Complementary results
Overview of intermediate sprints, KOM sprints, daily classifications etc.
Youth day classification
Rnk | Rider | Team | Time |
---|---|---|---|
1 | Murguialday Jokin | Caja Rural - Seguros RGA | 10:58:11 |
2 | Hollyman Mason | Israel Cycling Academy | 1:02 |
3 | Leal Tiago | Sicasal – Torres Vedras | U23 Cycling | 3:59 |
4 | Barrenetxea Jon | Caja Rural - Seguros RGA | 7:02 |
5 | Abu-Fares Saned | Israel Cycling Academy | 7:52 |
6 | Goldstein Edo | Israel Cycling Academy | 14:10 |
7 | Guerreiro Francisco | Sicasal – Torres Vedras | U23 Cycling | 15:41 |
8 | Molenaar Alex | Burgos - BH | 18:04 |
9 | Ormiston Callum | ProTouch | 20:10 |
10 | Simão Rúben | Atum general / Tavira / Maria Nova Hotel | 21:07 |
11 | Macedo João | L.A. Aluminios / L.A. Sport | 22:06 |
12 | Aparicio Mario | Burgos - BH | 22:55 |
13 | Mackellar Alastair | Israel Cycling Academy | 26:00 |
14 | Eulálio Afonso | Antarte - Feirense | 32:10 |
15 | Silva Afonso | Radio Popular Boavista | 35:24 |
16 | Simão Guilherme | Credito Agricola--Almodovar | 36:20 |
17 | Semenov Alexandr | Vino - Astana Motors | 36:46 |
18 | Salgueiro Carlos Miguel | L.A. Aluminios / L.A. Sport | 40:31 |
19 | Lopes Pedro José | Sicasal – Torres Vedras | U23 Cycling | 40:34 |
20 | Ben Moshe Yuval | Israel Cycling Academy | 42:38 |
21 | Lahav Omer | Israel Cycling Academy | 43:42 |
22 | Silva André | Sicasal – Torres Vedras | U23 Cycling | 44:25 |
23 | Domingues André | Efapel | 46:56 |
24 | Dostiyev Ilkhan | Vino - Astana Motors | 47:43 |
25 | Etxeberria Josu | Caja Rural - Seguros RGA | 47:48 |
26 | Alves Alexandre | Adega Mor-GDM-CAC | 58:34 |
27 | Davidzon Lahav | Israel Cycling Academy | 1:00:09 |
28 | Da Silva Tiano | ProTouch | 1:00:52 |
29 | Casal Gabriel | Adega Mor-GDM-CAC | 1:05:51 |
30 | Nigrini Andries | ProTouch | 1:09:15 |
31 | Jorge Bernardo | Adega Mor-GDM-CAC | 1:09:16 |
32 | Mixão Duarte | Adega Mor-GDM-CAC | 1:14:37 |
Team day classification
Rnk | Team | Time | Time |
---|---|---|---|
1 | Euskaltel - Euskadi | 13:59:08 | 13:59:08 |
2 | Tavfer-Measindot-Mortágua | 14:00:13 | 1:05 |
3 | Radio Popular Boavista | 14:00:56 | 1:48 |
4 | W52 / FC Porto | 14:01:57 | 2:49 |
5 | Atum general / Tavira / Maria Nova Hotel | 14:02:12 | 3:04 |
6 | Louletano - Loulé Concelho | 14:06:08 | 7:00 |
7 | Burgos - BH | 14:06:22 | 7:14 |
8 | Israel Cycling Academy | 14:08:30 | 9:22 |
9 | Caja Rural - Seguros RGA | 14:14:27 | 15:19 |
10 | Antarte - Feirense | 14:19:10 | 20:02 |
11 | Sicasal – Torres Vedras | U23 Cycling | 14:24:30 | 25:22 |
12 | L.A. Aluminios / L.A. Sport | 14:33:39 | 34:31 |
13 | Efapel | 14:34:18 | 35:10 |
14 | Vino - Astana Motors | 14:42:27 | 43:19 |
15 | Credito Agricola--Almodovar | 14:44:38 | 45:30 |
16 | ProTouch | 14:58:37 | 59:29 |
17 | Adega Mor-GDM-CAC | 15:17:17 | 1:18:09 |
Points at finish
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Neves José | W52 / FC Porto | 25 |
2 | Figueiredo Frederico | Efapel | 20 |
3 | Murguialday Jokin | Caja Rural - Seguros RGA | 16 |
4 | Bou Joan | Euskaltel - Euskadi | 13 |
5 | Antunes Tiago | Tavfer-Measindot-Mortágua | 10 |
6 | Cardoso André | Efapel | 8 |
7 | Maté Luis Ángel | Euskaltel - Euskadi | 6 |
8 | Hollyman Mason | Israel Cycling Academy | 4 |
9 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 2 |
10 | Silva Joaquim | Tavfer-Measindot-Mortágua | 1 |
KOM sprint (137.6 KM)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Machado Tiago | Radio Popular Boavista | 9 |
