2016»3rd GP Izola (1.2)

2016  One day race  »  Izola  ›  Izola   (156.5k)

Clear filter
RnkRiderAgeTeamUCIPntTime
1 Golčer JureAdria Mobil 38Adria Mobil40153:45:483:45:48
2 Eibegger MarkusTeam Felbermayr - Simplon Wels  31Team Felbermayr - Simplon Wels 3010,,0:00
3 Freiberger MarkusTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team2570:020:02
4 Rogina RadoslavAdria Mobil 36Adria Mobil204,,0:02
5 Sisr FrantišekKlein Constantia 22Klein Constantia1520:350:35
6 García Cortina IvánKlein Constantia 20Klein Constantia101,,0:35
7 Fortin FilippoGM Europa Ovini 27GM Europa Ovini5,,0:35
8 Auer DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels 3,,0:35
9 Tratnik JanAmplatz - BMC 26Amplatz - BMC3,,0:35
10 Rumac JosipSynergy Baku Cycling Project 21Synergy Baku Cycling Project3,,0:35
11 Viola MicheleMeridiana Kamen Team 23Meridiana Kamen Team,,0:35
12 Mugerli MatejSynergy Baku Cycling Project 34Synergy Baku Cycling Project,,0:35
13 Balykin IvanGM Europa Ovini 25GM Europa Ovini,,0:35
14 Mucelli DavideMeridiana Kamen Team 29Meridiana Kamen Team,,0:35
15 Korošec RokRadenska Ljubljana 22Radenska Ljubljana,,0:35
16 Sousa Sérgio FerreiraTeam Vorarlberg 32Team Vorarlberg,,0:35
17 Paluta MichałCCC Sprandi Polkowice  20CCC Sprandi Polkowice ,,0:35
18 Bosman PatrickTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,0:35
19 Katrašnik GašperAdria Mobil 20Adria Mobil,,0:35
20 Maltar BrunoRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana,,0:35
21 Schorn DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  27Team Felbermayr - Simplon Wels ,,0:35
22 Schelling PatrickTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,0:35
23 Hrinkow DominikTeam Hrinkow Advarics Cycleang 27Team Hrinkow Advarics Cycleang,,0:35
24 Nikolaev SergeyGazprom-RusVelo 28Gazprom-RusVelo,,0:35
25 Boivin GuillaumeCycling Academy Team 26Cycling Academy Team,,0:35
26 Schönberger SebastianTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,0:35
27 Penko IzidorRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana,,0:35
28 Grošelj Žiga 22,,0:35
29 Santoro AntonioMeridiana Kamen Team 26Meridiana Kamen Team,,0:35
30 Fajt KristjanAdria Mobil 33Adria Mobil,,0:35
31 Weiss MartinTirol Cycling Team 24Tirol Cycling Team,,0:35
32 Rybalkin AlekseyGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo,,0:35
33 Klimiankou KanstantsinMinsk Cycling Club 26Minsk Cycling Club,,0:35
34 Bissinger FlorianWSA-Greenlife 28WSA-Greenlife,,0:35
35 Biedermann DanielTeam Felbermayr - Simplon Wels  22Team Felbermayr - Simplon Wels ,,0:35
36 Fankhauser ClemensTirol Cycling Team 30Tirol Cycling Team,,0:35
37 Rabitsch StephanTeam Felbermayr - Simplon Wels  24Team Felbermayr - Simplon Wels ,,0:35
38 Taciak MateuszCCC Sprandi Polkowice  31CCC Sprandi Polkowice ,,0:35
