Search:  
topLogin

2010»4th Troféu Cidade da Guarda - GP Portugal (2.Ncup)

2010  General classification

Clear filter
RnkGCGC-TimeRiderAgeTeamPntAvgTime
11+0:00 Dumoulin Tom 192042.53924:4124:41
22+0:13 Oliveira NelsonXacobeo-Galicia 21Xacobeo-Galicia1542.4240:040:04
33+0:18 Brenes GregoryBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon1042.2820:090:09
454+7:13 Mas LluísBurgos 2016 - Castilla y Leon 20Burgos 2016 - Castilla y Leon842.0560:170:17
549+4:16 Teklehaimanot Daniel 21642.0000:190:19
65+0:40 Salazar Hugo Sebastián 20541.6670:310:31
76+0:46 Delaplace AnthonySaur - Sojasun 20Saur - Sojasun441.4750:380:38
87+0:53 Østergaard NikiGlud & Marstrand - LRØ Rådgivning 22Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning341.3110:440:44
98+0:55 Atapuma Darwin 22241.2030:480:48
1062+11:57 Quintana NairoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 20Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion141.1230:510:51
119+1:01 Lander SebastianTeam Concordia Forsinkring - Himmerland 19Team Concordia Forsinkring - Himmerland41.0960:520:52
1251+6:24 Suarez Camilo AndresCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 21Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion41.096,,0:52
1363+12:40 Brandão Joni 2041.096,,0:52
1440+2:44 Stamsnijder BasVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof41.0690:530:53
1511+1:03 Chernetski Sergei 1941.0160:550:55
1655+7:56 King BenTrek - Livestrong presented by Radioshack 21Trek - Livestrong presented by Radioshack40.9360:580:58
174+0:39 Arguelyes ArkimedesItera - Katusha 21Itera - Katusha40.8831:001:00
1810+1:01 Courteille Arnaud 2140.8301:021:02
1913+1:11 de la Cruz David 2040.830,,1:02
2015+1:12 Izagirre IonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA40.8031:031:03
2114+1:12 Baer MichaelAtlas Personal - BMC 22Atlas Personal - BMC40.7241:061:06
2212+1:09 Stalnov Nikita 1840.6981:071:07
2316+1:16 Antunes Amaro  1940.698,,1:07
2417+1:17 Schlechter PitTeam Differdange  19Team Differdange 40.6711:081:08
2518+1:18 Martinez Yannick 2140.6451:091:09
2656+8:04 Ligthart Pim 2140.645,,1:09
2725+1:34 Sobota KristianTeam Concordia Forsinkring - Himmerland 21Team Concordia Forsinkring - Himmerland40.645,,1:09
2819+1:19 Fernandez HiginioCaja Rural 21Caja Rural40.6191:101:10
2980+36:31 Silvestre Fábio 2040.5931:111:11
3048+4:00 Pantano Jarlinson 2140.593,,1:11
3120+1:22 Fominykh Daniil 1840.5411:131:13
3275+26:29 Thill TomTeam Differdange  19Team Differdange 40.4621:161:16
3322+1:26 Saggiorato Mirco 2140.4361:171:17
3478+28:31 Haugaard KristianEnergi Fyn 19Energi Fyn40.3851:191:19
3523+1:28 Kazsa Gabor 2140.385,,1:19
3621+1:24 Fumeaux Jonathan 2240.385,,1:19