2 | Fernandes Luís | Radio Popular Boavista | 7 |
3 | Magalhães Jorge | W52 / FC Porto | 5 |
4 | Juaristi Txomin | Euskaltel - Euskadi | 3 |
5 | César Veloso Gustavo | Atum general / Tavira / Maria Nova Hotel | 1 |
KOM sprint (151.4 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Juaristi Txomin | Euskaltel - Euskadi | 5 |
2 | Machado Tiago | Radio Popular Boavista | 3 |
3 | César Veloso Gustavo | Atum general / Tavira / Maria Nova Hotel | 1 |
KOM sprint (179.8 km)
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Bou Joan | Euskaltel - Euskadi | 17 |
2 | Carvalho Gonçalo | Radio Popular Boavista | 15 |
3 | Murguialday Jokin | Caja Rural - Seguros RGA | 13 |
4 | Figueiredo Frederico | Efapel | 11 |
5 | Neves José | W52 / FC Porto | 9 |
6 | Silva Joaquim | Tavfer-Measindot-Mortágua | 7 |
7 | Benta João | Radio Popular Boavista | 5 |
8 | Antunes Tiago | Tavfer-Measindot-Mortágua | 3 |
9 | Trueba Alvaro | Atum general / Tavira / Maria Nova Hotel | 2 |
10 | Cardoso André | Efapel | 1 |
KOM sprint | Alto de Montejunto
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Neves José | W52 / FC Porto | 17 |
2 | Figueiredo Frederico | Efapel | 15 |
3 | Murguialday Jokin | Caja Rural - Seguros RGA | 13 |
4 | Bou Joan | Euskaltel - Euskadi | 11 |
5 | Antunes Tiago | Tavfer-Measindot-Mortágua | 9 |
6 | Cardoso André | Efapel | 7 |
7 | Maté Luis Ángel | Euskaltel - Euskadi | 5 |
8 | Hollyman Mason | Israel Cycling Academy | 3 |
9 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 2 |
10 | Silva Joaquim | Tavfer-Measindot-Mortágua | 1 |
Sprint | Lourinhã
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Machado Tiago | Radio Popular Boavista | 3 |
2 | Goldstein Edo | Israel Cycling Academy | 2 |
3 | González David | Caja Rural - Seguros RGA | 1 |
Sprint | Cadaval
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Machado Tiago | Radio Popular Boavista | 3 |
2 | Fernandes Luís | Radio Popular Boavista | 2 |
3 | González David | Caja Rural - Seguros RGA | 1 |
Intermediate sprint | Autoguia da Baleia
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 3 |
2 | Goikoetxea Peio | Euskaltel - Euskadi | 2 |
3 | Matias João | Louletano - Loulé Concelho | 1 |
Intermediate sprint | Dinoparque
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Magalhães Jorge | W52 / FC Porto | 3 |
2 | Machado Tiago | Radio Popular Boavista | 2 |
3 | Juaristi Txomin | Euskaltel - Euskadi | 1 |
Intermediate sprint | Foz do Arelho
(view location)Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Juaristi Txomin | Euskaltel - Euskadi | 3 |
2 | Angulo Antonio | Euskaltel - Euskadi | 2 |
3 | Matias João | Louletano - Loulé Concelho | 1 |
Final classification intermediate sprints
Rnk | Rider | Team | Points |
---|---|---|---|
1 | Matias João | Louletano - Loulé Concelho | 14 |
2 | Soto Antonio Jesús | Euskaltel - Euskadi | 13 |
3 | Machado Tiago | Radio Popular Boavista | 6 |
4 | Mestre Ricardo | W52 / FC Porto | 5 |
5 | Juaristi Txomin | Euskaltel - Euskadi | 4 |
6 | Goikoetxea Peio | Euskaltel - Euskadi | 4 |
7 | Magalhães Jorge | W52 / FC Porto | 3 |
8 | Martingil César | Atum general / Tavira / Maria Nova Hotel | 3 |
9 | Gallego Alberto | Radio Popular Boavista | 3 |
10 | Rodrigues João | W52 / FC Porto | 3 |
11 | Angulo Antonio | Euskaltel - Euskadi | 2 |
12 | Amado Gonçalo | Antarte - Feirense | 2 |
13 | Nunes Hugo | Radio Popular Boavista | 2 |
14 | Vinhas Rui | W52 / FC Porto | 1 |
15 | Aparicio Mario | Burgos - BH | 1 |
16 | Mendes José | W52 / FC Porto | 1 |