39 Räim MihkelCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,0:35
40 Per DavidAdria Mobil 21Adria Mobil0:410:41
41 Buts VitaliyKolss BDC Team 29Kolss BDC Team0:430:43
42 Turek DanielCycling Academy Team 23Cycling Academy Team,,0:43
43 Leopold Hans-JörgWSA-Greenlife 32WSA-Greenlife,,0:43
44 Hofer AndreasTeam Hrinkow Advarics Cycleang 25Team Hrinkow Advarics Cycleang,,0:43
45 Baldauf SebastianTeam Hrinkow Advarics Cycleang 27Team Hrinkow Advarics Cycleang,,0:43
46 Jenko RobertRadenska Ljubljana 25Radenska Ljubljana,,0:43
47 Kuen MaximilianAmplatz - BMC 23Amplatz - BMC,,0:43
48 Schlegel MichalKlein Constantia 20Klein Constantia,,0:43
49 Borisavljevic Miloš 21,,0:43
50 Asadov ElchinSynergy Baku Cycling Project 29Synergy Baku Cycling Project,,0:43
51 Brkic BenjaminTirol Cycling Team 19Tirol Cycling Team,,0:43
52 Warchoł BartoszWhirlpool Author  24Whirlpool Author ,,0:43
53 Pöll StefanWSA-Greenlife 29WSA-Greenlife,,0:43
54 Bajc AndiAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC,,0:43
55 Fabbro Matteo 20,,0:43
56 Frankovic MateoMeridiana Kamen Team 21Meridiana Kamen Team,,0:43
57 Burchio FedericoGM Europa Ovini 19GM Europa Ovini4:124:12
58 Kasperkiewicz PrzemysławKlein Constantia 21Klein Constantia5:235:23
59 Stosz PatrykCCC Sprandi Polkowice  21CCC Sprandi Polkowice ,,5:23
60 Taferner MichaelWSA-Greenlife 22WSA-Greenlife6:146:14
61 Novak DomenAdria Mobil 20Adria Mobil,,6:14
62 Kvasina MatijaSynergy Baku Cycling Project 34Synergy Baku Cycling Project,,6:14
63 Ruscetta AndreaGM Europa Ovini 26GM Europa Ovini,,6:14
64 Piaskowy EmanuelCycling Academy Team 24Cycling Academy Team,,6:14
65 Svab Jernej 207:577:57
66 Zahálka MatějSKC Tufo Prostějov 22SKC Tufo Prostějov,,7:57
67 Pavlič MarkoCycling Academy Team 23Cycling Academy Team4:124:12
68 Cotar Luka 198:338:33
69 Papok SiarheiMinsk Cycling Club 28Minsk Cycling Club,,8:33
70 Khripta AndriyKolss BDC Team 29Kolss BDC Team,,8:33
71 Der ŽoltTeam Vorarlberg 32Team Vorarlberg,,8:33
72 Therkildsen MariusTeam Giant Scatto U23 19Team Giant Scatto U23,,8:33
73 Rikunov Petr 19,,8:33
74 Jäger PatrickTeam Vorarlberg 22Team Vorarlberg,,8:33
75 Migdał WojciechCycling Academy Team 24Cycling Academy Team,,8:33
76 Averin MaksymSynergy Baku Cycling Project 30Synergy Baku Cycling Project,,8:33
77 Gaal SimonTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,8:33
78 Bøje NicklasTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,8:33
79 Schlemmer LukasWSA-Greenlife 20WSA-Greenlife,,8:33
80 Zurita FrancescTeam Vorarlberg 24Team Vorarlberg,,8:33
81 Bucháček TomášWhirlpool Author  37Whirlpool Author ,,8:33
82 Jerkic ZanRadenska Ljubljana 19Radenska Ljubljana,,8:33
83 Malovec ĽubošCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,8:33
84 Małecki KamilCCC Sprandi Polkowice  20CCC Sprandi Polkowice ,,8:33
85 Camrda PavelWhirlpool Author  19Whirlpool Author ,,8:33