3724+1:31 Kamyshev Arman 1940.3071:221:22
3829+1:50 Asselman JesperVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof40.2301:251:25
3934+2:09 Kern JulianSeven Stones 20Seven Stones40.1021:301:30
4026+1:39 Čanecký Marek 2140.102,,1:30
4127+1:42 Reichenbach SébastienAtlas Personal - BMC 20Atlas Personal - BMC40.0251:331:33
4239+2:29 VOLKOV StanislavItera - Katusha 22Itera - Katusha39.9751:351:35
4344+3:29 Boswell IanBissell Pro Cycling 19Bissell Pro Cycling39.8991:381:38
4428+1:47 Pereira Vasco 39.899,,1:38
4572+23:56 Démare Arnaud 1839.8731:391:39
4630+1:52 Lisson MathiasTeam Designa Køkken-Blue Water 20Team Designa Køkken-Blue Water39.7731:431:43
4769+18:01 Gonçalves Domingos 2139.7481:441:44
4873+24:25 Rösch DavidAtlas Personal - BMC 21Atlas Personal - BMC39.6731:471:47
4970+20:17 Soupe Geoffrey 2239.673,,1:47
5031+1:59 Orengo Lopez PascualBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon39.5731:511:51
5132+2:04 Jennings Christopher 1939.4741:551:55
5243+3:05 Kuznetsov VyacheslavItera - Katusha 20Itera - Katusha39.4491:561:56
5333+2:05 Jang Chan Jae 2139.449,,1:56
5474+24:41 Bürgel BastianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team39.4001:581:58
5571+22:07 Chaves Esteban 2039.3012:022:02
5660+10:07 Hesselbarth DavidTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei39.301,,2:02
5776+26:30 Nunes Diogo 2039.301,,2:02
5835+2:12 Pelyaikin Yevgenly 39.2772:032:03
5953+7:10 Lourenço Guilherme 2039.2522:042:04
6042+2:51 Quirós Fabricio 2039.2282:052:05
6157+8:33 Shilov Sergey 2239.228,,2:05
6236+2:15 Abdulmanov Ruslan 39.2032:062:06
6341+2:45 Zangerle Joel 2139.1062:102:10
6437+2:20 Lara Arjonilla José CarlosBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon39.0822:112:11
6561+10:17 Vreugdenhil StefanVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof39.0092:142:14
6638+2:28 Henggeler DanielPrice - Custom Bikes 21Price - Custom Bikes38.8892:192:19
6766+16:49 Baker Andy 2038.7932:232:23
6859+9:50 Enø Jørgensen RickyGlud & Marstrand - LRØ Rådgivning 20Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning38.3682:412:41
6968+17:31 Gonçalves José 2138.3442:422:42
7045+3:32 Shugaipov Ablay 2138.2752:452:45
7152+6:44 van der Sanden Geert 2138.2282:472:47
7277+26:58 Kohn Tom 2038.1822:492:49
7364+12:49 Schneeberger Christian 2138.0432:552:55
7447+3:57 Afonso Luis 2037.9982:572:57
7558+8:40 Pfeifer Ron 1837.4333:223:22
7679+33:41 Robinson Michael 2137.3003:283:28
7746+3:43 Coulon Alexis 37.1683:343:34
7865+16:04 Durtschi Maxwell 1836.8213:503:50
7967+16:57 Bester Shaun-Nick 1936.3534:124:12
8050+5:37 Ignatiev DmitriyItera - Katusha 21Itera - Katusha35.2355:075:07
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


