,,
0:00
7118
VOß PaulTeam NetApp – Endura
28Team NetApp – Endura1535,,
0:00
842
GAVAZZI FrancescoAstana Pro Team
29Astana Pro Team1030,,
0:00
952
CHERNETSKI SergeiTeam Katusha
24Team Katusha 926,,
0:00
1054
KOLOBNEV AlexandrTeam Katusha
33Team Katusha 822,,
0:00
11144
WAEYTENS ZicoTopsport Vlaanderen - Baloise
22Topsport Vlaanderen - Baloise720,,
0:00
1296
FUMEAUX JonathanIAM Cycling
26IAM Cycling618,,
0:00
1392
ELMIGER MartinIAM Cycling
35IAM Cycling516,,
0:00
1487
PREIDLER GeorgTeam Giant - Shimano
23Team Giant - Shimano414,,
0:00
15121
ARANGO Juan EstebanTeam Colombia
27Team Colombia312,,
0:00
16122
DÍAZ Edward FabiánTeam Colombia
19Team Colombia10,,
0:00
1735
BÉRARD JulienAG2R La Mondiale
26AG2R La Mondiale9,,
0:00
1841
AGNOLI ValerioAstana Pro Team
29Astana Pro Team8,,
0:00
19152
DEGAND ThomasWanty - Groupe Gobert
28Wanty - Groupe Gobert7,,
0:00
20138
PARDILLA SergioMTN - Qhubeka
30MTN - Qhubeka6,,
0:00
2175
CARDOSO AndréGarmin Sharp
29Garmin Sharp5,,
0:00
2263
SCHÄR MichaelBMC Racing Team
27BMC Racing Team4,,
0:00
2378
KING BenGarmin Sharp
25Garmin Sharp3,,
0:00
2428
VALLS RafaelLampre - Merida
26Lampre - Merida2,,
0:00
25157
SEELDRAEYERS KevinWanty - Groupe Gobert
27Wanty - Groupe Gobert10:05
0:05
26123
DUARTE FabioTeam Colombia
28Team Colombia,,
0:05
2721
COSTA RuiLampre - Merida
27Lampre - Merida0:10
0:10
2868
SÁNCHEZ SamuelBMC Racing Team
36BMC Racing Team,,
0:10
296
YATES SimonOrica GreenEDGE
21Orica GreenEDGE0:13
0:13
3017
VAN POPPEL BoyTrek Factory Racing
26Trek Factory Racing 0:23
0:23
31103
FRAPPORTI MarcoAndroni Giocattoli - Venezuela
29Androni Giocattoli - Venezuela,,
0:23
32145
SPRENGERS ThomasTopsport Vlaanderen - Baloise
24Topsport Vlaanderen - Baloise,,
0:23
3398
SCHELLING PatrickIAM Cycling
24IAM Cycling,,
0:23
34142
LIETAER EliotTopsport Vlaanderen - Baloise
23Topsport Vlaanderen - Baloise,,
0:23
352
SCHURTER NinoOrica GreenEDGE
28Orica GreenEDGE,,
0:23
36134
MEINTJES LouisMTN - Qhubeka
22MTN - Qhubeka,,
0:23
37153
DE GREEF FrancisWanty - Groupe Gobert
29Wanty - Groupe Gobert,,
0:23
38137
TEKLEHAIMANOT DanielMTN - Qhubeka
25MTN - Qhubeka,,
0:23
397
CHAVES EstebanOrica GreenEDGE
24Orica GreenEDGE,,
0:23
40104
FACCHINI PatrickAndroni Giocattoli - Venezuela
26Androni Giocattoli - Venezuela1:52
1:52
41167201:57
1:57
4277
VANSUMMEREN JohanGarmin Sharp
33Garmin Sharp,,
1:57
4373
BROWN NathanGarmin Sharp
22Garmin Sharp,,
1:57
4476
SLAGTER Tom-JelteGarmin Sharp
24Garmin Sharp,,
1:57
45141
JACOBS PieterTopsport Vlaanderen - Baloise
28Topsport Vlaanderen - Baloise,,
1:57
46146
VANOVERBERGHE ArthurTopsport Vlaanderen - Baloise
24Topsport Vlaanderen - Baloise,,
1:57
4791
AREGGER MarcelIAM Cycling
23IAM Cycling,,
1:57
48116
SCHILLINGER AndreasTeam NetApp – Endura