86 Umhaller AndreasAmplatz - BMC 24Amplatz - BMC,,8:33
87 Kobernyak Evgeny 21,,8:33
88 Stash MamyrGazprom-RusVelo 22Gazprom-RusVelo,,8:33
89 Hunal MartinWhirlpool Author  26Whirlpool Author ,,8:33
90 Koretzky ClémentTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,8:33
91 Jabrayilov SamirSynergy Baku Cycling Project 21Synergy Baku Cycling Project,,8:33
92 Repše UrošMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team,,8:33
93 Zeller LukasTeam Felbermayr - Simplon Wels  21Team Felbermayr - Simplon Wels ,,8:33
94 Redtenbacher Paul 20,,8:33
95 Miskulin JureRadenska Ljubljana 21Radenska Ljubljana,,8:33
96 Ručigaj ŽigaRadenska Ljubljana 20Radenska Ljubljana,,8:33
97 Brożyna PiotrCCC Sprandi Polkowice  21CCC Sprandi Polkowice ,,8:33
98 Sokol JanWSA-Greenlife 25WSA-Greenlife,,8:33
99 Schinnagel JohannesTeam Felbermayr - Simplon Wels  19Team Felbermayr - Simplon Wels ,,8:33
100 Novak Simon 32,,8:33
101 Kusztor PéterAmplatz - BMC 31Amplatz - BMC,,8:33
102 Vasylyuk AndriyKolss BDC Team 28Kolss BDC Team,,8:33
103 Finkšt TilenRadenska Ljubljana 18Radenska Ljubljana,,8:33
104 Benetseder JosefTeam Hrinkow Advarics Cycleang 33Team Hrinkow Advarics Cycleang,,8:33
105 Logar Tadej 22,,8:33
106 Grošelj Matic 19,,8:33
107 Kišerlovski EmanuelMeridiana Kamen Team 31Meridiana Kamen Team,,8:33
108 Piashkun AndreiMinsk Cycling Club 23Minsk Cycling Club,,8:33
109 Polivoda OleksandrKolss BDC Team 28Kolss BDC Team,,8:33
110 Kononenko MykhayloKolss BDC Team 28Kolss BDC Team,,8:33
111 Lagkuti SergiyKolss BDC Team 30Kolss BDC Team,,8:33
112 Bais Mattia 19,,8:33
113 Sipos MarekSKC Tufo Prostějov 20SKC Tufo Prostějov,,8:33
114 Pessot Alessandro 20,,8:33
DNF Veber Matic 19,,-
DNF Medek TomášSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Hammerschmid RaphaelTeam Hrinkow Advarics Cycleang 20Team Hrinkow Advarics Cycleang,,-
DNF Gabay GuyCycling Academy Team 22Cycling Academy Team,,-
DNF Kopfauf MarkusWSA-Greenlife 19WSA-Greenlife,,-
DNF Stefanović Stefan 21,,-
DNF Cerkez JosipMeridiana Kamen Team 22Meridiana Kamen Team,,-
DNF Maric Dejan 24,,-
DNF Walzel AndreasTeam Felbermayr - Simplon Wels  20Team Felbermayr - Simplon Wels ,,-
DNF Komel Patrik 19,,-
DNF Stock MarioTirol Cycling Team 20Tirol Cycling Team,,-
DNF Bukdal JoakimTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,-
DNF Dragojevic Milan 20,,-
DNF Liha Muhamed 18,,-
DNF Favaro Daniel 19,,-
DNF Ivashkin AntonMinsk Cycling Club 19Minsk Cycling Club,,-
DNF TrejiĆ Dulaga 25,,-
DNF Cibej Simon 18,,-
DNF Meier AlexanderTeam Hrinkow Advarics Cycleang 24Team Hrinkow Advarics Cycleang,,-
DNF Pelikán JánosAmplatz - BMC 20Amplatz - BMC,,-
DNF Sorm JiriWhirlpool Author  18Whirlpool Author ,,-
DNF Danilović Marko 22,,-
DNF Lehky RomanKlein Constantia 19Klein Constantia,,-
DNF Rajović Dušan 18,,-