RnkRiderAgeTeamPntTime
1 Dumoulin Tom 19506:24:376:24:37
2 Oliveira NelsonXacobeo-Galicia 21Xacobeo-Galicia400:130:13
3 Brenes GregoryBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon350:180:18
4 Arguelyes ArkimedesItera - Katusha 21Itera - Katusha300:390:39
5 Salazar Hugo Sebastián 20260:400:40
6 Delaplace AnthonySaur - Sojasun 20Saur - Sojasun220:460:46
7 Østergaard NikiGlud & Marstrand - LRØ Rådgivning 22Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning200:530:53
8 Atapuma Darwin 22180:550:55
9 Lander SebastianTeam Concordia Forsinkring - Himmerland 19Team Concordia Forsinkring - Himmerland161:011:01
10 Courteille Arnaud 2114,,1:01
11 Chernetski Sergei 19121:031:03
12 Stalnov Nikita 18101:091:09
13 de la Cruz David 2081:111:11
14 Baer MichaelAtlas Personal - BMC 22Atlas Personal - BMC71:121:12
15 Izagirre IonOrbea - Oreka SDA 21Orbea - Oreka SDA6,,1:12
16 Antunes Amaro  1951:161:16
17 Schlechter PitTeam Differdange  19Team Differdange 41:171:17
18 Martinez Yannick 2131:181:18
19 Fernandez HiginioCaja Rural 21Caja Rural21:191:19
20 Fominykh Daniil 1811:221:22
21 Fumeaux Jonathan 221:241:24
22 Saggiorato Mirco 211:261:26
23 Kazsa Gabor 211:281:28
24 Kamyshev Arman 191:311:31
25 Sobota KristianTeam Concordia Forsinkring - Himmerland 21Team Concordia Forsinkring - Himmerland1:341:34
26 Čanecký Marek 211:391:39
27 Reichenbach SébastienAtlas Personal - BMC 20Atlas Personal - BMC1:421:42
28 Pereira Vasco 1:471:47
29 Asselman JesperVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof1:501:50
30 Lisson MathiasTeam Designa Køkken-Blue Water 20Team Designa Køkken-Blue Water1:521:52
31 Orengo Lopez PascualBurgos 2016 - Castilla y Leon 21Burgos 2016 - Castilla y Leon1:591:59
32 Jennings Christopher 192:042:04
33 Jang Chan Jae 212:052:05
34 Kern JulianSeven Stones 20Seven Stones2:092:09
35 Pelyaikin Yevgenly 2:122:12
36 Abdulmanov Ruslan 2:152:15
37 Lara Arjonilla José CarlosBurgos 2016 - Castilla y Leon 22Burgos 2016 - Castilla y Leon2:202:20
38 Henggeler DanielPrice - Custom Bikes 21Price - Custom Bikes2:282:28
39 VOLKOV StanislavItera - Katusha 22Itera - Katusha2:292:29
40 Stamsnijder BasVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof2:442:44
41 Zangerle Joel 212:452:45
42 Quirós Fabricio 202:512:51
43 Kuznetsov VyacheslavItera - Katusha 20Itera - Katusha3:053:05
44 Boswell IanBissell Pro Cycling 19Bissell Pro Cycling3:293:29
45 Shugaipov Ablay 213:323:32
46 Coulon Alexis 3:433:43
47 Afonso Luis 203:573:57
48 Pantano Jarlinson 214:004:00
49 Teklehaimanot Daniel 214:164:16
50 Ignatiev DmitriyItera - Katusha 21Itera - Katusha5:375:37
51 Suarez Camilo AndresCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 21Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion6:246:24
52 van der Sanden Geert 216:446:44
53 Lourenço Guilherme 207:107:10
54 Mas LluísBurgos 2016 - Castilla y Leon 20Burgos 2016 - Castilla y Leon7:137:13
55 King BenTrek - Livestrong presented by Radioshack 21Trek - Livestrong presented by Radioshack7:567:56
56 Ligthart Pim 218:048:04
57 Shilov Sergey 228:338:33
58 Pfeifer Ron 188:408:40
59 Enø Jørgensen RickyGlud & Marstrand - LRØ Rådgivning 20Glud & Marstrand - LRØ Rådgivning9:509:50
60 Hesselbarth DavidTeam Heizomat Mapei 21Team Heizomat Mapei10:0710:07
61 Vreugdenhil StefanVan Vliet - EBH Elshof 20Van Vliet - EBH Elshof10:1710:17
62 Quintana NairoCafe de Colombia - Colombia Es Pasion 20Cafe de Colombia - Colombia Es Pasion11:5711:57
63 Brandão Joni 2012:4012:40
64 Schneeberger Christian 2112:4912:49
65 Durtschi Maxwell 1816:0416:04
66 Baker Andy 2016:4916:49
67 Bester Shaun-Nick 1916:5716:57
68 Gonçalves José 2117:3117:31
69 Gonçalves Domingos 2118:0118:01
70 Soupe Geoffrey 2220:1720:17
71 Chaves Esteban 2022:0722:07
72 Démare Arnaud 1823:5623:56
73 Rösch DavidAtlas Personal - BMC 21Atlas Personal - BMC24:2524:25
74 Bürgel BastianThuringer Energie Team 20Thuringer Energie Team24:4124:41
75 Thill TomTeam Differdange  19Team Differdange 26:2926:29
76 Nunes Diogo 2026:3026:30
77 Kohn Tom 2026:5826:58
78 Haugaard KristianEnergi Fyn 19Energi Fyn28:3128:31
79 Robinson Michael 2133:4133:41
80 Silvestre Fábio 2036:3136:31
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit


Race information

Date: 28th March 2010
Race category:
PCS point scale: E-2.Ncup
All information and specifications shown on this website are based upon the latest available information provided by race organizations, teams and riders. No rights can be withdrawn from rankings, results or statistics as presented on this website.   0.06162 sec.