30Team NetApp – Endura,,
1:57
49105
PARRINELLO AntoninoAndroni Giocattoli - Venezuela
25Androni Giocattoli - Venezuela,,
1:57
5055
KRISTOFF AlexanderTeam Katusha
26Team Katusha ,,
1:57
5122
CATTANEO MattiaLampre - Merida
23Lampre - Merida,,
1:57
52106
TALIANI AlessioAndroni Giocattoli - Venezuela
23Androni Giocattoli - Venezuela,,
1:57
5323
MODOLO SachaLampre - Merida
26Lampre - Merida,,
1:57
54165212:36
2:36
5516131,,
2:36
56143
VAN HECKE PrebenTopsport Vlaanderen - Baloise
31Topsport Vlaanderen - Baloise3:05
3:05
57158
VEUCHELEN FrederikWanty - Groupe Gobert
35Wanty - Groupe Gobert,,
3:05
58126
ROMERO JeffryTeam Colombia
24Team Colombia,,
3:05
5962
EVANS CadelBMC Racing Team
37BMC Racing Team,,
3:05
60113
DEMPSTER ZakTeam NetApp – Endura
26Team NetApp – Endura,,
3:05
613
MEYER CameronOrica GreenEDGE
26Orica GreenEDGE,,
3:05
6216626,,
3:05
63112
BENNETT SamTeam NetApp – Endura
23Team NetApp – Endura,,
3:05
64154
DE VREESE LaurensWanty - Groupe Gobert
25Wanty - Groupe Gobert,,
3:05
6538
DOMONT AxelAG2R La Mondiale
23AG2R La Mondiale3:42
3:42
6632
APPOLLONIO DavideAG2R La Mondiale
25AG2R La Mondiale,,
3:42
6764
KOHLER MartinBMC Racing Team
28BMC Racing Team,,
3:42
68148
THEUNS EdwardTopsport Vlaanderen - Baloise
23Topsport Vlaanderen - Baloise,,
3:42
6966
WARBASSE LarryBMC Racing Team
23BMC Racing Team,,
3:42
7037
CHAINEL SteveAG2R La Mondiale
30AG2R La Mondiale,,
3:42
7151
PORSEV AlexanderTeam Katusha
28Team Katusha 4:43
4:43
7214
BUSCHE MatthewTrek Factory Racing
29Trek Factory Racing ,,
4:43
7327
OLIVEIRA NelsonLampre - Merida
25Lampre - Merida,,
4:43
748
CLARKE SimonOrica GreenEDGE
27Orica GreenEDGE,,
4:43
7594
KLUGE RogerIAM Cycling
28IAM Cycling6:47
6:47
7631
BAGDONAS GediminasAG2R La Mondiale
28AG2R La Mondiale7:42
7:42
7716220,,
7:42
7816321,,
7:42
7916419,,
7:42
80127
PAREDES JonathanTeam Colombia
25Team Colombia,,
7:42
8182
CRADDOCK LawsonTeam Giant - Shimano
22Team Giant - Shimano,,
7:42
82131
THOMSON Jay RobertMTN - Qhubeka
28MTN - Qhubeka11:13
11:13
8336
MONDORY LloydAG2R La Mondiale
32AG2R La Mondiale,,
11:13
845
DOCKER MitchellOrica GreenEDGE
27Orica GreenEDGE15:43
15:43
DNF16823-
DNF-21-
DNF33
GRETSCH PatrickAG2R La Mondiale
27AG2R La Mondiale-
DNF34
KERN JulianAG2R La Mondiale
24AG2R La Mondiale-
DNF67
EIJSSEN YannickBMC Racing Team
24BMC Racing Team-
DNF128
VALENCIA Juan PabloTeam Colombia
26Team Colombia-
DNF124
PANTOJA Darwin FerneyTeam Colombia
23Team Colombia-
DNF125
QUINTERO DúberTeam Colombia
23Team Colombia-
DNF57
HALLER MarcoTeam Katusha
23Team Katusha -
DNF58
SMUKULIS GatisTeam Katusha
27Team Katusha -
DNF53
ISAYCHEV VladimirTeam Katusha
28Team Katusha -
DNF56
KUSCHYNSKI AleksandrTeam Katusha
34Team Katusha -
DNF24