DNF Baumann Lukas 20,,-
DNF Barat Jure 18,,-
DNF Matula LukasSKC Tufo Prostějov 26SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Sazanov AndreyGM Europa Ovini 22GM Europa Ovini,,-
DNF Chytil DanielSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Barać Antonio 19,,-
DNF De Marchi Mattia 24,,-
DNF Ahiyevich AlehMinsk Cycling Club 22Minsk Cycling Club,,-
DNF Crncevic Aleksa 21,,-
DNF Poljanec Miha 20,,-
DNF Schoibl MarioAmplatz - BMC 25Amplatz - BMC,,-
DNF Kukrle MichaelWhirlpool Author  21Whirlpool Author ,,-
DNF Stević IvanStart - Vaxes Cycling Team  35Start - Vaxes Cycling Team ,,-
DNF Trettwer HelmutWSA-Greenlife 32WSA-Greenlife,,-
DNF Bokeloh JonasKlein Constantia 19Klein Constantia,,-
DNF Melloni Mattia 18,,-
DNF Knapp Daniel 19,,-
DNF Šmid Jakob 20,,-
DNF Štibingr MatějSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Di Renzo AndreaGM Europa Ovini 21GM Europa Ovini,,-
DNF Koudela TomasSKC Tufo Prostějov 23SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Kurtovic Mujo 23,,-
DNF Catovic ElvedinStart - Vaxes Cycling Team  18Start - Vaxes Cycling Team ,,-
DNF Muzychkin AntonMinsk Cycling Club 21Minsk Cycling Club,,-
DNF Ramsak Borut 20,,-
DNF Božič JonAdria Mobil 19Adria Mobil,,-
DNF Čanecký MarekAmplatz - BMC 27Amplatz - BMC,,-
DNF Kovar JanWhirlpool Author  19Whirlpool Author ,,-
DNF Kustadinchev RomanGazprom-RusVelo 20Gazprom-RusVelo,,-
DNF Schreiber ManuelTeam Vorarlberg 25Team Vorarlberg,,-
DNF Windischbauer JohannesTeam Hrinkow Advarics Cycleang 20Team Hrinkow Advarics Cycleang,,-
DNF Zanotto Thomas 19,,-
DNF Eichinger Daniel 20,,-
DNF Pajek Luka 19,,-
DNF Spudil MartinSKC Tufo Prostějov 18SKC Tufo Prostějov,,-
DNF Gaugl FlorianTeam Hrinkow Advarics Cycleang 25Team Hrinkow Advarics Cycleang,,-
DNF PÖssl Lukas 25,,-
DNF Mahmic Nedzad 18,,-
DNF Kalaba DušanStart - Vaxes Cycling Team  19Start - Vaxes Cycling Team ,,-
DNF Jabuka DavidMeridiana Kamen Team 19Meridiana Kamen Team,,-
DNF Kozomara Nikola 24,,-
DNF Per GorazdAdria Mobil 18Adria Mobil,,-
DNF Banaszek AlanCCC Sprandi Polkowice  18CCC Sprandi Polkowice ,,-
DNF Wachter AlexanderTirol Cycling Team 21Tirol Cycling Team,,-
DNF Vinjebo EmilTeam Giant Scatto U23 21Team Giant Scatto U23,,-
DNF Giliazov Ruslan 21,,-
DNF Umhaller ThomasTeam Vorarlberg 20Team Vorarlberg,,-
DNF Giacobazzi Roberto 24,,-
DNF Piashkun AlexeiMinsk Cycling Club 19Minsk Cycling Club,,-
DNS Kranjc Martin 19,,-
DNS Brazda MichalWhirlpool Author  18Whirlpool Author ,,-
DNS Cherkasov Nikolay 19,,-
DNF=Did not finish / DNS=Did not start / OTL = Outside time limit / DF=Did finish, no result

Race information

Date: 28th February 2016
Avg. speed winner: 41.59 km/h
Race category: Men Elite
Parcours type: 0*
PCS point scale: 1.2
Start/finish: IzolaIzola

Race profile



Websites:
www.kolesarska-zveza.si