PALINI AndreaLampre - Merida
24Lampre - Merida-
DNF25
RICHEZE MaximilianoLampre - Merida
31Lampre - Merida-
DNF26
SERPA José RodolfoLampre - Merida
35Lampre - Merida-
DNF15
DIDIER LaurentTrek Factory Racing
29Trek Factory Racing -
DNF12
SCHLECK AndyTrek Factory Racing
29Trek Factory Racing -
DNF13
DEVOLDER StijnTrek Factory Racing
34Trek Factory Racing -
DNF16
SILVESTRE FábioTrek Factory Racing
24Trek Factory Racing -
DNF11
CANCELLARA FabianTrek Factory Racing
33Trek Factory Racing -
DNF136
STAUFF AndreasMTN - Qhubeka
27MTN - Qhubeka-
DNF132
CIOLEK GeraldMTN - Qhubeka
27MTN - Qhubeka-
DNF135
VENTER JacoMTN - Qhubeka
27MTN - Qhubeka-
DNF81
MEZGEC LukaTeam Giant - Shimano
25Team Giant - Shimano-
DNF88
SINKELDAM RamonTeam Giant - Shimano
25Team Giant - Shimano-
DNF85
LOH Sea KeongTeam Giant - Shimano
27Team Giant - Shimano-
DNF86
LUDVIGSSON TobiasTeam Giant - Shimano
23Team Giant - Shimano-
DNF48
GUARNIERI JacopoAstana Pro Team
26Astana Pro Team-
DNF44
IGLINSKIY ValentinAstana Pro Team
30Astana Pro Team-
DNF45
TLEUBAYEV RuslanAstana Pro Team
27Astana Pro Team-
DNF47
KESSIAKOFF FredrikAstana Pro Team
34Astana Pro Team-
DNF46
IGLINSKIY MaximAstana Pro Team
33Astana Pro Team-
DNF117
ROWSELL ErickTeam NetApp – Endura
23Team NetApp – Endura-
DNF115
MCEVOY JonathanTeam NetApp – Endura
24Team NetApp – Endura-
DNF114
SCHWARZMANN MichaelTeam NetApp – Endura
23Team NetApp – Endura-
DNF111
CAMAÑO IkerTeam NetApp – Endura
35Team NetApp – Endura-
DNF147
HELVEN SanderTopsport Vlaanderen - Baloise
24Topsport Vlaanderen - Baloise-
DNF156
DE TROYER TimWanty - Groupe Gobert
23Wanty - Groupe Gobert-
DNF155
KREDER MichelWanty - Groupe Gobert
26Wanty - Groupe Gobert-
DNF97
REYNÉS VicenteIAM Cycling
32IAM Cycling-
DNF95
LANG PirminIAM Cycling
29IAM Cycling-
DNF93
KLEMME DominicIAM Cycling
27IAM Cycling-
DNF107
SELLA EmanueleAndroni Giocattoli - Venezuela
33Androni Giocattoli - Venezuela-
DNF108
ZILIOLI GianfrancoAndroni Giocattoli - Venezuela
24Androni Giocattoli - Venezuela-
DNF102
DALL'ANTONIA TizianoAndroni Giocattoli - Venezuela
30Androni Giocattoli - Venezuela-
DNF101
BANDIERA MarcoAndroni Giocattoli - Venezuela
30Androni Giocattoli - Venezuela-
DNF71
ACEVEDO JanierGarmin Sharp
28Garmin Sharp-
DNF74
DENNIS RohanGarmin Sharp
24Garmin Sharp-
DNS133
DEBESAY FrekalsiMTN - Qhubeka
28MTN - Qhubeka-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result.

Race information

  • Date:
    12 June 2014
  • Start time:
    -
  • Avg. speed winner:
    40.149 km/h
  • Race category:
    ME - Men Elite
  • Distance:
    181.5 km
  • Points scale:
  • Parcours type:
  • ProfileScore:
  • Vert. meters:
  • Departure:
  • Arrival:
  • Race ranking:
    54
  • Startlist quality score:
  • Won how:

Race profile